Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 5:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.6.2008
Příspěvky: 2560
Bydliště: Hlohovec, Člen RCMK Trnava
Ahojte. Je dovod menit tovarne dodavane akku. v predmetnom radiu :?: Pocul som o kurvitku v Futabe T8 micke;.;..

Ak ste menili hodte sem link.

Dik moc.

_________________
... čo purex spojil, človek nerozdeľuj...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 5:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Měnil jsem v FX-30 za originál. V tomto případě mi to jako kurvítko moc nepřijde. Hlavní problém má být v tom, že to podvybitý článek odpojí a TX zdechne. Jenže je tu jen dvoučlánek, takže by to o pár vteřin později zdechlo tak jako tak, navíc i s poškozením accu. Přitom vysílač signalizuje nízké napětí mnohem dříve, že něco takového vůbec začne přicházet v úvahu. A nabíjení je s tím bezpečné. A to je ta nejproblémovější operace.

S originálem prostě žít umím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 5:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Zaprvé bych nepoužil slovo kurvítko, toto slovo se vžilo ve spojení s promyšleným omezením životnosti, nejlépe krátce po záruce. Tady nic promyšleného nebylo, šlo zkrátka o zmetek, který odcházel nedefinovaně, výrobce na něm prodělával záručními reklamacemi, atd - prostě kix, žádné kurvítko.

A k věci - problém se zcela jistě týkal verzí baterek od Robbe složených ze 4 menších LiION (zapojení 2s2p), typicky to dostávaly 8FG.Tam to ochranný obvod opravdu "rozkurvil" a pád mohl nastat daleko rychleji, než popisuje zd (osobně jsme zažili se synem) :-( Pozdější varianty, třeba 2sLiPOL jako má 14SG už se chovají obvykle slušně. Pultovky mají také baterky jiné a o problémech jsem slyšel méně.

Jinak ale i u té "zmetkové" sady nebyla vyloženě nutná výměna, stačí rozdělat a vytáhnout balanční kabel a občas kontrolovat - pokud by se články začaly rozjíždět, tak se dorovnají ručně, případně se nabíjecí obvod vyhodí úplně a pak se nabijí výhradně mimo TX.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 7:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.6.2008
Příspěvky: 2560
Bydliště: Hlohovec, Člen RCMK Trnava
Setova nabijacka napis LiPol, mi nabije moju FX 20 na max 8V. Je to STANDARD a OK :?:

_________________
... čo purex spojil, človek nerozdeľuj...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 8:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Mě to, myslím, na displeji dává 8,1 nebo 8,2. To mi při zatížení chvíli po nabíjení připadá OK.

To vidíš na displeji nebo měříš přímo accu bez zatížení? Ono jmenovité napětí LiPol je 3,7V. 4,2 V je max. limit při nabíjení. Odběrem hned o něco poklesne.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 8:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Jsou lidé, kterým ochranná elektronika v accu (PCB) nesmí ani do vysílače. Dost jim rozumím.
Pokud ty accu (zejména LiIon) jsou kvalitní=spolehlivé a pokles napětí je "čitelný", tak tam stačí nějaké
vývody jednotlivých článků, pro občasnou kontrolu. PCB je tam, v takovém případě, zbytečná (složitost navíc).
- Pokud nelétám rekordy stačí, aby % zbylé kapacity před plánovaným koncem letu, bylo rozumně bezpečné.
- Vestavěné PCB bývají hlavně v SETOVÝCH soupravách. Dost uživatelů PCB vykuchá a nahradí desku ochrany
BALANČNÍM = SERVISNÍM konektorem. Systémové řešení jsou spíš kvalitní (prověřené) accu.
I u těch sebekvalitnějších (s nejlepší pověstí) se objeví zmetek. Jen procento = pravděpodobnost je tam menší.
__(NÁHODA JE SVIŇA.)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 8:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.6.2008
Příspěvky: 2560
Bydliště: Hlohovec, Člen RCMK Trnava
zdzd píše:
Mě to, myslím, na displeji dává 8,1 nebo 8,2. To mi při zatížení chvíli po nabíjení připadá OK.

To vidíš na displeji nebo měříš přímo accu bez zatížení? Ono jmenovité napětí LiPol je 3,7V. 4,2 V je max. limit při nabíjení. Odběrem hned o něco poklesne.


8V vidim na radiu.

_________________
... čo purex spojil, človek nerozdeľuj...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 9:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
TERAZKY píše:

8V vidim na radiu.



To bych bral jako OK


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 9:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
guchar píše:
PCB je tam, v takovém případě, zbytečná (složitost navíc).


V tomto případě zbytečná není. Je to "součást" nabíjecí soustavy a pokud ji vyndá tak už nemůže accu nabíjet dodanou nabíječkou, ale musí použít externí a balancer.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 10:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@zdzd Zajisté pokud chci nabíjet nabíječkou dodanou k accu, a ta PCB vyžaduje. Předpokládám,
že accu do TX koupil modelář, a že jeho nabíječka (pro pohonné accu) hravě zvládne i accu do TX,
s odpojenou PCB nebo BMS (Battery Management System). A možná lépe jak ta dodaná, když tam PBS je.
==edit002
Mluvím hlavně o LiIon co mají uvedeno "NENÍ NUTNÉ BALANCOVÁNÍ". Ano existují i speciální LiPol určené
pro menší odběry (hlavně TX a samostatné-nepohonné RX accu). Ty bych si bez balancování nabíjet netroufal.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 18:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jako kurvítko (konstrukční chybku ???) bych viděl to že to je na 2s a ne na 1s... :roll:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 21:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
" Futaba FX 20 ev. FX 22. Akku. kurvitko..." = JEDEN Z PŮVODNÍCHPRAMENŮ
Pozor na baterie u vysílačů Futaba T8FG a T14SG
RC FÓGLI Výroba náhradního accu pro TX Futaba T8FG
Výroba baterie do vysílačky - Autor: Liberk
- Pro nabíjení accu v TX je dobré vyvést (nejlépe pod krytku) na jeden konektor(např MPX pro 2nebo3S) silové
i balanční vodiče.Druhý konec rozděleného nabíjecího kabelu z TX, zakončit konektory podle užívané nabíječky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 8:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Jen technická poznámka - většina 14SG tu sadu na fotce od Pina nemá, tam to dostalo jen pár prvních smolařů. Já ji mám docela dlouho, ale už jsem to dostal s LiPOL, ta Avioracing, je vidět na fotce http://www.astramodel.cz/cz/katalog/fut ... 28521.html a ta už se jeví minimálně přijatelná, ne-li vyloženě slušná.
Nejvíc se tato chyba dotkla starších 8FG, tam to měla naprostá většina exemplářů distribuovaných v Evropě přes Robbe...

Jinak článek popisuje situaci dost přesně, bohužel nemám co dodat...

Ad Jyrry - přechod na 1s není zas tak triviální a idylický, zdaleka ne vše chodí na 3,3V. V dost vysílačích na 1s se najde step-up konvertor pro některé prvky, který ve své podstatě taky může být slušným kurvítkem, u jiných věcí zase při nižším napětí narůstá proud, což taky není úplně super atd.
Osobně sice celkem souhlasím s tím, že pro nové konstrukce jde o zajímavou alternativu, se kterou se asi budeme setkávat stále častěji, ale úplně samospasitelné mi to také nepřijde :-(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 13:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Praha 10
guchar píše:
Dost uživatelů PCB vykuchá a nahradí desku ochrany
BALANČNÍM = SERVISNÍM konektorem.

Tak jsem to po pročtení všech diskusí na toto téma u 8FG udělal a funguje mi to 4 roky bez jakýchkoli problémů. Nabíjím původní nabíječkou přes vysílačku a nemusím nic dalšího řešit. Články se nikdy nerozjely.
Pat

_________________
Futaba T14SG
Velox II, Piper clipped w., Bücker 133 Jungmeister, Slow Poke


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 18:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 147
Bydliště: Prievidza, SK
TERAZKY píše:

8V vidim na radiu.


Ahoj Rado
Moja čerstvo nabitá FX22 ukazuje 8,3V. A čo kniple, pasujú?
Milan


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz