Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 96 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3D tisk modelů letadel II
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 15:39 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2010
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha 12
Obrázky: 3
Ahoj, prosím zkušenější o radu, mám Ender 3v2 a teď jsem předělal extruder na přímý pohon. I jsem ho zkalibroval. Teď zkouším tisknout křídlo Spitfira od 3dlabu ale stále to nemohu doladit. Dělá mi to co je na fotkách. Podle mě bych měl přidat EXTRA RESTART DISTANCE v sliceru simplify 3d, přijde mi to že při nové vrstvě má málo materiálu. V originálním factory je nastaveno 0,12 mm. Už jsem nastavil 0,35 ale pořád to není ono. Je také pravda že zkouším nový filament Gembird(dostal jsem ho zadara) tak nevím. Nevíte někdo kolik mm nastavit? Nebo ještě někde něco jiného? Předtím jsem tiskl Mustanga a ten dopadl celkem dobře ale ještě na dlouhém extruderu, jenže taky z jiného filamentu. Mohl by to dělat i ten filament?
Dík David
731573147313


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 21:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 803
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
A uložil jsi e-step po kalibraci ?
Jinak ucpaná tryska, nízká teplota.
Já jednoduše nechám vytlačit kus filamentu tryskou a změřím průměr digitální posuvkou. S novou tryskou sedí 0,4 mm.
Časem se na povrchu trysky něco usadí, tak třeba naměřím méně, a když je tryska opotřebená více.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2023 22:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Netisknu, ale jen ze zajímavosti sleduji RiMra. A v posledním videu https://www.youtube.com/watch?v=GFVlaYV01Es (hned ze začátku) řešil pro PLA-LW asi něco podobného a problém byl v rychlosti tisku. Přesněji, pro mě jako laika byl výsledek tisku podobný. ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2023 18:47 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
davido píše:
Nevíte někdo kolik mm nastavit? Nebo ještě někde něco jiného? Předtím jsem tiskl Mustanga a ten dopadl celkem dobře ale ještě na dlouhém extruderu, jenže taky z jiného filamentu. Mohl by to dělat i ten filament?
Dík David


Těch problémů může být mnoho. Od nízké teploty trysky přes přicpání trysky, špatné nastavení rychlosti, nebo velikosti retrakce a díky tomu třeba i přicpávání v HT. Taky předěláním toho extruderu. Prostě tohle za tebe nikdo nevyřeší. Každý materiál má jiné vlastnosti a potřebuje odlišné nastavení.
Máš celokovový HT? Nebo s teflonovou trubičkou?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2023 18:54 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jio píše:
Netisknu, ale jen ze zajímavosti sleduji RiMra. A v posledním videu https://www.youtube.com/watch?v=GFVlaYV01Es (hned ze začátku) řešil pro PLA-LW asi něco podobného a problém byl v rychlosti tisku. Přesněji, pro mě jako laika byl výsledek tisku podobný. ;-)


Ano, je potřeba radit, i když netušíš o čem je řeč. Mimochodem i RiMr jasně říká, že LWPLA je specifický materiál. S problematikou tazatele který netiskne z LW materiálu to pochopitelně nesouvisí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2023 21:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
dudaj píše:
Těch problémů může být mnoho. Od nízké teploty trysky přes přicpání trysky, špatné nastavení rychlosti ...
...
S problematikou tazatele který netiskne z LW materiálu to pochopitelně nesouvisí.

Opravdu? Vypadá to spíše, že si nevidíš do úst. Ale přiznám se, že mě to už ani nepřekvapuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel II
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2023 11:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 803
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
A řepkový olej jsi zkoušel ?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2023 13:28 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jio píše:
Opravdu? Vypadá to spíše, že si nevidíš do úst. Ale přiznám se, že mě to už ani nepřekvapuje.


Na rozdíl od tebe několik let tisknu a vím o čem mluvím. "Na rozdíl od nastavení rychlosti, nebo velikosti retrakce! "
Pro neinformované se nastavuje rychlost retrakce (přizvednutí a rychlý návrat filamentu do trysky)
Ne nastavení rychlosti posunu tiskové hlavy. Ale to bys chápal, kdybys o tom alespoň trochu něco věděl a uměl číst!

Ale jak už bývá tvým, zvykem mluvíš do všeho o čem nic nevíš :lol: .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel II
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2023 13:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
davido píše:
Ahoj, prosím zkušenější o radu, mám Ender 3v2 a teď jsem předělal extruder na přímý pohon. I jsem ho zkalibroval. Teď zkouším tisknout křídlo Spitfira od 3dlabu ale stále to nemohu doladit. Dělá mi to co je na fotkách. Podle mě bych měl přidat EXTRA RESTART DISTANCE v sliceru simplify 3d, přijde mi to že při nové vrstvě má málo materiálu. V originálním factory je nastaveno 0,12 mm. Už jsem nastavil 0,35 ale pořád to není ono. Je také pravda že zkouším nový filament Gembird(dostal jsem ho zadara) tak nevím. Nevíte někdo kolik mm nastavit? Nebo ještě někde něco jiného? Předtím jsem tiskl Mustanga a ten dopadl celkem dobře ale ještě na dlouhém extruderu, jenže taky z jiného filamentu. Mohl by to dělat i ten filament?

Předpokládám, že směr tisku je ve směru hodinových ručiček při pohledu shora...
Dej pár základních parametrů, co máš nastavené - rychlost tisku, velikost retrakce, ...
Nejlépe screenshoty Tvého nastavení z S3D (dej klávesy "Win + Shift + S")

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel II
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2023 17:29 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 7.10.2013
Příspěvky: 61
Bydliště: Sedlčansko-Rovina
To Davido
Ahoj, příčin neúspěchu může být mnoho. Gembird už déle nepoužívám, ale tisklo se mi z něho dobře. Na druhou stranu mohl být nevhodně skladovaný.
Každopádně bych začal velmi pečlivou i opakovanou kalibrací extrudéru. Délka, průměr vytlačeného filamentu, tisk kostky i duté kostky, referenčni tvary (třeba pro nasazení ložiska) atd, to asi znáš. Totiž, tisk těhle tenkých stěn je už vyšší dívčí a u ne zrovna odlazeného extruderu, potažmo i všech posuvů to je boj s větrnými mlýny :) . A co až půjdeš do LW-PLA, to je taky někdy oříšek.

No a z těch Tvých fotek soudím málo materiálu, nízká teplota a možná vysoká rychlost.
Retrakce. Píšeš, že jsi šel z bowdenu na krátký, tam úplně nepomůžu, nikdy jsem dlouhý nezkoušel, ale obecně je u bowdenu použitá podstatně delší a rychlejší retrakce, takže pokud zkoušíš původní nastavení na jiný extrudér, nebude to fungovat a při delší retrakci se může filamentu nedostávat. Pokud ale používáš originál factory od 3DLab, mělo by to být pro krátký extrudér.

pby


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel II
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2023 19:29 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
pby píše:
To Davido
Ahoj, příčin neúspěchu může být mnoho. Gembird už déle nepoužívám, ale tisklo se mi z něho dobře. Na druhou stranu mohl být nevhodně skladovaný.
Každopádně bych začal velmi pečlivou i opakovanou kalibrací extrudéru. Délka, průměr vytlačeného filamentu, tisk kostky i duté kostky, referenčni tvary

pby


Ale na obrázku je vidět problém pouze u naběhnutí nové vrstvy, že :wink: ? Takže to nebude o kalibraci, navíc jiné materiály mu to nedělají.

Dokud nevíme, jestli má teflonový, nebo celokovový HT, není se od čeho odrazit.
Nejpravděpodobnější považuji, že se mu to lepí v HT po retrakci teplého materiálu. Ale dělá to jen celokov a špatné chlazení HT v kombinaci s vysoký zdvihem retrakce.
Takže jako první musí zrušit retrakci. Pokud problém zmizí, je to jasný.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel II
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2023 11:26 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2010
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha 12
Obrázky: 3
Ahoj
Díky všem za reakce a rady. Tisknu sice jen asi půl roku ale dlouho jsem to studoval, nějaké modely jsem už i vytiskl a to na bowdenu. Potíže vznikly po předělání na krátko. Evidentně je problém na začátku další vrstvy, kdy je málo materiálu. trochu jsem zkoušel přidat extra restart distance a zkrátit retrakce a trochu se to zlepšilo - jen to zase dělá dost tlustý šev. Předělával jsem to touto sadou :www.levna3dtiskarna.cz/sada-pro-upgrade-na-kratky-direct-extruder-pro-ender-3v2-ender-3-ender-3-pro/
asi to není úplně top ale mělo by to fungovat. Jinak je vše originál. Taky jsem vyměnil trysku za novou. Ještě mám kovovou kalenou a titanovou, teď tam je náhradní co byla u tiskárny. Kalibraci jsem provedl dvakrát(původní nastavení bylo 93 kroků a po kalibraci mi vyšlo 97,5). Jinak ostatní povrch tiskne super, jen ten začátek další vrstvy. Zkoušel jsem to slicovat i v Pruša sliceru , ten dělá šev krásně malý ale problém s novou vrstvou má také i když trochu jiný. Jinak si myslím že Simplify to tiskne líp. Nastavení jsem použil přímo to co je u modelu a upravuji jen drobnosti jako průtok, retrakce, restart a teplotu. Asi to prostě chce zkoušet. Něž jsem vytiskl použitelného Easymaxe mi taky trvalo, ale nakonec se povedlo. Teď naposled jsem zkoušel zase část křídla Spita (1díl u centroplánu) a když to má trochu vypadat tak to mám o cca 5 gramů těžší než má být(má být 54 a já mám 59). Třeba to je v pohodě, uvidím. Každopádně ten filament mi přijde nic moc, když tisknu na 230 tak je to moc, na 220 to už docela jde. Až se dostanu k druhému compu tak sem hodím screeny nastavení. PLA LW mám teď akorát koupený a k tomu Pipera cub od 3dlabu, tak budu pak také zkoušet. Ještě jsem v rychlosti zvážil křídlo spita(tři koncové díly) má mít cca 76 g a mě to vyšlo 81g tak to snad nebude tak hrozné. Zatím dík Davido


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel II
PříspěvekNapsal: pát 17.02.2023 19:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
davido píše:
PLA LW mám teď akorát koupený a k tomu Pipera cub od 3dlabu, tak budu pak také zkoušet.


U tohoto modelu je zajímavé, že s přibližně stejným nastavením vychází díly z Průša sliceru o hodně lehčí než ze Simplify3D. Z S3D hmotnosti odpovídají návodu, z PS jsou asi o 20-30% lehčí a o poznání slabší. Extrém je L1 díl křídla, který má z PS 13g a z S3D 18g při stejném plnění.

Nepodařilo se mi zjistit proč tomu tak je. S3D je ve vase modu a tak je tam mnohem méně stringů. V PS je to trochu shizofrenní. Pokud se pomocí modifikátoru posílí základ dílů na více perimetrů, tak nejde vase zapnout a rostou stringy. Vase zapnout jde, ale jen v případě, že se od základu tiskne na jeden perimetr, takže spoje nejsou zesílené.

Vytiskl jsem obě verze a slepil jsem tu festovnější z S3D (cca. 240g LW PLA), ta PS verze (cca. 200g LW PLA) mi přišla už hodně slabá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel II
PříspěvekNapsal: sob 04.03.2023 18:08 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2010
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha 12
Obrázky: 3
Ahoj. Tak jsem konečně přišel na to, proč mi to tisklo tak blbě. Dělal jsem všemožné vylomeniny v nastavení sliceru, zkoušel několik sliceru atd a pořád to tisklo blbě. Až jsem se naštval a vrátil jsem tiskárnu zpět na dlouhý bowdenový extruder. A hle, ono to nepomohlo. Tak jsem dál hledal a nakonec jsem i našel závadu. U extruderu je taková rychlospojka na ptft trubičku a ta samá je pak hotendu. Tak ta u extruderu, ač byla nová, tak trubička po zasunutí a zajištění měla stejně cca 2 mm vůli a mohla se pohybovat sem tam. Jakmile jsem to vyměnil tak je po problému a tiskne to zase dobře,sice mě to stálo skoro cívku pla ale Hurá. Tak kdyby někdo měl podobný problém - vyzkoušet rychlospojky jestli fungují tak jak mají. Všem díky za rady a mějte se Davido


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel II
PříspěvekNapsal: pát 07.04.2023 20:59 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Tisknu si tu při práci v dílně ZERO od 3dlabprint. Docela dobré, velmi pěkná spolupráce s PLA_LW.

Co mě ale rozčiluje, že každý díl je na zvláštní tisk. To mě nutí chodit pořád k tiskárně... Jasně, některé díly se vejdou na tiskárnu je sami, tam je to jasná, ale takové drobnosti.

Třeba taková VOP, celkem 8 dílů. Stabilizátory, to je velký díl a tak zůstanou sólo. Ale obě plochy kormidla jsem tisk najednou a koncovky stabilizátorů a kormidel jsem tiskl najednou. Samozřejmě se zaškrtnutým nastavením "Dokončení individuálních objektů". Tím se neušetří čas tisku, ale můj!!! Místo abych šel k tiskárně 6x, tak jdi jen 2x....

Některé díly mají různé modifikované nastavení vrstev, perimetrů a tak... Na to používám trik: duplikuji třeba levý díl. Nechám díl s několik instancemi převést na samostatné objekty. Průša Slicer všechno zkopíruje. Následně jen vyměním STL za pravý. Porovnám a exportuji.
Třeba se to někomu hodí.


Přílohy:
Bez názvu.png
Bez názvu.png
[ 367.48 KiB | Zobrazeno 6746 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 96 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz