Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: úte 19.06.2018 14:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2018
Příspěvky: 32
Asi po roce provozu (cca 30 nabíjení) se mi přifoukly Li-Po akumulátory.Co to znamená?Dělám něco špatně nebo je to běžné?Jinak žádné jiné změny jsem nepozoroval.Nemůže to být nebezpečné?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: úte 19.06.2018 15:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
Na toto téma je tady několik vláken :wink: .
Jinak je málo informací. Co je to za baterky, jak je nabíjíš atd.
Trochu to rozepiš.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: úte 19.06.2018 15:47 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 18.5.2018
Příspěvky: 68
Bydliště: Kousek od Prahé
Menší nafouknutí většinou není nijak nebezpečné. Některé akumulátory se nafukují více, jiné méně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: úte 19.06.2018 15:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Je to asi dost individuální a záleží na konkrétním použití.Modelařím ve spoustě kategorií.Například v heli velikosti 500-550 používám lipol 5s-6s stáří až 7 let a výkonem i kapacitou stále vyhovují.Nafukování je v tomhle konkrétním případu závislé pouze na konkrétní jednotlivé baterii.Některé se zakulatí dříve,jiné později.Nabíjím i vybíjím stále stejně.Jestli je to nebezpečné? Zadej do místního vyhledávače "nafouklé lipol" a podle vyčtených informací se musíš rozhodnout jak k tomu přistoupit. Teorií je hromada a vybrat si musíš Ty.Já používám metodu-pokud je vše po přistání v normální teplotě(baterie,elektronika),je to OK.Pokud je teplota vyšší než obvykle-začnu něco řešit.

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 4:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
V první řadě bys měl, jak píše Shorty uvést o jaké baterie se jedná a jakou nabíječku používáš. Pokud kupuješ a používáš desetidolarové jebky nejasného původu a značky z internetových hypersuperkvelbů, tak si na nejlepší cestě k průseru. :wink:
O Li-polkách je tu toho napsáno přehršle a to včetně neuvěřitelných a nebezpečných blábolů, takže názorům jako napsal RCdrakula se obloukem vyhýbej. Ten má jistě "bohaté a dlouholeté" zkušenosti... :mrgreen: U laciného šmejdu za pár kaček může být i menší nafouknutí známkou počínajícího velkého problému.
Nejblíže realitě a rozumné rady je dagx:
Citace:
Já používám metodu-pokud je vše po přistání v normální teplotě(baterie,elektronika), je to OK. Pokud je teplota vyšší než obvykle-začnu něco řešit.

Toho se držím i já, ale samozřejmě používám kvalitní baterie. Těch ušetřených pár stovek nebo tisíc mi nestojí za to, aby mi sčudla dílna, nebo barák. 8)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 5:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
- bývá to tím, že se baterka skladuje dlouho plně nabitá
- bývá to tím, že se baterka při létání vybije příliš hluboko
- bývá to tím, že baterka je zatěžovaná příliš velkými proudy


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 6:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
Libor píše:
- bývá to tím, že se baterka skladuje dlouho plně nabitá
- bývá to tím, že se baterka při létání vybije příliš hluboko
- bývá to tím, že baterka je zatěžovaná příliš velkými proudy



s bodmi 2 a 3 plne suhlasim, ten bod 1 sa mi uplne nezda aj ked som to uz pocul viackrat

skladujem vzdy plne nabite baterie LipO a samozrejme ze nejake mam trosku nadychane, ale myslim si, ze je to bodmi 2 a 3, pretoze vacsina
na nafuknutie netrpi (a to im nedavam ani fazulu!)

iba ze by existovali 2 rozne technologie na LiPo, ktore plne nabite trpia a ine nie, ale potom to nedava zmysel pretoze baterie su na to aby drzali energiu a to
bez obmedzenia, dlhsie drzi, lepsia je... ale samovybijanie sa do tohoto nepocita, to je normalny jav kazdej baterie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 6:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
sky59 píše:
ten bod 1 sa mi uplne nezda aj ked som to uz pocul viackrat
Kdyby to tak nebylo, nenamáhali by se výrobci nabíječů s režimem storage. Pro mě to byla příčina nafukování č.1. Od doby, kdy baterky odložené na více jak týden nabíjím na skladovací (storage) napětí, se mi baterky nenafukují. Kamarádi udělali podobnou zkušenost.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 6:46 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 18.5.2018
Příspěvky: 68
Bydliště: Kousek od Prahé
aviatik666 píše:
O Li-polkách je tu toho napsáno přehršle a to včetně neuvěřitelných a nebezpečných blábolů, takže názorům jako napsal RCdrakula se obloukem vyhýbej. Ten má jistě "bohaté a dlouholeté" zkušenosti... :mrgreen:


Člověče, ty musíš mít fakt patent na rozum. Aspoň si to myslíš. Všímám si, že není moc témat, kdy by ses do někoho osobně nenavezl. Popsal jsem situaci tak, jak je. Zkušenosti mám opravdu bohaté a dlouholeté. I značkové baterky, např. gens ace, se mi při přiměřeně slušném zacházení mírně nafukují. Beru to jako vlastnost, zkrátka je to tak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 7:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2866
Bydliště: Zavar, SK
Libor píše:
- bývá to tím, že se baterka skladuje dlouho plně nabitá
- bývá to tím, že se baterka při létání vybije příliš hluboko
- bývá to tím, že baterka je zatěžovaná příliš velkými proudy

A ešte to môže byť dané blbou sériou bateriek, prípadne tým, že nabíjačka baterky prebíja...
@ nin: Samotné nafúknutie - pokiaľ nie je výrazné - ešte nemusí byť problém, zaujímavejší je vnútorný odpor. Daj nejaké foto, ako vyzerajú.
O tom, ktoré baterky sú najlepšie na svete sa tu už viedli rozsiahle diskusie bez jednoznačného výsledku :lol:
Odkedy som spravil s GensAce podobnú skúsenosť ako RCdrakula, tak beriem baterky ako spotrebák - väčšinou obyčajné modré Turnigy...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 7:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2018
Příspěvky: 32
Jedná se o baterky Ray 3čl.2200,nabíječku z hlavy nevím.Ale když jsem si přečetl ty 3 body,tak u mně by přicházel v uvahu bod 1 - skladuju je nabité třeba měsíc,bod 2 vylučuji,bod 3 možná-mám motor Ray 3548,regulátor 60 a občas to jede na plný výkon(např.20sek).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 7:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
nin píše:
občas to jede na plný výkon(např.20sek)
Pokud je to na baterky moc velký proud, stačí k jejich odrovnání i kratší doba. To ale asi chce ten proud změřit, plný výkon nemusí znamenat proud likvidující baterku.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 7:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.7.2011
Příspěvky: 259
Bydliště: Kladno, ČR
Libor píše:
Kdyby to tak nebylo, nenamáhali by se výrobci nabíječů s režimem storage. Pro mě to byla příčina nafukování č.1. Od doby, kdy baterky odložené na více jak týden nabíjím na skladovací (storage) napětí, se mi baterky nenafukují. Kamarádi udělali podobnou zkušenost.


Mohu potvrdit, mám stejnou zkušenost. Na body 2 a 3 si dávám hodně pozor, zejména na podbíjení. A od té doby, co používám storage režim, je nafukování znatelně menší. Fakt je, že baterky dost šetřím, takže mi i docela dlouho vydrží...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 7:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3151
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Čo sa týka dlhodobého skladovania LiPoliek v plne nabitom stave súhlasím s Liborom:
Libor píše:
Kdyby to tak nebylo, nenamáhali by se výrobci nabíječů s režimem storage.


A okrem nafukovania je oveľa horšie to, že stúpne vnútorný odpor baterky (a tým pádom klesnú Céčka a baterka už do niektorých modelov môže byť mepoužiteľná), tak ako to píše Ddano007:
ddano007 píše:
Samotné nafúknutie - pokiaľ nie je výrazné - ešte nemusí byť problém, zaujímavejší je vnútorný odpor.

Jeden z dôkazov: http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ceny-dokaz

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: nafouklá Li-Po
PříspěvekNapsal: stř 20.06.2018 8:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Libor píše:
- bývá to tím, že se baterka skladuje dlouho plně nabitá
- bývá to tím, že se baterka při létání vybije příliš hluboko
- bývá to tím, že baterka je zatěžovaná příliš velkými proudy


Ano, potvrzuji. Od tý doby co používám storage, telemetrií hlídám články na minimum 3,5V a mám pro baterku 2,6Ah/35C nastavený řvaní telemetrie na 40A tak se baterky opravdu ani po téměř 2 letech nenafukují.
Ovšem mám jinej problém, místo kapacity odpovídající 2,6Ah, z nich dostanu maximálně 1,6Ah a už mají články 3,5V i při odběru kolem 15-20A. Když byly nový, tak 2,2Ah nebyl problém a ještě 20% zbylo. Jenže to fungovalo tak 20 cyklů.
A teď čím to je? Kdyby měly velkej vnitřní odpor tak by se nafukovaly. V každým případě White line již nikdy více....

Zajímavý, že do válečku nafouklý 1Ah/25C Dualsky odlítají po 9 letech používání časy asi jen o 1/4 kratší než když byly nový. Bez hlídání telemetrií, nabíjený na 4,2V protože se s tím chodilo občas i v zimě. Čárky za cykly jsem přestal dělat když jich bylo na samolepce 110, další se už nevešly. A to je hodně dávno, tak 5 let. 3 kusy, i po tý době maj články v jakýmkoliv stupni nabití na 2 setiny voltu stejně. A teď čím to je. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz