Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čištění stříkací pistole Proteco
PříspěvekNapsal: sob 21.04.2018 17:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jak známo, po stříkání dvousložkových akrylátů a epoxydů je potřeba pistoli dokonale vyčistit, jinak by to byl pro ní hrob, vytvrdlá barva jde z dutin pistole dostat jen velice blbě.

Příloha:
DSC02351.JPG
DSC02351.JPG
[ 77.05 KiB | Zobrazeno 2168 krát ]



Všecko co přišlo do styku z barvou se mi podařilo rozebrat a vyčistit, ale problém mám povolit hlavici, viz foto.

Příloha:
DSC02350.JPG
DSC02350.JPG
[ 54.77 KiB | Zobrazeno 2168 krát ]



Nikdy jsem to neměl rozdělaný. K pistoli je univerzální klíč, má tam kulatej klíč asi na povolení ty hlavy ale divný je, že na něm nejsou trny, co by šly zasadit do děr hlavy. Pouze tam jsou vyvrtaný do kruhu 4 díry 2 mm průměr. Tak si nejsem jistej, jestli to vůbec jde a na kterou stranu zkusit povolit. Nechal jsem hlavu asi na 2 hodiny namočenou v acetonu a stále stejný, přiměřenou silou to povolit nejde a vzít to surově by se mohlo zlomit celkem subtilní tělo pistole.
A ještě jedna věc. Při stříkání mi začala dost podtékat otvírací jehla barvy směrem k spoušti. Vyšrouboval jsem vnitřní stahovací matku pro těsnící kroužek jehly. Je to tam naskládaný v pořadí stahovací matka, asi 0,8 mm podložka z nějakýho trochu chlupatýho vixlajlantu, pak o-kroužek a zase podložka z vixlajlantu. Ta první podložka pod matkou byla rozmamlaná na šrot. Přemejšlím, co tam dát aby se to sneslo s barvama.
Koukal jsem na stránky Proteco a náhradní maj jen nádobky a dva rozměry trysek. Asi to dopadne použij, zahoď a kup novou.
Škoda, že mě někdo před mnoha lety ukrad Kovofinišku, u ní se dá sehnat náhradní naprosto vše až do roku 1975! Nojo, ale ona stála v 80-tých letech víc než průměrná vejplata. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 21.04.2018 19:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1710
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Ten mosazný rozvaděč vzduchu už nepovolíš.Je to lisované nebo lepené.Opravdu dobré pistole tuhle část mají řešenou úplně jinak protože je hodně důležitá souosost trysky a jehly na sebe a konstantní tlak/průtok/ vzduchu pod motýlem.Třeba Sata https://www.youtube.com/watch?v=KeAtgBgnYwo
A s tím Kovofinišem Tě taky asi zklamu.EST jako původní pokračovatel Kovofiniše to prodal Němcům.Dnes je to Dürr AG.Všechno cca tři roky zpět zdražilo o cca 30%.Všechny díly na vyběhlé modely pistolí se doprodávají a nové už nebudou.Dnes je situace taková že v Ledeči nad Sázavou beží výroba dílů a v Německu se to poskládá.To znamená že až v tom Německu vzniká ta přidaná hodnota Made in Germany.Maji to zmáklé dobře. :oops:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.04.2018 21:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Hmm, tak to je blbý. Proto ten klíč nemá trny. No mezi tím jsem nelenil a udělal jsem z 2 mm pružinovýho drátu 4 čepy a zapájel do toho klíče. Pistoli jsem chytil přes pertinax do svěráku a použil maximální sílu na klíč. Nepovolilo a ani prásknutí kladiva do klíče nepomohlo. No nic, smontuju ji jak je a když bude příště prskat nějaký svinstvo, tak zahodím a koupím novou, 500 kaček není zase tak moc.
Blembondo, k tomu těsnění na zavírací jehle něco nevíš? Je mi divný, proč tam jsou z obou stran o kroužku ty vixlajlantový podložky.
Jo a ta informace, že servisují pistole od roku 1975 je na jejich webu.
A propo, netušíš, kde se dají splašit ty čistící kartáčky různých průměrů? Potřebuju průměr cca 10 a 14 mm. Ty původní jsou už skoro vypelichaný. Nějak nevím, pod jakým názvem to hledat.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.04.2018 22:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1710
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Ohledně toho servisu Kovofiniše se zkus zeptat tady. https://www.betafinis.cz/ Nejlíp zavolat.Protože jsem barvařinu po 14 letech pověsil na hřebík je možné že se situace změnila a Němec se chytil za nos.Sám bych si to přál protože mám na to svoje "občas" použití EST321.
Jak je udělané to těsnění netuším.Normální je že se ty kroužky vyběhají.Důvod je že dost lidí čistí pistoli tak že ji celou vrazí do ředidla.To je smrt pro těsnění.Nabobtná a zvětší se vnitřní průměr kolem jehly.Jehla pak vydře v tom změklém těsnění větší průměr.Jak ten kroužek seschne už to netěsní.Takže pistole po koupelích jakštakš těsní ale druhý den to teče jak řeka.Dobrý materiál na těsnění je drahý takže u Made in China nečekám zázrak.
Ty kartáčky tam najdeš taky.
Na Ebay za lepší peníze. http://www.ebay.com/bhp/spray-gun-cleaning-kit


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.04.2018 23:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já mám zkušenost, že po tom 2K acrylu to chce pořádně vyčistit orig. ředidlem ACRYL 740. Je to sice dražší, ale nitroředidlo to pořádně nerozpustí a zůstá lepkavý povlak. Jinak ten těsnicí kroužek mám z něčeho jako teflon a dotažením se dá sevřít jako ucpávka.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 0:52 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Nenapadlo by me kvuli cisteni zkouset rozlomit odlitek telesa strikaci pistole hrubym nasilim (sverak , hasak, mnou vymyslene udelatka... ).

Ktere dily jsou od sebe vzajemne odelitelne byva popsano v popisu pistole, pripadne na 3D obrazku, ktery funguje coby kusovnik ND vyrobku.

Moc neverim, ze by zrovna pistole Proteco meli delene zakladni teleso. Navic, proc se dobyvat do prostor, pres ktere barva v provozu netece.

Pro reseni podobnych problemu celkem pomaha vcas precist navod k obsluze vyrobku ... seriozny vyrobce pripadne obchodnik ho obvykle dodava jak v papirove,tak v elektronicke podobe.

Jedna z variant : http://www.proteco-naradi.cz/files/doc/ ... 3041-0.pdf

Nejsem lakyra,ale :

-po kazdem strikani (nebo pri zmene barvy) pistoli nejdrive prostriknu redidlem, ubrouskem vytru nadobku od zbytku barvy a znovu prostriknu cistym redilem.
Na cisteni pouzivam vyhradne cisty aceton. Nepouzivam redidla urcene primo k redeni barrev ( polyuretan, akrylat... ).... se jeden nedoplati. :wink:

Pri praci pouzivam vhodnou ochranu dychacich cest a rukou (maska, rukavice nitril,nebo latex a barierovy krem) ... vyplati se,bo nepraska pak kuze kolem nehtu a clovek az tak moc nechrchla pod. :wink:

- pistoli rozeberu,ale jenom dily pres ktere tece barva!

Dle moznosti nerozebiram dily vzduchoveho regulacniho traktu ... proc bych to delal? Abych musel pistoli zase serizovat?

U beznych pistoli staci :

- odsroubovat nadobku

- uvolnit a sejmout regulacni matici jehly

-vyjmout vratnou pruzinu a jehlu

Vyjmuti jehly napomuze zmacknuti spouste, cimz se jehla vysune a lze ji bez problemu vytahnout prsty. Nasledne staci jehlu otrit papirovym ubrouskem... obvykle je prosta barvy,ale pokud by to bylo nutne , barvu omyt redidlem a jehlu otrit do sucha. Nepouzivat k cisteni zadne kovove predmety!!

-odsroubovat motyla a vysroubovat trysku

Umyt v redidle, profouknout vzduchem , nebo v pripade nutnosti prostournout zalepene otvory ( v normalnim provozu takova potreba nenastane) pomoci bambusoveho paratka.

-proplachnout trasu barvy v telese pistole redidlem a profouknout vzduchem.

Nekdy je smysluplne protahnout zavity kulatou stetkou,nebo je projit vyrazenym malym zubnim kartackem. Pokud se provadi udrzba po kazdem strikani, zavity jsou ciste a neni nutno nic kartacovat.

- zkompletovat pistoli a suchou ulozit k dalsimu pouziti.

Vyse uvedena cinnost trva cca 120 sec. Delam to pokazde, kdyz skoncim strikani jiz cca 40 let. Skladovat pistoli v nalevu, nebo s nalitym redidlem v nadobce je masochizmus vysokeho stupne. 8)

Pozn. na regulacni trakt a tesneni jehly pri spravnem pouzivani a udrzbe pistole po uvedeni do provozu neni nutno sahat.
Dokladem muze byt skutecnost,ze jsem to na sve nejmladsi Aerometalce nemusel delat 17 let ( poridil jsem ji v 2001 roce). Je v provozu nekolikrat tydne a zatim jsem nemenil zadny dil pistole (tesneni, pruziny,jehlu nebo trysku). :)


Pistole Aerometal mezi cca 30-40 roku staryma bouchackama:

Příloha:
stříkací pistole1_udrzba_001.jpg
stříkací pistole1_udrzba_001.jpg
[ 126.51 KiB | Zobrazeno 1961 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 6:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ty pistole už něco zažily, jak koukám. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 6:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Proteco jsou jedny z nejlevnějších nářadí, tomu odpovídá i kvalita. Kupte pistoli alespoň přes 1000,- kč a jste někde úplně jinde. Kdysy jsem měl pistoli z OBI, takovou tu levnou asi za 600,- kč. Taky po čase odešla. Pak jsem měl podobnou se soupravy ke kompresoru, co jsem kdysy koupil. Taky moc nevydržela. Jsou tam plastové kroužky, mosazná jehla trysky apod, co se časem vyšoupe a už to pořádně netěsní. nakonec jsem koupil v autolacích pistoli SICO Tools. Stála něco přes 1400,- KC a spokojenost. Je to pořád spíše hobby řada, ale oproti těm nejlevnějším šmejdům něco vydrží.
Levnou mám jen malou pistolku s nádobkou 100ml a tryskou 0,8mm na drobnější práce.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 8:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
veka1 píše:
Navic, proc se dobyvat do prostor, pres ktere barva v provozu netece. [/i]
Pro reseni podobnych problemu celkem pomaha vcas precist navod k obsluze vyrobku ...
veka1


Já se pokoušel dostat za tu mosaznou děrovanou hlavu rozdělovače vzduchu, kam teda barva rozhodně teče. Za hlavou je rozšířená dutina o cca 10 průměrových mm, která se hrozně blbě čistí od barvy. Prostý vypláchnutí acetonem na tuhle dutinu nestačí. Kovofiniška měla tuhle rozdělovací hlavu šroubovací a prostor za ní se dal vyčistit naprosto dokonale a tu pitomou dutinu tam neměla. Nojo, je to prostě levnej křáp, co jsem dostal jako příslušenství k dvouválci komprdoj.
U pistole byl jen reklamní leták a návod co jsi dal odkaz. Nepíšou zda se dá hlava rozdělat a o těsnění jehly tam taky není ani čárka, takže pro mě návod naprosto k prdu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 9:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Mám taky SICO Tools a pro moje potřeby naprosto dostatečná. Do té dutiny za tryskou jde jenom vzduch a barva jde jen kanálkem kolem jehly. Nikdy jsem neměl potřebu vyndavat ani trysku. Stačilo sundat motýla a vytáhnout jehlu.


Přílohy:
P1040451.JPG
P1040451.JPG
[ 87.72 KiB | Zobrazeno 1840 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 10:25 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3950
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Neznam konstrukci pistole Proteco ( mam kdispozici pouze info z internetu), nevidim vsak duvod , proc by se mela barva dostavat do vzduchoveho traktu (za trysku), pokud je utazena v telese, jehla uzavira a motyl je dotazen rukou tak,aby tesnil.
Dle mne ve vzduchovem traktu neni potreba nic cistit ani koupat teleso pistole v redidle ( uz kvuli tesnenim).

Pozn. v mnou odkazovanem letaku je na strance 5 v sekci Cisteni, popsano jak dosahnout dlouhodobe provozuschopnosti pistole, vcetne informace,ktere dily se pri cisteni maj demontovat.

Pokyn k sundavani mosazne děrovane hlavy rozdělovače vzduchu tam nevidim!!! 8)



Ukazka, jak je to vyreseno na pistolich co pouzivam: http://veka1.rajce.idnes.cz/Strikaci_pistole-udrzba./


Zdemontovane dily pistole v okamziku pripravy k cisteni:

Příloha:
udrzba strikaci pistole_10.JPG
udrzba strikaci pistole_10.JPG
[ 86.71 KiB | Zobrazeno 1823 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 14:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Bože, to je jak u tatarů. :roll: Když napíšu, že v tý dutině za rozdělovačem je barva, tak tam prostě je. Bodejť by nebyla, když je spojená 8 mm dírou nahoru s nádobkou barvy. Skrz tu dutinu prochází jehla a je tam matka ucpávky jehly. O žádný barvě ve vzduchovým traktu nepadlo ani slovo. Možná by ses Peter měl držet toho, cos mi napsal do SZ 1.1.2018 aby se nedělo to, na co sis v ní stěžoval. :wink:

Díky Larku za malůvku, je vidět, že i u jinejch pistoli je těsnění jehly skládaný z podložek a o-kroužku. Přemejšlel jsem z čeho to udělat a zvítězil teflon. Nevím, krerá barva by ho žrala. Provrtal jsem 8 mm kulatinu o 1 desetinu menším vrtákem a upíchl na 0,6 mm tloušťky. Jezdí po jehle těžko ale vratná pružina si s ním poradí. On taky časem podle potřeby "odteče" a trošku se uvolní.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 14:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
U tý SICO Tools jsou ale ty tesnicí kroužky 2ks a oba stejné a tím šroubem poz.26 se dají dotažením jakoby rozmáčknout, takže se to sevření jehly dá seřídit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 14:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1710
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Teflon jako nouzovka vyhoví byť není moc pružný.Na většině pistolí je těsnění z Vitonu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.04.2018 16:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Viton? Ten naleptává třeba benzín, tak nevím, co s ním dělají jiný uhlovodíky z ředidel. U nás není problém ho sehnat v kupě rozměrů a asi 2-3 tvrdostech.
A propo, mám docela dobrou identifikací kroužků NBR / Viton. V perchlóru Viton neplave, NBR jo. Zkušenost z dřívějšího čištění kyslíkových zařízení. Ten můj původní kroužek asi Viton je, neplave. :wink: Číňan se praštil přes kapsu. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz