Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vyvažování rotorů pro RC vrtulníky
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 7:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.5.2011
Příspěvky: 687
Bydliště: Golčův Jeníkov
Zdravím,

narazil jsem na problém, napadlo mě, že vlastně nevím, jak se vyvažují vrtule pro rc vrtulníky. Vzal jsem rpo začátek tuto vyvažovačku: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=11451
Jak mám postupovat, když budou vrtule nevyvazene ?
Vsude vidím, že se lepí páska na konec vrtule.. Ale jak poznám, kam přesně jí mám nalepit ? Jakou pásku používáte, díky :)


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 7:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 1417
Bydliště: Bořanovice
EvzEn: Ja vyvazuju nejak takhle:
Nejdriv si naznacim, kde ma ktery list teziste (balancuju s nim treba na kreditce).
Pak je vrznu na vyvazovacku, abych vedel, ktery je lehci.
Na ten lehci pak lepim na jeden z koncu (tak na kraj, jak to jen jde, ale list je tam jeste rovny a nezaobleny) elektrikarskou izolacku, dokud neni teziste u obou na stejnem miste.
Pak s nimi zase na vyvazovacku. Na ten lehci lepim izolacku v miste teziste, dokud nejsou oba stejne tezke.

Budes tak mit stejne tezke listy s tezistem stejne daleko od osy rotace.

Taky je dobre lepit izolacku tak, aby konec byl po smeu rotace. Aby se ti pri letu konec neodfoukl a za listem pak nevlal. :wink:

Taky je dobre vyvazit padla a vrtulku. Ale to se dela metodou pokus/omyl. Lepis izolacku na jedno padlo/list vrtulky a zkousis, jestli se pri roztoceni vibrace zhorsuji nebo zlepsuji.

_________________
SuperZoom 4D, Blade mCP X BL, SAB Goblin 500 @ Spirit
Spektrum DX8, PhoenixRC


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 8:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.5.2011
Příspěvky: 687
Bydliště: Golčův Jeníkov
Díky moc, to balancování na kreditce si představuju tak, že to vypadá jako taková ta houpačka dětská kde je trubka na každý straně sedačka a uprostřed špalek, že jo ??
Prostě vemu vrtuli, dám doprostřed třeba špejli a najdu místo, kdy se mi vrtule nepřevažuje ani na jednu stranu, ano ?
Toto udělám pro obě vrtule, poté je dám na vyvažovačku a na tu lehčí nalepím do kraje izolačku a ted nechápu, jak dál..
Když máš srovnané těžiště u obou, tak už musí být vrtule i stejně těžké ne ?? Tím, že dáš kdyžtak izolačku ještě do místa těžiště list jen přibere na váze ale těžiště zustává, že jo ?
Díky za ujasnění, jestli to chápu správně :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 8:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 1417
Bydliště: Bořanovice
EvzEn: Presne tak... List pohoupes jak detskou houpacku. :wink: Ale to, ze maji teziste ve stejnem miste jeste neznamena, ze jsou stejne tezke. Stejne dlouha ocelova a drevena tyc budou mit taky teziste na stejnem miste , ale stejne tezke rozhodne nebudou. :wink: Rozdilnou vahu listu doladis prave lepenim pasky do teziste lehciho listu.

_________________
SuperZoom 4D, Blade mCP X BL, SAB Goblin 500 @ Spirit
Spektrum DX8, PhoenixRC


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 8:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.5.2011
Příspěvky: 687
Bydliště: Golčův Jeníkov
Jo, už jsem si poposedl a došlo mi to, že prostě tím, že nalepím do těžiště pásku znamená, že zvednu váhu, ale nerozhodím těžiště :D

Díky ;)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 8:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Vyvažoval jsem maličko jinak (jiná metoda), použije se jenom jedna páska na lehčí z listů:

Pořídil jsem si váhu, která má přesnost 1 mg (je na vážení střelného prachu, ale říká se ji zlatnická). Není moc drahá (nějaké stokoruny to byly z Aukra, stále tam myslím jsou).
Ten miligram je opravdu malilinkatý, bohatě to stačí i na vyvažování i těch nejmenších nanovrtulek. :)

Zvážím oba listy, zjistím rozdíl. Připravím si proužek lepicí pásky o odpovídající hmotnosti.
Balancováním si zjistím a označím si těžiště těžšího listu, a podle něj si označím ve stejném místě i těžiště lehčího listu. No a pásku nalepím na ten lehčí list do takového místa, aby bylo těžiště správně. Tj. balancuji list na nějaké hraně, a pásku posouvám prozatím lepicí stranou nahoru. Až zjistím kam, tak ji nalepím.

Už mám i změřeno, kilik váží 1 cm pásky, a podle toho dokážu ustřihnout pásku která bude vážit přesný počet miligramů.

Výhoda tohoto postupu je, že se vlastně nic nedělá zkusmo, páska se tam prostě nalepí a sedí to zcela přesně. Ta váha na rozdíl od vyvažovačky ti řekne nejenom který list je těžší, ale i o kolik.

Pásku používám tenkou stříbrnou, kupoval jsem ji v prodejně ZZN, šířka asi 5 cm, a drží velmi pevně a trvanlivě, je hodně tenká. Váží cca tolik jako běžná průhledná páska.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 8:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.5.2011
Příspěvky: 687
Bydliště: Golčův Jeníkov
Ty jo, zajímavá metoda, ale zatím mám objednanou tu vyvažovačku, tak asi zkusím tu první, každopádně se však mrknu po té váze za kolik je :) Stejěn bych potřebovaql nákou mini digitální přesnou váhu na baterky a tak..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 8:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 1417
Bydliště: Bořanovice
Woita: Dobra metoda... Jedinej kousek pasky a je vyreseno. Hned jdu kouknout po poradne vaze. :D

EDIT: Domo DO-9096W - Presnost 0,01g za tri stovaky. :-) To by mohlo stacit.

_________________
SuperZoom 4D, Blade mCP X BL, SAB Goblin 500 @ Spirit
Spektrum DX8, PhoenixRC


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 9:26 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2010
Příspěvky: 4475
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
Postup pro vyvažování menších vrtulníků výborně popsal Zd. Zvědělík
v časopise RCrevue. V podstatě popisuje výše uvedené včetně onoho zjišťování
těžiště listu. V předchozích příspěvcích není zdůrazněno, že vyvažovací břit (či kreditka) by měla být vytvarován tak, aby list ležel na břitu na dvou bodech a přesně kolmo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 9:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
kolaCZek píše:
Woita: Dobra metoda... Jedinej kousek pasky a je vyreseno. Hned jdu kouknout po poradne vaze. :D

EDIT: Domo DO-9096W - Presnost 0,01g za tri stovaky. :-) To by mohlo stacit.

Pozor, potřebuješ 0,001gramu.
0,01 gr.nestačí :(

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 9:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
... A jak u těch vyvažovaček http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=11451 se řeší to, aby byly listy upnuté rovně?
Protože jak bude jeden list trochu šikmo, tak to bude vyvažovat šejdem, žejo?
Nemám s tímto zkušenost, jen mě to napadlo při pohledu na tu houpačku..

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 9:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
EvzEn píše:
Ty jo, zajímavá metoda, ale zatím mám objednanou tu vyvažovačku, tak asi zkusím tu první, každopádně se však mrknu po té váze za kolik je :) Stejěn bych potřebovaql nákou mini digitální přesnou váhu na baterky a tak..

Na baterky je lepší nějaká třeba do 300gr. s přesností 0,01g, na to vyvažování je třeba 0,001g, ta bývá (pokud vím) do 100 nebo do 200g.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 9:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tak tohle je ona:
http://aukro.cz/digitalni-vaha-20g-0-00 ... 55591.html
Vážení s ní je opravdu legrace, když jsem ji koupil, tak jsem celý večer vážil různé podivné věci, jako kousky papíru apod. :lol:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 10:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.5.2011
Příspěvky: 687
Bydliště: Golčův Jeníkov
Zatím s tou vyvažovačkou taky pracovat neumím, ještě nedorazila, ale jsem na ní zvědavej :D
I kdyby byla k prdu, nebyla zas tak moc drahá :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.07.2012 10:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
Vyrobil jsem si tohle z žiletky a postupoval podle návodu
Nikdy jsem neměl problém s vibracema a řešit váhu na 0.001g mi přijde hloupost to rosekneš mouchu a máš to rozvážený :-)
Nic se nemá přehánety, je fakt že na vážení listů jsem pořídil váhu na 0.01g podle té houpačky to taky jde ale váha je pohodlnější
A nemám problém....

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz