Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 9:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Potřebuju na frézku precizní svěrák. Podmínka je co nejnižší provedení. Našel jsem tohle, výška jen 45 mm. Nic na jiným principu se šířkou čelistí 100 a rozevřením 140 mm asi neexistuje. Předpokládám, že posuvná čelist bude mít dostatečně přesný vedení a nebude se po zatažení křížit do stran či na výšku. Je mi i jasný, že rozsah zatahovacího šroubu je malý a při větší změně se musí posouvat příčný čep v loži.
Ale vůbec mě není jasný, jak se svěrák přichytí do rybin stolu? Napadají mě jen úchytky tvaru L kdy kratší strana se opírá o stůl a delší má v sobě díru pro šroub a koncem sedí v boční drážce svěráku. Je to tak?
Všem od černýho řemesla zdar a díky!
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 10:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 10.6.2013
Příspěvky: 278
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 1
Svěrák bez obvyklého podélného utahovacího šroubu a bez patek pro montáž ke stolu. Taky mi tady schází malé osazení u hran čelistí používané pro upnutí menších obrobků.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 10:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To diagonální utahování je sice dost nepohodlné při velké změně rozevření, ale naopak výhodnější proti podélnému šroubu, protože pohyblivá čelist nemá takovou možnost se zvedat a stranová vůle záleží na vůli rybinového vedení, které by mělo být dost přesné. To upínání je asi uvažované jen těmi upínkami za boční drážky, jak popisuješ. Mě ten svěrák připadá spíš pro broušení na magnetce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 12:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2011
Příspěvky: 524
Bydliště: Ostrava-Poruba ČR
Jiří
Lepší svěrák pro tvé požadavky není. Kdybych měl ještě frézku, tak bych si ho určitě pořídil. Bez diskusí.
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 15:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006
Příspěvky: 806
Bydliště: Českolipsko, ČR
Tyto svěráky se upínají těmito upínkami:
https://www.meusburger.com/CS/CZ/dilens ... s/hws-5660


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 16:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 382
Bydliště: Strakonice, ČR
Žádnou rybinu to nemá, jen stranové vedení, je to svěrák pro broušení na plocho, upíná se buď na magnetický stůl brusky nebo upínkama na sínusový stolek a ten zase na magnet. Proto i ten šikmý šroub, protože kliku neprotočíš přes magnet. Nevím co chceš frézovat, ale tenhle svěrák nemá zdaleka takovou upínací sílu, jako normální frézařský.


Přílohy:
IMG_4076.PNG
IMG_4076.PNG
[ 249.1 KiB | Zobrazeno 3939 krát ]


_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 16:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jó, tu rybinu jsem přehlíd, ale odhad byl správný. :D Když jsem ještě brousil používali jsme tenhle. Za přesný svěrák se ale nedoplatíš, protože všecno je broušené a většina dílů i tepelně zpracovaných.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 16:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 382
Bydliště: Strakonice, ČR
To je rovnou naklápěcí sínusový svěrák, ten ale má proti stolku nevýhodu, že nastavíš úhel jenom v jedný rovině. Ten svěrák na stolku můžeš otočit o 90 stupňů.
To Celeron - pokud budeš frézovat alu, nebo něco podobně tvdýho, mohl by ti ten svěrák stačit. Na železo spíš jen hooooodně opatrně, ale v každým případě frézovat proti tý pevný čelisti a případně si dát ješte z boku doraz proti posunutí obráběného kusu.

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 17:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ale samozřejmě. Jen jsem chtěl ukázat jaký sinusový svěrák jsme používali na magnetce. :D Měli jsme i křížový (2x sinus), ale pro frézování jsou tyhle svěráčky moc vysoké, a při frézování taky rizikové, že se nadzvednou z podpěry. Pro úhlové frézování by k němu potřeboval taky sadu Johnsonek. :D Pro úhlové frézování už by byl výhodnější třeba tenhle:
http://www.whp.cz/files/soubory/merici-technika/upinaci-a-stredici-pripravky/upinaci-pripravky/Univerzalni_uhlovy_sverak_se_zavitovym_vretenem_SCHUT_909.752.jpg
Jirkovi ale asi jde spíš o nějaký nízký, bez naklápění. Ale jak už jsem psal, kupovat ho nový bude dost drahé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7115
Bydliště: Vsetín
no ono na svěráku drobné vykývnutí té volné čelisti je žádané, například když se úhluje nějaký polotovar...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 21:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Hmm, tak jste mě pěkně rozhodili a nevím, jestli ho koupit. Pravda je, že ten utahovací šroub na cca 45 st rozdělí sílu cca 1:1 na zatažení obrobku a stažení pohyblivý čelisti k loži svěráku. Podle mě je pro mě nejdůležitější kolmost pohyblivý čelisti. Svěrák, kterej má pohyblivou část volnou a kříží se na výšku i šířku už mám a pořádná práce se na něm rozhodně dělat nedá. Moje frézka je dost malá, klasickej precizní svěrák s dlouhým vedením pohyblivý čelisti je moc velký a hlavně vysoký.
to Plha: Osazení čelistí pro malý obrobky by se asi dalo dodělat plátkovou frézou, záleží na tom, jak je svěrák tvrdej. Taky by šla dodělat upínací drážka po celým obvodu lože svěráku, pak by šel upínat i otočený o 90 stupňů. V podstatě by šel libovolně natočit co dají ty upínky tvaru L.
Možná, že by šel upnout i na bok, to se s jiným svěrákem snad ani nedá.
Asi ho koupím, 3 tauseny není zas tak moc, doufám, že to za ty prachy bude stát. Kritická věc bude jak "fest" bude jezdit pohyblivá část po loži.
Díky za názory.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: pon 20.11.2017 22:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Je to svěrák pro brusiče, tak by tomu měla odpovídat jak přesnost, tak i tvrdost. Nejspíš to bude cementované a kalené, nebo prokalené komplet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 0:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 382
Bydliště: Strakonice, ČR
Celeron píše:
....Podle mě je pro mě nejdůležitější kolmost pohyblivý čelisti. ......

to Plha: Osazení čelistí pro malý obrobky by se asi dalo dodělat plátkovou frézou, záleží na tom, jak je svěrák tvrdej. Taky by šla dodělat upínací drážka po celým obvodu lože svěráku, pak by šel upínat i otočený o 90 stupňů. V podstatě by šel libovolně natočit co dají ty upínky tvaru L.
Možná, že by šel upnout i na bok, to se s jiným svěrákem snad ani nedá.
Asi ho koupím, 3 tauseny není zas tak moc, doufám, že to za ty prachy bude stát. Kritická věc bude jak "fest" bude jezdit pohyblivá část po loži.
Díky za názory.
Jirka



Důležitá je kolmost pevný části, aby jsi mohl od něčeho vycházet. Pokud by byla i volná čelist moc přesná a bez vůlí, tak by jsi upnul kus jen ve dvou bodech a ani by jsi nevěděl, která strana je ta rovně. Navíc by ti ten kus asi ani moc nedržel a brzo by vycestoval.
Drážku po obvodu dodělávat nepotřebuješ, protože ta upínka se opírá jednou stranou do drážky svěráku a druhou o plochu stolu, takži si svěráke můžeš natáčet jak chceš. Do T drážky stolu se dá je matice, za kterou upínku utáhneš.
Žádný osazení bych do svěráku nedělal, protože nemá výměnný čelisti a kdyby ti to jednou vadilo, tak už se toho nezbavíš. Nízký kus normálně podlož přebroušenýma podložkama (vždy dvě do páru) a máš aspoň kontrolu, jestli je kus dobře upnutý a doklepnutý - podložky nesmí být volný.
Jinak je svěrák celý kalený a broušený, takže případný osazení dělat jen tvrdokovovou frézou, ta to snese a má hlavně ostrý rohy. Destičky mají rádius a ty potřebuješ co nejostřejší roh v osazení, spíš ještě malou drážku, abys neupínal kus jen za hrany.

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 0:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pokud se upíná kus, který nemá rovnoběžné plochy, tak jsem používal na pohyblivé čelisti kuličku, nebo váleček a na otočení, naped opatrně přerovnal plochy proti sobě. Pokud chce dělat přesně, tak se bez broušených podložek neobejde. Jsou potřebné různé výšky vždy do páru a dobře doklepat kus, aby na obou stranách kus dobře seděl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Precizní svěrák
PříspěvekNapsal: úte 21.11.2017 13:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006
Příspěvky: 806
Bydliště: Českolipsko, ČR
blesk píše:
no ono na svěráku drobné vykývnutí té volné čelisti je žádané, například když se úhluje nějaký polotovar...

Tak to je pěkná blbost. Obě čelisti by měly být absolutně tuhé a kolmé, jinak i s nepatrně volnou pohyblivou čelistí nic nezúhluješ bez různého vypodkládání a pod. kdy upnutí obrobku pro zúhlování zabere víc času, než vlastní práce, často se to ani nepovede.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [Bot] a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz