Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Potahovani kridla folii - co jak cim
PříspěvekNapsal: sob 25.08.2007 18:21 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2006
Příspěvky: 19
Ahoj,
rozhodl jsem se opet zprovoznit po nekolika letech sveho cvicneho kluzaka (LEON). Jenze tehda byla kridla potazena papirem, ten bych rad nahradil folii (papir je na par mistech silne porusen, protrzen a pod).

Muzete mi dat nekdo prosim nejakej rozumnej navod co jak a cim - folii jsem videl akorat tak uz hotovou na nejakem letadle. A o pracovnim popsupu nemam ani paru.

Dik Jirka


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 25.08.2007 18:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2007
Příspěvky: 396
Bydliště: Slovensko - Lipt. Hrádok, ch66
Poťahovanie fóliou je v princípe velmi jednoduché. Fólia má na jednej strane lepivú vrstvu ktorá sa teplom aktivuje a prichytí sa na balzu. Čiže potrebuješ len fóliu a žehličku - buď obyčajnú alebo modelársku s presnou reguláciou teploty.

http://www.monokote.com/monoinst1.html
http://www.kolmanl.info/index.php?show= ... hovacky_uv
http://www.kolmanl.info/index.php?show=POVRCH


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 25.08.2007 19:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ahoy, lepší je mít nějakou origo modelářskou žehličku (s tou od maminky/manželky tě za chvíli budou bolet ruce). Uřízneš díl s přídavkem, podobně jako se potahuje papírem. Při stahování ochranné folie dej pozor, některé druhy folií se slepí k sobě a je to na nic. Dá se to, že příložíš na křídlo a stáhneš v mezeře mezi křídlem a folií. Pak lehce přibodovat, přitom musíš folii mít vyrovnanou. Po přibodování objeď okraj a pak přižehli na pásky žeber. První spodek a pak horní stranu. Vypínání až po celém potažení a přižehlení. Vypínání buď žehličkou na trochu vyšší teplotu, nebo horkovzdušnou pistolí. Teplotu musíš vyzkoušet, kousek folie se dá na žehličku a při správné teplotě by se měl prohnout. Bacha, při vysoké teplotě to zapečeš do balsy, nebo propálíš. Správně přižehlená folie by měla jít zase sloupnout, aniž by na ní zůstala balsa, a zase přižehlit. S výběrem folie ti poradí každý obchodník, včetně teploty. Na Leona (je to ten od Svoru?) by mohla stačit folie Easycoat (nebo jak se to jmenuje) od Pecky. Když tak to tu prohledej, určitě se o potahování tady někdy psalo. Stačí?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 26.08.2007 11:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.6.2006
Příspěvky: 923
Bydliště: Vsetín
No z hlediska aerodynamiky by možná bylo lepší to patáhnout zase něčím co je chlupaté.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 26.08.2007 12:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Vzhledem k tomu, že to je kluzák, tak bych se přimlouval za potah Vliesem. Zrovna před chvíli jsem s tím dělal. :-)

Potahuje se s tím stejně jak s papírem (lepícím nebo zaponovým lakem přilakovat přes vlies ke kostře) a není tak křehký, jak papír. Vydržel i přistání do strniště. Papír by byl samá díra.

Jinak pokud je to křídlo rovné, bez zúžení, jde to potáhnout jedním kusem najednou. Uříznu kus na délku přesně jak potřebuju (včetně presahu na založení u uší - pokud je model má). Přitom řezání dodržím pravé úhly. Pak potah přeložím před náběžku a uříznu s 5 mm přesahem tak, aby vyšel na obě strany. Pak potah zafixuju u odtokovky kolíčky na prádlo a napnu ho. Zároveň ho přesně ustavím. Až je hotovo, začnu s přilakováváním. Zarovnání a případné zaříznutí přesahu na odtokovce stejně, jak se to dělá u papíru.

Jen poznámka. Vlies se dává hladkou stranou nahoru. Vypíná se vypínacím lakem a jde dovypnout i fénem. Barevné doplňky např spayem MOTIP.

Takže s chutí do toho a půl je hotovo. :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 26.08.2007 17:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
drakulaj píše:
Ahoj,
rozhodl jsem se opet zprovoznit po nekolika letech sveho cvicneho kluzaka (LEON). Jenze tehda byla kridla potazena papirem, ten bych rad nahradil folii (papir je na par mistech silne porusen, protrzen a pod).
Dik Jirka

když mi do SZ napíšeš mailovou adresu, tak Ti postup pošlu ve Wordu. Jde sice o Orac, ale postup je podobný u všech, jen teploty se liší. První 4modely jsenm nažehloval starou žehličkou ETA a dobrý. Až jsem se to naučil a věděl jsem že u toho zůstanu, koupil jsem si profi za 1600Kč.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 26.08.2007 19:09 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.8.2007
Příspěvky: 99
Bydliště: Praha 6
Asi před 10ti lety jsem měl taky leona a měl jsem ho potažený folií, takže je to ok a lítá to v poho.
Jinak co se potahování týče tak bych pro začátečníka volil Oracover , sice patří mezi dražší ale zase jednodušší.
Pokud umíš potahovat s papírem tak s folií to nebude o moc težší (papír ti neodpustí nic folie občas jo). Zásada je poznat svojí žehličku a ozkoušet jí na folii. Co se týče modelářských žehliček tak to je dobrovolný, pokud máš možnost nějaké cestovní tak ta je uplně OK (sám už takhle jednu 12let používám za což moji kamarádi už vyměnili několik modelářskejch žehliček kuli poruchám:)).
Pokaždé když máš novou folii tak si vezmi kus a najdi na žehličce takovou teplotu která folii přichytí ale nesmrští, tahle teplota je nejdůležitější, prostě nějakou dolní mezní. Dále si najdi horní mez, takovu teplotu která bude těsně před propálením a pak si na stupnici lehce uber.
Při potahování pak budeš nejvíc používat dolní mez na přižehlení rovnejch věcí a s větší obtížností terénu můžeš přidávat (třeba záhyby na koncích), takhle se dá potáhnout téměř vše bez nastřihování.

_________________
http://robertek.brevnov.net


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 27.08.2007 9:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2007
Příspěvky: 292
Bydliště: Praha 6, Dedina
jestli nakonec pujdes do te zehlicky, postup zehleni uz znas 8) tak si jeste porid navlek na zehlicku, stoji asi neco kolem 60kc a model neposkrabes...

_________________
Arrow 3D - ASP S91AGee Bee Sportster - Saito FA6A6M5 ZERO - Saito FA65Pirat (Combat) - ASP 25A


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 06.09.2009 18:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2005
Příspěvky: 1194
Bydliště: Liberec
Profíci fórum začátečníků zřejmě nečtou... Prosím i zde o radu - strejda google nějak mlčí (mlží) :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09.09.2009 17:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.6.2009
Příspěvky: 1102
Bydliště: Frenštát Pod Radhoštěm.
Obrázky: 9
Jestli je to prolakovane tak to asi bude problem potahnout foliji. :wink:Dal bych zpatky papir. :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 09.09.2009 21:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.10.2008
Příspěvky: 858
Bydliště: Praha 4
Obrázky: 0
Starej papírovej potah se dával dolů v igelitovým pytli s nitroředidlem. zavázalo se to a výpary to rozleptaly a sundal jsi papír po cca 15 minutách. Prostě dlouhej igeliťák křídlo do něj na špendlíky (aby neleželo v tom nálevu ) a nalejt trochu acetonu. Ale na folii asi zapomeň - folie chce čistý neprolakovaný dříví. Spíš ten Vlies, s ním ale já nemám osobní zkušenost :oops: Možná bych to taky raději vyzkoušel na něčem malým - výškovka, směrovka - aby to nebylo lepený kanagomem a nepovolily spoje :wink:

_________________
geo


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 12.09.2009 6:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2005
Příspěvky: 1194
Bydliště: Liberec
fiser.modely píše:
Jestli je to prolakovane tak to asi bude problem potahnout foliji. :wink:Dal bych zpatky papir. :lol:

O papíru tu nepadlo ani slovo... Jen o technice potažení/přichycení...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 12.09.2009 11:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.6.2009
Příspěvky: 1102
Bydliště: Frenštát Pod Radhoštěm.
Obrázky: 9
powder píše:
fiser.modely píše:
Jestli je to prolakovane tak to asi bude problem potahnout foliji. :wink:Dal bych zpatky papir. :lol:

O papíru tu nepadlo ani slovo... Jen o technice potažení/přichycení...
Ja jen pišu co bych dělal v tomhle připadě ja ,foliji určitě ne. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 12.09.2009 12:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2008
Příspěvky: 2291
geo píše:
Starej papírovej potah se dával dolů v igelitovým pytli s nitroředidlem. zavázalo se to a výpary to rozleptaly a sundal jsi papír po cca 15 minutách. Prostě dlouhej igeliťák křídlo do něj na špendlíky (aby neleželo v tom nálevu ) a nalejt trochu acetonu. Ale na folii asi zapomeň - folie chce čistý neprolakovaný dříví. Spíš ten Vlies, s ním ale já nemám osobní zkušenost :oops: Možná bych to taky raději vyzkoušel na něčem malým - výškovka, směrovka - aby to nebylo lepený kanagomem a nepovolily spoje :wink:

Ahoj,
zkusím trochu poopravit. :) Zamotat to křídlo do hajzl-papíru prolejt nitroředidlem a dát do toho pytle. (moje odskoušená metoda) .Pak už jak je psáno zhora. Na předtím lakovanou kostru bych se bál folii dát.Může to dělat neplechu :wink: (lak se pálí a vytváří plyny.)

Jenda


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 13.09.2009 9:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2005
Příspěvky: 1194
Bydliště: Liberec
Pánové, já si vašich názorů a rad vážím, ale mě tentokrát opravdu nejde o papír a prolakovanou kostru... Sundavání papíru jsem už také řešil - prolít acetonem (ten toaleťák je super nápad) a pak odírat houbičkou na nádobí - šlo to skvěle.

Mně spíš šlo o to, jestli je nějaký trik jak omezit varhánkování foliového potahu ještě před vlastním vypínáním teplem.
Konkrétně to místo trupu těsně u kýlovky - je tam poněkud "lavórovité" prohnutí vrchní části, pak ostrý dvoufázový rádius k bočnicím trupu (viz foto po rekonstrukci dvou žeber trupu a balzových nosníků 3x4).
Ať jsem se snažil, jak jsem se snažil, tak bez nastřihnutí fólie se mi nepovedlo ji přižehlit aniž by se mi nekrabatila ve dvou směrech (na sebe kolmých). I po vypnutí mi pak zůstaly varhánky v podélném směru...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 80 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz