Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2456 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 164  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19.02.2011 3:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Píšu 3. generácia ale mne pripadá aspoň navonok všetko rovnaké ako tá čo mám ja (od leaderhobby.com).
Podľa mňa je to úplne jedno, podstatný tam je procesor, ten nemal problém ani vo V1, firmware si dáš iný, a zbytok je o náhode zrejme rovnako u všetkých...
Tak zober hocikde ju majú a hotovo.
Tá anténka na module, je podľa mňa výhoda. Ak ju niekto chce inde, vybrať to z krabičky samozrejme môže, a urobí si to sám lepšie než by som čaka že to urobí lacná pracovná sila..


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19.02.2011 9:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.8.2010
Příspěvky: 921
Bydliště: SK
Tiez si myslim ze je to vsetko rovnake a mozno z tej istej fabriky len to robia pre konkretnu znacku-predajcu, aspon tie Eurgle a FlySky su zhodne aj s modulom

_________________
DJI Phantom 4pro, DJI Spark, DJI Mavic pro


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19.02.2011 16:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2011
Příspěvky: 390
Bydliště: Praha, ČR
coro píše:
Tak teraz moja správa z boja:
konektor jack 3,5mm. Vnútri vysielača 5 pinové pripojenie, z toho 2x zem (krajné).. Jeden signál, a 2x napätie aku sady... Dosť dlho som na to nechápavo civel.

Takže - koniec káblika je signál, zem konektora (najvzdialenejší od konca) je zem,
a ten tretí stredný, je nezapojený. Čiže stačí mono jack.
A po strčení konektoru do vypnutého vysielača, ho to zapne - normálne, ale nie napájanie VF modulu. Režim "Žiak" - vypnutý vypínač.

A ešte ten princíp ako do vysielača dostať PPM - ak sa vysielač zapne aj vypínačom (už je nabehnutý, len sa prepne vypínač), prepne to signálny vodič z výstupného signálu (pre sim) na vstup PPM . Takže zmizne z konektora signál a stane sa vstupom. Režim "Učiteľ" - zapnutý vypínač...

Teda to je bomba ...
... takže pokud mi to dobře dochází, tak budou potřeba 2 kabely:

- T9X pro funkci učitele (nebo hlavní FPV stanice)
- T9X pro funkci žáka

vzdálený konec kabelu bude připojen buď na TX resp. RX dle zapojení konkrétního vzdáleného vysílače v závislosti na tom, zda budu signál přijímat, nebo jej vysílat.

... a nebo tam bude přepínač učitel/žák.

Např. Futaba má na konektoru GND, TX, RX, PWR

pozn. teda to je tak složitý ... proč to ten číňan nemůže udělat jako zbytek světa na 3 dráty, aby se to dalo jednoduše ošetřit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19.02.2011 16:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Nie je to štandard u JR ?
Mne by sa tiež viac páčilo, keby vypínač vypínal všetko a Tx/Rx boli samostatné kontakty. Zrejme si to prerobím... Len mi nebolo jasné ako to môže byť zapojené cez jeden pin oboma smermi (návod som nečítal....)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19.02.2011 18:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2011
Příspěvky: 390
Bydliště: Praha, ČR
coro píše:
Nie je to štandard u JR ?
Mne by sa tiež viac páčilo, keby vypínač vypínal všetko a Tx/Rx boli samostatné kontakty. Zrejme si to prerobím... Len mi nebolo jasné ako to môže byť zapojené cez jeden pin oboma smermi (návod som nečítal....)

Jsou protokoly, které komunikují po dvou drátech obousměrně, tzv. half-duplex. Je to podobné hlasitému (nebo polnímu) telefonu: když jeden mluví, tak druhý může jen poslouchat a čeká, až bude mít možnost po skončení relace momentálně vysílající stanice.

Je také možné, že to bude mít číňan nějak spojeno s polohou PWR vypínače. Spíná-li se VF, může se i přepnout způsob komunikace na ten jack.

pozn. v manuálu jsem toho moc nenašel

coro píše:
Na to že tam asi nie je žiaden rezistor, a ATMega64 má povolených 40mA na pin (ale nie naraz), by to výstup toho zdroja PPM signálu nemuselo ani moc potešiť, ak by sa pripojil do vypnutého vysielača a ten nabehol....)

Napadlo mne, že by mohlo jít ten jack vysunout z T9X (ten se automaticky vypne), vypínačem zapnout T9X a pak teprve vsunout ten jack do T9X. Tím by se proudový náraz minimalizoval na ten, který nastává při normálním zapnutí a s tím by konstrukce T9X již měla počítat.

Mohl bys, prosím, ověřit, zda i po takovémto postupu je PPM z externího zdroje možno v T9X využít?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19.02.2011 18:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
PPM zo žiaka do učiteľa je štandard a funguje aj medzi rôznymi výrobcami, nanajvýš s prispôsobením napätí... tam half duplex nečakaj.

To že to stačí najprv zapnúť a potom pripojiť, je podľa mňa samozrejmé, mňa zarazilo to že keď to omylom vypnem, pustí to na "bývalý" vstup zrazu výstup..
Je to tak isto ako u Spektrum, amerických verzií JR, a 3kanál Futaby. http://www.mftech.de/buchsen_en.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19.02.2011 19:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2011
Příspěvky: 390
Bydliště: Praha, ČR
coro píše:
...mňa zarazilo to že keď to omylom vypnem, pustí to na "bývalý" vstup zrazu výstup..

hmm ... maximálně budou proti sobě "střílet" 0-5V a nejspíš se nic nestane. Protože to bude na vzdáleném vysílači přicházet na TX, tak ten to nevyhodnotí, ale "nerozpláče" ho to, protože se jedná o srovnatelné napětí, se kterým normálně pracuje.

pozn. kolikrát se mi stalo, že jsem měl sériovou komunikaci blbě zapojenou, a než jsem na to přišel, tak to nějakou dobu chodilo proti sobě a nic se nestalo/nespálilo. Nejsem elektrotechnik, možná by se k tomu mohl vyjádřit někdo znalý TTL.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 19.02.2011 20:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
dokken píše:
coro, boboland, Drondys
jak je na tom podle vás Eurgle z R2Hobbies, vyplatí se?

http://www.r2hobbies.com/eng/proddetail ... 05003_mode

Z hlediska implicitně dodávaného VF modulu je na tom Eurgle obdobně jako ta FS-TH9X tj. VF modul má samostatnou anténu. Implicitně je tam jiný firmware, ale to je nepodstatné pokud stejně přejdeš na ER9X. Nic bližšího k tomu nevím. Jestli se to vyplatí za tu vyšší cenu těžko říct, protože k tomu nemám podrobnější informace. Z informací, které k tomu mám nevím o tom, že by tam bylo něco navíc oproti FS-TH9X co by tu cenu cca $20 navíc vyvážilo, ale možná tam něco je o čem nevím. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2011 0:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
Chlapi, mám chřipajznu, 39C, říkal jsem si že na to nesáhnu, ale v poslední době se MNOŽÍ docela děsivé dotazy... Snad autorům dotazů nebude vadit, když tady bez jejich jmen dvě "diskuze" mailem zveřejním, aby vám bylo jasné, o co mi jde... Jde zkrátka o to, že se množí dotazy dokazující NAPROSTO FATÁLNÍ NEDOSTATEK i těch ZÁKLADNÍCH informací... A toto tady píšu né pro to, abych se po někom "vozil", ale protože to fakt smrdí průserem. Chlapi, mějte rozum...

(texty nijak neupravuju, některé jsem psal na posteli z mobilu tak to tak vypadá... :) )

Komunikace 1:
____________________________
DOTAZ ŽADATELE

"Ahoj,

mam problém, ale neviem ako je vážny. Po nainštalovaní EePe som si
chcel otestovať ci je všetko dobre popajkovane a hlavne či nebude
problém v komunikácii medzi PC a vysielačkou tak som odzalohoval
Epromku aj flash-ku. Keďže všetko fungovalo ako ma tak som nahral
Er9x. Všetko vyzeralo OK vysielač nabehol s novým logom a ja som sa
potešil.
Trosku som sa povŕtal v menu ale zistil som že krížové ovládače niesu
v strede (okrem 3-kanalu). Tak som sa rozhodol vrátiť pôvodný soft.
Ten tiež zbehol OK. Tam som sa presvedčil že krížové ovládače sú OK.
Nedalo mi to tak som začal nahrávať flashku ale soft vyhlásil eror a
vysielač nefunguje. nedá sa zapnúť ani znova naflesovat. Vieš pomôcť?

PS: Klobúk dole pred podrobným popisom. Je super"


MOJE ODPOVĚD:

"Ahoj Milane,
vim ze se ti to nebude moc libit, ale tak to dopada, kdy se nekdo pousti do tak slozite veci bez toho, ze prostuduje potrebne podklady. V tomto pripade stacilo zkouknout video o Er9x, kde se minimalne dvakrat zminuju o nezbytnosti KALIBRACE po instalaci noveho fw.....!
Stejne tak Boboland i ja jsme nekolikrat zduraznili, ze pokud pri prehraani fw dojde k preruseni procesu, pravdepodobne to znamena konec radia!
Ja nevim co s takovym radiem, jeste jsem se s tim nesetkal, ze se to nekomu fakt "povede".
Zkus Bobolanda, ten je ohledne techto veci podstatně zkusenejsi...."


________________
__________________
________________

Komunikace 2:
____________________________

DOTAZ ŽADATELE:
"Zdravím, přečetl jsem si článek a mrkl na video o párování přijímače a s radostí jsem to zkusil taky a......NIC:( Přijímač je turnigy 9x8c v2 a vysílač tgy 9x s modulem frsky v8jt. Prpč mi to nejde? Můžete mi prosím poradit? Děkuji."


MOJE ODPOVĚD:
"dobry den,
prijimac Turnigy sparujete pouze s modulem turnogy... A frsky pouze s frsky atd. A jeste zalezi na konkrwtni verzi... mate i primac Frsky?"



ODPOVĚĎ ŽADATELE:
"Ne, ne, VF modul byl FrSky v rádiu turnigy TGY9X v2 a přijímač Turnigy. Bohužel BYL. Tak dlouho jsem laboroval, až se mi ho podařilo odpálit napětím 11,1V :( Byl jsem přesvědčený, že VF modul FrSky a přijímač turnigy musí v poho spolupracovat. Na videu o párování uvádíte vysílač FrSky a párujete s Turnigy, resp. VF modul Turnigy párujete s Hobby King. Tak jsem myslel.......ale to už je fuk. Budu muset koupit nový přijímač, tentokráte FrSky. Ale jaký typ. Mám to na heli. A ještě bych využil a měl bych jeden dotaz. Nevíte, proč mi vysílačka při stisku jahéhokoliv tlačítka nepípá???
Děkuji"



MOJE ODPOVĚD:
"DObrý den,
nejen na mém webu jsou doslova uvedeny linky na konrétní typy přijímačů.
I v tom videu přijímače konkrétně pojmenovávám typem.
Nezlobte se na mě, ale když uvidíte video kde někdo tankuje do jednoho typu Škodovky naftu a vy do své škodovky která je na benzín a všude vás na tento fakt upozorňují, natankujete naftu a auto tak zničíte.... Může za to to video?
A s tím napětím 11,1V... Nezlobte se, ale to dokazuje minimální studium naprosto základních technických parametrů. S tímto rádiem už se dají řídít nehračky! Než půjdete do vzduchu, důkladně si doplňte aspoň základní informace (které evidentně NEMÁTE) ať už na mých nebo jiných stránkách. SKutečně se může i s nějakým kilovým prdítkem stát neštěstí!!!
Možná se Vám zdá můj tón příliš příkrý, ale tohle skutečně není žádná SRANDA, obzvláště když chcete lítat s heli, která vyžaduje ještě násobnou pečlivost a vyžaduje vychytání maxima situací "co by se mohlo podělat". Pokud stejným způsobem "ono si to nějak sedne" budete nastavovat navíc i další elektroniku a instalaci v modelech, dříve nebo později dojde k průseru. věřte mi.
Apeluji na Váš rozum...

No a konec frflání :) , ohledně přijímačů FrSky jsou nejkovanější kluci (aspoň co vím) na:
http://rcmodely.cevaro.sk/

a opět, na své otázky naleznete odpovědi pouhým studiem na těchto a jiných stránkách a studiem tématu k FrSky na RCManii...

Přeji hodně modelářských úspěchů a pokud budete mít nějaký dotaz, neváhejte se zeptat, buď mě, nebo na RCManii...
Richard Mrázek"


___________________________________
___________________________________
___________________________________

Možní je to tím že mám horečku, ale mě fakt trošku vytáčí představa, jak někdo z těchto NAPROSTO ZBYTEČNÝCH důvodů někoho nebo něco trefí (co myslíte že udělá rozjetá sklopka na špici EGeho na metalíze funglového BMW, nebo v dětském kočárku?) a jak jak čertíci ze škatulky vyskočí mraky kritiků s něčím ve smyslu "vždyť jsme to celou dobu říkali, že se s tím lítat nedá s ničím!!!" a my budeme s T9x chodit kanálama.

Chlapi, nemějte to na háku, životní postoj "tojevpohoděwoemojesvobodatvojesvoboda" tady nemá místo...

Jde HLAVNĚ o to, ať se VÁM kvůli nějaké hlouposti a prachobyčejné lenosti (nemusíte sledovat ty moje celovečeráky, na webu třeba na Cevaru jsou napsané stručné a výstižné návody a nejen tam! TO máte přečtené za půl hodiny, jen chtít!) nestane něco, čeho budete litovat do konce splácení (v případě auta), nebo do konce života (v případě újmy na zdraví)...
Znám to, jak se něco stane, tak během vteřiny jsou najednou starosti jestli tam dát 8x6" nebo 9x4" naprosto malicherné...

Jestli jsem se někoho dotknul a pro někoho přestanu být ten "kamarádskej rimrák s těma videama", tak se omlouvám, ale ta cena je pro mě přijatelná... :wink:


EDIT, omlouvám se, dal jsem to prvně do špatného tématu... :)

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2011 0:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
Chlapi, mám tady dotaz z mailu, myslím že by nějaké shrnutí zajímalo více lidí:

"Ahoj........... Aký je rozdiel medzi Tx Turnigy 9X a FlySky TH9X (hardverovo a softwerovo-podľa mňa žiadný ale nie som si istý ) a kompatibilitu Rx ( či funguje prijímač od T9X alebo iné značky Rx s Flysky a opačne a či sa dá trebárs nahrať (flashnuť)napr. er9x do Tx Flysky. Prečítal som už celé vlákno o T9X tu na fóre, na tvojom webe a aj rôzne články na nete o týchto vysielačkách, ale nikde sa o tom jednoznačne nepíše. Pýtam sa preto, že mám možnosť jednu novú Flysky za dobrú cenu kúpiť, len tak, aby som mal na polietanie s EPP-ákmi a na akrobaciu mi zostane terajšia Futaba."

Moje odpověď:
"Ahoj,
nemám v tomto úplně jasno, coro má třeba neTurnigy T9x... S dovolením to přesunu na RCManii, protože já to skutečně nevím a odpověď bych našel jedině studiem a koupí takového rádia a otestováním :wink:
Uvidíme, třeba kluci ví více :) "


Co vy na to ogaři?

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2011 2:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Myslím, že k těm rozdílům si může přečíst pár stránek zpět co se zde probíralo viz třeba ten VF modul se samostatnou anténou, a to je zatím zhruba asi tak vše o čem tady víme. :wink:

EDIT: Drobné doplnění k tomu zablokování procesoru v T9X.

Při programování přes ISP programátor se programuje přes sériové rozhraní procesoru ATmega. Při výpadku během programování může docházet k tzv. zablokování procesoru, které se následně projevuje tím, že jej nelze přeprogramovat ISP programátorem. Toto lze odstranit tzv. paralelním programováním tj. buď v externím programátoru nebo speciálním přípravku viz odkazy

Obnovení konfiguračních bitů obvodů AVR
(zde je problém popsán)

http://pandatron.cz/?1452&obnoveni_konfiguracnich_bitu_obvodu_avr

Atmega fusebit doctor
(zde je návod pro ATmega včetně verze 64)

http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit-doctor-hvpp/#eng

ale vzhledem k napevno zapojenému procesoru v T9X by to byl problém zrealizovat jak zmínil coro.

Takže v případě takovéhoto zablokování bude asi relativně nejschůdnější cestou výměna procesoru jak zde opět již zmínil coro.

Ohledně pájení procesoru viz odkaz na článek kde je k tomu obecný návod včetně videa.

Jak pájet SMD integrované obvody
http://pandatron.cz/?608&jak_pajet_smd_integrovane_obvody


Naposledy upravil Drondys dne ned 20.02.2011 5:42, celkově upraveno 7

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2011 3:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Keďže mám len jednu, tak nemám ako odpovedať na tie otázky o rozdieloch. Ale myslím si že si stačí pozrieť fotky a rozdiel je jasný (= žiadny, len postupnosť verzií, VF modul s anténou a farba obalu)..

To zablokovanie procesora, podľa mňa to musí nastať jedine chybou pri komunikácii - možno kvoli tým rezisotorom a kondíkom? Alebo, neprepol si len niektorý prepínač čo skratuje niektorý z programovacích vývodov???
Slušné programátory nedovolia pri sériovom programovaní vypnúť flag že sériové programovanie je povolené a tým procesor zablokovať (stále by bolo možné oživiť ho ale HVPP programátorom a to sa ťažko nejak rozumne zapojí na procesor naletovaný do vysielača...). Je ešte možnosť že je nastavený nesprávny typ kryštálu, to by zas mohol pomôcť zdroj nejakej frekvencie (aj 1MHz) privedený na pin oscilátora..
A nakoniec, ten procesor sa dá vymeniť aj celý - ale to už fakt nie je jednoduché robiť na kolene.. Aj keď sa to dá (zničí sa ten odpísaný, nožičky sa odrežú a odletujú po jednej, a nový sa naletuje ľahko.. samozrejme že nie trafopájkou :) )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2011 10:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.11.2010
Příspěvky: 620
Bydliště: Poprad
to všetci s otazkou "rozdiel": na http://code.google.com/p/er9x/ je napisane:<b> "The Eurgle/FlySky/Imax/Turnigy 9x r/c Transmitter is a nicely built unit basically copied from a more recognized manufacturer. "</b> hned na zaciatku hlavnej stranky. a kto nevie anglicky, tak je to to iste. tolko k rozdielom HW :)

ostatne zmazane - nema to vyznam.


Naposledy upravil boboland dne ned 20.02.2011 12:06, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2011 11:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.11.2010
Příspěvky: 620
Bydliště: Poprad
co sa tyka mrtvej tx po neukoncenom flash, tak mam tu jeden clanok, ktory som ale zatial neoveroval, ale vyzera ok.

nutne ale vyskusat, ale malo by to ist urobit a bez zasahu do dosky. (vymena IC ...)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 20.02.2011 11:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
Boboland co máš proti demontáži vadného IO kudlou? Každý doma nemá heizluft nebo infrastanici, ostrá lámací kudla je nejjednodušší metoda(pokud nejsi vyloženě kopyto tak u pouzdra piny hravě odřízneš aniž by ses dotknul desky), a mnohdy šetrnější k desce než to mordovat bez předehřevu horkým vzduchem. Odříznuté piny se seberou kuličkou cínu na hrotu a deska je čistá aniž by byla nějak extrémně tepelně namáhaná. U TSSOP pouzder to preferuju před čímkoli jiným i když ten horký vzduch mám k dispozici. U klasiky DIL to řeším podobně, ale na to mám štípačky, kterými jdou ustřihnout piny těsně u pouzdra. Z druhé strany se pin ohřeje a klepnutím desky o stůl vyjede z prokovu i s cínem, není pak potřeba ani odsávačka.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2456 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 164  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz