Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2012 18:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2012
Příspěvky: 305
Bydliště: Frýdek-Místek
Obrázky: 7
Tak dnes nastal ten historický den a já konečně vstoupil do této nádherné kategorie a úspěšně zalítal Mini Vertexe od Leoše. Před prvním hodem jsem byl hodně nervózní, ale nakonec to šlo dobře.
2001

Stavěl jsem ho od srpna, pořád nějak nebyl čas, pak zase nebylo počasí na zálet, pak bylo počasí, ale zase nebylo zdraví… No vyšlo to až dnes. Mini vertex lítá pěkně a to i navzdory skutečnosti, že hody zatím nic moc. Odhadem tak 10 až 15 metrů, možná některé i ke 20. Ale i tam mi největší problém zatím dělá přechod z hodu do klouzavého letu. Tam většinou celkem dost ztratím. No budu muset pořádně nastudovat techniku a pak už jen trénovat. Ale i tak jsem si to užil, příjemně se protáhl a proběhl po louce ;-)

Je to moje druhé letadlo a první F3K, takže osazení podle toho vypadá 8)
2002

Serva 2xD60, 1xD47, přijímač Graupner GR-12, baterie 4xNiMh KAN 350 mA.
I tak jsem do špičky nacpal celkem dost olova. Ještě jsem nevážil, výslednou váhu dodám později. Nicméně časem možná nahradím akumulátory a olovo za Li-Pol a výškoměr nebo rovnou telemetrii.

Update: Tak výsledná váha je 288g. Což je o 28g více, než Leošova minimální váha. No napoprvé to není až tak strašné. Hlavně, že to lítá.

_________________
Beta 1400, Mini Vertex, Toro 900, Mimi v přípravě, El-Marabu v plánu
Graupner MX-12


Naposledy upravil mkyral dne ned 21.10.2012 19:54, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2012 18:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2009
Příspěvky: 5761
Bydliště: Praha
Obrázky: 38
pohodička, to bude dobré, já měl mikrona a užil sem si s nim opravdu hodně zábavy, lítá to dobře a na vstup do F3K za pár peněz hodně muziky :)

pak to někdy vem na svah, tam to lítá uplně luxusně od 1 m/s pokud je dobrej svah :)
a když nefouká, tak si zaházíš

_________________
SOVA is YouR CO-pilot
Cesta je mým cílem .......

KLM RC Sovy // KPM Model Kit Kladno


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2012 19:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2012
Příspěvky: 305
Bydliště: Frýdek-Místek
Obrázky: 7
Díky. Bohužel tady u nás to s těmi svahy není až tak slavné. Většina má naprosto nevhodnou orientaci. Ale zkusím pohledat.

Ještě jsem zapomněl dodat, že Mini Vertex je tak akorát velký. Dospělé F3K se mi už do Oktávky k ženě, dětem a dalším "krámům" nevejde. Takže momentálně půjdu opačným směrem. Na zimu je naplánována stavba Mimi ;-)

_________________
Beta 1400, Mini Vertex, Toro 900, Mimi v přípravě, El-Marabu v plánu
Graupner MX-12


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2012 19:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2009
Příspěvky: 373
Bydliště: Kačice u Kladna
Obrázky: 7
také ho mám pro první pokusy s F3K :-) rekord zatim asi 21metrů, lety kolem minuty za večerního klidu :-) Už jsem stihnul trefit náběžkou betonový sloupek, oprava nebyla náročná a nárůst hmotnosti minimální. O svahu jsem uvažoval, i pěknou louku jsem v okolí našel, jen nevím jak na ní fouká. Ale spíš tam vezmu bazarového lamináťáka co mi zrovna jde poštou.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2012 19:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jestli mohu poradit, tak si z frýdku vyrazte s rodinkou nějak bokem. Třeba jak se jede na havířov je plno krásných louk i se svahem. Občas tam jezdím z havířova do frýdku nebo jinam a viděl jsem jich tam dost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2012 20:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2012
Příspěvky: 305
Bydliště: Frýdek-Místek
Obrázky: 7
varok píše:
Jestli mohu poradit, tak si z frýdku vyrazte s rodinkou nějak bokem. Třeba jak se jede na havířov je plno krásných louk i se svahem. Občas tam jezdím z havířova do frýdku nebo jinam a viděl jsem jich tam dost.


Havířov znám, studoval jsem tam elektro průmyslovku a i teď tam občas jezdím za švagrem. Ale ještě nikdy jsem na svahu nelítal, takže by bylo úplně nejlepší, kdyby mi někdo ukázal co a jak. Akorát toho volného času mám pomálu :-(

_________________
Beta 1400, Mini Vertex, Toro 900, Mimi v přípravě, El-Marabu v plánu
Graupner MX-12


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 9:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.1.2012
Příspěvky: 30
Bydliště: Praha
Mohu se zeptat jak velké máte u Mini Vertexe nastavené výchylky?
Ty podle návodu (VOP +/- 6/5mm, křidélka +9mm/-3mm) mi přijdou malé. Výchylku VOP už jsem zvětšil a uvažuji i o zvětšení výchylek křidélek abych mohl víc zatáčet. Zatím totiž nehážu moc vysoko (max 10m, spíš míň) a často mi nestačí výška na to, abych po odhadu letadlo otočil po větru a pak znovu proti větru a doletěl až k sobě, mezitím už je na zemi. Ale možná jenom letím moc pomalu.

Díky,

Honza

P.S. Je to křehké. Nejdřív jsem opravoval potah na křídle který poškodila pošta při přepravě (nevšimli jsme si při přebírání balíku). Teď jsem zase dvakrát za sebou lepil VOP - nejdřív jsem při přistání zavadil o ostružinu a pak jsem zase zakopnul při chytání. Obávám se, že budu muset brzy začít nakupovat náhradní díly... Jsou jiná házedla taky tak náchylná na poškození?

_________________
Funtic, Floater Jet, Mini Vertex, Mini Vertex E, HobbyKing Mini DLG, EasyCopter Colibri V4.5 Pro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 11:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2012
Příspěvky: 305
Bydliště: Frýdek-Místek
Obrázky: 7
Výchylky mám dle návodu a přijde mi to tak akorát. Než zvětšování výchylek bych zkusil zapracovat na technice hodu. Já taky neháži moc vysoko, (odhadem tak kolem 20 metrů), ale ve vzduchu mi to vydrží celkem dlouho. Většinou stihnu několik otoček kolem sebe.

Já zatím ostružiny nepotkal (lítám tam, kde nejsou ;-)), asi dvakrát se mi podařil zápich čumákem, ale bez následků - půda byla po dešti mokrá. Jediné co jsem nedávno lepil, byl mírně potlučený a roztřepený koncový oblouk na křídle. To jsem pojistil vteřiňákem.

Vypadá to, že s tím moc třískáš. To chce létat pohodově, dělat mírné zatáčky a jemně přistávat ;-)
SOP a VOP jsou normálně z balsy, takže si spíše kup prkýnko a z toho si to vyřízni a trochu vybrus.

_________________
Beta 1400, Mini Vertex, Toro 900, Mimi v přípravě, El-Marabu v plánu
Graupner MX-12


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 12:24 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.1.2012
Příspěvky: 30
Bydliště: Praha
mkyral píše:
Než zvětšování výchylek bych zkusil zapracovat na technice hodu.


Techniku hodu určitě potřebuji zlepšit, to je jasné. Ale co konkrétně? Existuje nějaký dobrý návod? Na videa na youtube se dívám, ale ani ve slow motion nejspíš nepostřehnu všechny triky. Zatím házím bez rozeběhu, prostě se na místě dvakrát otočím kolem dokola jak nejrychleji to umím, ruku mám nataženou. A pak pustím kolík. Házedlo pokračuje nahoru pod úhlem cca 45 stupňů.

Citace:
To chce létat pohodově, dělat mírné zatáčky a jemně přistávat ;-)

Jasně. Přístání na zem "někam" se mi většinou povede dobře, ale trefit se do ruky je další level :-)

Citace:
SOP a VOP jsou normálně z balsy, takže si spíše kup prkýnko a z toho si to vyřízni a trochu vybrus.

Ano, při příští návštěvě modelářského obchodu koupím balzu.

Díky.

Honza

_________________
Funtic, Floater Jet, Mini Vertex, Mini Vertex E, HobbyKing Mini DLG, EasyCopter Colibri V4.5 Pro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: stř 02.01.2013 13:01 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2012
Příspěvky: 305
Bydliště: Frýdek-Místek
Obrázky: 7
Tady se obecně doporučuje zajít na nějakou F3K akci. Tam jsou lidé, co ti pomůžou. Případně zkus pohledat tady. Technika hodu se tu probírala několikrát. Taky si můžeš svůj hod nechat natočit a nechat to tady zhodnotit.

_________________
Beta 1400, Mini Vertex, Toro 900, Mimi v přípravě, El-Marabu v plánu
Graupner MX-12


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Oprava náběžky Mini Vertexe
PříspěvekNapsal: ned 13.01.2013 23:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.1.2012
Příspěvky: 30
Bydliště: Praha
Tak jsem dneska chtěl trénovat přistávání do ruky, abych Mini Vertexe tolik neobouchával. Nebylo to dobré rozhodnutí, dopadlo to spíš naopak. Přistával jsem příliš rychle, nestihl jsem sevřít ruku kolem gondoly, a křídlo mi narazilo náběžnou hranou do prstu (tuším do palce). Prst to vydržel, ale náběžka ne, dýha je v délce několika centimetrů popraskaná, je vidět polystyren uvnitř.

Jaký je doporučený způsob opravy? Musím použít zase dýhu? (Dýhu teď nemám a nikdy jsem to nedělal.) Nebo stačí přelaminovat skelnou tkaninou? Nebo by dokonce stačilo přelepit skelnou páskou? Chybějící polystyrén mám dopěnit Purexem? Nebo kus vyříznout, nalepit jiný polystyren a pokusit se vyrobit stejný tvar? Nebo zkusit udělat z balzy?

Výsledek nemusí být perfektní, určitě budou ještě další poškození, stačí aby to létalo. Až se to naučím, tak koupím nové křídlo nebo nové letadlo...


Díky,
Honza

P.S. :

- Jsou F3K křídla vyrobené jinou technologií také tak náchylná na poškození?

- Dá se přistání do ruky natrénovat na nějakém simulátoru, včetně klapek?
Teď používám CRRCSIM, F3K model tam je, ale bez brzd. I USB adaptér pro vysílačku umí
jen čtyři kanály.

- Když jsem poškodil Vertexe, tak jsem ještě chvíli lítal s EPP Floater Jetem. To je z hlediska odolnosti proti poškození opravdu úplně něco jiného, pomačkaný je dost a lítá to pořád. Ale po Vertexovi mně už Floater Jet baví tak nějak míň...

_________________
Funtic, Floater Jet, Mini Vertex, Mini Vertex E, HobbyKing Mini DLG, EasyCopter Colibri V4.5 Pro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: pon 14.01.2013 19:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2009
Příspěvky: 373
Bydliště: Kačice u Kladna
Obrázky: 7
podobnou nehodu jsem měl s MiniVertexem taky, možná horší - trefil jsem náběžkou betonový sloupek. Na náběžce byl zásek cca 2,5cm široký a 1,5cm hluboký.

vyříznul jsem poškozené místo aby mělo pravidelný tvar se stranami mírně v úkosu (jakoby do klínu), dýhu jsem opatrně odseparoval a oříznul jí tak aby chyběl obdélníkový tvar. vlepil jsem kus polystyrénu - větší špalík a ten pak obrousil do tvaru. Pak vlepil náběžku z balsy a zase obrousil do tvaru. Nakonec přelepil záplatou z dýhy, vyřízlou přesně podle chybějícího tvaru. Celé přebroušeno a zalakováno. Vidět to samozřejmě je, přechody po přejetí prstem cítit taky jsou, ale minimálně. Na funkci to nemá pražádný vliv. Bohužel měl jsem fotky ale omylem jsem si je smazal.

myslím že motat do tohohle křídla jinou technologii (přelaminování apod.) nemá smysl.

co jsem se bavil s kolegou co měl Isise tak myslím že všechny "dospělá" F3K jsou křehoučká, ty z tkanin obzvlášť. Stěžoval si jak trpí odtokovky...jsou dotažené k dokonalosti pěkně do nože, ale první neopatrné položení do trávy či manipulace je hned poškodí. V tomhle je konstrukce ala MiniVertex lepší a pro začátek výhodnější.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: pon 14.01.2013 22:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.1.2012
Příspěvky: 30
Bydliště: Praha
kubadera píše:
Pak vlepil náběžku z balsy a zase obrousil do tvaru. Nakonec přelepil záplatou z dýhy, vyřízlou přesně podle chybějícího tvaru.


Díky moc za návod. Jen pár rychlých dotazů:

  • Jak tlustá má být ta balsová náběžka, stačí 2-3mm?
  • Čím je dobré lepit tu dýhu, Purexem? nebo epoxidem?
  • Jak dýhu pořádně přitisknout aby kopírovala tvar?
  • Dala by se použít nažehlovací dýhová hrana na nábytek? Ty mám doma. Ale kdyžtak dýhu koupím, není problém.

Díky,

Honza

_________________
Funtic, Floater Jet, Mini Vertex, Mini Vertex E, HobbyKing Mini DLG, EasyCopter Colibri V4.5 Pro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: úte 15.01.2013 0:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2009
Příspěvky: 373
Bydliště: Kačice u Kladna
Obrázky: 7
z hlavy teď nevím, nejsem doma a chvíli ještě nebudu, ale dělal jsem z nějakého špalíku, který jsem vlepil a poté zase obrousil do tvaru.

lepil jsem vše purexem

už ani nevím jak jsem dýhu fixoval, myslím že svorkou co nemá moc silný stisk přes nějaký kus polystyrenu nebo epp.

ad dýhová hrana nevím. já měl kus dýhy přímo od Leoše, dostal jsem jí s letadlem


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mini Vertex
PříspěvekNapsal: úte 15.01.2013 6:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2012
Příspěvky: 305
Bydliště: Frýdek-Místek
Obrázky: 7
Když letí Vertex moc rychle, tak jej nechám proletět a raději s ním sednu do trávy. Přijde mi to lepší než se jej snažit chytit za každou cenu. Možná by jsi mohl potrénovat přistání na zem, abys s ním tolik netřískal :-D

_________________
Beta 1400, Mini Vertex, Toro 900, Mimi v přípravě, El-Marabu v plánu
Graupner MX-12


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz