Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2012 15:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Argo22 píše:
lamino smrdi jen trosku... takze to neni tak hrozny... je to o pouzite pryskyrici

Ta nesmrdí, to je fakt. Ale spíš hrozí náhodné kapky po podlaze, nebo když na něco sáhneš upatlanejma rukama. :!: Tak radši na zem něco ustlat.
Kdysi jsem taky stavěl v ložnici (dokonce i stříkal acetonové barvy - holt moje maminka byla vééélice tolerantní :D ). Dnes bych si to ani sám sobě netoleroval. Ale mám dílnu. I když velké smrady ani tam, radši venku. :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2012 23:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2012
Příspěvky: 305
Bydliště: Frýdek-Místek
Obrázky: 7
Díky za rady. Něco jsem si už na netu našel, zdá se, že to půjde bez smradu. Ale zatím tak daleko nejsem.

_________________
Beta 1400, Mini Vertex, Toro 900, Mimi v přípravě, El-Marabu v plánu
Graupner MX-12


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2012 16:19 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 112
Bydliště: Rousínov
Ještě jednou všem děkuji za rady.

A přidám ještě jednu ( blbou ) otázku. Pořád se všude píše o intenzivním broušení. Co je vlastně potřeba brousit?
Když koupím stavebnici s již vyřezanými díly, taky budu hodně brousit?

Díky, M.

_________________
Wild Hawk -> protoze se rozbil, udelal jsem z nej parnik -> protoze se potopil, jdu zase litat!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2012 18:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 13
Při koupi stavebnice moc brousit nebudeš, brousit ale budeš určitě. A podle požitých lepidel nebo nátěrů to ještě může málo nebo víc páchnout.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2012 19:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Jednak je dobré po stavbě přebrousit konstrukci, abys strhnul kapičky lepidla, které se např. při ustavování dílů vytlačilo, dále zabrousíš přechody, zámky a další drobnosti, resp. nerovnosti. El Marabu je pokud vím na zámky, takže to co bude "trčet" ze zámku se přebrousí do roviny. Všechny tyhle nerovnosti by pod potahem byly více než dobře vidět. Nejen, že by to kazilo "umělecký" dojem, ale utrpěla by také trochu aerodynamická čistota letadla.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2012 20:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 112
Bydliště: Rousínov
Opět musím poděkovat.

Takže čím víc to odfláknu při stavbě, tím víc budu brousit ... :-)

_________________
Wild Hawk -> protoze se rozbil, udelal jsem z nej parnik -> protoze se potopil, jdu zase litat!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2012 22:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
To není tak zcela pravda. Měl bys pracovat pečlivě a přesně, abys musel brousit co nejméně. Mohlo by se totiž třeba stát, že budeš brousit a brousit, až se probrousíš na druhou stranu materiálu. Pokud ti bude kousek zámku trčet z obrysu, tak samozřejmě zabrousit do roviny. Obráceně, pokud tam vznikne malá prohlubeň, je možné to zakitovat a přebrousit opět do roviny (např. šlehaný tmel One Time). Pokud ale např. spojíš na tupo dva díly tak, že na spoji vznikne "schod", tak následným broušením pouze ztenčíš díl, tím ho zeslabíš a může dojít vlivem namáhání k jeho destrukci, co znamená za letu např. zlomené křídlo, si nemusíme vysvětlovat. Konečné broušení je spíš o zahlazení nerovností a celkovém začištění, než, že bys nějak výrazně ubíral materiál. Jak je v detailech dělaný El Marabu, nevím, zatím jsem si ho nepořídil, ale např. na běžných konstrukcích je třeba začistit přechod mezi tuhým potahem torzní skříně křídla a lištou na náběžce, zabrušují se hrany bedničkových trupů a dělá se tam zaoblení atd. Pokud máš stavebnici s hotovými díly, mělo by broušení být relativně málo. U dobře udělané stavebnice by měly být díly natolik dobře a přesně provedeny, aby po slepení nevznikaly již zmíněné výrazné schody na spojích. Pokud stavíš jen podle plánu a díly děláš sám, tak tam se mnohdy používá tzv. technologický přídavek, tedy trochu materálu navíc, aby se daly díly po slepení dolícovat oříznutím a odbroušením přídavku.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2012 22:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MadMack píše:
Opět musím poděkovat.

Takže čím víc to odfláknu při stavbě, tím víc budu brousit ... :-)

Ani bych neřekl. S tím to sice taky souvisí ale ne zas tolik. Nejde totiž jen o Tvé odfláknutí při lepení, ale hlavně o to, že díly i v té sebelepší stavebnici jsou vyráběny s jistou tolerancí rozměrů. Kupříkladu odtokovka křídla představuje balzovou lištu trojuhelnikového průřezu (takový klín). Když ji přilepíš k žebrům, tak tipuji, že to nebude dokonale lícovat - musí se přechod žebro-odtokovka dobrousit (většinou je odtokovka trochu tlustší a smirkem se z ní trochu odebere. Stejně tak náběžka, byť frézovaná do tvaru přední části profilu určitě nebude stoprocentně lícovat s žebry, nebo pevným potahem torzní skříně.
O hodně složitější situace je u stavebnic kde tyto prvky (náběžka, odtokovka) předspracovány do přibližného tvaru nejsou. Nakonec když stavíš model jen podle plánku (tedy ne ze stavebnice ale z koupeného syrového materiálu) tak náběžku i odtokovku prvotně vyřežeš z balsového prkénka jako hranolek, který ale můžeš ještě přibližně ohoblovat, pak ho zalepíš a materiál co je navíc obrousíš smirkovým papírem podle šablony. Balsového prachu je z toho fůra a partnerky to nesou těžce :lol: Ale s tím se nedá nic dělat. :wink:
Nebo když stavíš balsový trup skříňového typu (tedy bočnice, mezi ně pár přepážek a navrch a vespod balsový potah). Po slepení se to všechno musí obrousit (potah se lepí s přesahem po bocích), nebo nejprve nahrubo opracovat malým hoblíkem a pak dobrousit.

V modelařine pří práci s balsou totiž platí jedna zásada. Každý díl se vyřezává zásadně s přídavkem cca 1 až 2 mm a čím je balsa měkčí tím ten přídavek musí být větší.

A ještě jedna rada. Přesné broušení nelze docílit volným archem smirku jen tak v ruce, nebo jen tak volně omotaném na nějakém hranolu. Já mám nejlepší zkušenost když ten smirek nalepím na dřevěnou nebo překližkovou destičku (ale překližku alespoň 5 mm tlustou) a vyrobím si de facto takový smirkový pilník. Dobré je na jednu stranu nalepit smirek hrubšího zrna (třeba 60) a na druhou jemnější (100 - 120), nebo si jich vyrobit i víc. Pokud se používají jen na balsu, tak zrno smirku vydrží dostatečně dlouho, no a když se sedře, tak se nalepí smirek nový. životnost samozřejmě závisí od kvality smirkového papíru. Při lepení je důležité zachovat rovinnost povrchu toho smirkového pilníku, proto je třeba tu destičku předem dobře obrousit aby tam nebyly nerovnosti a chlupy a taky nanášet jen tenkou vrstvu lepidla. Rovinnost se taky zhoršuje když se lepí další a další vrstvy smirku na ty sedřené. Tam je třeba občas ty staré vrstvy strhnout, nebo ten povrch aspoň zarovnat přebroušením, případně nešetřit a vyrobit si podkladové destičky nové.

Kromě draku se brousí i vrstvy potahu, fakticky před každou novou vrstvou laku se všechno jemně přebrousí velice jemným smirkem (320 až 600).
Jen pozor! Tohle platí pro papírové potahy (modelspan, japan, mikelanta a pod) potahy z tkaných i netkaných textílií (monofil, vlies a pod) se brousit nesmí! Protože smirek vytrhne jednotlivá vlákna z jejich struktury , a ty pak furt trčí z potahu a nedá se toho snadno zbavit.
No a pochopitelně nažehlovací fólie se taky nebrousí.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: stř 14.11.2012 22:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
DAF píše:
To není tak zcela pravda. ...

:D
Než jsem ten svůj dlouhý příspěvek napsal, tak Ty jsi mě už předběhl, proto se v mnoha bodech i když jinými slovy asi opakuji.
Ale to nic, ať si to pročte dvakrát. Opakování matka moudrosti :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2012 7:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 112
Bydliště: Rousínov
Pánové, klobouk dolů a díky za obsahlé a vyčerpávající informace.

Nepořádek z broušení bych dokázal alespoň částečně eliminovat tím, že bych to dělal na pidizahrádce, co máme u bytu. Teda samozřejmě v teplejších dnech, -20 není ta správná pracovní teplota :-)

A k tomu "brousícímu nástroji" - firma Hiesbök teď k El Marabu dává stavbenici brousítka, což mi přijde dobré http://www.letadel-modely.cz/letadel-mo ... o-modelare

No aspoň už vím, co mi přinese Ježíšek :-)

_________________
Wild Hawk -> protoze se rozbil, udelal jsem z nej parnik -> protoze se potopil, jdu zase litat!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2012 10:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 11.3.2011
Příspěvky: 470
Bydliště: novojičínsko, ČR
Různá brousítka dokážou hodně usnadnit, ale taky hodně zkvalitnit naši tvořivou činnost :mrgreen:
Osobně si vyrábím brusné houbičky tak, že slepím tři vrstvy 6mm starlonu (depronu) na sebe, mírně seříznu do jehlanu, aby se líp držely a dospodu nalepím šmirgl. Velikost plochy a zrnitost šmirglu závisí na tom, co dělám, resp. na tom, jak mi to vyhovuje. CharlieCh

PS - třeba na eMarabu je toho broušení celkom dost - SOP a VOP do klínu, potom hlavně odtoková lišta křídla, náběžka už je docela v pohodě...

_________________
...s větrem o závod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2012 10:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MadMack píše:
Pánové, klobouk dolů a díky za obsahlé a vyčerpávající informace.

Nepořádek z broušení bych dokázal alespoň částečně eliminovat tím, že bych to dělal na pidizahrádce, co máme u bytu. Teda samozřejmě v teplejších dnech, -20 není ta správná pracovní teplota :-)

A k tomu "brousícímu nástroji" - firma Hiesbök teď k El Marabu dává stavbenici brousítka, což mi přijde dobré http://www.letadel-modely.cz/letadel-mo ... o-modelare

No aspoň už vím, co mi přinese Ježíšek :-)

No, to je docela šikovná pomůcka. Koukám, že co všechno se dnes dá koupit :D Já si ty smirkové pilníky vždycky vyráběl svépomocně.
Jen bych trval na tom, aby ten smirkový papír byl na tu podložku přilepen. Dají se totiž leckde zakoupit držáky na smirek, kde se arch smirkového papíru napne zacvaknutím do dvou klipů po stranách. Jenže to jednak časem povolí a papír plandá a brousí i to co nemá. Navíc tyhle držáky mají většinou plochu olepenou pěnovou gumou, co není pro modelářské účely nejvhodnější. Pro broušení kostry draku je nejlepší, když je podklad tvrdý a smirek neodstává. :!:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2012 10:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
U toho El Marabu moc broušení není. Nejvíc dělá bordel náběžka a odtokovka křídla a obrysy VOP/SOP, kde se brousí rádiusy na hranách. Jinak se houbičkou přelízne celá konstrukce, ale to je spíš kosmetická záležitost.
Počítej ale s tím, že prach z broušení je velmi jemný a vznáší se ve vzduchu, takže ať chceš nebo ne, vždycky bude všude. Já mám pod stolem větší odpadkový koš, který si vysunu pod hranu stoku, aby to padalo přímo do něj a hned vedle mám vysavač a piliny/prach co každou chvíli vysávám. Je to trochu pakárna ale daří se mi pokoj v bytě tak nějak udržet relativně v čistotě.

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: sob 16.03.2013 22:41 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 12.3.2012
Příspěvky: 56
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom
Dobrý deň, dovoľujem si oživiť toto vlákno, pretože by ma zaujímlo, čo si myslíte o modeli kategórie A3 "SOJKA" ( http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=4688 ) ako o modeli, na ktorom by som sa rád naučil pracovať s drevom a papierom? Prípadne, aký iný podobný model by ste mi odporúčali?

za všetky odpovede vopred ďakujem a prajem Vám príjemný zvyšok dňa.

_________________
Multiplex Easy Star II, SU- 29 RC-Factory, Crack Yak RC-Factory


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: První konstrukční stavba
PříspěvekNapsal: ned 17.03.2013 21:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 13
Myslím, že je to pro Tebe dobrá volba. Model "in natura" neznám. Podle popisu stavenice a jejímu vybavení podle mne je to přesně to, čím začínat. Není ani zanedbatelná její cena. V případě neúspěchu se stavbou nebude škoda pro Tebe likvidační. Věřím ale, že při Tvém zájmu stavbu jistě dovedeš do zdárného konce a rozmnožíš řady klasických modelářů, kteří stavějí a létají. Snad ještě rada. Protože začínáš postupuj s rozmyslem, nic neuspěchej a práci dělej pečlivě, i to je zárukou úspěchu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz