Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2012 23:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
zdravím a prosím radu
mám Mustanga P-51D od JR-Models, poháněný emaxem CF2822 a vrtulí 8x4. Vyvážený podélně i příčně. Letí rovně, mám trošku přizvedlé levé křidélko, protože má tendenci tahat vpravo, když nevytrimuju (je to ale minimálně). Směrovka a výškovka jsou rovně. Na různý výkon i bez motoru jde hezky rovně (tj nezatáčí ani neklopí, jen na plný pecky jde celkem plynule nahorů). Když ale udělám looping zvrátí se mi po pravém křídle. Letadlo není zkřížené, ani nebouralo, různě jsem měřil napříč letounem různé délky a jsou stejné, křídla nejsou asymetrická ani zkřížená. Motor mám vyosený zhruba stejně dolů i doprava. Je možné, že mi padá vpravo, protože mám motor moc doprava? Chci se nejdřív utvrdit, než do toho začnu sahat, nejsem žádný akrobat, ale rád si občas zablbnu a nerad bych kvůli této "banalitě" sbíral kuličky
děkuji za každý podnět

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2012 23:11 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Dělá to na plynulý přemet o velkém průměru nebo jen při utaženém??

Stoupání na plyn bych pokládal za normální. Ono prostě nejde dosáhnout vyosením dokonalého stavu za všech rychlostí. Na to je tam moc nelinearit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2012 23:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
to stoupání je samozřejmě OK, dělá mi to na utažený, přecházím do něj z rovného letu...motor to musí utáhnout v pohodě, mám tříčlánek a letovku 500g, vyvrací se už v první čtvrtině a místo pozice "hlavou dolů" jsem "pravým křídlem dolů" a vždy táhne doprava, nikdy doleva

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2012 23:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Nevím jak vypadá výškové kormidlo , ale podobné problémy mi dělal kdyso akrobat, když byl trochu rozdíl mezi výchylkami půleného výškového kormidla....na vrcholu přemetu se to mělo snahu točit do výkrutu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2012 23:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
aha, no výškovka je ze dvou půlek, spojeny plastovou příčkou, páka tahá jen za jednu tu půlku, má to tendenci udělat jakoby výkrut...

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2012 23:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1578
Bydliště: Meziměstí ČR
Přesně tak. Měkké spojení půlek výškovky dělá úžasné akrobatické prvky. Např. při utaženém přemetu nohoru dobré, od vrcholu začne jít do spirály. Lámal jsem si hlavu, proč nahoru nic a dolů točí. Myslím,že nahoru má ještě dost pohybové energíe a a ta rozhozené kormidla to nepřemůžou. Pak ztratí rychlost a už je třeba jen malé síly k roztočení.
Dělá mi to Z 50 , přílepil jsem na výškovku špejli, je to lepší, ale pří velkém utažení se to točí pořád.


Naposledy upravil jag42 dne pon 27.02.2012 23:35, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2012 23:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
skvěle, díky moc všem za rady, zpevním tu výškovku :-)

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2012 23:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Mě se to projevovalo tak, že když jsem udělal utažený přemet, louplo to na vrcholu přemetu slušný výkrut. To by nebylo takové drama...horší bylo, že tohle dělá i při prudkém přitažení!...S vodníkem jsem šel kolmo dolů a asi v 5 m nad hladinou chtěl přejít do horiz. letu. V tu chvíli to udělalo výkrut a ....večer u nás hučel fén :-))))))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2012 23:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1578
Bydliště: Meziměstí ČR
Sranda musí být, přece nebudeme na kuličkolety dávat dvě serva na výškovku :lol:
Buď budeme tahat s citem, nebo budeme neplánovaně akrobatit. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pon 27.02.2012 23:51 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Takže vyřešeno.

Obecně je to výsledek moc veké výchylky VOP. Zkuste menší a problém zmizí. Mustang není 3Dčko....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 10:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
jak píšu, nejsem žádný akrobat, ale občas "si troufnu"...teď už úhybný manévr čekám, takže jsem připraven ale poprvé jsem zjančil a ještěže jsem to měl dost vysoko, jinak to bylo v rozsypu :-)
zkusím ještě tolik neutahovat a trošku "se rozjet" protože s tím ten looping létam dost utaženě, jakoby stylem "ať už to mám za sebou"...
jelikož mám z fyziky letu respekt a překvapilo mně to, ještě jsem ani nezkoušel výkrut...nejdříve jsem chtěl mít stroj dostatečně v ruce, než si začnu vymýšlet...když prudčeji přitáhnu, nezdá se mi, že by uhýbal
jinak ty půlky výškovky chodí opravdu každá trošku jinak, zkoušel jsem to páčit prsty a trošku se kroutí právě v tom spoji...

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 13:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Když budeš zkoušet stále více utaženější přemet, tak se to od určitého poloměru utrhne a buď to odcuká zbytek trhaně (to je ten lepší případ), nebo to vypadne do výkrtutu, vývrtky.....
Normální stav u těchhle letadel. To i za předpokladu, že máš tuhou výškovku, obě poloviny chodí symetricky......., nemá to co dělat s vyosením motoru. V tom výkrtutu o malém poloměru už prostě utrhneš proudnice.
Řešení je to, co píše TomasC = nepoužívat pro tohle tak velkou výchylku výškovky.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 14:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
Ja jsem identickou situaci resil u combata a bylo to velkejma vychylkama na vyskovce a spatnym pricnym vyvazenim. Chovalo se to presne podle toho jak rikas.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: stř 29.02.2012 12:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
tak výškovku jsem včera večer zpevnil, znova příčně převážil a do levého křídla zapíchnul ten velikej špendlík, myslím, že teď je to příčně zcela rovně...
...teď už jen počkat na menší vítr a neutahovat ho jako psa :-), pak poreferuju jak to loopuje

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: mám správně vyosený motor?
PříspěvekNapsal: pát 02.03.2012 9:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
tak dnes v 6.45 ráno jsem nevydržel napětí a musel jsem to zkusit, foukalo jen lehce...výsledek se dostavil, z rovného letu, více plynu než předtím, výškovka na poloviční výchylku, než jsem dával a je z toho ukázkový přemet :-) zkoušel jsem i výkrut a taky dobrý, akorát ty ruce - nestačím páčkovat s výškovkou, tak ten výkrut není zcela podle učebnice, ale třeba se to naučím :-)
ještě jednou děkuji všem za rady, už to lítá, tak jak má :-)

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz