Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: ned 15.10.2017 21:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dnes kámoš Fanda na letišti provedl s Z XIII slušnou "čenichovku". Z ničeho nic přestal Zlín reagovat, otočil se čumákem k zemi a naprosto kolmo jeden "dorazovej" výkrut za druhým až do země. Žádný kormidla ani plyn nereagovaly i když zuřivě páčkoval. Křídlo se urvalo ale přežilo a je lehce opravitelný. Ale čumák je až po náběžku rozebranej. Motor taky snad přežil.
Na zemi rádio samozřejmě makalo... Takže co s tím a jak přijít na to čím to bylo. :roll:
Vzal jsem si od něj baterky, 4 roky starý NiCd Panasonic 4 x SC 1,7Ah. Dal jsem je doma vybít na 3,6V a dostal z nich jen 620 mAh, což je po asi tříminutovým letu celkem dost málo. No zkusím je nabít 0,1C kolik se do nich vejde a kolik pak z nich vypadne. Mám obavu, jestli nemají velkej vnitřní odpor a při takovým nízkým nabití jestli se nerozkmitaly serva a nevypadl přijímač.
V tý Hitec Eclipse je prý modul Spectra 2,4 a přijímač Optima s telemetrií ale pouze hlídá napětí přijímače a pokud by pokleslo tak začne Spectra modul pípat. Hitec jsem měl pouze Prism a tak nevím jistě, zda to je pravda. Otázka je, pokud by příliš pokleslo napětí rozkmitáním serv, jestli dřív nevypadne přijímač než zahlásí telemetrie podpětí. Máte s tím někdo zkušenost?
Trochu mě mate fakt, že podle průběhu pádu byly křidýlka na doraz, výškovka a směrovka nejspíš ve středu a plyn na plnej. Křidýlka měla jedno servo. Fail safe bohužel nastavenej neměl a nebo ho má stále defaul z výroby, což by mohlo být to nastavení serv při havárce.
Pokud by to nebyly baterky, tak to může být spousta věcí od nekontaktu nebo náhodnýho zkratu v napájení, náhodnej zkrat v servu, závada přijímače ne vysílače, případně rušení. I když to asi ne, já lítal s Futabou, další s Aurorou, další s Flysky a nikdo žádnej problém.
No nechtěl bych být ve Fandově kůži najít to bude asi docela problém...
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: ned 15.10.2017 21:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Celeron píše:
Dal jsem je doma vybít na 3,6V a dostal z nich jen 620 mAh, což je po asi tříminutovým letu celkem dost málo.

Při jakém napětí? Kapacita není důležitá.
Máš vybíjecí křivku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: ned 15.10.2017 23:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Napětí přeci píšu, 3,6V. :) Křivku nemám, vybíjení bylo konstantním proudem 0,5A.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: ned 15.10.2017 23:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Celeron píše:
Napětí přeci píšu, 3,6V. :) Křivku nemám, vybíjení bylo konstantním proudem 0,5A.
Jirka

Ale já myslím něco jiného. Při jakém napětí začalo vybíjení a jaké napětí měly baterky během toho vybíjení 620mAh proudem 0,5A. 3,6V je jen vypínací napětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: ned 15.10.2017 23:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Až je nabiju 0,1C, tak je zkusím zase vybít a v až půjdu kolem tak párkrát zapíšu čas a napětí. Sice mám někde k C16 sériovej interface pro PC ale na žádným PC už nemám ten starej sledovací prográmek Log Wiew. A co vzpomínám, když jsem ho zkoušel naposled nainstalovat tak se kousal. Kdoví jestli s W7 chodí.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: ned 15.10.2017 23:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
novfra zajímá jaké napětí měly ty baterky po havárce než si je začal vybíjet. Jinak ten Log View ve W7 normálně funguje. Jak dlouho trval ten pád?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 0:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nějak těsně nad 5V. Padalo to asi 3 sekundy, 2-3 výkruty.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 0:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Takže na restar přijímače by ten čas asi měl stačit. Vyzkoušej na kolik padá napětí při větším kvrdlání servy.

Edit: Zkus ten pack trochu pokroutit, jestli není někde špatnej spoj, nejlíp pod zátěží alespoň žárovkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 4:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... Fail safe bohužel nastavenej neměl a nebo ho má stále defaul z výroby, což by mohlo být to nastavení serv při havárce.
...

On to pak nezkusil, jak se chová FS?
Ale aby z výroby byl FS na křidýlka "jedna strana na doraz" ... to asi ne. Co to je za servo? Chodí korektně i po kraksně?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 8:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Kouknul bych se na konektor ve vysílači na připojení vf modulu . Už několikrát jsem tam našel studenák.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 9:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
1. Fail Safe majú Hitec prijímače z výroby nastavené pre všetky kanály na "stred", čiže krídelká na neutrál a motor na pol plynu.
2. Pípanie modulu Sprectra závisí od nastavenej hodnoty v ňom, robí sa to programátorom HPP-22. Ak by bolo nastavené napr. na 5,6V, je ešte dosť času na pokojné pristátie. Pípanie sa ozve "okamžite" pri poklese pod nastavenú hodnotu
3. Otázka je, či nezdechol jeden z článkov(!)
4. Prijímače Hitec možno napájať cez port SPC napätím až 30V, potom cez UBEC treba napájať cez prijímač servá


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 9:23 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 5.11.2013
Příspěvky: 188
Bydliště: Veltruby u Kolína
Tak to mne také zajímá. Možná mi moje domněnky vyvrátíte, ale také mám dojem, že je Optima velmi náchylná na výpadek kvůli napájení. Před časem jsem tady na fóru řešil ulomený karburátor na O.S.Maxu - létám s Hitec Eclipse 7 Pro 2,4 Ghz a letadlo prostě přestalo v sestupné zatáčce reagovat. Po čase se mi to stalo ještě jednou u jiného letadla a teprve v tu chvíli mi docvaklo, že to nebylo na ruce. Poslal jsem přijímač na opravu p. Čečotkovi a už ho mám zase doma. Ale bojím se ho znovu nasadit, proto odpočívá v krabičce. A pokud ho znovu instaluji do modelu, tak už jen s pětičlánkem přijímačovek. Zato s přijímači Minima jsem nikdy neměl problém. Ani nemám pocit, že by snad měly mít zkrácený dosah, jak píše Pelikán...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 15:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Baterka je nabitá proudem 200mA, vešlo se do ní 1920 mAh. Maximální napětí při nabíjení bylo 6,062V, po ukončení po odpojení 5,87V. Na začátku vybíjení proudem 0,5A napětí spadlo na 5,62V a zatím neklesá. Uvidíme, co z ty baterky vypadne ale už si nemyslím, že baterka je šrot. Spíš to vypadá, že nebyla z nějakýho důvodu pořádně nabitá. Buď nabíjení skončilo na falešnej delta peek a nebo baterky mají velký samovybíjení. Taky mám tu samou, která má kapacitu 1650mAh ale za týden už jen polovinu. Fanda tvrdil, že ji nabíjel den předem a tězko se za den vybije cca 1Ah. Možná zůstal zapnutej vypínač ale netuším, kolik dokáže sežrat Optima se 4 servama pokud je vypnutej vysílač.

to ujovko: Fanda je starší pán a asi nejspíš FS nikdy nepoužíval a netuším, co tam má nastavený. Rovněž netuším, kolik je nastavená hranice na Spektře, určitě tam bude default z výroby, protože HPP22 zde nikdo nemá. Jeden článek určitě neklekl, měřil jsem po vybití jednotlivý články a jsou +- stejný.

Servo po havárce chodilo ale moc jsem to nezkoumal. Slíbil jsem mu že prohoním baterky, případně prohlídnu rozvody napájení protože tohle k Čečotkovi neodveze, jen vysílač a přijímač.
Baterky jsem prohlídl a proklepal a pokroutil při vybíjení 0,5A. Kdyby tam byl nějaký propad, tak ihned zahlásí nabíječka odpojený články.
Až dojede vybíjení, tak dám ještě tabulku napětí v čase.

Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 17:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tak jak to popisuješ to opravdu vypadá na slabou baterku a při větším kvrdlání může to napětí padat až pod limit. Pak by FS nefungoval, ale došlo by k restartu přijímače. Můžeš to vyzkoušet, že připojíš baterku vybitou zhruba na tu hodnotu, co zůstala po havárce a pořádně zakvrdlat všema servama. Jaká tam má serva? Ten FS by to ale chtělo taky zkontrolovat, co to udělá při vypnutí vysílače. FS pro plyn by ale měl stáhnout plyn na nulu, nebo na volnoběh u spalováku. To už je ale věc každého, jestli spalovák chcípne, nebo nechá na volnoběh. Kormidla včetně křidélek dávám na střed, ale jak to má Hitec nevím. Určitě to ale chce před letem vyzkoušet.
Jaká je spotřeba přijímače při vypnutém vysílači je hodně závislé na tom, jestli zůstanou serva v klidu, nebo trochu vrčí, takže to by si musel změřit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Havárka s Hitec Eclipse 7
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 17:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Celeron píše:
Baterky jsem prohlídl a proklepal a pokroutil při vybíjení 0,5A. Kdyby tam byl nějaký propad, tak ihned zahlásí nabíječka odpojený články.

Jirka


Je potřeba ty baterky při vybíjení hodit na on-line monitor a při tom pokroutit, poklepat, zatahat za konektory, změřit napětí přímo na baterce a pak na konektoru pod stejným zatížením, na 2-3s "udělat" proudový odběr alespoň 10A a sledovat křivku, jestli a za jak dlouho se baterka napěťově srovná. Taky se podívat na konec vybíjení, na tvar křivky, jestli "padají" jednotlivé články společně, nebo postupně a kdy.....
Na nic z toho, co zde zmiňuji nabíječka nezareaguje, protože to nemá v popisu práce. Pokles o pár desítek ignoruje, ale Tobě to signalizuje problém. No a pak už se jen najde :) ten bolák (pokud tam je)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz