Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 10:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
Chtěl jsem napsat totéž. Rozhodnutí soudu, byť ve stejné kauze, nemá vůbec vliv na rozhodování v kauze jiné.

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 10:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
AR1 píše:
Chtěl jsem napsat totéž. Rozhodnutí soudu, byť ve stejné kauze, nemá vůbec vliv na rozhodování v kauze jiné.


Ano, to je v ČR pravda. Nicméně je to zajímavý ukazatel že i podobný rozsudek je u nás možný... :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 10:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
AR1 píše:
Rozhodnutí soudu, byť ve stejné kauze, nemá vůbec vliv na rozhodování v kauze jiné.

To, že by to nemělo vůbec vliv není zas tak úplně pravda. Zejména rozhodnutí a judikatury nejvyššího soudu mají v českém právu poměrně autoritativní vliv na rozhodování soudů nižších instancí viz třeba článek Několik poznámek k závaznosti soudní judikatury v českém právu.

Citace:
...Přestože je soudce podle ústavy ČR vázán pouze zákonem, s ohledem na požadavek právní jistoty, nepochybně platí (argument a minori ad maius), i vázanost požadavky plynoucími z ústavního pořádku, zejména maximy právního státu. Lze tedy důvodně tvrdit, že z postulátu vázanosti soudce zákonem nevyplývá (a contrario) bezvýhradně absence vázanosti soudní judikaturou...

...I když v českém právním řádu judikatura soudů vyšších stupňů není pro soudy nižších stupňů formálně závazná, nelze ji jen tak opomíjet a dovodí-li soudy nižších stupňů aplikovatelnost judikatury vyšších soudů, musí se právním názorem vysloveným v této judikatuře řídit...

...Sjednocování judikatury, se kterým souvisí i její následné ustalování, je vloženo především do rukou Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu. Judikatura nejvyšších soudů se tedy úzce dotýká rozhodovací praxe soudů nižších stupňů, které by ji měly ve svém rozhodnutí zohledňovat, neboť tuto ustálenou judikaturu pak tyto vyšší soudy aplikují v rámci své rozhodovací činnosti a nelze vyloučit, že v případě nerespektování této judikatury nižším soudem, pak rozhodnutí daného soudu zruší...

Mimochodem v mnou dříve odkazovaném článku bylo citováno rozhodnutí nejvyššího soudu na podobné téma.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 11:11 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Chtěl bych všem poděkovat za spolupráci. Je to pro mě poučení do budoucna.

Pokud se bude chtít vyjádřit firma, tak nechť mi napíše na webmaster@rcmania.cz a já její vyjádření vložím. Protože rozhodně nenechám psát firmy do diskuze reklamní upoutávky "posíláme nový model", atd..
To by brzo špatně dopadlo.

Nechávám to v současném stavu. Uvidíme, co se bude dít dál.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 11:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
Drondys píše:
AR1 píše:
Rozhodnutí soudu, byť ve stejné kauze, nemá vůbec vliv na rozhodování v kauze jiné.

To, že by to nemělo vůbec vliv není zas tak úplně pravda. Zejména rozhodnutí a judikatury nejvyššího soudu mají v českém právu poměrně autoritativní vliv na rozhodování soudů nižších instancí .


Bežný čtenář jistě pochopil, že nebavíme o nálezech nejvyššího soudu, coz je situace diametrálně odlišná, ale o tvz. precedentu, kdy k soud nepřihlíží k tomu, jak jiný soud posoudil podobnou kauzu jinde. Naopak nález ústavního soudu je závazný.

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 11:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
AR1 píše:
Bežný čtenář jistě pochopil, že nebavíme o nálezech nejvyššího soudu, coz je situace diametrálně odlišná, ale o tvz. precedentu, kdy k soud nepřihlíží k tomu, jak jiný soud posoudil podobnou kauzu jinde. Naopak nález ústavního soudu je závazný.

Nejde jen o nálezy nejvyššího soudu, ale i o judikatury a rozhodnutí soudů vyšších instancí v rámci soudní hierarchije.

Citace:
...I když v českém právním řádu judikatura soudů vyšších stupňů není pro soudy nižších stupňů formálně závazná, nelze ji jen tak opomíjet a dovodí-li soudy nižších stupňů aplikovatelnost judikatury vyšších soudů, musí se právním názorem vysloveným v této judikatuře řídit...

I když judikát není precedens tak i přesto není pravdou například to, že nemá žádný vliv judikát krajského soudu vycházející z rozhodnutí krajského soudu v určitém sporu ve vztahu k následnému rozhodování okresního soudu v obdobném případu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 12:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
Ty jsi blafal. Stručně - v čechách neplatí u soudu precedentní rozhodnutí. To co popisuješ nejsou precedenty. Pokud to slovo nechápeš, tak je mi líto.

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 14:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.12.2006
Příspěvky: 2695
Bydliště: Praha 5
Obrázky: 7
Sezerte se. Misto toho, abychom se tu spojili a Tomasovi vytvorili jasne zazemi, kde se muze informacne oprit do problemotvorce, tak se tu zacnete mezi sebou hadat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 15:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2010
Příspěvky: 535
Bydliště: Středočeský kraj
O jakou konkrétní pomluvu či urážku se jedná, pokud to tedy není tajné?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 16:02 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Nechci na to konkrétně upozorňovat. Jen by to vyvolalo bouře názorů a pak proč dělat takové firmě reklamu. I špatná reklama je reklama.

Někdo tam pak napíše, že je ta firma plné kreté.... a kolo se roztočí znova.


Za mě je to uzavřená záležitost, která mi přinesla poučení do budoucna.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 18:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
AR1 píše:
Ty jsi blafal. Stručně - v čechách neplatí u soudu precedentní rozhodnutí. To co popisuješ nejsou precedenty. Pokud to slovo nechápeš, tak je mi líto.

Asi si nerozumíme.

Jasně jsem napsal, že i když judikát není precedens tak i přesto není pravdou například to, že nemá žádný vliv judikát krajského soudu vycházející z rozhodnutí krajského soudu v určitém sporu ve vztahu k následnému rozhodování okresního soudu v obdobném případu.

Já jsem se tím nesnažil dokazovat precedenty. Šlo pouze o tvrzení "Rozhodnutí soudu, byť ve stejné kauze, nemá vůbec vliv na rozhodování v kauze jiné.", a to v tom smyslu, že určitý vliv tam je jak už jsem zmínil i když se nejedná o precedens. V dnešní době obecně je málo co zcela bez vlivu ve vztahu k předchozím obdobným rozhodnutím, a představa naprosté nezávislosti v tomto ohledu je spíš papírový předpoklad než skutečná realita.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 18:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
No, já myslím, že to stačí.

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 20:29 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2009
Příspěvky: 189
Bydliště: Brno
Ojojoj,... vážně stačí. Zvolil jsem toto slůvko spíše v kontextu "inspirující pro soudy rozhodující v obdobném případě". Nikoliv závazně, páč to u nás fakt nefunguje. Ruku na srdce. Myslíte si, že žádný právník nepátrá v minulosti, by si ulehčil práci a získali minimálně představu kudy ano a kdy to nějaký soud zamítl ? To jen taková úvaha. Myslím, že bychom tuto "precedentní" otázku mohli uzavřít. Doufám, že se tady potom dozvíme průběh celé anabáze.
eM.

_________________
DX6i, EasyStar, Firebird Phantom, MiniTornado, BeeII, Sbach EPP, Lodě: PILOT, ANTJE, Victoria


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2012 20:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Maximux píše:
Doufám, že se tady potom dozvíme průběh celé anabáze.

Z vyjádření admina v tom smyslu, že k tomu nechce nic konkrétního zveřejňovat a považuje to již za uzavřenou záležitost spíš odhaduji, že to tím skončilo a nic dalšího se tady nedozvíme.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: pát 09.11.2012 10:13 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Odepsal jsem na mail a uvidím reakci. Pokud to pokročí dál, oznámení, policie, soud, atd.... tak právnická osoba provozující server bude účastníkem řízení.

Ale myslím, že na základě toho, co jsem se dozvěděl ze zákonů, zde v tématu i z SZ, tak to tímto skončí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz