Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 21.05.2012 6:58 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.1.2008
Příspěvky: 108
jak už jsem psal: jsem rekreační letec, za domem pole a tam hážu do vzduchu různé létající předměty. Lítám protože mně baví občas něco sestrojit a jsem potěšen, když to potom "letí". Takže tady jsou konečně křídla, ocasky a trup.
Když jsem začínal, před čtyřmi lety (po dvacetileté přestávce), tak jsem rozflákal PS Pipera, protože byl poněkud přemotorovaný a na mně moc rychlý. Od té doby 6 modelů a žádná havárka a celou dobu lítám jen s HC výbavou.


Přílohy:
DSC_0088.jpg
DSC_0088.jpg
[ 76.17 KiB | Zobrazeno 2547 krát ]

DSC_0093.jpg
DSC_0093.jpg
[ 53.25 KiB | Zobrazeno 2547 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 13:24 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.1.2008
Příspěvky: 108
Před stavbou jsem přečetl řadu příspěvků zde na fóru a potom postupoval podle těchto návodů:
http://huskuv.blog.cz/1002/sestaveni-kridel-penixe-ii
http://model.ypsi.cz/attachments/092_no ... C3%A1l.doc

Něco ze stavby (jsem poměrně nezručný, tak prosím o shovívavost:-):
Začal jsem slepením křídel do vzepětí, křídla jsem podepřel obaly od cédéček, zafixoval papírovou lepící páskou a zbrousil dosedací plochy. Do dosedacích ploch jsem vyrobil dvojkou vrtákem několik dírek do hloubky cca 3 mm pro vtok lepidla a slepil 30 minutovým epoxidem z HK. Potom následovalo přelaminování středu křídla, tkaninu jsem prosytil letoxitem mezi celofánem a na křídlo přitiskl průhlednou lepící páskou, zde jsou vidět místa, kde páska nedosedla přesně.

Do děr vyříznutých v křídle jsou epoxidem zalepené serva obalené papírovou lepící páskou, z horní strany křídla jsem v místě serv ještě přilaminoval proužek skelné tkaniny. Páky serv do křidélek jsou zalepené epoxidem. Variabilní koncovky zajištěné sekunďákem.

Do gondoly jsem vyvrtal díry místech naznačených výrobcem, potom závity M4. Přes středy děr jsem příčně nalepil papírovou lepící pásku, přiložil křídlo a podle pásky označil na křídle, kde budou díry pro šrouby. Díry do křídla jsem vrtal do předem vylitých dutin epoxidem, nejprve tenčím vrtákem a potom silnějším, díry v křídle sedly přesně na závity v gondole.


Přílohy:
DSC_0103.jpg
DSC_0103.jpg
[ 52.54 KiB | Zobrazeno 2470 krát ]

DSC_0106.jpg
DSC_0106.jpg
[ 51.51 KiB | Zobrazeno 2470 krát ]



Naposledy upravil bleak dne stř 23.05.2012 21:01, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 13:32 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.1.2008
Příspěvky: 108
ocasní trubku jsem zkrátil na 66 cm, vzdálenost mezi odtokovou křídla a náběžkou VOP je 51 cm. SOP, VOP a kozlík přilepené vteřiňákem a spoje přelaminované. Páky zalepené epoxidem se při seřizování postupně vylomily i z částí uhlíkového potahu. Do děr po pákách jsem dal trochu rovingu, překryl překližkou tl. asi 0,6 mm a zalepil vteřiňákem.
Uhlíkový potah na ocaskách se zdá křehký, zřejmě nemá pružnost potahu ze skelné tkaniny.


Přílohy:
DSC_0107.jpg
DSC_0107.jpg
[ 61.11 KiB | Zobrazeno 2469 krát ]

DSC_0108.jpg
DSC_0108.jpg
[ 61.9 KiB | Zobrazeno 2469 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 13:37 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.1.2008
Příspěvky: 108
celkově je stavba velmi rychlá, proti stavbě mimi. Nenarazil jsem na žádný problém, serva jsou na páscích překližky, ve špici asi 8 g olova, baterie, přijímač a BEC, těžiště mám necelých 80 mm od náběžky. Model mi proti mimi přijde "velký", ale vypadá elegantně, váha je 309 gramů.


Přílohy:
DSC_0104.jpg
DSC_0104.jpg
[ 102.59 KiB | Zobrazeno 2467 krát ]

DSC_0110.jpg
DSC_0110.jpg
[ 58.69 KiB | Zobrazeno 2467 krát ]



Naposledy upravil bleak dne pát 25.05.2012 6:33, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 13:50 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.1.2008
Příspěvky: 108
Mám Optic 6, nastavení s různým laborováním délky pák křidélek mi trvalo snad dvě hodiny, použil jsem tento postup:
viewtopic.php?f=19&t=48201&start=15#p806803

Zalétání na poli za domem, několik hodů před sebe, abych měl jistotu, že model poletí rovně. Ještě, že je na poli cca 40 cm obilí, protože je to můj první takový model řízený křidélky a při prvních hodech, než jsem zjistil citlivost modelu, tak několikrát bylo přistání dost nešikovné.

Po "zalétání" a krátké meditaci jsem se zvýšenou hladinou adrenalinu model hodil do vzduchu otočkou. Všechny kormidla v nule, vypuštění v horizontální rovině, model krásně a zdánlivě pomalu stoupal do výšky asi 15 metrů. Na konci po mírném potlačení přechod do klouzavého letu.

Další hody do větší výšky, klouzavost je krásná, perfektní, na poli asi večer byly nějaké bubliny, občas to pohodilo křídlem a modelu se nechtělo dolů. Řiditelnost perfektní, tedy až jsem to dostal trochu do ruky, model velmi citlivě reaguje na výchylky kormidel, model je tři metry nad zemí a kdybych ho nechal letět rovně, tak s přízemním efektem doletí na druhý konec pole. Nadšení je na místě, s relativně nízkou investicí pro mně perfektní polétání.

Ještě nastavím brzdy, chycení do ruky bez brzd je docela šlupka, i když se zdá, že to letí pomalu.


Naposledy upravil bleak dne sob 26.05.2012 11:30, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 14:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.11.2008
Příspěvky: 3160
Bydliště: Králíky
Obrázky: 19
Blog: Zobrazit blog (17)
Ale je to jiné kafe s velkým Káčkem co. :) Akorát ty náhony na křidélka jsou takové divné. Já používám 2mm duralovou pletací jehlici. Udělám závit M2 cca 5mm a ohnu do L. Na druhém konci taky M2 závit a našroubuju M2 mikro vidličku. V páce serva zase závit M2 a do páky našroubuju to táhlo. Šroubováním vidličky můžeš dostavit křidélko. Jednoduché a bez vůlí a ohýbání táhla.

_________________
Nelítám vůbec s ničím a jen teoretizuju ...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 14:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.10.2008
Příspěvky: 432
Bydliště: Roudnice, Srdov
Obrázky: 0
ST píše:
Já používám 2mm duralovou pletací jehlici.


Nevěděl by jsi náhodou značku nebo výrobce té jehlice? Já jsem totiž měl nedávno podobný nápad, potřeboval jsem kousek hliníkového drátu, tak jsem se vypravil do Švadlenky. Paní byla velice ochotná, hned mne odhadla a zeptala se, jestli to chci na model, že prý nejsem první. Ukázala mi jehlice bambusové, ocelové, bukové, plastové a kdoví jaké ještě, ale hliníkové nebo duralové ne.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 15:49 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.1.2008
Příspěvky: 108
ST píše:
Ale je to jiné kafe s velkým Káčkem co. :) ... Já používám 2mm duralovou pletací jehlici...


dost dobré kafe :-) díky za tip na jehlici, táhla křidélek se mi taky moc nelíbí, až budu mít vidličky, předělám to.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 20:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.11.2008
Příspěvky: 3160
Bydliště: Králíky
Obrázky: 19
Blog: Zobrazit blog (17)
Ahoj, normálně ty jehlice kupuju v galanterii.

_________________
Nelítám vůbec s ničím a jen teoretizuju ...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 21:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2008
Příspěvky: 533
Bydliště: Praha 8 - Karlín
Obrázky: 1
Já mám teda odzkoušený špice do výpletu jízdního kola. Tam jsem postupoval uplně přesně jako ty. Lko na něj závit, závit do páky od serva a napotějšek závit a vydličku.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 22:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 2064
Bydliště: Bratislava, SK
Tiež som to tak mal kedysi na Mante, z duralových ihlíc, len sa pamätám že sa to dosť ťažko ohýba do pravého uhlu v mieste kde začína alebo už je závit. Praskalo to. Teraz používam duralové ihlice a na obidvoch stranách mikrovidličky MP JET.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2012 22:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 214
Bydliště: Gbelany pri Ziline
To Bleak:

Este som si vsimol tie nastavovacie "somarinky" k tiahlam na pakach vyskovky a smerovky. S tym kuskom drotu tam robia zbytocnu, hmotnost, kt. musis vyvazovat v spici olovom.
Ak ich chces silo-mocou pouzit, prehod ich do gondoly, kde budu pred taziskom.
Ja to riesim tak, ze do packy serva zasrobujem maly srobik, nitku zalepim, parkrat otocim a srobovanim si pohodlne nastavujem dlzku a predpetie nahonov...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.05.2012 12:47 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.1.2008
Příspěvky: 108
nemělo to být 2x, sorry...


Naposledy upravil bleak dne čtv 24.05.2012 12:52, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.05.2012 12:49 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.1.2008
Příspěvky: 108
ještě k servům:
serva HD65 jsou bez chyb, vůle nulová, centrování perfektní, nemají problém s přetažením pružinek v kormidlech
serva Corona, ty jsou o něco horší, jeden kus má vůli převodu, druhý kus je bez vůle, centrování není tak perfektní jako u HD65, nemá to citelný vliv při letu, když tak to dopípnu trimem.
Trochu mně však znepokojuje, že se obě křidélka prohnuly tak, že na konci křídla je křidélko v neutrálu, ale u kořene je cca o 0,75 mm zvednuté.

Model má za sebou asi 60 hodů, serva pro křidélka zatím drží.

Nevíte někdo jak vyřadit trim klapek na Optic6 na pravém otočném ovladači?
Už jsem na něj při manipulaci s vysílačem sáhnul a pohnul křidélky před startem.
Křidélka jsou na kanále 1 a 6, a nastavené funkcí flaperon.

2robin:
šroubky jsem měl na mimi a používám je i na depronových lehkoletech. Možná to někdy předělám, díky za tip.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 25.05.2012 21:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 214
Bydliště: Gbelany pri Ziline
Co sa tyka nastavenia Optica, dovolujem si upozornit na moj prispevok vtomto vlakne:

viewtopic.php?f=19&t=48201&start=15


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz