Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: pon 20.08.2018 21:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Prosím dá se udělat ze 3S BATERIE 2S?Baterka 3s má mechanicky poškozený 1 článek ,je to ten na kterém je naletovaný +kabel společně s červeným slabým kabelem pro nabíjení,v dolní části je tento pošk. článek sletován s prostředním článkem a s žlutým kabelem nabíjení.Šlo by tedy odletovat +kabel od pošk. článku i od červeného nabíjecího kabelu a přiletovat k němu žlutý nabíjecí a společně přiletovat na druhý článek na místo původního propojení 2.s 3. článkem se žlutým kabelem??Nebo druhá varianta přeletovat oba červené z 3. článku na místo propojení 2.s 3.článkem a žlutý kabel zrušit?Díky za info.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: pon 20.08.2018 21:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.4.2016
Příspěvky: 310
Bydliště: Nove Zamky
Obrázky: 0
Nechcem ta podcenovat ale pokial sa musis pitat nieco taketo zjavne to nezvladnes.Byt na tvojom mieste baterku znehodnotim a kupim novu takto riskujes poriadny poziar.

_________________
Bellanca Decathlon V2-B,Fieseler Fi 156 "Storch


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: pon 20.08.2018 21:26 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
dratek píše:
Prosím dá se udělat ze 3S BATERIE 2S?



Ano , lze . Ale nad tvým popisem se mi přemýšlet nechce . Prostě to zapoj tak, abys to hlavně nezkratoval a balanční konektor byl propojen od prvního článku . Lze posunout i jednotlivé piny . První článek je ten, jak to počítá nabíječka.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: pon 20.08.2018 21:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
dratek píše:
... přeletovat oba červené z 3. článku na místo propojení 2.s 3.článkem a žlutý kabel zrušit?...

Jo. Popsal jsi to dobře.
A pokud možno použít i domeček balančního konektoru pro 2s (3 piny).
edit: nebo červený přestěhovat na místo zrušeného žlutého...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: pon 20.08.2018 21:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jde to v pohodě vždy ale musíš respektovat toto schéma zapojení , kolik je tam článků je pak celkem jedno jen je bud přidáš nebo ubereš.
Příloha:
stahování.jpg
stahování.jpg
[ 15.11 KiB | Zobrazeno 2809 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: pon 20.08.2018 22:14 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.6.2009
Příspěvky: 28
Bydliště: Brezno, SR
Tomix píše:
Nechcem ta podcenovat ale pokial sa musis pitat nieco taketo zjavne to nezvladnes.Byt na tvojom mieste baterku znehodnotim a kupim novu takto riskujes poriadny poziar.

poznam aj takeho, co baterku prevrtal , a poziar nebol, čiii.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 10:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Moc díky Vám všem za rady i supr schéma,i když se třeba jevím jako magor tak v dobách před 30ti léty kdy nebyly finance tak jsem úspěšně překlemovával i 180A baterie a prodlužoval jejich životnost a to bez výbuchů.Samozřejmě že se raději ptám už spíše z důvodu bezpečnosti zdali je můj úmysl v tomto směru realizovatelný.Ještě jeden malý dotaz,pokud bych tedy vyřadil žlutý servisní kabel a místo něho přeletoval na článek ten červený bylo by možné ponechat původní 4kontaktní domeček a nabíjet onu 2S překopávku ve zdířce pro 3S baterie???Asi mám blbý otázky ale tahle elektronika není vůbec moje hobby,díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 10:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
dratek píše:
... pokud bych tedy vyřadil žlutý servisní kabel a místo něho přeletoval na článek ten červený bylo by možné ponechat původní 4kontaktní domeček a nabíjet onu 2S překopávku ve zdířce pro 3S baterie???...

Jistě. Pokud jde o "normální" nabíječku s konektory JST XH, tak lze používat (a já to používám) jen zdířku pro 6s k nabíjení baterií od 2s po těch 6s . Např. nabíječe ISDT mají jen tu zdířku 6s a není nutné používat tu podivnost zvanou "balanční destička" nebo tak nějak.
Na plastovém domečku konektoru mám skoro všude odstraněný jeden aretační výstupek -"pološipku" - u červeného + vodiče.

edit: Jo - musíš přemístit ten červený na místo zrušeného žlutého.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 12:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
dratek píše:
... v dobách před 30ti léty kdy nebyly finance tak jsem úspěšně překlemovával i 180A baterie a prodlužoval jejich životnost a to bez výbuchů ...

Jenže to tenkrát určitě nebyly LiPolky :P

Krom toho ja bych ještě naznačil i druhý problém, přeměny napájení 3s na 2s, o kterém se tu ale vůbec nikdo nezmínil. :roll:

Motor ma určitou hodnotu KV, která definuje jeho maximální otáčky pro dané napájecí napětí. Takže například, když bude mít motor KV=1000 ot/V, tak při napájení LiPol baterii 3s bude točit max. 12600 ot/min (naprázdno, bez zátěže a s plně nabitou baterkou), tedy v praxi při zátěži něco kolem 10500 - 11 000 ot/min. Pokud se na ten samý motor připojí baterka 2S, tak max otáčky klesnou na 8400, a praktické asi na 7000 - 7300 ot/min. Jelikož výkon vrtulového pohonu je úmerný 3. mocnině otáček, 4. mocnině průměru a 1. mocnině, tedy lineárně, stoupání (případně pokud se nemění poměr průměr/stoupání, tak 5. mocnině geometrického zvětšení/zmenšení), tak na tyto nové otáčky je nutno přepočítat celý pohon, tedy určitě použít přiměřeně větší vrtuli (musí být asi 1,1-násobně větší průměr). Protože při použití stejné vrtule by došlo ke ztrátě asi 70% jejího výkonu, tedy by měla jen asi 30% původního - a to už to ani nemusí pořádně letět. :lol: Namístě je i otázka, zda vůbec bude možné ty samé letové parametry docílit se stejným motorem - bojím se, že spíš ne. :(

Takže ja bych na Tvém místě neškudlil, koupil novu baterku 3s, a ty zbylé články nabil na skladovacích 3,8V a schoval si je na případnou opravu stejné baterky, když zase odejde jeden článek. :wink:
Sám píšeš:
dratek píše:
... v dobách před 30ti léty kdy nebyly finance ...

z čeho usuzuji, že teď je Tvá doba lepší a finance asi jsou. Tak neškudli! :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 15:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Díky moc JIRRY, :wink: tak jsem to měl přesně v plánu udělat s tím upilováním toho naváděcího proužku. Pro VTjr, :arrow: ne nejsem škudlil ale jsem ještě ze staré školy a baterka nebyla tak stará a já mám poletuchy i na 2S baterky takže ji využiji i dál a právě proto že tenkrát nebyly LIPOLKY ale jen PB tak se tady raději ptám protože svoji blbostí a neznalostí jsem toho spálil už docela dost :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 16:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Kluci díky všem,překopávka hotova,2S nabitý na 8,4v samozřejmě budu ostražitější při nabíjení i používání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 17:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
škudlení a neškudlení je na uplně jinou debatu, to bych tady fakt nenastiňoval.......
pokud někdo chce zkusit ušetřit -a nemyslím jen prachy- tím že upraví vícečlánek tak aby mohl fungovat dále za známých omezení pak je to jen dobře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 22:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak sorry :oops:
Pokud je to pro jiné poletuchy, tak OK. A je to pochopitelné zbylé dobré články nevyhodit, ale na něco rozumného využít. Já například, jsem na eBay koupil nabíjecí balanční obvod, pomocí kterého lze LiPolkou nahradit nefunkční NiMH baterie v aku vrtačce. To ano, ale do modelu bych je už nedal.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Předělávka 3s na 2s
PříspěvekNapsal: úte 21.08.2018 22:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
ano stejně jako já pro své výtvory běžně používám takto ,,zrepasované,, akusady z NTB bez nefunkčních hlídátek.
nejen v aku nářadí s pípátky a nabíjením přes modelářské nabíječe ale i v lodích, tam ty proudy tolik neběhají i když celý systém umí i 20A naráz a trvale.......


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz