Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 11:01 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Obrátil se na mě mailem obchodník, že o něm na RCMANII někdo ošklivě píše, Google se to dozvěděl a vzhledem ke skvělé návštěvnosti RCMANIE to zobrazuje dost vysoko.
Vyzval mě, ať téma odstraním a nechám vyhodit z Google. Jinak soud, policie, znalci, pokuty, vypnutí...

Něco jsem si o tom přečetl, ale nejsem právník, tak pokud by se nějaký našel budu rád za konzultaci.


Co jsem se dozvěděl samostatně:

O tom, co bude na serveru RCMANIA.cz
Našel jsem si, zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti kde se v
§ 6
Poskytovatelé služeb uvedení v § 3 až 5 nejsou povinni
a) dohlížet na obsah jimi přenášených nebo ukládaných informací,
b) aktivně vyhledávat skutečnosti a okolnosti poukazující na protiprávní obsah informace.

Mě z toho plyne, že:
Dokud někdo aktivně neřekne, tak s jakýmkoliv příspěvkem není problém.

§ 5 Odpovědnost poskytovatele služby za ukládání obsahu informací poskytovaných uživatelem
(1) Poskytovatel služby, jež spočívá v ukládání informací poskytnutých uživatelem, odpovídá za obsah informací uložených na žádost uživatele, jen
a) mohl-li vzhledem k předmětu své činnosti a okolnostem a povaze případu vědět, že obsah ukládaných informací nebo jednání uživatele jsou protiprávní, nebo
b) dozvěděl-li se prokazatelně o protiprávní povaze obsahu ukládaných informací nebo o protiprávním jednání uživatele a neprodleně neučinil veškeré kroky, které lze po něm požadovat, k odstranění nebo znepřístupnění takovýchto informací.

Mě z toho plyne, že:
a) NEMOHU vědět, zda je obchodník opravdu čestný nebo podvodník, neboť prostě zkušenost nemám. Ani nemohu vědět, zda si uživatel nevymýšlí, či říká pravdu.
b) Nicméně ve smyslu b) jsem vyzval obchodníka, nechť mi pošle ID příspěvku, že je pročtu a pokud uvidím náznak problému, budou upraveny/odstraněny.

Vím, že některé diskuze při prvním náznaku problému hned mažou (je to jednoduché), nechci, aby to na RCMANII takto fungovalo.


Google
Dle mě pokud někdo chce, aby se nezobrazovalo na stránkách Google, tak nechť vejde do jednání se Google a nikoliv se mnou, jako provozovatelem RCMANIA.cz.
Já na Google nemám tak nějak vliv, ani na to, co si kde ukládá a zobrazuje.

Zveřejnění jména firmy
Mohu v tomto kontextu zveřejnit jméno firmy?? Jejích představitelů, atd?? Maily mi zakázali zveřejnit.




Opravdu mi jde o to, neudělat chybu, neboť mail obsahuje výhrůžky jako soud (víme, jak to chodí, je to na dlouho), vypnutí serveru policií, atd. a já nejsem právník. Takže budu za každou radu velmi vděčen.

Předem díky


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 11:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.12.2011
Příspěvky: 900
Bydliště: Praha 8 Kobylisy
Co já vim, tak email není smlouva o mlčenlivosti a zveřejnit ho můžeš... Prostě jen zamaž osobní údaje, ale asi každej ví o koho se jedná.. Ten stupidní slovák co neposílá zpět reklamace, že? Dám to matce a pár známým ¨(právníkům) uvidíme co na to řeknou.

_________________
"Šmirgl to jistí!"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 11:20 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Netrefil jsi ani terč, je to pro mě do té doby neznámý prodejce vrtulníčků. Nikoliv modelářský obchod.
Poptej se. Budu vděčný.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 11:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
ignorovat

nejsem pravnik, ale myslim, ze mam dobre pravni povedomi


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 12:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Pokud podá přesvědčivé důkazy že je v právu, možno uvažovat o vymazání. Jinak maximálně poskytnout prostor pro jejich vyjádření k případu, jinak ignorovat.

BTW mám z minulosti zkušenost s něčím takovým. Míval jsem hojně navštěvovaný web o chovu papouchů. Obrátil se na mne známý s tím, že od jakési báby kousek od Prahy koupil "mládě" senegalce a papouch že je furt nervózní, neochočitelný atd.. Poslal mi fotky, na základě kterých jsem mu sdělil, že to rozhodně není mladý pták (pozná se to dobře, mládě má tmavou duhovku oka, hladký zobák atd., tohle byl veterán s jasně vybarvenou duhovkou, ošoupaným zobákem, navíc ještě v nic moc kondici a opeření). Tehdy byl ještě možný import odchytových ptáků, vozila je sem jedna firma a tahle bába je sprostě překupovala a prodávala nezkušeným zájemcům jako mláďata na ochočení, přičemž na jednom ptákovi takto vydělávala minimálně 200%. Nasraný majitel se to rozhodl zveřejnit, já jsem mu k tomu poskytl prostor. Dotyčná nelenila a podala na mne a majitele - autora textu trestní oznámení pro pomluvu s požadavkem odstranění textu z webu, náhrady škody za neprodané kusy, poškození dobrého jména atd... Byl jsem kvůli tomu předvolán na PČR kde jsem poskytl vysvětlení, původní moji mailovou komunikaci s poškozeným známým, fotografie toho kusu co od té šejdířky koupil a pro srovnání fotky mých mláďat i chovných kusů senegalců a tím to celé zhaslo. Mimochodem jednání na PČR bylo z jejich strany naprosto korektní a vstřícné, vyslýchající policistka mi dokonce uvařila z vlastních zásob kafe.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 12:27 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 10.11.2010
Příspěvky: 4631
Bydliště: Brno, CZ
Blog: Zobrazit blog (4)
Pokud jde o zveřejnění tobě adresovaného dopisu, příp. mailu, není to v rozporu se zákonem, pokud nezveřejníš osobní údaje, neumožníš jednoznačnou identifikaci odesilatele a nebo nevyzradíš třeba obchodní tajemství. Může být diskutováno, že je to nemorální a pak argumentováno na základě Občanského zákoníku ve smyslu:
§3 odst. 1: "Výkon práv a povinností(...)nesmí být v rozporu s dobrými mravy"
§39: "Neplatný je právní úkon(...)který se příčí dobrým mravům".
To je ale dost už dost teoretická rovina. Vzhledem k tomu, že je tvým záměrem konzultace problému a ne třeba zesměšnění, jako nemorální bych to rozhodně neviděl.

Co se týká toho jejich vyhrožování, dotyčný by se měl obrátit na autora a ne na tebe jako provozovatele, případně po tobě chtít, abys autorovi domluvil. To pokud jeho stížnost má nějaký reálný základ. Máme svobodu slova a jestli ten obchodník nedodáva kvalitní služby, má každý plné právo svou zkušenost zveřejnit.

_________________
Tom


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 12:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Ak sa niekto domnieva, že o ňom iný píše nepravdy a pomluvy, môže sa obrátiť na súd o ochranu osobnosti.
Teda môže žalovať toho, kto tieto veci o ňom šíri - teda konkrítnu osobu.

RCMania je v tomto prípade médium, kde NIE JE jednoduchým spôsobom možné kontrolovať obsah ako napríklad v novinách. RCMánia je v tohto pohľade verejne prístupné médium (stačí sa zaregistrovať), takže za obsah príspevkov nezodpovedá a ani nie je povinná kontrolovať pravdivosť obsahu.

Takže na tomto by pohorel!

Čo sa týka googlu - je to svetový skener obsahu internetu. Ak sa v niekde na Internete objaví akákoľvek správa - pravdivá alebo nepravdivá, informácia o nej sa v ňom zaregistruje. Neexistuje žiadna možnosť niekoho cudzieho mimo googlu toto relevantne vyriešiť.
Preto nech sa sťažovateľ obráti rovno na Google.

Nie je mi známe žiadne súdne rozhodnutie ČR alebo SR, ktoré by nariaďovalo googlu niečo vymazať.

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 14:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
Zkus koukout i na tohle: http://www.lupa.cz/clanky/moderace-disk ... hodl-soud/

Jinak je otázka jestli ta firma jen vyhrožuje právníkem aniž by vůbec tušili co to znamená nebo to skutečně chce právně řešit. Jde i o to co konkrétně se zde o ní píše.

Nám se taky jednou ozvala jedna firma, že se o ní v debatě na http://www.Priroda.cz píšou nepravdy a vyhrožovali právníky. Koukli jsme na to, řekli si že to opravdu může být na hranici pomluvy a prostě jsme to smázli. Né kvůli tomu právníkovi, ale protože prostě není důvod mít na fóru pomluvy. Kdo se chce hádat tak ať jde třeba na iDnes 8)

To s tím "vyhozením z Google" je pochopitelně veselé a netřeba to brát vážně. Pokud zmizí příspěvek tak to Google časem aktualizuje sám a odkaz už nabízet nebude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 14:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2010
Příspěvky: 635
Jako provozovatel by jsi mohl být vyzván činnými orgány k součinnosti. Podezřelým ze spolupachatelství dle zákona nejsi. K vymazání Tě může vyzvat správní orgán na základě pravomocného rozsudku nebo vydaného předběžného opatření. Vypnutí nepřichází v úvahu. Asi tak obecně myslím......


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 14:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
TomasC píše:
...Zveřejnění jména firmy
Mohu v tomto kontextu zveřejnit jméno firmy??

Také nejsem právník, ale jméno firmy není osobním údajem a v kontextu řešení daného problému tedy dle mého názoru není problém ho zveřejnit a nemělo by to být považováno ani za poškození dobrého jména/pověsti firmy případně fyzické osoby, na které se dotyčný bude jistě odvolávat. K tomu doporučuji k přečtení článek Ochrana dobré pověsti právnické osoby kde jsou k tomu uvedeny právní informace týkající se právnických i fyzických osob.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 14:59 
BAN - uživatel vyhozen z RCManie
BAN - uživatel vyhozen z RCManie

Registrován: 23.10.2007
Příspěvky: 3341
Bydliště: Čadca, SK
podľa mňa to bude nejaký živnostníček, teda fyzická, nie právnická osoba...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 15:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
robotmz píše:
podľa mňa to bude nejaký živnostníček, teda fyzická, nie právnická osoba...

V tom článku jsou právní informace i k fyzickým osobám i když to tak z nadpisu nevypadá. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 15:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
Kovboj píše:
Nám se taky jednou ozvala jedna firma, že se o ní v debatě na http://www.Priroda.cz píšou nepravdy a vyhrožovali právníky. Koukli jsme na to, řekli si že to opravdu může být na hranici pomluvy a prostě jsme to smázli. Né kvůli tomu právníkovi, ale protože prostě není důvod mít na fóru pomluvy. Kdo se chce hádat tak ať jde třeba na iDnes 8)

Doufám, že takhle podělaný to tady nebude. Pokud firmy ojebávají, švindlují, neřeší reklamace, jsou internetový fora jediná páka, která s nima hejbe a je jedině dobře, že se to sem napíše. A pokud se takový obchodníček cití poškozen, ať se tu klidně vyjádří. Ono to pak taky může vypadat jinak.

Sorry Tomáši, pak smázni i tohle moje, díky.

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 15:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.12.2006
Příspěvky: 2695
Bydliště: Praha 5
Obrázky: 7
Stale si tu hrajeme na nejakou anonymitu a to se mi nelibi.

Jsem pro vyzvani tohoto obchodnika, at se vyjadri oficialne a upozorni na to, co dle jeho tvrzeni neni pravda. Pokud je "cisty", nema se preci ceho obavat. Muze si udelat JEN pozitivni reklamu, pokud s nim je vse ok. Paklize se dopustil nekaleho jednani a nekdo poskozeny jej primo na foru oznacil, je to naprosto v poradku. Ale i ten, co jej oznacil, to musi umet rozumne dokazat, vysvetlit. Jinak by slo o pomluvu.

Vyhrozovani pravniky, trestnim oznamenim apod... to neberu. Bud je to rovny clovek a prijde sam nebo at se jde bodnout.

Nazory uverejnene na tomto foru jsou pouze majetkem toho, kdo je sem napsal. Forum jako takove je jen prostrednikem. Policie skutecne muze vyzvat Tomase k soucinnosti, tzn. odstraneni urciteho tvrzeni, ale tim to cele konci. Google je uplne mimo celou zalezitost.

Tak si rikam... kdyz ma dotycny obchodnik problem s nazorem nektereho ze zdejsich uzivatelu, proc se s nim nedomluvi? Zkusil to nebo sel rovnou za Tomasem delat bububu?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RCMANIA.cz a právní rada
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2012 16:13 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Rozumím takovému postoji, ale tohle přesně NECHCI řešit. Co je a co není pomluva. Na to bude mít každý svůj názor, speciálně obě strany.

Uvidíme jaké budou reakce, případně jestli mi napíše i nějaký další právník. Za již zaslané SZ veřejně děkuji.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz