Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: pon 29.04.2013 23:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
kope píše:

Tak to by mne zajímalo -můžeš poradit jak na to? Právě strach z toho, abych při oddělování trubky od gondoly gondolu nezničil, mne vedla k tomu, že jsem trubku neměnil, ale opravoval. Podotýkám, že nevím, čím je trubka do gondoly zalepená - model jsem nestavěl. Tipnul bych nějaký epoxyd, ale ruku do ohně za to nedám. Když jsem potřeboval epoxydem přilepenou duralovou spojku, stačilo místo spoje prohřát horkovzduškou a epoxy povolil, ale tady bych se toho bál...

Trubku uřízneš cca 1cm od gondolky a můžeš to zkusit opatrně pomačkat kombinačkama za vyčnívající část trubky, jestli to nepovolí ještě kousek dál. Zbytek vypiluješ kulatým pilníkem a smirkem namotaným na slabší vařečku. Lepené je to epoxidem. Nesmíš u toho spěchat, aby jsi to při broušení neprojel zbytečně do gondolky, ale i při pomalé práci to máš za 30 minut venku.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2013 7:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Dík, možná se do toho ještě pustím

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2013 7:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2011
Příspěvky: 909
Bydliště: Havířov
Obrázky: 8
Ještě se jen vrátím k těm opravným postupům - opravovat uhlíkovou trubku sklem je dost nouzové a nešťastné řešení.... a to kvůli naprosto rozdílné průtažnosti těchto materiálů... sklo nezabrání uhlíku v tom, aby prasknul.... buď opravit uhlíkem, nebo vyměnit, jestli má ta oprava za něco stát (omotat izolačkou to jde taky a taky to chvíli bude držet, že jo..... :lol: )

_________________
Nahoru to padat nebude a dole to najdem.....


Naposledy upravil draceq dne úte 30.04.2013 7:32, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2013 7:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Já mám kombinaci sklo/uhlík - i to je špatně?

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2013 7:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2011
Příspěvky: 909
Bydliště: Havířov
Obrázky: 8
No, fakticky vzato tam to sklo slouží jen jako futrál. Jde o to, že to sklo je pružné, takže sice přidá něco málo na pevnosti, ale ne tolik, kolik by při stejné hmotnosti dal uhlík... když dojde k pnutí, sklo praskne mnohem později než uhlík, takže kritické pnutí nepřenáší oba materiály současně, ale jeden po druhém....

_________________
Nahoru to padat nebude a dole to najdem.....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2013 8:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2003
Příspěvky: 2064
Bydliště: Bratislava, SK
Trubky sa bežne robia z jednosmerného uhlíku a vrstva skla diagonálne sa dáva proti premačknutiu. Na pevnosť v ohybe má minimálny vplyv. V prípade opravy (samozrejme uhlíkom) by bolo vhodné dať navrch tenké sklo diagonálne zasa len z tohto dôvodu, s nejakým presahom cez uhlík kvôli zníženiu vrubového napätia a vzhľadu, ale aj tak by som to na Káčko nerobil. Trubka je extrémne namáhaná. Na nejakú električku v pohode.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2013 9:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2003
Příspěvky: 297
Bydliště: Vysočina, Nové Město na Moravě
JMalik píše:
Trubku uřízneš cca 1cm od gondolky

Tak toto je rada, vedoucí v případě Isise ke znehodnocení gondoly. Isis má na konci gondoly osazení, dlouhé tuším 4-5 cm, na které je trubka nasunutá. Trubka tedy není vlepená dovnitř gondoly. Takže se musí při výměně z konce gondoly opatrně obrousit.

_________________
https://sites.google.com/site/martinzvysociny/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2013 14:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2006
Příspěvky: 362
Trubka se samozřejmě dá opravit úplně normálně. Nedělejte z toho zase takovou vědu.

Postup:
1) Trubku sbodovat vteřiňákem, aby byla rovná a držela pohromadě.
2) v místě spoje odbrousit materiál až na minimální tloušťku stěny - v místě praskliny bude materiálu minimum, do stran od praskliny samozřejmě postupně víc a víc a k neporušené části trubky
3) z jednosměrné uhlíkové tkaniny gramáže cca 80-120 g/m si připrav tři pásky, kterými omotáš trubku - první jen o něco širší než prasklina, každou další vždycky o něco širší něž ta předchozí.
4) uhlíkové pásky přilaminuj na trubku - první dej tu nejširší, na ni tu užší a úplně nahoru tu nejužší.
5) omotej izolačkou lepidlem nahoru - tím vytlačíš přebytečnou pryskyřici a zmáčkneš tkaninu na místo. Izolačka lepidlem nahoru ti zaručí, že bude držet.
6) po vytvrzení odmotej izolačku a opatrně obruš opravované místo. Protože nahoře nejširší pásek máš dole, nemusíš se bát, že bys porušil vlákna v místě praskliny. Opatrně na krajích, nebylo by nejlepší probrousit zdravou trubku.
7) celé opravované místo olaminuj tenkou sklelnou tkaninou. Opět pomůže izolačka.

_________________
--Komár

http://denicek.lmkzdar.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2013 17:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
komár píše:
Trubka se samozřejmě dá opravit úplně normálně. Nedělejte z toho zase takovou vědu.

Postup:
...

Díky za ten postup, bylo užitečné a inspirativní si ho přečíst a mít to uloženo v makovici pro strýčka příhodu. :wink:
Přesto všechno jsem toho názoru, že tam, kde se dá vyměnit celá trubka je lepší se jejímu lepení vyhnout. Ale jsou situace, kde se to vyměnit nedá, protože je to nestandardní a tam se to určitě hodit bude. :D

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2013 18:34 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.8.2009
Příspěvky: 24
Bydliště: Líšnice (UnO); Brno
Taky jsem měl o výkendu štěstí s s ISISem, akorát jsem nezlomil trubku, ale ulomil ji od gondoly hned těsně za gondolou, i s tou částí gondoli na niž je trubka nasazená.
S tím že přelaminovávat uhlík sklem není dobré jste mě mec nepotěšili, v neděli jsem to již přelaminoval 3 vrstvama 80g skla odstupňované velikosti od cca 3cm do 6 cm.
Mohlo by to moje rekreační házení přežít?

Dále to krapátek odnesla i směrovka, zrovna na straně kde jsou při odhodu přenášeny tlačné síly je mírně cca 2 desetiny milimetru??? promáčklá jak se asi mírně ohnula. Co mi není úbec jasné, jak je možné, když model vzal o zem břichem, že je to prohlé v horní polovině.
Někde jsem tu našel, že by to mohlo jít nad párou vyrovnat stlačený polistyren a pak přelaminovat proužkem lehounké tkaniny. Jak moc to tu páru snese? Nerad bych to poškodil ještě víc než to je.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2013 20:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
martijn píše:
Tak toto je rada, vedoucí v případě Isise ke znehodnocení gondoly. Isis má na konci gondoly osazení, dlouhé tuším 4-5 cm, na které je trubka nasunutá. Trubka tedy není vlepená dovnitř gondoly. Takže se musí při výměně z konce gondoly opatrně obrousit.

Bral jsem to automaticky tak, že ví jak je to tam lepené. Měl jsem to skutečně upřesnit, že to má uřezat až cca 1cm za tím osazením , pilník a šmirgl použije na začištění vnitřku toho osazení gondolky kam mu případně přetekl epoxid, zvenku to normálně odbrousí.
Omlouvám se . Jsem vůl :oops:

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: pon 10.06.2013 16:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.2007
Příspěvky: 395
Bydliště: Č.B.
Tak nakonec to dopadlo takto. Ještě vyměnit převody v křídle (dobrá gynda), poslat to nahoru a doufat, že to bude držet.


Přílohy:
100_7887.JPG
100_7887.JPG
[ 56 KiB | Zobrazeno 1774 krát ]

100_7890.JPG
100_7890.JPG
[ 59.62 KiB | Zobrazeno 1774 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: ned 29.06.2014 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
pecold píše:
Tak nakonec to dopadlo takto. Ještě vyměnit převody v křídle (dobrá gynda), poslat to nahoru a doufat, že to bude držet.


Po roce se zeptám, drželo to?

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zlomená ocasní trubka F3K
PříspěvekNapsal: ned 29.06.2014 18:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 31.10.2007
Příspěvky: 395
Bydliště: Č.B.
Drželo to rok celkem aktivního poletování, až jednoho dne, při ani ne moc razantním odhozu, to povolilo. :( (zatím to leží na skříni, nějak se mi do toho nechce, potřebuji i výškovku :( )


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz