Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 13.10.2009 9:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 10
Dobrý den,
Snažím se elektrifikovat Airacobru od Fary z plánku Modelář http://rcrevue.cz/objednejte-si/planky-modelar/&page=%27.0.%27&planek=bell-p-39-airacobra%5B116%5D.
Nejsem žádný odborník a proto bych se rád zeptal, jestli je vhodné použít stávájící profil křídla, který je určen pro spalováky.

Zde je detail původního profilu:
Obrázek

Na můj vkus je dost tlustý. Radši bych zůstal u něčeho polosymetrického, ale opravdu si nevím rady.
Zde je popis původního profilu:
"... profil je vlastní 14 %/11 %. ...".
Mám koupeno Profili a s radostí celé křídlo předělám. V původním je také poměrně dost žeber, nejsou vylehčená atd.
Děkuji mnohokrát,
Radovan

CNC výřezy lze objednat u pana Krále na emailu kralkfm @ seznam.cz .

Naposledy upravil rbiciste dne stř 14.10.2009 16:08, celkově upraveno 3

Profil Soukromé album  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13.10.2009 9:40 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
S radostí si počkám jak to dopadne, plánek mám taky, dokonce jsem koupil hotový trup i s VOP SOP, křídla mám z polystyrenu potažený balzou, ale dohromady jsem to ještě nedával,profil byl onen z plánku.

Bral jsem to tak, že je to FAra a to lítá.
Nějak mne nenapadlo, nad tím studovat, když to chci honit elektrikou. Kamarád u kterého jsem řezal ten polyš mi říkal, že zná kluka co jich měl jeden čas dokonce tři kusy najednou, ale na 3,5cm

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13.10.2009 10:01 
Mazák
Mazák

JInak se to tady dá najít v Hledat kluci tady psali o profilu NACA 2415,2412, s tím, že jsou létavé

Naca 2415 kořen a 2412 konec

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13.10.2009 10:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

corsair píše:
JInak se to tady dá najít v Hledat kluci tady psali o profilu NACA 2415,2412, s tím, že jsou létavé

Naca 2415 kořen a 2412 konec

Díky, nevěděl jsem odkud začít. Vlákno jsem našel http://www.rcmania.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=22343.
Z mého pohledu bude nejvhodnější Clark Y. Navíc křídlo má náběh +2 stupně. Původně jsem tipoval něco jako NACA 2414 nebo Clark Y. Lítám jenom občas a pohon bude spíš na pohodové létání.
Překresluji plánek pro vyřezání na CNC. Předělal jsem předek trupu.
Díky,
Radovan

Profil Soukromé album  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13.10.2009 10:24 
Mazák
Mazák

Posílám SZ

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2009 9:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Jenom přihazuji výsledné podklady pro vyřezání.
Obrázek
Více o tvorbě/netvorbě žeber v Profili http://www.rcmania.cz/modules.php?name=Forums&file=posting&mode=editpost&p=289015
Tady je celý plán s původními žebry:
Obrázek

Výřezy rozložené na plánku:
Obrázek

CNC výřezy lze objednat u pana Krále na emailu kralkfm @ seznam.cz . Cena je 900 Kč.

Plastové díly pro Airacobru lze objednat od Manzano Laser. Jedná se o kabinu a sání vzduchu.
Cena za díly je $10 plus poštovné $17. Je třeba jít na stránku zvláštních plateb.
Od Manzano Laser je také možno objednat výřezy, ale pro jinou konstrukci.

Radovan

Naposledy upravil rbiciste dne úte 04.05.2010 9:16, celkově upraveno 15

Profil Soukromé album  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2009 11:18 
Mazák
Mazák

Celý to nechápu, proč by se měl měnit profil křídla? (oproti původnímu z důvodu, že pohon bude elektro a ne spalovák).

Profil {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2009 11:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

AR1 píše:
Celý to nechápu, proč by se měl měnit profil křídla? (oproti původnímu z důvodu, že pohon bude elektro a ne spalovák).

Protože jsem strašpytel a bojím se, že původní profil je na větší plošné zatížení, větší rychlost atd. :?

Radovan

Profil Soukromé album  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2009 11:30 
Mazák
Mazák

A to myslíš že budeš s elektrikou oproti spalováku o tolik lehčí a lítat o tolik pomaleji, že cheš sáhnout do aerodynamiky modelu? . Jestli je původní návrh OK, já bych s tím nedělal nic.

Profil {RCalbum.cz}  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2009 14:02 
Mazák
Mazák

taky nevim proč měnit profil, ledaže chci efektivně využít něco z nabídky Profili. Podle mě budeš s elektropohonem rád, že se dostaneš na váhu originálu. P.S. Farovy vlastní profily jsou supr. Pokud za každou cenu něco z programu, tak Naca 2415 kořen a 2412 konec. Clark Y nedávat, ty Naca jsou umí být taky pohodový.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2009 14:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

HERRI píše:
taky nevim proč měnit profil, ledaže chci efektivně využít něco z nabídky Profili. Podle mě budeš s elektropohonem rád, že se dostaneš na váhu originálu. P.S. Farovy vlastní profily jsou supr. Pokud za každou cenu něco z programu, tak Naca 2415 kořen a 2412 konec. Clark Y nedávat, ty Naca jsou umí být taky pohodový.

Nechal jsem se inspirovat již dříve zmíněnou diskusí http://www.rcmania.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=22343.
Vzhledem k tomu, že chodím lítat ve středu a v březnu a letadlo má 2 stupně náběhu a kvůli jednoduchosti stavby, šel jsem do Clark Y. Snižoval jsem taky počet žeber, oddělával druhý nosník, měnil přepážky v trupu, měnil VOP a SOP.

Radovan

Profil Soukromé album  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2009 14:48 
Mazák
Mazák

Obrázky: 8
Teď v tom mám trochu zmatek. Ty chceš měnit profil z polosouměrného na polosouměrný a chceš tam mít Clark Y? Nemám ho sice před sebou, ale při jeho vybavení si, ten má celkem rovnou spodní část a u něj se o polosouměrnosti se nedá mluvit ani s nejbujnější fantazií :lol: .
Dejme tomu, že snížíš počet žeber změnou rozteče (nechtěl bych profily přepočítávát :o ), odlehčíš žebra a upravíš přepážky pro snížění hmotnosti, budiž. Ale jaký druhý nosník na křídle odděláváš? Křídlo je jednonosníkové - dvě pásníce (nad sebou) a stojina mezi nimi, žádný další nosník, tedy to co se za nosník běžně počítá tam nevidím! Aby nakonec odtučňovací kurá nebyla na úkor pevnosti konstrukce! :evil:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2009 15:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

DAF píše:
Teď v tom mám trochu zmatek. Ty chceš měnit profil z polosouměrného na polosouměrný a chceš tam mít Clark Y? Nemám ho sice před sebou, ale při jeho vybavení si, ten má celkem rovnou spodní část a u něj se o polosouměrnosti se nedá mluvit ani s nejbujnější fantazií :lol: .

Chtěl jsem tím naznačit, že nechci jít do souměrného profilu. Nic víc.

DAF píše:
Dejme tomu, že snížíš počet žeber změnou rozteče (nechtěl bych profily přepočítávát :o ), odlehčíš žebra a upravíš přepážky pro snížění hmotnosti, budiž.

Aspoň něco, žebra odlehčovat nakonec nebudu. Změnil jsem počet z 12 na 10.

DAF píše:
Ale jaký druhý nosník na křídle odděláváš? Křídlo je jednonosníkové - dvě pásníce (nad sebou) a stojina mezi nimi, žádný další nosník, tedy to co se za nosník běžně počítá tam nevidím!

Dobře, asi se neumím vyjadřovat. Jde mi o ty smrkové laťky ...
DAF píše:
Aby nakonec odtučňovací kurá nebyla na úkor pevnosti konstrukce! :evil:

To se uvidí. :) Jelikož budu bez podvozku vyházel jsem bukové hranoly a poupravil předek trupu pro zástavbu elektromotoru. Změnil jsem směrovku a výškovku.

Radovan

Profil Soukromé album  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2009 16:17 
Mazák
Mazák

můj názor na tvoji úpravu křídla:
- zmenšení počtu žeber z 12 na 10: no problem
- změna profilu při zachování stávajícího úhlu náběhu: tys počítal klopný moment křídla při použití profilu Clark Y a 2° náběhu ? podle mě bude větší než s orig. profilem, proto bude nutno nejspíš zvětšit i vyosení vrtule dolu a je otázka jestli je vyhovující plocha VOP :roll:
Jinak proti Clark Y nic nemam ale dal bych v tomto případě u kořene 15% a na konci 12%, což zase trochu komplikuje výrobu žeber.
- v křídle je navržen 1 nosník profilu íčka a ten bych urřitě zachoval, po přepočítání třeba odtučnil lišty a stojinu ale hlavně zachovat traverzu.
Jinak stále doporučuju použít profil N2415-2412 a dát náběh 1,5°. Ëro bude lepší na zádech a celkově s ním bude lepší vyblbnutí, přeci jen to je stíhačka a ne Piper.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2009 16:28 
Mazák
Mazák

můj názor na úpravu Farova modelu:
- je to stejná pošetilost jako kdybych si vzal Bethovenovy noty a začal rozvrtávat jeho skladbu :wink: podle mě ti to nebude lítat tak dobře jako model v originální konstelaci :? zas tak předimenzovaný to neni a pokud toužíš po parkflayeru tak sis vzal nevhodný vzor. Na tvým místě bych vycházel ze zvětšené dvacetinky od L. Koutného

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další