Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 0:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Zdar,

Dostavěl jsem svojí novou malou Extru a osadil ji servy Turnigy TG9e (K+V) a Hobbyking HK929MG (S). Všechno analogy. Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem zahýbal směrovkou, tak se občas cukla i výškovka. Ne moc, ale cukla. Pátral jsem po příčině a zjistil jsem, že to cuká, když jsou kablíky S a V blízko u sebe. Zkusil jsem kablíky trošku jinak proplést, ale tím se mi kablík směrovky přiblížil ke křidélkovému a začalo se cukat křidélko.
Jelikož TG9e je asi to nejlevnější, co se dá na Hobbykingu sehnat, provedl jsem výměnu za HXT900, které mě ještě nezklamaly. Kupodivu se cukaly uplně stejně jako TG9e.
Takže na vině bylo HK929MG. Měl jsem ještě jedno rezervní HK929MG a dělá to to samé.

Nedělám si iluze o kvalitě řízení čínských serv, ale zajímalo by mě, zda se někdo setkal s něčím podobným.
Potažmo, proč se to cuká? Osciloskop nemám, tak nemůžu pátrat. Nemůže to mít něco společného s deadband? (bohužel deadband se u HXT900 / TG9e neudává)

Momentálně objednávám jiné MG servo, a to TGY-50090M, ale je to střelba naslepo. Ostatní podobné MG Turnigy vypadaly moc podobně jako HK929MG, čili mohly mít jen jinou nálepku.
Při nejhorším přehodím kolečka a udělám z HXT900 -> HXT900MG.

V současné době jsem provizorně do směrovky dal TG9e a samozřejmě, že se nic necuká.

Díkes.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 8:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
pár indícií by sa našlo:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 11sec.html
Citace:
...These servos are supposedly just re-labeled Corona DS-929MG servos..

http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... count=9127
Citace:
WARNING
do not use Corona DS-929MG with the LRS RX,
unless you also add a good and strong capacitor directly on the RX.

Those servoes are designed with a timing fault !!
so the motor driver actually shortcircuit the supply line for a very short time.
I measure 7A peaks at 20uS width,.....................
...

Asi máš kvalitný BEC čo to ustál, tak sa to prejavilo indukovaním nejakého nezanedbateľného napätia rovno do susedného kábliku...

Osobne som silne znechutený rôznymi elektronikami serv.
Ešte aj HXT900 čo mali síce "mäkké riadenie" čiže na malé odchýlky reagovali len malým prúdom a servo pri silnom zaťažení neudržalo polohu, ale zato spoľahlivú a s primeranou šírkou necitlivosti (skorej vhodnú ako obojsmerný regl do mikroautíčka lebo plynule regulovala výkon podľa odchýlky takmer v celom rozsahu), už má inú a samozrejme horšiu..
Kde to sakra tí číňania berú a prečo???
Kedysi také sprostosti servá nerobili, ani staré analogy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 9:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
coro píše:
....
Kde to sakra tí číňania berú a prečo???
.....

protoze je pro ne jednodussi a levnejsi pouzit jeden specializovany IO a tim maji celou elektroniku digitalu poresenou... myslim ...
Vcera jsem si chvili hral se servy prave kolem 12-20g vcetne Coron, na osciloskopu jsem nevidel zadne prekmity, ale to jsem pouzil pomerne mekke baterky, dneska to chci zopakovat s tvrdym BECem...
Nejlip na tom byly chovanim i projevem na osciku serva HKS-9257 (mam je z RC-Timer), pak HD1581 a HD2213; ty Corony (933 a 939) budou asi na tvrdem zdroji delat neplechu...
jinak vecne (a vdecne) tema - kondiky u prijimace - doporucuje/vyrabi/nabizi 5 ze sesti "znackovych" vyrobcu radii ... :-D

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2012 17:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Mam jen blby analog a jeste blbejsi fotak....
Servo S3317M, snimano na napajeni servotesteru, napajeni 4s NiCd350mAh nebo spinany 5V/4A BEC vykuchany z ocouzeneho reglu 60A.

Tohle leze z BECu bez zateze, citlivost 10mV na dilek, cas 5us na dilek (5 mikrosekund).
Příloha:
BEC.JPG
BEC.JPG
[ 79.51 KiB | Zobrazeno 5883 krát ]



Servo se signalem, paka zatizena rukou, napajeni aku (pomerne mekke); napajeni poklesava v rytmu servosignalu (50Hz = perioda 20ms), kladne prekmity jsou nepatrne; citlivost 100mV na dilek, cas 5ms na dilek
Příloha:
S3317M_100mV_5ms_1.JPG
S3317M_100mV_5ms_1.JPG
[ 76.07 KiB | Zobrazeno 5883 krát ]



Dtto, ale napajeni z relativne tvrdeho BECu - napajeni moc nepoklesava, naopak, motor serva indukuje do napajeni vyrazne kladne spicky; citlivost 100mV na dilek, cas 5ms na dilek (cara je rozmazana - to je superponovany prubeh z prvniho obrazku = zvlneni BECu)
Příloha:
S3317M_100mV_5ms_2.JPG
S3317M_100mV_5ms_2.JPG
[ 73.42 KiB | Zobrazeno 5883 krát ]



Je videt, ze serva mohou produkovat jisty bordel do napajeni - jeho charakter je dany servem (jeho elektronikou), napajenim (tvrdy/mekky zdroj) a zatizenim (zaberu vic, spicky/poklesy se zvetsuji).
Je to jen tak halabala experimentik, zkusim takhle porovnat nekolik chinaserv co tu mam...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2012 1:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
12g servo HK939 analog, zatizil jsem ho trochu vic s aku, ma proto vetsi poklesy napajeni; prekmity z BECu jsou zde patrnejsi
Příloha:
HK939_200mV_5ms_aku.jpg
HK939_200mV_5ms_aku.jpg
[ 77.7 KiB | Zobrazeno 5839 krát ]


Příloha:
HK939_100mV_5ms_BEC.jpg
HK939_100mV_5ms_BEC.jpg
[ 77.63 KiB | Zobrazeno 5839 krát ]


12g HK933, digitalni ekvivalent predesleho; tohle servo je divne - prubehy jsou jine, prekmity jsou tu i pri napajeni z aku - tedy toto nebrat; z BECu to ma take jiny tvar - vysvetli nekdo? Ja ne...
Příloha:
HK933_100mV_500us_aku.jpg
HK933_100mV_500us_aku.jpg
[ 79.45 KiB | Zobrazeno 5839 krát ]


Příloha:
HK933_100mV_500us_BEC.jpg
HK933_100mV_500us_BEC.jpg
[ 78.53 KiB | Zobrazeno 5839 krát ]


Corona DS319MG - trochu vetsi (asi 35g), chovani celkem dobre; odber s BECem jsem trochu vysponoval, at se ukaze :-)
Příloha:
DS319MG_100mV_1ms_aku.jpg
DS319MG_100mV_1ms_aku.jpg
[ 76.56 KiB | Zobrazeno 5839 krát ]


Příloha:
DS319MG_200mV_1ms_BEC.jpg
DS319MG_200mV_1ms_BEC.jpg
[ 72.08 KiB | Zobrazeno 5839 krát ]


HKS-9257 , 25g rychly digital; samozrejme take vice zere, prekmity jsou dost vyrazne
Příloha:
TGY9257_200mV_1ms_aku.jpg
TGY9257_200mV_1ms_aku.jpg
[ 68.94 KiB | Zobrazeno 5839 krát ]


Příloha:
TGY9257_200mV_1ms_BEC.jpg
TGY9257_200mV_1ms_BEC.jpg
[ 79.06 KiB | Zobrazeno 5839 krát ]



Na lepsi rozbor by byl zapotrebi digitalni osciloskop s vetsi sirkou pasma, tohle je takove siditko, ale zakladni pohled co asi tak servo pere do napajeci soustavy se z toho da udelat, myslim... Leckterym prijimacum se to nemusi libit, muze pri nejake vetsi spicce dojit k resetu a s tim souvisejicim ukazum... Mozna se dokopu k nahlednuti primo na napajeci koliky prijimace a zviditelneni vlivu pridaneho kondenzatoru...
Je vhodne si uvedomit, co znamena udavana citlivost - je to 0,1 nebo i 0,2V na dilek (ctverecek) na obrazovce, rozkmit napajeni zpusobeny jednim servem je casto az 1V a pokud by se serva zatizila jeste vice, bude rozkmit jeste vetsi. Je pak dobre s timto pocitat a napajeni predevsim prijimace venovat dostatecnou pozornost a peci a tak predejit prekvapeni, ktera mohou nastat.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2012 1:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jeste pro uplnost, da se z toho vykoukat i zakladni rozdil mezi analogovym a digitalnim servem.
U analogu HK939 je casova zakladna osciloskopu nastavena na 5ms na dilek, perioda opakovani impulzu je podle toho 20ms (50Hz) - to je standardni opakovaci kmitocet servosignalu ("klasicka" PPM); pokud se tento kmitocet meni (nektera radia maji treba 24ms, aby se tam veslo vice kanalu - 2ms x pocet kanalu + 4ms synchronizacni mezera; naproti tomu vystupy nekterych prijimacu mohou mit periodu treba 10ms nebo i podstatne mene), meni se take perioda impulzu na vystupu servozesilovace analogoveho serva - jeho poloha je tedy obvykle aktualizovana 50x za sekundu (to je ono zname vrceni).
Oproti tomu u digitalu HK933 je cas 0,5ms na dilek, perioda opakovani je jen cca 1,25 milisekundy, poloha serva je tedy aktualizovana 800x za sekundu (v tomto konkretnim pripade, u jinych serv to je s jinym kmitoctem). Tato frekvence se nemeni s periodou servoimpulzu - procesor digitalu si "precte" servosignal, zpracuje udaje a svou frekvenci dokope servo tam, kde ma byt podle sirky servosignalu. Pak take slysime zname bzuceni nebo az piskani digitalnich serv...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2012 7:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Kladnú špičku môže "dať" servo z vinutia, ale teoreticky by ju mohol vytvoriť aj BEC ako jeho transient response pri vypnutí odberu, a dokonca aj parazitná indukčnosť káblikov - ale oboje by asi malo byť zanedbateľné v porovnaní s indukciou motora serva.
Ale je to vec prečo sa vždy ježím pri radách že je "nejlepšie do napájania za 2s A123 dať diodu".

Proti kondíkom nemám nič, ale myslím si že keby bol kondík vnútri príjmača za jeho interným stabilizátorom, stačil by minimálne 10x menší a nezhadzovao by ho to poklesom zvonku (bol by za stabilizátorom akože diodou a servo by ho nemohlo vycucnúť a zostalo by v príjmači napätie aj pri momentálnom zrazení napätia becu nejakým servom)...

Tá elektronika nie je chorá na všetkých servách, hlavne nie na značkovejších,
prípadne na tých čo nie sú z nejakej vadnej série prelepenej neznačkovou nálepkou... Akoby to bolo vytriedené na tie čo prešli a tie čo neprešli nejakou výstupnou kontrolou..?
Alebo ešte tvrdšie - pripadá mi to akoby to niekto naschvál robil na tých lacných servách zle, veď taký počet zmätkov sa nevyskytne len tak náhodne, a výrobné náklady sú zrejme takmer rovnaké..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2012 23:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Zdar chlapci,
díky za rozbor. Já tomu, co jste napsali rozumím řekněme tak napůl, ale pořád mi to nekoresponduje s tím, co mi to dělá.

Tak to zkusím ještě jednou vysvětlit.

Do RX zapojím dvě serva. HXT900 a HK929MG.
Pokud jsou připojovací kábly daleko od sebe, pak vše funguje jak má.
Pokud vedou připojovací kábly těsně u sebe, pak při pohybu 929MG se občas cukne HXT900. Naopak při pohybu HXT900 se 929MG necuká. Zmiňovaný stav byl testován na nezatížených servech.
Kritická hodnota vzdálenosti mezi kablíky je cca 1cm. Zkrátka, když jsou kábly od sebe aspoň ten cenťák, pak je klid.

Ještě můžu zkusit jinej přijímač, ale tenhle konkrétní se jeví v pohodě. (a už i lítal)


Přílohy:
cukatura.PNG
cukatura.PNG
[ 14.11 KiB | Zobrazeno 5780 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2012 6:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Pokud jsi se dosud nepokusil vyzkoušet přídavný kondenzátor, tedy vřele doporučuji. Bylo to i zde mnohokrát prřetřásáno (byť s různými názory). Vsadil bych se, že když ho zapojíš do sousedního konektoru na přijímači (podle Tvého obrázku), budeš mít pokoj. Pokud tam nemáš volno, tedy buď ve formě prodlužováku nebo přímo do kablíku toho 929MG, protože to je zřejmě zdrojem rušení po napájení. Investice je to nepatrná.
A jestli jsou ta dvě serva namontována blízko sebe, zdánlivě paradoxně by mohlo pomoci i jejich kablíky od sebe nevzdalovat (asi nemáš dost místa), ale naopak je vzájemně zkoroutit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2012 9:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
ticcino, ale tu nejde o to že by Ti nestačil BEC - ak na to má efekt približovanie káblov tak to je jasne "LEN" indukcia.
Predstav si že idú paralelne popri sebe dve NEKRÚTENÉ telefónne káble - dvojlinky. Na jednom telefóne počuješ čo sa hovorí na druhom, aj keby to nebolo vôbec galvanicky prepojené. Alebo trafo z 220V - nič nie je spojené, len vedú vodiče blízko pri sebe (no a majú spoločné železné jadro čo tomu ešte pomôže..).

Proste laicky povedané, prúd tečie cez kovový vodič len ak ide o stabilný jednosmerný prúd, ale jeho zmeny čiže pulzy alebo tá reč v telefóne, sa šíri ako elektromagnetické vlnenie v okolí kábliku. A susedný káblik na to reaguje zmenou napätia - čím sú od seba ďalej tým je to horší transformátor, čím bližšie tým lepší. (presnejšie, povedané, to pole tam je vždy ale ak sa nemení tak do susedného kábliku nič neindukuje, prúd sa indukuje len pri zmene toho poľa čiže prúdu prvým káblikom...)
Takže VYSOKÁ prúdová špička ktorú ako momentálny skrat vyprodukuje to choré servo, sa naindukuje medzi zem a signál toho druhého (dobrého HXT900) serva.
A ono vidí napäťový pulz z zareaguje cuknutím...
Kondík pridaný na príjmači len zvýši prúd v momente skratu, takže ešte zvýši tento efekt.
Použi krútené káble a tento efekt zmizne (ak otočky kábliku nebudú presne rovnako paralelne na oboch, princíp je že tam je rozdiel v polohe otočiek a tým sa indukovaný prúd v rôznych miestach sám seba ruší.)
To že nebudeš vidieť žiaden efekt toho že choré servo skratuje napájanie, ale neznamená že to nerobí - riešil by som radšej to choré servo.... výmenou..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2012 21:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ticcino píše:
... pořád mi to nekoresponduje s tím, co mi to dělá......

ale jo, koresponduje ...
jestli si doma vzpomenu, zkusim to nasimulovat na stole, nejaky ten maly digitalek a neco jako HXT900 tam mam taky, juknu na to napajeni a taky na servoimpulzy, co se tam asi naindukuje.
Taky to zkusim s kondikem a bez nej, aby bylo videt co a jestli neco prinese.
To se tu hubou mlatila prazdna slama kolem kondiku, ale nenafotil to tenkrat nikdo ... :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2012 0:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
OK pánové.
Každopádně díky.
Objednal jsem trošku jiné servo a uvidím co to udělá.
Kondenzátor se mi do objednávky už nevešel a místní elektro zavírá v pět, což z práce většinou nestíhám :)

Na vyřešení problému mám teď čas zhruba do jara. Extru jsem zalítnul i s cukacím servem. Let byl relativně bez problémů i když v jednu chvíli mi do smíchu moc nebylo. Ale to je spíš na jiné vlákno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2012 1:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ja tohoto tematu vyuziju jeste k jedne prezentaci, kdyz uz se mi to podarilo tak zaflakat ...

Servo HD2213MG - digitalek asi 16g, ale pisou mu 4,6kg pri 6V, tedy pomerne silny.
Opet napajeni z aku nebo z BECu, ale tentokrat je to doplnene kondikem (zadna velka slava, obycejny 1000uF/35V), vzdy jedna fotka s nim a druha bez nej.
Příloha:
HD2213MG_100mV_1ms_aku_C.jpg
HD2213MG_100mV_1ms_aku_C.jpg
[ 76.09 KiB | Zobrazeno 5707 krát ]


Příloha:
HD2213MG_100mV_1ms_aku_neC.jpg
HD2213MG_100mV_1ms_aku_neC.jpg
[ 74.27 KiB | Zobrazeno 5707 krát ]


Příloha:
HD2213MG_100mV_1ms_BEC_C.jpg
HD2213MG_100mV_1ms_BEC_C.jpg
[ 73.12 KiB | Zobrazeno 5707 krát ]


Příloha:
HD2213MG_100mV_1ms_BEC_neC.jpg
HD2213MG_100mV_1ms_BEC_neC.jpg
[ 74.49 KiB | Zobrazeno 5707 krát ]


Jak je videt, bordylek od jen mirne zatizeneho serva je zvlast v pripade BECu dost velky - poklesy napajeni (bez kondiku) 0,7V jsou docela dost. S kondikem to je necelych 0,3V - tedy ten kond tam teda asi neco podrzel a to neni nizkoimpedancni (mam, nechtelo se mi ho tahat ze suplicku a letovat mu privody...).
Usporadani bylo v poradi servo - jeho kabel - na jeho konektoru pichnuty kondik, pak servotester (ten kondik ma, ale jen pidi, asi 100M/6V), za nim napajeni (aku nebo BEC). Asi by slo zkoumat vliv umisteni kondiku, pohrat si s dlouhymi prodluzovaky a tak... Mozna casem...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2012 7:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Přehledné a názorné, lepší než celá stránka tlachání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Interference mezi servy
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2012 7:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Dík, pýřím se :-)
To ja jen tak pred spanim, po navratu z nocni se vysprchuju a hned jsem jak ciperka, tak obcas delam i neco snad uzitecneho, misto cuceni na net nebo cteni scifi ... :-D

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz