Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2013 23:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
..................

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Naposledy upravil JMalik dne ned 07.04.2013 23:29, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2013 23:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
JMalik píše:
Platí to pro piloty co hází už dost vysoko a někteří je buď přelétají, nebo jim samotným chybí pár metrů pro navázání do stoupání.
Je nastavený režim "HOD" , "START", nebo jak si to kdo nazve. V tomto režimu je vždy flaperon mírně nahoru (1-2mm) a výškovka by měla být ideálně stále v nule (poserové to musí mít lehce na potlačeno, protože to stále sichrují těžištěm mírně dopředu).
Na letový režim "Normál", "LET"...... se to po vystoupání přepne přepínačem tak, že se vrátí flaperon do nuly a výškovka se mírně natáhne (borci výškovkou nehýbou, mají těžiště správně).
Zádrhel je v tom, že F3K je správně seřízené tak, aby to stoupalo po křivce, která se v konečné fázi blíží vertikále. Tam je třeba na konci stoupání maximálně potlačit a následně to podchytit krátkým ostrým přitažením do horizontu. Je jasné, že přepnutí přepínače letových režimů musí přijít ještě před tím potlačením, protože jinak by letadlo zůstalo zbytečně v konfiguraci menšího vztlaku a výrazně by to na té malé rychlosti prosedlo.
Pokud se nastaví režim přechodu tak, že nejdříve přijde flaperon lehce dolů (protože už to na konci stoupání nemá rychlost), tak se to dá zalomit do horizontu s minimální ztrátou výšky. Pak následuje návrat flaperonu do nuly (stále je třeba lehce korigovat výškovkou) a Káčko se normálně rozjede dopředu bez prosednutí.
Lepší vysílače to umožňují nakonfigurovat přímo, na jednodušších to jde obejít tak, že si dám před hodem knypl řízení flaperonu lehce k sobě, přepnu do režimu "HOD", hodím to tam a po vystoupání těsně před vrcholem nejprve přepnu přepínač letových režimů ( navztlakuji to) , potom potlačím, přitažením to srovnám do horizontu a pomalu vrátím knyplem flaperon do nuly.


(K tomuto článku platí samozřejmě to, co mám napsané pod čarou)

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: čtv 18.04.2013 16:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
Zajímavé (to s tím malým vyklopením flaperonů při přechodu z vertikály na horizontálu), vyzkouším, díky za tip.
Na Open9x (a pravděpodobně kde všude) je to to o dvou řádcích:
- když spínač "cvak", tak výchylka 10, ihned
- když spínač "cvak", tak výchylka -10, za 2 sekundy (třeba)

V DC-16 ještě nevím, ale bude to podobné. Taky by se to dalo dát přes křivky, cest je víc.

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2013 21:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
Jestli muzu k tomu tematu... Postavil jsem si MiMi DLG. Vzletovka cca 185g. 15g jsem dovazoval, asi tezka trubka... Material jsem moc nevybiral, je to moje prvni letadlo postavene od zakladu a jsem v podstate RC zacatecnik, takze pocitam, ze to nekde rozsekam... Byl jsem s nim letat 3x. Poprve jsem se to snazil natrimovat a vyvazit - jenom klasickym hodem z ruky za trup. Pri druhem pokusu jsem zkousel i hod s kolikem s mirnou otockou (nikdy jsem to nedelal, takze se do toho zatim moc neopiram (nevim zda kridlo plny napor snese). Ale porad mi to moc nejde, protoze letadlo vetsinou v nejvyssim bode zkonci vzhuru nohama (kabinou dolu) a nez to srovnam tak je polovina vysky pryc. Vetsinou se to pri hodu toci po kridle a na hore uz je to vzhuru nohama. Poradi mi nekdo jak na to? Pri hodu nepouzivam jiny letovy rezim jako ze bych mel vysilacku nejak specialne nastavenou na hod.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2013 21:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Kdyby jsi mohl nastavit dva letové režimy, tak to bude bez problémů, protože v tom prvním si to natrimuješ výškovkou na hod a v druhém na let, případně to zkoriguješ i směrovkou.
Konkrétně tohle házedlo vyžaduje mít o něco více potlačenou výškovku na hod, než na let, jinak to bude chodit po odhodu do přemetu. Začni tak, že dáš kormidlo výškovky do osy se stabilizátorem výškovky (nebude to ani lehce přitažené, ani potlačené). Potom posouváním těžiště najdeš polohu, aby to přiměřeně klouzalo.
Zkusíš to hodit a při mírně natrimované výškovce na potlačeno by to mělo stoupat v počáteční fázi cca na 45° a postupně přecházet do kolmého stoupání. Do tohoto stavu to musíš nějak dostat kombinací úhlu seřízení a polohou těžiště ( to těžiště to chce skutečně více dozadu).
Potom doseřídíš kluz po vystoupání a potlačení do horizontu. Ideální by byl ten druhý letový režim. Pokud to TX neumožňuje, musíš to na kluz přetrimovat výškovkou = lehce natáhnout.
Pokud na tom o něco zmenšíš úhel seřízení a dokážeš to řídit s polohou těžiště poměrně vzadu, tak jde nějak kompromisně nastavit výškovka stejně pro hod i let.
Ideální by bylo, kdyby u toho byl někdo kdo už slušně hází, seřídili by jste to za hodinku.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2013 22:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 25.12.2009
Příspěvky: 309
Bydliště: LMK Chotěboř
mgrunt píše:
Jestli muzu k tomu tematu... Postavil jsem si MiMi DLG. Vzletovka cca 185g. 15g jsem dovazoval, asi tezka trubka... Material jsem moc nevybiral, je to moje prvni letadlo postavene od zakladu a jsem v podstate RC zacatecnik, takze pocitam, ze to nekde rozsekam... Byl jsem s nim letat 3x. Poprve jsem se to snazil natrimovat a vyvazit - jenom klasickym hodem z ruky za trup. Pri druhem pokusu jsem zkousel i hod s kolikem s mirnou otockou (nikdy jsem to nedelal, takze se do toho zatim moc neopiram (nevim zda kridlo plny napor snese). Ale porad mi to moc nejde, protoze letadlo vetsinou v nejvyssim bode zkonci vzhuru nohama (kabinou dolu) a nez to srovnam tak je polovina vysky pryc. Vetsinou se to pri hodu toci po kridle a na hore uz je to vzhuru nohama. Poradi mi nekdo jak na to? Pri hodu nepouzivam jiny letovy rezim jako ze bych mel vysilacku nejak specialne nastavenou na hod.


Jestli jsem to dobře pochopil? tak ti to jde při hodu do výkrutu. Máš buď krátkou trubku a malou směrovku, nebo strašnou vůli na klapce u směrovky. Ještě může být měkké křídlo.

_________________
RCgliders.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2013 23:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
onca píše:
Jestli jsem to dobře pochopil? tak ti to jde při hodu do výkrutu. Máš buď krátkou trubku a malou směrovku, nebo strašnou vůli na klapce u směrovky. Ještě může být měkké křídlo.


Jestli to dodržel z plánku, tak bych vyloučil krátkou trubku a malou směrovku, zkoumal bych tu tuhost kormidla směrovky, jestli je to do tahu servem na pravou stranu (pokud hází za levé křídlo), může mít zkroucené křídlo, to měkké křídlo by poznal až při razantnějším házení.
Prostě moc by pomohlo, kdyby to někdo mohl vidět a hodit.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: pát 26.04.2013 9:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
Stavel jsem to presne podle planku (rozmery a material - tloustka balsy atd.). Planek je delanej pro pravaka (coz jsem) takze tahla by mela být v pohode. Pruzinky mam o neco silnejsi (asi 0.35mm) nez je v planku (0.3mm). Zkontroluju smerovku. Jak rikas, idelani by bylo sehnat nekoho v okoli. Zkusim to.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: pát 26.04.2013 10:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
mgrunt píše:
Stavel jsem to presne podle planku (rozmery a material - tloustka balsy atd.). Planek je delanej pro pravaka (coz jsem) takze tahla by mela být v pohode. Pruzinky mam o neco silnejsi (asi 0.35mm) nez je v planku (0.3mm). Zkontroluju smerovku. Jak rikas, idelani by bylo sehnat nekoho v okoli. Zkusim to.
Zkontroluj i křídlo na zkroucení. Na malé rychlosti v kluzu to může být skoro dobré, na vysoké rychlosti po odhodu to bude klonit na stranu podle toho zkroucení. Směrovku musíš mít do levé výchylky pružinkou, doprava táhne servo - ne obráceně! Servo musí bezpečně pracovat s tou pružinkou ( já mám na mimi F3Káčku pružinky na směrovce dvě, ale mnohem slabší, jen 0,22mm. 0,3mm je tak akorát, aby to na tomhle letadle moc nepřekrucovalo stabilizátor směrovky. 0,35 už se mi zdá příliš mnoho)

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: pát 26.04.2013 11:38 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
Krut na "hlavnim" kridle zkontroluju. Pruzinka se mi take zda dost silna (mistni hudebnik mi moc neporadil, neco prodava a ani nevi jaky to ma prumer, pritom je to na obalu napsane, ale v palcich - to jsem zjistil az doma), ale jinou nemam. Asi ji na smerovce predelam, udelam ji delsi, aby se servo tolik nenamahalo a smerovka nekroutila.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: pát 26.04.2013 15:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Stačí tam struna 0,25mm (struna na kytaru s označením 0,01. 0,09 už má jen cca 0,19mm, to je málo) Dej dvě pružinky , uhnuté do "U", torzní délka každé je cca 5cm. U kormidla pružinky zapíchneš těsně vedle páčky, do stabilizátoru potom jak vyjdou ty torzní délky. Takhle se to bude kroutit minimálně. Jak dáš jednu silnou, zkroutí to celou směrovku do vrtule.
Nezapomeň zkontrolovat to křídlo a zkus sehnat nějakého "Káčkaře" v okolí. To by pomohlo nejvíc.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: čtv 02.05.2013 9:40 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
Tak jsem nasel strunu 0,2x a pouzil dve na smerovku (je to viditelne lepsi nez kdyz tam byla silnejsi struna). Na vyskovce jsem zatim nechal 0.35 (zatim drzi, zkroucena neni a nechce se mi to predelavat). Zatim jsem nechytil pocasi bez vetru takze to nemam zaletane. Chtel jsem se zeptat, pokud letadlo vyhodim je nutne mit prepnuty letovy rezim do nejakeho specialniho modu, nebo staci "normal"? Ovladana je vyskovka a smerovka. A jak na vrcholu hodu zajistit vyrovnani, to se proste musi odhadnout a patricne potlacit vyskovku, nebo se to deje nejak automaticky nastaveni vysilac/prijimac (to se mi moc nezda, kdyz je komunikace jednosmerna), ci prepnuti letoveho rezimu (a pri tom se deje co) nebo tak neco? Dekuji


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: sob 05.09.2015 9:36 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 21.5.2015
Příspěvky: 82
Bydliště: SB
Ahoj. potreboval by som poradit. Po hode leti model mierne dolava a zda sa mi, ze pod dost velkym uhlom. Je to technikou hodu alebo moze byt nieco zle nastavene? Pri samotnom lete uz leti pekne rovno. Da sa strmy uhol znizit napr. miernym posunutim taziska dopredu?
Som zaciatocnik, pravak, pri hode mam flap. 1mm hore.
Dakujem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: ned 06.09.2015 20:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.10.2012
Příspěvky: 101
Zdravím,
jeví se to tak, že jsi úplný začátečník a pokud ano, tak to jako samouk "nedáš".....
Na Slovensku bude do podzimu uspořádána akce právě pro začátečniky v F3K. Kde bude ohlášená nevím, zaslechl jsem to dnes na soutěži v Jaroměři.... Tak si to pohlídej a jeď, vše ti bude ukázáno a poradí ti..... vydržet, rozhodně házedla stojí za to.. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak házet o 5metrů výše
PříspěvekNapsal: pon 07.09.2015 8:59 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 21.5.2015
Příspěvky: 82
Bydliště: SB
Mas uplnu pravdu, som zaciatocnik a samouk. Kedze v mojom okoli nepoznam nikoho, kto sa F3K venuje, dal som dotaz sem. Rad by som sa nejakej akcie zucastnil, ale to zavisi od vela faktorov.
Ako samouk som celkom spokojny so svojim progresom, takze mozno by trocha pomohlo aj nejake vysvetlenie k mojmu predchadzajucemu dotazu. ;)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz