Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 10:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.7.2009
Příspěvky: 332
Bydliště: Viničné, SLovensko
Zdrar Kluci,

pokúsim sa založiť toto vlákno v snahe o sumarizovanie všetkého, čo ako tak ide okolo Airbrush-u (AB). Vlákno by malo byť určené ako pomoc hlavne pre začiatočníkov a uľahčiť im orientáciu sa v problematike.
Je mi jasné, že takmer všetko tu uz bolo kedy-tedy povedané, ale niekedy niečo nájsť, je hotové umenie žerúce jak čas, tak nervy.
Obrázky sú, tak ako vždy, Vysoko cenené. (Jeden obrázok často vysvetlí viac, ako slovka slov :-) )

Ako základný "nástrel" otázok by som dal:

1) kompresor - HC vs zvyšok sveta vs z Chladničky ? (cena, výkon, versatilita a použiteľnosť pre nás modelárov)
2) pištole - HC vs zvyšok sveta - Jednočinné vs Dvojčinné ?
3) pištole - horné plnenie vs dolné (vymeniteľné fľaštičky)
4) farby - drahé a kvalitné napr. Tamya vs Balakryl
5) farby - liehové vs akryláty
6) čistenie a riedenie - čím áno a čím NIE ?
7) dobré obchody na príslušenstvo - koncovky, rýchlospojky, prepojky, hadičky ....
8) how to - rôzne
9) tuningový kútik - pet fľaša ako tlaková nádoba a tak podobne

_________________
F3A , F3P enthusiast.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 11:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
Tak podle založeného tématu, asi moc ten kompresůrek z HC nefunguje co.

Už jsem to tu kdysi popisoval, dělal jsem 30 let kity a 20 let jsem vydržel s kompresorem z ledničky, odkapávací skleničkou na olej, dva metry silik. hadičky, jedno "Téčko" z akvaristiky, škrtítko z kapačky a pistolí zn.Badger 100 a 150 nebo Aerograf.

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 11:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.7.2009
Příspěvky: 332
Bydliště: Viničné, SLovensko
jo, moje skúsenosti s tým kompresorom z HC nie sú bohvie ako pozitívne. ale nabaľujú sa mi k tomu i klasické problémy z neznalosti, resp. z mála osobných skúseností napr. s farbami, ktoré sú buď moc husté, alebo, ked ich rozriedim, tak zase nekryjú a vynechávajú. neviem, či je správne riediť akrylátovú farbu riedidlom C6000, mám dojem, že mi potom farba robí také chumáčky, nie síce veľké, ale dosť na 0,2 mm trysku, hihihhi

chalani radia urobiť vzdušník z pet fľaše, dať na ňu regulátor. no jo, to je fajn, len kde to zohnať ? na nete som našiel rôzne, ale je mi to celé španielska dedina, nemám chuť kupovať regler za 40€ a potom zistím, že som potreboval presne ten vedľajší model, hihihi

napísal som do www.airbrush-model.cz a tak mi hádam poradia. aj do tej pet fľaše potrebujem dajaké prechodky. tak uvidím.

osobne by som rád rozchodil i tú jednočinnú pištolku, čo mám doma, tá ma fľaštičku dole a pri výmene farby stačí vybrať starú farbu, zasunúť fľaškku s čistidlom, a zase novú farbu. príde mi to celkom jednoduché, resp. jednoduchšie ako čistenie tej hornej myštičky, čo mám na dvojčinnej. ale to môže byť tiež len moja osobná preferencia. fakt je, že výmena farby vždy znamená totálne zaprasenie seba a dakedy i okolia, hihihi

nechcem obťažovať a neustále sa sťažovať, ale možno sa aj drúhí začiatočníci boria s podobními skúsenosťami.

miro

_________________
F3A , F3P enthusiast.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 11:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
MIRO_FRIC píše:
Zdrar Kluci,



Zdar kluku,

zmenši si prosím tě ten avatar...

Ptáš se na moc věcí na které nemůžeš dostat odpověď, aniž by někdo sepsal několik stránek...

Proč ředíš akryl C6000? Na barvě je uvedeno čím ředit. hihihi

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 11:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
Já obecně akrylovky-Agama,Aeromaster,tamyia ředím deneturákem,nejlépe ovšem orig.ředidlem Tamiya, lze i vodou-nic moc.
Nekryjí ti proto, že musíš dávat více nástřiků přes sebe.
Je to ale také dané tlakem z kompresoru, hustotou barvy.
Obecně naředěná barva nekryje-proto více nástřiků,
málo naředěná barva-kryje, ale zase se blbě stříká, ucpává trysku, prská, dělá pomerančovou kůru, atd.
Na naše modely stačí i jednočinná pistole-vzduch stále prochází atd.

Na malůvky typu airbrush dvojčinná, řiditelný tlak z kompresoru, některé detaily se dělají ze vzdálenosti několika cm nebo mm a musí tomu odpovídat tlak i naředění barvy.
Není problém nastříkat čáru tlouštky 1mm,problém je ji udělat rovnou.
Na balakryl i když ti kryje zapoměn,používej barva typu Tamiya, Vallejo na stříkání atd. nebo Revell, Humbroll,Modelmaster.Na Větší plochy je to ovšem nehospodárné-drahé, potom to chce použít spray a pistolí dodělat detaily.

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 11:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2008
Příspěvky: 1769
Bydliště: Cheb
Kompresor z HC nemá regulaci tlaku. Osobně si nedokážu představit stříkat bez regulace. Dobrá je i tlaková nádoba. Nafouká a je ticho. Kažná barva a každá metoda potřebuje jiný. ( velká plocha, úzké linky ) Pistoli z HC jo, je to fengda 130 prodávaná též v Čechách. Samozřejmě dvoučiná. Jinou nemá smysl kupovat. Samo horní plnění barvy. ( menší spotřeba barvy ) Barvy de o to. S menší tryskou 0,2 0,3 by byl asi problém s velikostí pigmentu. Možná by se ucpávala tryska a navíc ten balakryl zdaleka tak dobře nekryje jako modelářské barvy. Osobně používám akryl, ( tamiya, agama ) protože doma nesmrdí a je rychle suchej. Nesnáším když barva ještě po mnoha hodinách lepí ! Samozřejmě záleží co chceš stříkat. Pokud to bude RC a spalovák, bude hlavní otázka odolnost barvy vůči palivu.

_________________
Sbach 2200mm, Piper L4H 2500mm, Hawker huriccane 1950mm, F3K SHARK.
Letiště Cheb, www.rc.hys.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 12:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
add airbrush.model.cz-snad se dočkáš odpovědi, ale podle mých info, nějak nekomunikuje a ani neprodává-ale je to "jedna paní povídala"

polož několik zakl.otázek zkusíme odpovědět-
AR1 má pravdu je to celkově na slohové cvičení a několik stránek.

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 12:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.7.2009
Příspěvky: 332
Bydliště: Viničné, SLovensko
Zdar Kluci,
tak avatar som dal do paže, i keď ma srdce bolelo, hihihi (ave césar, ave já ... jak hovorí klasik :-) )

Chápem, že to je na "Slohovku" ale aj tak dík za reply.

Pochopil som, že tá webová stránka asi nebude to pravé, takže, pls, KDE NAKUPUJETE AB PRISLUSENSTVO VY ?
potrebujem redukciu M5(jednočinná z HC) na G1/8 (dvojčinná z HC).

Môj zámer je nasledovný:

Kompresor z HC (koncovka G1/8)
pletená hadica z dvojčinnej pištoli (G1/8 - G1/8)
rýchlovýmenný ventil (treba dakde kúpiť, hihihihi prosím o radu)
dvojčinná p ištolka z HC (0,5 mm sa mi osvedčila najviac, neucpáva sa)

a chcem pripojiť i tú jednočinnú, ale tam potrebujem kúpiť redukciu z jej M5 závitu na tú rýchlospojku (čo tiež potrebujem kúpiť).
takto by som mohol veľmi rýchlo vymeniť i samotné pištolky.

tuning 1:
medzi kompresor a pištolku vraziť tú pet flašu. Ale pozor ! zase raz neviem, aké "súčiatky" tam mám vraziť, resp. kde ich kúpiť.

tuning 2:
do pet flaše vraziť ešte dajaký ten regulátor ( i ked tak nad tým uvažujem, asi mo vrazí skôr manželka do zadku :-) aj tak ju už tými svojími pokusmi nasieram a teraz, keď som začal s farbou, ešte i "smrdím" :-)

PROSIM drahých kolegov o pomoc, KDE a ČO mám zakúpiť, nech to funguje :-)

muro

_________________
F3A , F3P enthusiast.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 13:10 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.10.2007
Příspěvky: 7
MIRO_FRIC píše:
potrebujem redukciu M5(jednočinná z HC) na G1/8 (dvojčinná z HC).

muro


Tady jsem něco našel.
http://www.airbrush-fengda.cz/store/had ... 25_21.html

Jinak jsem v podobné situaci jako ty. Jen jsem zatím ještě nic nekoupil. Tak jsem zvědavej na každej postřeh.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 13:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
Před nějakým (delším) časem jsem i já stavěl kompresorek pro stříkání.
- nejjednodušší varianta: kompresorek z chladničky, doplněný o plastovou krabičku (asi 1 dm2) ve funkci odlučovače oleje. Šroubení z modelářské nádrže. Trubička vedoucí k hadičce pistolky měla z boku vyvrtanou dírku, která byla přetažena tenkou silikonovou hadičkou - funkce přetakového ventilu. Spínání nožním spínačem "šlapkou" - univerzální instalační krabice na omítku + síťový kolébkový spínač. Fungovalo bez problémů, nevýhodou byla nemožnost regulace tlaku, Alclad tím nešel stříkat.
- upgrade na plnohodnotný kompresorek: doplnění tlakové nádoby z malého hasicího přístroje, tlakového spínače:
http://www.oez.cz/produkty/tsa
varianta s odlehčením kompiku při rozběhu
dále zpětný ventil, šroubení z:
www.az-sroubeni.cz
regulační ventil od:
http://www.airbrushcentrum.com/shop-karta.php?id=3065

Chodí bezvadně, je to tiché a spolehlivé.

Při dnešních cenách kompresorů je už lepší koupit hotovou Fengdu / Orlík 189, cena je okolo 2 500,- Kč. Mám a provozuji bez problémů. Nevýhoda: hlučnější než Samodělka a nedělal jsem to já ...

Pistole: Hansa 389 od Vaňouch Praha, kde se dá koupit i spousta užitečných věcí pro airbrush (spojky, hadičky, trysky...)
http://www.modelar-vanouch.cz/index.php ... t=cat_11_4


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 13:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
A ještě jedna dokumentace stavby amatérského kompresoru na profesionální úrovni:
http://bobr8.rajce.idnes.cz/Stavba_kompresoru


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 13:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.7.2009
Příspěvky: 332
Bydliště: Viničné, SLovensko
rumpelstoss - moc dík, trefa do čierneho, tú stránku doma prelúskam, tu v práci, hm, dajako nieje pre také aktivity pochopenie :-)

Ivoš - takisto moc dík za info.

Som veľmi rád, keď počujem, že aj niekto iný sa boril s podobnými problémami a hlavne, našiel riešenie a je ochotný sa s nami podeliť !

Dík

_________________
F3A , F3P enthusiast.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 17:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
Ještě pro dokreslení toho co jsem slintal výše-model LM models FW 190, kamoš chtěl zimní kamo

-zespodu stříklé sv.modrý spray,shora bílým i když EPP bylo bílé

- pistolí by to bylo na hoooooodně dlouho,

a pistolí Hansa 251 a barvou tamiya dostříknuté

"zelené cesty a úhory"ruské krajiny.

Obrázek

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 18:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
MIRO_FRIC,
Jestliže začínáš, budeš mít ze začátku problém úplně se vším. S barvou, pistolí, kompresorem. Corsair to naproti tomu dokáže slušně s pistolí kterou zná, místo kompresoru použije v nouzi ten sprey se stlačeným vzduchem a nastříká to i s nějakou problémovější barvou.
Ze začátku na pokusy zvol nějakou z těch vodou ředitelných barev, ať si to v dílně moc neusmrdíš. Nestříkej to v obýváku, ta činnost je vidět klidně až druhý den, až si sedne prach. Kompresor to chce nějaký slušnější s regulací a vzdušníkem, ušetří to šíleně problémů. Pistole jsou i superdrahé, dcera jednu takovou používá, ale není to nutné, stačí slušná dvojčinná, hlavně něco z toho,co se delší dobu bezproblémově používá. Ne novinku z HC.
A hlavně - už to psal Corsair -je to na menší plochu a práci s detailem. Vlastní airbrush je hodně o maskování, dokreslování štetečkem...., není to jen ta pistole.
Jsou výborné učebnice pro techniku airbrush, vede Tě to od jednodušších věcí až po ty motivy na kapotách aut, motorek....., zkus si o tom něco přečíst, pokud se tomu chceš více věnovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 01.02.2010 18:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
Jenom opravím JMalika-spray se stlač.vzduchem nepoužívám,ten je na houby,plyn v něm zamrzá.

Ale jinak má ve všem pravdu. U RC modelů-velkou plochu vezmu barvou ve spreji-pokud to není depron tak oblíbené mám Duplicolor řada modelart i na EPP a elapor
detaily pak dodělávám pistolí, mám jich víc, ale to je dáno kitařskou minulostí :D ,
jinak jedna dvojčinná stačí.
Barvy do ní pouze již zde uvedené z 99procent na kity.Na čištění je dobrý tech.aceton, ne C 6000 v té je i benzen,toluen atd. a napadá gumové těsnění pistole.

Jinak barvy Tamiya voní dle zbytku rodiny po zvýkačkách :roll: :roll: tak ať si u tebe doma zvykají.

Pozor na jedny z nejlepších barev na kity japonské Gunze-pokud si dobře pamatuji, tak dělají dvě řady a jedna z toho je "obrsupernadruhou" zdravotní svinstvo i oproti ostatním barvám na kity.

Mám dojem, že je to ta co má uzávěr zplacatělý pro dobré otvírání. Lze to dohledat na IPMS Nymburk.
A potřebuje i zvláštní ředidlo-krásně voní -alspoň mě a naleptává i vypalovanou barvu-prostě svinstvo i když superfunkční.

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 96 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz