Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2022 11:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
guchar píše:
_ Pokud byla uhlíková dráha dost silná a běhal po ní uhlíkový běžec (vsazený do plechového unašeče) a ještě OBA POVRCHY BYLY DOST HLADKÉ,
tak znečištěné povrchy, po očištění lihem/benzinem bylo nejlépe nechat neošetřené
_ Ta Diava u mne přišla na řadu až když došel jakýsi obdobě vypadající a chovající se přípravek z NDR
Její funkci si vysvětluji jako prostředek snižující odírání = tvorbu uhlíkového prachu = působícího na styku dílů proměnný odpor
_ Jak už jsem se výše zmiňoval k mání byly prostředky pro ošetření kontaktů (Kontaktol). A to dva druhy n) na nové s) na staré kontakty.
Oproti Diavě po 6 až 12 měsících v ploše zaschly do nevodivé vrstvy.
_ V současnosti prodávaná nejbližší obdoba je KONTAKT 61
SLIBEM NEZARMOUTÍŠ :) "Speciální čisticí, mazací a antikorozní prostředek určený pro kontakty a elektromechanické pohyblivé části.
KONTAKT 61 poskytuje vysoký stupeň ochrany proti korozi a jeho mikroskopicky tenký ochranný film zaručuje vysoký stupeň kontaktu.
Navíc zabraňuje otěru a zadření kontaktních pásků a vodicích lišt."
JEDEN NIKDY NESTAČÍ :) "Pro dlouho životnost a nízké mechanické namáhání kontaktů nejprve kontakty očištěte pomocí KONTAKT 60
a poté opláchnou produktem KONTAKT WL. Nakonec je vyčištěný kontakt zakonzervujte kontakty díky KONTAKT 61."
KONTAKT CHEMIE

Díky za ty odkazy. 8) Ono to možná už je přímo aktuální, protože se oprava nepovedla dokonale. Ten tandem TP163 sice nebyl nikdy použit, ale asi jak ležel několik desítek let ve sklepě, tak asi chytil nějakou korozi na běžci, či co. No prostě i s ním se výpadky občas objevují. Čekal jsem, že to dá několik let pokoj, holt asi jsem kvalitu TP163 přecenil. Mám starý amatérský NF zesilovač, který jsem stavěl před 40 lety, kde jsem ale použil TP280 a ty i po tolika letech nechrastí vůbec. Stejně tak nechrastí ani poťáky v mém první amatérském proporcionálním vysílači, kde jsem do křižáku použi taky velké TP280. Bohužel ale do toho rádia by tandem TP283, který jsem taky našel v archivu, kvůli velkému průměru nevešel, tak jsem s těžkým srdcem tam dal TP163. Tipuji ale, že příčinou výpadků nebude vydřená odporová dráha jako u původního poťáku (na to má naběháno opravu příliš málo), ale spíš oxidace kovových povrchů sběrače jezdce. Pokud vím, tak uprostřed kolem osky je takový kruhový kontakt, kterým se přenáší signál z jezdce na střední vývod poťáku. No a tyto kontakty mohou být zoxidované. :roll: Ale na rozdíl od původního motorického potenciometru, který se v poslední fázi nedařilo rozchodit ani kvedláním ani slušným domlouváním :lol: , tak tady pár prudších pohybů dovede ten kontakt na nějakou dobu plně obnovit.
Potíž s opakovonou opravou je ale v tom, že to rádio se dost špatně extrahuje ze sestavy, poněvadž do zadního panelu vede asi dvacítka různých kabelů. :x Samotná rozborka rádia je proti tomu úplná malina, povolením 5 šroubků se to otevře jako kdysi krabice od PC. Pak se snadno vyndá ten zvukový modul. Ale třeba už samotná rozborka TP163 taky není snadná a ne vždy dokonale vratná do funkčního stavu, takže té bych se opravdu rád vyhnul a radši tam jen něco účinného stříkl. :roll: Něco takového, co se nemusí utírat. Prostuduji si tedy co o tom KONTAKT CHEMIE píše. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2022 11:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
VTjr píše:
Mé pocity jsou naprosto stejné. :mrgreen:
Když radím, tak radím přímo a srozumitelně. :lol:
:(

Mam pocit že je uplně jedno jak radiš.
Radil jsem kamošovi jakou koupit cyklobaterii. Poslal jsem i odkaz na osvědčenou 10 Ah
Za nižši cenu tam našel 20Ah. Bohužel je pouze 4Ah.
No nevadi alespon to někdo vyzkoušel že z činy nad max 10 Ah to je levá.

Tyden na to mu posilam odkazy jaky koupit solary na jeho zahradni domek.
Rozměry osvědčenych 100w jsou cca metr na pul metru.

Uz ma solary doma. Našel tam levnějši taky 100W a přitom rozměrově pouze třicet na třicet centimetru. Ach joo ach joo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2022 12:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Není to jedno! :o
To, jak se dobrá rada zpracuje na straně příjemce dobrých rad, s tím asi nic nezmůžeš. :roll: Jedině snad tak, že nebudeš plýtvat dobrými radami u člověka, který má svoji tvrdou palici a dobrých rad si necení. :lol:
Ale podstatou co i jen možnosti, aby se v vztahu toho radění, nakonec dostavil pozitivní výsledek, je především to, aby hlavně ten kdo radí, radil dobře a srozumitelně. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2022 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
VTjr píše:
------------------------


Pokud bys nakonec kupoval nějaký jiný potenciometr, nevím jak dnes, ale do kvalitních zesilovaču se před lety používali potenciometry značky Alps.

https://www.conrad.cz/p/alps-rk16816mg- ... -ks-442068


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2022 20:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7417
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@VTjr "Prostuduji si tedy co o tom KONTAKT CHEMIE píše." GME bohužel přebírá (případně překládá) reklamní "kecy"
výrobce (CRC Industries Europe bvba, Touwslagerstraat, 9240 Zele, Belgium). Proto jsem tam dal smajlíky.
Dokud na vlastní kůži nevyzkoušíš, tak nezjistíš. Nicméně něco z toho co na jednorázový nástřik vybereš,
by mohlo rok sloužit. No a pak uvidíš. Oxidy na povrchu (od skladování) by se projevily od počátku.
Podle toho co jsi psal, jde o cosi, co se vytvoří. Leda že by povrch kovu oxidoval až v zesilovači.
_ Už si příliš nepamatuji jak vnitřek tandemových TP 163 vypadal.
_ Netušil jsem, že řada (velké, průměr 28 mm) TP 28Xb se dělaly v Provedeni bkrycí vložky proti vnikáni nečistot, str. 18
Pasivní elektronické součástky TESLA - OK5NW


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.08.2022 8:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
pepin píše:

Pokud bys nakonec kupoval nějaký jiný potenciometr, nevím jak dnes, ale do kvalitních zesilovaču se před lety používali potenciometry značky Alps.

https://www.conrad.cz/p/alps-rk16816mg- ... -ks-442068

Ten púvodní, co se pokazil byl ALPS! :lol:
Jinak mě napadlo, jestli tomu TP163 náhodou nevadí axiálni tlak na jeho osu. Ono to může být vzhledem k konstrukci toho mého bastlu. :roll: Protože jeho výpadky tak brzo po opravě jsem fakt nečekal (asi to tady diskutující "pochybovači" přivolali :P ), zvlášť když jsem použil, sice hodně let archivovaný, ale nový, nepoužitý kus. :o Taky když to občas vypadne, tak pomáhá když zatáhnu za knoflík, tedy axialně osku k sobě. Tak možná se ztrací kontakt sběrače běžce, či co? :?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.08.2022 12:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
VTjr píše:
Ten púvodní, co se pokazil byl ALPS! :lol:
?


Po tydnu používání nebo po 20 letech používání ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.08.2022 16:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7417
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Má zkušenost je, že právě ty dlouho ležící v šuplíku (na rozdíl od občas protočeno) bývají problematické.
Protože to bylo v časech kdy šly koupit na každém rohu, tak jsem preventivně ošetřil a montoval, koupené nové


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.08.2022 8:35 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 23.7.2022
Příspěvky: 94
Před léty mi odešel otočný potenciometr hlasitosti v rádiomgf, tuším Avanti. Logaritmický s odbočkou. To je chuťovka. Z projevů závady bylo jasné, že na začátku odporové dráhy je vyrytá drážka způsobující chrastění a výpadky signálu. Při kontrole bylo zřejmé, že při sestavování, osa potenciometru nebyla umístěna přesně doprostřed otvoru v panelu. Zkrátka panel z boku na osu potenciometru malinko tlačil. Nešlo to poznat, ale stačilo to k vzniku a progresi zmíněné závady. Nakonec se podařilo dohodnout výrobu někde v Ostravě.

_________________
S úsměvem jde všechno líp.. :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.08.2022 15:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7417
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Avanti (Tesla) bylo rádio TESLA AVANTI 2835 B /-/ Tesla 2835B "Avanti" Schema + Údržba
_ Tesla, závody (nejspíš) Pardubice, Přelouč a ?Litovel těch typů radiomagnetofonů (RMG) až tolik nevyráběly
(pokud pamatuji). Někdy byly tunery RMG z Bratislavského závodu
Tak to byly: Tesla A5 - ANP450, Diamant, Safír, Condor, KM 350, KM 351 (Přelouč), ... ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.08.2022 17:06 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 23.7.2022
Příspěvky: 94
Tak jsem zvedel sedel, abych se ujistil, že věci se mají tak, že se mají úplně jinak.
Bylo to Tesla 2833AB, Unisono. Potenciometr je vpravo vedle kazety.
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... id/0003238.
Ale rádiomašinka dost bídná, možná do dílny a kazeťák ani nevzpomínat.

_________________
S úsměvem jde všechno líp.. :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.08.2022 18:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
pepin píše:
Po tydnu používání nebo po 20 letech používání ?

No dvacet asi ne, ale blizko. :roll: Ten TP163 však blbne po 2 měsicich. :cry:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 21.08.2022 6:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7417
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Úsměv Dík. _ Unisono velikostí trochu připomíná Tesla A5 - ANP450 (do něj Bratislava původně dodávala rádio)
Zbytek, zejména řešení ovládacích prvků má Tesla 2833AB "Unisono" zcela odlišné. Patrně výsledek
kompletního převodu do Bratislavy. Ve výrobě se udržel jen krátce, 1981 až 1985. Unisono


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 21.08.2022 17:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Potenciometry TP mi šustily proto že stříbřený sběrač korodoval. Vyzkoušený postup jsem měl , rozebrat poteniometr , uchoštourem namočeným v čpavkové vodě vyčistit . Poté pořádně propláchnout lihem nebo benzínem. /dnes izopropyl /.Poté složit . / výměna nic neřešily nové jak ležely ve skladu byly zkorodované už nové/.
Když jsem měl ještě originální Diavu použil jsem ji na namazání . Po tom co se už nedala sehnat moc jsem to nešešil.
Toto je zkušenost stará víc jak 30 let kdy jsem opravoval několik let cca 100 přístrojů měsíčně .


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.08.2022 11:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Každopádně si budu muset najít čas, tu obývákovou věž opět rozebrat (tedy to množství konektorů co jsou připojeny kabely z jiných částí do toho rádia) otevřít to rádio a podívat se tomu TP163 na zoubek. Pak budu informovat v čem je příčina toho, že ten tandemový TP163 takhle rychle blbne. Do té doby tu sice může probíhat debata, ale bude čistě akademická. :wink: Momentálně na to jaksi čas (ani chuť) není. :|

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz