Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 13:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Zatím jen všeobecně, časem upřesním. Jeden pán co má kousek ode mně garáž jezdí na ryby. Mají zavážecí lodičku kde je baterie gelovka 12V 7,2Ah. Tak jsme se nedávno bavili a napadlo mě, proč tam nemají LiPol baterie? Když nepočítám váhu, to by museli vyřešit jinak, ale výkonově by měla mít LiPol baterie o mnoho navrch, ne? Říkal jsem mu, že mohou použít 3S ale nejsem si jistý jakou kapacitu. Ta gelovka prý moc nevydrží, jednu až dvě jizdy a je prázdná, když jsou větší vlny a musí jet na plný plyn. Jaký tam mají elektromotorek/ky nevím, to zjistím. Má otázka zní: jak velký proud dokáže dodat ta gelovka 12V 7,2Ah, nebo těch 7A je maximum co dá?
Když to tedy převedu na LiPol baterii, tak 3S s kapacitou třeba 1500mAh a a 5C je na stejné úrovni a když dají např. 2000mAh a a 5C, tak vydrží mnohem déle? Těch 1500mAh v 5C by mělo být zhruba 7,5A a ta 2000mAh v 5C je kolem 10A. Je to tak? A je lepší dát baterii LiPol s větší kapacitou třeba těch 2200mAh a menšími C nebo menší kapacitu s většími C? Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 13:42 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Do lodičky jednoznačně větší kapacitu i za cenu malých C. Jinak ty lipolky budou proudově vždy mnohem lepší, než ta gelovka. Počítám, že při odběru ta gelovka zdaleka neodevzdá svou uváděnou kapacitu . Jestli s tím nějakou dobu už jezděj, může být výdej třeba na třetině .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 13:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
varok píše:
... ale nejsem si jistý jakou kapacitu.

No samozrejme (primerene) vyssi nez 7.2Ah. Zalezi na tom kolik jizd chce na jedno nabiti.
Ty "cecka" bych do tohohle vubec nepletl.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 13:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Nějak nevidím smysl nahrazovat akumulátor 7,2 Ah akumulátorem 2,2 Ah. Jinak kapacita těch Pb VRLA akumulátorů bývá uváděna pro 20 h vybíjení. Vyšší proud sníží využitelnou kapacitu dost podstatně. Na internetu je snadné si vyhledat datasheety.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 14:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Solim Namez píše:
Nějak nevidím smysl nahrazovat akumulátor 7,2 Ah akumulátorem 2,2 Ah. Jinak kapacita těch Pb VRLA akumulátorů bývá uváděna pro 20 h vybíjení. Vyšší proud sníží využitelnou kapacitu dost podstatně. Na internetu je snadné si vyhledat datasheety.


Ano, to už mi nedávno radili v jiném tématu, že těch třeba zde 7,2A dá baterie za 20 hodin a za hodinu tedy 7,2:20. Ale tady řeším, že nabíjejí neustále baterie. Tak jsem přemýšlel.....

Pro ostatní: to chápu že kapacita má být větší než těch 7A, ale nejsem si právě jistý.

Jyrry: proč mě nemají zajímat ty Cčka? To je označení vybíjecího proudu baterie, ne? Myslel jsem právě, že by koupil baterie 3S, což by mělo být kolem 12V a kapacitu jen třeba 1500mAh. A právě těma Cčkama se dostane na proud, který je mnohem pěknější než u té gelovky. Nebo to mám špatně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 14:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Ano, máš to špatně. Proud je daný napětím (to je přibližně stejné u Pb i LiPo 3s) a vnitřním odporem akumulátoru. Motor a ostatní věci jsou stále stejné. Zjednodušeně tě zajímá pouze schopnost dodat potřebný proud. To u takového motorku zvládne skoro stejně ta Pb i Li baterka. Ty si ale pleteš proud a kapacitu. Těch 7,2 Ah je kapacita, stejně jako třeba těch 1500 mAh. Takže bys měl skoro pětkrát menší kapacitu, tudíž pětkrát kratší dobu provozu. To přece nedává smysl. Přitom se stejnou hmotností můžeš mít u LiPo i dvakrát, třikrát vyšší kapacitu než u Pb. A Li se dá "víc vycucat", takže doba provozu může být třeba i pětkrát vyšší. Nepočítám přesně, střílím od boku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 15:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
U potápěčských scooterů jsem kámošům nahrazoval původní VRLA Panasonic 2 x 12 V/28Ah v sérii blokem LiIon Samsung 6S22P. První pokus byl 7S22P a tam vypukl problém, že se už pálil motor. Prostě ty LiIony jsou podstatně tvrdší než VRLA a mají při zatížení 40-60A mnohem menší pokles napětí než olovo.
Výsledkem byla dvojnásobná kapacita a dojezd s třetinovou váhou než u původní baterky. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 15:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, tak to potom špatně chápu. Jestli jsem to dobře spočítal, tak ta gelovka má proud asi 360mA na hodinu, tedy jinak napsáno, je schopná dodávat hodinu proud 360mA. Takhle by měla vydržet asi 20 hodin. Při odběru vyššího proudu se doba po kterou je schopna dodávat proud snižuje. Jelikož ty gelovky nedokážou vyždímat 100%, ale nevím, třeba 65% kapacity, tak se to ještě více zmenší a baterie je po třeba hodině prázdná. Myšleno jen obrazně! No a ty LiPoky jsem myslel tak, že i ta třeba 2000mAh dokáže dodávat proud při 5C proud 10A po dobu třeba taky těch 20 hodin. Ale jelikož 10A už je více než 7,2Ah u gelovky, LiPol baterie jdou vycucat na více než 65%, nevím, třeba 85%? Takže ve výsledku by LiPol baterie vydržela déle.

Všechno to je jen moje teorie.


Naposledy upravil varok dne stř 14.07.2021 14:47, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 15:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Pokud má baterie kapacitu 2 Ah, tak dokáže těch 10 A dodávat 12 minut. Těžko 20 hodin 8O .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 15:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak to už vůbec nechápu. Takže je to naopak a ta baterie dodá po dobu 20 hodin jen těch 1500mAh?
Ale v tom případě 5A asi 24minut.
To by ale bylo při baterii s 5C. Jelikož se dnes prodávají baterie s mnohem vyššími C, třeba 20 a více, tak by to nemuselo být ani tak špatné. Zeptám se toho pána, jaký motorek/ky v té lodičce mají. To je nejdůležitější.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 15:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Ty céčka udávají, jaký max. proud může baterka dodávat. Ne, jak dlouho.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 15:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
To chápu. Ale na druhou stranu, když bude mít motorek/ky v lodičce určitý odběr, řekněme na plný výkon 1A, tak jak dlouho by baterie LiPol 2000mAh dodávala tento proud?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 15:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
No přece 2 hodiny. (prakticky jen třeba 85% z tohoto času, abys ji nezničil)
Ale 1 A určitě brát nebudou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 16:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, takže když bude baterie LiPol 1000mAh, tak to je, že je schopná dodávat 1A po dobu 1hodiny?
To že motorek/motorky nebudou brát jen 1A, vím, napsal jsem to jen jako příklad.
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pb gelová 12V 7Ah vs LiPol
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 18:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
varok píše:
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu.


Jdeš na to od začátku špatně. :(
Jestli jsem to dobře pochopil, tak problém je doba jízdy lodičky. Potřebuješ zjistit od majitele požadovanou dobu jízdy na jedno nabití (pojem dvě jízdy nic neříká, pokud nevím jak dlouho trvá jedna jízda). Čas se měří v minutách, hodinách atd. Pak potřebuješ vědět odběr lodičky, tedy kolik Ampér odebírá, tedy to změříš. Jednoduchým výpočtem zjistíš potřebnou kapacitu a přidáš (po dohodě s majitelem) 20-40% kapacity, jako bezpečnostní rezervu. Navíc šetří akumulátory a u olova to platí dvojnásobně. No a můžeš to pak řešit opět bateriemi Pb 12V / 7,2Ah v paralelním zapojení (tedy 12V / 14,2Ah, případně 12V / 21,6Ah) nebo přímo baterií 12V / 12Ah, nebo 12V /18Ah atd. To už záleží na konkrétním provedení lodičky.
Zdroj složený z akumulátorů Li-xxx je také možný, ale bude dražší, navíc předpokládám, že na Pb aku už mají nabíjení vyřešené, při změně chemie aku by majitele čekalo ještě nějaké nabíjedlo.
Pokud bude varianta Pb aku s vyšší kapacitou schůdná i u "investora", je nutné nekupovat podle ceny. Třeba za Pb akumulátor firmy Panasonic se vyplatí si připlatit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz