Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: ned 22.05.2016 10:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Ahoj.
Po zimě jsem chtěl prolétnout větší elektrický větroň. Ale na letišti jsem zjistil, že servo levé klapky má výrazně posunutý střed (35-45°). Není to nastavením vysílače. Přes zimu byl větroň složený v boxu a klapka byla zafixovaná proti pohybu.
Klapka normálně funguje, ani po delším "rozhybání" potenciometru se posun nezměnil. Servo je zabudované v křídle a bude trochu problém ho z něj vydolovat. Jeho uložení, krátké táhlo i páka kormidla jsou v pořádku. K servotesteru se dostanu nejdříve po víkendu.
Nějaké nápady, co se mohlo stát?
Petr


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: ned 22.05.2016 11:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.9.2013
Příspěvky: 704
Obrázky: 2
Přeskočená páka na tisíci hranu serva.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: ned 22.05.2016 12:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9091
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tohle se mi stalo také. V žádném případě nešlo o přeskočení páky na tisícihranu! To jsem si myslel také, resp. mě v tu chvíli nic lepšího nenapadlo. Servo jinak normálně chodilo, mělo i odpovídající výchylky. Posunul jsem páku do "správné" polohy a zkusil, výchylky v pohodě, tak hurá do luft. Najednou si servo vzpomnělo, že správná poloha je jinde a skončilo to pádem a zničením éra. Pro sichr bych po své zkušenosti uvažoval o výměně, levnější (byť možná na první pohled pracnější), než oprava modelu, resp. jeho kremace.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: ned 22.05.2016 14:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Použité servo je? analogové, digitální s potenciometrem, digitální s enkodérem ?
Rozhodně důkladný dlouhodobý simulovaný test za různých telot a zatížení. Stačí se soupravou. (Prog.tester)
Dost bych se divil, kdyby to bylo dlouhodobě stabilní. Pokud ano, tak jedině vyskočený a zpět zasunutý x-hran.
Na každý pád, cesta do vzduchu bez výměny serva, je koledováním si o zrušení éra.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 23.05.2016 9:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Použité servo je analogové (pravděpodobně Dymond D 250 BX BB/MG).
Pravděpodobně bude spíš problém v přijímači (OrangeRX R800X). Došlo k posunu minimálně 3 serv (levé křidélko - Hitec 125 MG, směrovka - menší dig. Dymond), i když u ostatních v mnohem menší míře. Vysílač je v pořádku, jiné modely posunuté nejsou. Dnes se pokusím najít servo tester a případně zítra sepíšu, co jsem zjistil.
Do vzduchu se s tím rozhodně nechystám.
Petr


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 23.05.2016 11:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2714
Bydliště: Ústí nad Labem
Tak to jsem na výsledek Tvého bádání opravdu zvědavý. Nenapadá mne mechanismus, kterým by dokázal přijímač změnit neutrál serva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 23.05.2016 12:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Přijímač těžko. Buď servo, nebo vysílač.

Zjistí to snadno. Změnit v přijímači konektor serva s dobrou polohou a serva se špatnou. Pokud se výchylky serv nezmění, je to servem. Pokud ano, je to vysílačem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 23.05.2016 13:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.2.2009
Příspěvky: 1249
Bydliště: Havířov
Grugh píše:
Použité servo je analogové (pravděpodobně Dymond D 250 BX BB/MG).
Pravděpodobně bude spíš problém v přijímači (OrangeRX R800X). Došlo k posunu minimálně 3 serv (levé křidélko - Hitec 125 MG, směrovka - menší dig. Dymond), i když u ostatních v mnohem menší míře. Vysílač je v pořádku, jiné modely posunuté nejsou. Dnes se pokusím najít servo tester a případně zítra sepíšu, co jsem zjistil.
Do vzduchu se s tím rozhodně nechystám.
Petr

Možná blbost, ale... Co napájecí napětí? Baterie? BEC? Pokud jsou takto ujetá i jiná serva v modelu, je nutné hledat společnou příčinu. Vadný přijímač s takovou závadou jsem ještě neviděl, tedy pokud to je dnes už běžný typ s procesorem. Ale některá analogová serva mohou mít referenci odvozenou z napájení, takže pokud bude napětí výrazně mimo, může ujet i kalibrace středu. No a nakonec úplná ptákovina - špatně přepnutý model ve vysílači, nebo omylem změněné nastavení při zkoušení jiného letadla, simulátoru apod..

_________________
"Rozum, který zůstává stát, je v pořádku – jen si nesmí lehnout." J. Werich


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: pon 23.05.2016 17:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
A došlo k posunutí jen středu, nebo celého rozsahu? Zkus připojit jiné servo, nebo to servo připoj na testr. Máš na rádiu Servomonitor? Pokud jo, tak co to ukazuje?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 9:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Servo tester jsem nenašel, ale po experimentech za pomoci jiného přijímače i serva jsem došel k názoru, že se vám všem musím omluvit za zbytečně promarněný čas.
I když jsem asi dvakrát zmiňoval, že nastavení vysílače (Spektrum DX8) je v pořádku, tak to není tak úplně pravda. Nechápu jak, ale problém spočívá v nenápadně ujetých subtrimech. Např. u směrovky byl ve vysílači subtrim 20l, ale správná hodnota leží někde okolo 20r. U nejhoršího serva levé klapky mě zmátlo, že hodnota v monitoru byla ve výchozí pozici blíže středu než u pravého a já jsem mylně předpokládal, že je to OK. Ale ve výchozí pozici (rovná s odtokovou hranou) by klapka měla být v monitoru téměř v krajní poloze.
Nevím jak se to mohlo stát. Nepatřím mezi typy, co by si při dlouhých zimních večerech roštelovávali nastavení vysílače.
Ještě jednou se omlouvám.
Petr


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 10:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Omlouvat se nemusíš, hlavně že jsi našel příčinu. To je nejdůležitější. Nemoh si s vysílačem hrát někdo jiný? Třeba děti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 16:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
nebo vysychající kondíky???? to se stalo kdysi mě.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2016 10:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Když to čtu, tak mě napadla s Oranžádou i jiná věc. Nemá ten přijímač Fail save nebo podobnou funkci? Se svým Orange Fasst 8 a s Futabou FX30 to při blbým nastavení dělalo podobný věci.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2016 17:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.11.2013
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 10, ČR
Obrázky: 9
Celeron píše:
Když to čtu, tak mě napadla s Oranžádou i jiná věc. Nemá ten přijímač Fail save nebo podobnou funkci? Se svým Orange Fasst 8 a s Futabou FX30 to při blbým nastavení dělalo podobný věci.
Jirka

Ten původní přijímač failsafe má, dokonce i nějak nastavený. Serva se chovala stejně i s jiným přijímačem (tj. nula v monitoru vysílače odpovídala vždy stejnému natočení páky serva).
Problém byl skutečně v rozštelovaných subtrimech ve vysílači. Jen netuším jak k tomu došlo. Na vině s největší pravděpodobností musím být já. Jen si nepomatuju, že bych to dělal a ani mě nenapadá důvod proč bych to dělal.
Asi to musel být ten Němec, co lidem schovává věci. Ale nebylo mi ještě ani 40 ;-), tak nevím proč by mě měl navštěvovat.
Petr


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Posun středu serva přes zimu
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2016 21:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7404
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Grugh píše:
... Problém byl skutečně v rozštelovaných subtrimech ve vysílači...

O jakou soupravu se jedná? Má paměť na modely? Subtrimy posunuty u jednoho/více modelů?
Když subtrimy po zapnutí posunu, bude změna uložena až po příkazu uložit?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz