Pravidla fóra


Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: EDF 90 mm
PříspěvekNapsal: pát 29.01.2010 11:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
Kolegové modeláři,
může někdo doporučit (nejlépe z vlastní zkušenosti) motor pro EDF 90 (Vasafan, popř. WeMoTec Midi) tak, aby při napájení 6xLiPol dával statický tah mezi 1,3 a 1,5 kg při odběru do 40A? Zatím jsem narazil pouze na kombinaci dmychadla XPower XFAN-90 s motorem MEGA 22/30/3, kde TopmodelCZ uvádí příznivé hodnoty, ale na dmychadla XPower jsem nečetl příliš kladné ohlasy.

Je to vícemotorového dopraváku, proto stačí ten relativně nízký tah a nízká spotřeba.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 29.01.2010 12:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 8426
Me se maly Xfan-55 rozpadl 2s po startu :D no mam druhy a VERIM ze vydrzi. Na dmychadla je tady expert elepilot, zkus ho kontaktovat a nebo vyckej az si tady toho vsimne. Nak


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: EDF 90 mm
PříspěvekNapsal: pát 29.01.2010 13:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.1.2007
Příspěvky: 215
Já používám dmychadlo MidiFan od wemotecu (Mega) s duralovým kuželem, motor mega 22-20-3e a k tomu 10S A-123 a L-39 od savexu s tím lítá jako z praku, ovšem do 40A se těžko vlezu, počítám že si pápne i kolem 80-90A:)
Každopádně svůj dotaz směřuj na "elepilota", to je opravdu odborník přes dmychadla! :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 29.01.2010 14:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
Děkuji za odpovědi, Elepilotovi jsem napsal SZ. Ono vyladění pohonu Motor - Dmychadlo je docela drahé, vždycky zbude něco ne zrovna levného. A popravdě, do HK kvality bych v tomto případě jít nechtěl.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: EDF 90 mm
PříspěvekNapsal: pát 29.01.2010 18:27 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 90
Bydliště: Orlová
petas píše:
Já používám dmychadlo MidiFan od wemotecu (Mega) s duralovým kuželem, motor mega 22-20-3e a k tomu 10S A-123 a L-39 od savexu s tím lítá jako z praku, ovšem do 40A se těžko vlezu, počítám že si pápne i kolem 80-90A:)
Každopádně svůj dotaz směřuj na "elepilota", to je opravdu odborník přes dmychadla! :wink:


a nemáš tak náhodou 22/30/2E? :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: EDF 90 mm
PříspěvekNapsal: pát 29.01.2010 18:33 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 90
Bydliště: Orlová
Ivoš píše:
Kolegové modeláři,
může někdo doporučit (nejlépe z vlastní zkušenosti) motor pro EDF 90 (Vasafan, popř. WeMoTec Midi) tak, aby při napájení 6xLiPol dával statický tah mezi 1,3 a 1,5 kg při odběru do 40A? Zatím jsem narazil pouze na kombinaci dmychadla XPower XFAN-90 s motorem MEGA 22/30/3, kde TopmodelCZ uvádí příznivé hodnoty, ale na dmychadla XPower jsem nečetl příliš kladné ohlasy.

Je to vícemotorového dopraváku, proto stačí ten relativně nízký tah a nízká spotřeba.


musí to být bezpodmínečně do 40A? na 40A regl stejně zapomeň, ten bude trpět. pro midifan a 6S je ideální 22/20/3E a budeš podle tvrdosti baterek a předstihu někde okolo 40-45A, tahu bude cca 1,7kilo a hlavně - ubrat se dá vždycky! :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 31.01.2010 21:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
Co se týká regulátorů, je jasné, že nejdu na doraz (lítám elektrolety dvacet let), ale jde mi o baterie. Model bude mít dvě dmychadla a pokud by si vzala nějakých 45 A, je to celkem 90 A a to už je docela dost, i když používám Kokamy a Wide Energy.
Každopádně díky.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 08.02.2010 20:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.2.2010
Příspěvky: 323
Bydliště: Veselí nad Moravů
Co to bude za éro, s devadesátkama dmychadlama?Počítám,že nejaký dopravák aspoň na 2,50m.Mimochodem ten herkul je super,mám ho také ze stavebnice,ale asi nebudu mět odvahu ho poslat do vzduchu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 15.02.2010 15:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
No jo, jsem postižený na dopraváky - bude to Cessna Citation Mustang. Rozpětí 210 mm, trup už je v kostře, zatahovací podvozek na cestě. Ale k cíli je ještě daleko a tak ladím pohon, i když zatím jen na papíře (klávesnici).


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.02.2010 5:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.2.2010
Příspěvky: 323
Bydliště: Veselí nad Moravů
No,bude to bomba,ale jestli to můžu ještě rozpitvat. O EDF je tu toho velmi málo,dokonca aj epilot toho moc neporadil.Nejaké EDFka sem už udělal a naměřal,takže trochu ně neleze do hlavy proč chceš do 40 A.90ka dmychadlo dá bezproblémů tah na letradlo 1.5-2 kg ale ampéráž pod 50 bych moc reálně neviděl.Používám dmycadla a motory z HC,hlavně ty motory kvůli ceně.Stejně si myslím,že nějaké wemotechy nebudou o moc lepší.Poškodit elektromotor nebude jen tak,to si myslím ,že víš.EDF 90 při 60-70 A 4S cca 900W.Na letadlo 2,10 dvě devadesátky (1+1 sou dvě,tak to si srovnám) no,no nevím ,váha max 4 kg a to asi moc nepoletí a s 40A na dmychadlo těžko,počítám tak aspoň těch 60-70A.Regl jeden?proč, a to stejně neutáhne.Nebál bych sa dvoch.Mám boening na dvě dmychadla,dva regly(jeden bez BEC)samozřejmě a bez problémů.Ale tu váhu asi pod 4KG nedostaneš,nevím sice jak přesně to éro vypadá(vlastnosti,odpor,poměr zatížení a jak to má letět).Mám cessnu 2,10 a má 6kg,což je dost,takže porovnám +,-.Takže tak nějak.Samozřejmě pak váha baterek,aby to aspoň chvilku letělo,protože spotřeba bude velká.Tak mnoho štěstí a informuj.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.02.2010 8:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
Jen aby nedošlo k omylu - regulátory tam samozřejmě musí být dva, třeba jenom proto, že motory jsou stříďáky...
Na typu dmychadla (výrobci) docela záleží - podle měření kolegy např. po výměně rotoru u Wemotec Mini za Schuebeler stoupnul tah o asi 15% a to už není zanedbatelné. Jenomže holt dmychadla (+ motory a regulátory) jsou docela drahá věc a každý omyl se platí. Předpokládám, že model budu stavět ještě minimálně půl roku, takže sháním informace - nákup pohonu a výroba motorových gondol má zatím čas.


Naposledy upravil Ivoš dne úte 16.02.2010 9:53, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.02.2010 8:46 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 90
Bydliště: Orlová
Katapult píše:
No,bude to bomba,ale jestli to můžu ještě rozpitvat. O EDF je tu toho velmi málo,dokonca aj epilot toho moc neporadil.Nejaké EDFka sem už udělal a naměřal,takže trochu ně neleze do hlavy proč chceš do 40 A.90ka dmychadlo dá bezproblémů tah na letradlo 1.5-2 kg ale ampéráž pod 50 bych moc reálně neviděl.Používám dmycadla a motory z HC,hlavně ty motory kvůli ceně.Stejně si myslím,že nějaké wemotechy nebudou o moc lepší.Poškodit elektromotor nebude jen tak,to si myslím ,že víš.EDF 90 při 60-70 A 4S cca 900W.Na letadlo 2,10 dvě devadesátky (1+1 sou dvě,tak to si srovnám) no,no nevím ,váha max 4 kg a to asi moc nepoletí a s 40A na dmychadlo těžko,počítám tak aspoň těch 60-70A.Regl jeden?proč, a to stejně neutáhne.Nebál bych sa dvoch.Mám boening na dvě dmychadla,dva regly(jeden bez BEC)samozřejmě a bez problémů.Ale tu váhu asi pod 4KG nedostaneš,nevím sice jak přesně to éro vypadá(vlastnosti,odpor,poměr zatížení a jak to má letět).Mám cessnu 2,10 a má 6kg,což je dost,takže porovnám +,-.Takže tak nějak.Samozřejmě pak váha baterek,aby to aspoň chvilku letělo,protože spotřeba bude velká.Tak mnoho štěstí a informuj.


obecně, provozovat 90mm dmychadlo na4S je, podle mě blbost.
argumentace 70A je tím pádem taky ujetá, jelikož při 6Slipo máš při 40A téměř 900W a motor typu mega 22/20/3E běží při nejvyšší účinnosti blížící se 90%. dmychadlo haoye 90mm je zcela odlišné od midifanu, potřebuje pomalejší motor a při stejném tahu bude mít podstatně nižní otáčky (design vychází ze spalovacího ramtecu apod, kdy motory fungovaly někde kolem 22-23tisíc RPM a soudruzi z číny ubrali pár lopatek a naklonovali různé velikosti..)
spojením dmychadla haoye, které potřebuje více kroutícího momentu, s 2-pólovými "dmychadlovými" motory turnigy řady 36xx(ala feigao na žluto) je pak úplná zoufalost co se účinnosti týká. turnigy motor se stejným Kv jako např. MEGA nebo HET má 2-3násobný vnitřní odpor, jeho účinosti se v reálu pohybují někde kolem 75%, rozptyl v kvalitě jednotlivých kusů =loterie. je fakt že za cenu megy jich koupíš asi 5-6..

pokud bude mít letado -+2metry rozpětí, může mít do 5ti kilo při příkonu 2x850W (6S a motor cca 1500ot/V s midifane) a poletí. profil bych volil RG14-15). dmychadláky nejsou jen nějaký EPP delty, který hrnou vzduch na velkým úhlu náběhu díky tahu motoru. takový savexí L39 při 3kilech lítá i a 16nicd článků při odběru kolem 40A, tedy s nějakými 650W, ale taky má "pořádný" křídlo (tuším s RG15)

více než statický tah, který bude dostatečný na start, bude podstatnější zbytkový dynamický tah. proto můžu doporučit pouze to, aby udělal motorové gondoly tak, aby mohl z durofolu upravovat trysku v rozmezí 76-81mm, protože podle letové rychlosti si bude laborovat s průměrem ústí. dopravák by měl lítat pomalu, majestátně, takže to osobně tipuju na průměr okolo 80mm za předpokladu, že křídlo nebude žiletka a bude mít i nějakou plochu, profil, čili vztlak i vztlak. klapky třebas..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.02.2010 9:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.8.2007
Příspěvky: 416
Bydliště: Blansko
pro Elepilota:
Ano, Tvoje úvahy se velmi shodují s mými - křídlo má 15 % profil, polosymetrický, se vztlakovými klapkami, vypočtená minimální rychlost v přistávací konfiguraci je nižší než 12 m/s.
MidiFan (90 mm) se mi jeví pro daný typ letadla vhodný právě proto, že výstupní rychlost vzduchu z trysky může být při rozumném tahu relativně nízká a i účinnost celého pohonu dobrá i pro nízké rychlosti letu; spíše bych to viděl na režim vícelisté vrtule v prstenci a proto i zúžení výstupní trysky by nemělo být velké.
Zatím se mi jeví, že by letová hmotnost měla být opravdu mezi 4 - 4,5 kg, takže pro start by mělo stačit okolo 25 N statického tahu a vzhledem k tomu, že Citation je aerodynamicky hodně čisté éro, předpokládám, že pro běžný let bude stačit polovina výkonu. Nakonec - i můj Herkules létá bez problémů na méně než půl plynu a klouzavost má více než dobrou, někdy až moc.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.02.2010 14:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.2.2010
Příspěvky: 323
Bydliště: Veselí nad Moravů
Zásadně nic nevypočítávám,matematika ně nikdy moc nebrala sů to pouze zřejmě dobré odhady a porovnání zkušeností.Tak at ti to dobře letí.Pošli foto.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 16.02.2010 14:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.2.2010
Příspěvky: 323
Bydliště: Veselí nad Moravů
Mimochodem,kukám,že citation je to co to teď báclo v sasku,co?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz