Pravidla fóra


Pro modely do 250g.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 129 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 19:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 15.4.2021
Příspěvky: 344
Souhlas, způsobů a zdrojů informací kde se dá čerpat je poskromnu... to jsem konstatoval už na začátku vlákna.
viewtopic.php?f=151&t=90520&start=30#p1519059
Pro příklad, teprve dnes jsem objevil postup jak se dělají pásky a pásková žebra. ;-) No jo, ale je to hodně špatně čitelné foto z návodu stavebnice Broučka od Modely... ale zaplať bůh alespoň za to. Ovšem toto žádný začátečník nemá šanci najít, takový vyhledávačem totiž neexistuje aby našel texty v obrázcích a ještě tak špatné kvality...
http://www.rckozmodrom.com/Volnemodely/broucek.htm

O moderních možnostech co se materiálů či technologii týče už vůbec... :-(
Třeba o pohonech a RC vybaveni. Měl jsem objednán už koncem minulého roku obdobný komplet jež zmiňuji zde viewtopic.php?f=151&t=90520&start=15#p1519040
Bohužel to nedorazilo a tak jsem objednával nedávno něco obdobného tak jsem zvědav... nicméně chci ještě udělat další objednávku. Přemýšlím zda jít rovněž do stříďáku na 1S, nebo neobjednat nějaký motůrek s uhlíky...
Nebo i pohony s převodovkami by stáli za úvahu viz. výborná inspirace třeba zde https://micronwings.com/Products/Sectio ... ndex.shtml alespoň si lze proklikáním jejích nabídky udělat přehled co se týče RC výbavy pohonů, atp pro ty mrňouse.
Kde jinde ale brát informace a zkušenosti?
Zde aby se méně otrlý (splachovací) člověk bál zeptat... :lol: :wink:

Jak už z psaného vyplynulo, po Hopper-ovi bych chtěl něco obdobně jednoduchého jen už více směrem k maketovosti, ale přitom s pomalým a klidným letovým projevem i proto jsem v hledání skončil u plánků s CO2 pohonem.
Zatím tam spadli následující existující plánky: Itoh 62, Malyš nebo BD-6. Zajímavý by byl i Sorrell Hiperbipe, ale nevím o plánku ve špejličkách a dané velikosti.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 20:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Je to sice mimo zaměření vlákna, ale co tak zkusit nějaký model historika zmenšený na 30 palců? Viděl jsem hromadný start na soutěži a byla to šupa :D Sám stavím něco takového, Banana Fritter se to jmenuje :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.05.2022 8:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Na odkazy jsem ještě nenahlédl, ale rychlá reakce...

Na Sorrela najdeš plánek od Martina Huka v RC modelech, v sekci "Pro mladé i staré".
Mám ale pocit, že to pro tebe není úplně ideální, seřízení dvouplošníku, zejména této velikosti není až tak jednoduché a navíc je to malý model se specifiky takové stavby.
Ale pokud jej zvětšíš, tak by to cesta byla.
Bede 6 si nemůžu vybavit, postav si bedničku Bede 4. I ten Itoh je dobrá volba - na rozdíl od předlohy je trup s hranatým průřezem.
Malyš bude létat, ale pokud vím, měl jen lyže.
Ale takových jednoduchých a přesto pěkných předloh bude víc.
Mě se osvědčil třeba Farman 451 od D.Dvořáka - vyšel v pláncích RC modely, ale použít lze i přímo výkres z časopisu. Sice středoplošník, ale tyto Farmany (450, 451) létají prakticky každému, stavba není složitá. Měl jsem větší RC verzi na "dvěstěosmdesátku" (pak Pot 50) a menší jako volnou maketu na elektro.

Doporučuji Helio Courier od A.Alferyho na gumu a CO2- vyšel v pláncích Modelář, případně větší verzi od Z.Rašky na "čtyřstovku - ale tam jsi nad limitem.
Je jednoduchý, hezký a létavý.
Nebo Aero A-42 - také byl v Modeláři.

Neboj se zeptat.
Jako všude, jsou tu "borci", co toho moc nepostavili a radí o sto šest, a pak takoví, co by mohli opravdu hodně pomoci, ale nemají kdy, nechtějí, nemyslí si, že by to někoho mohlo zajímat nebo že by to nevěděl...
Tahle kategorie modelů je trochu v ústraní, přehlížená... Jak jsem psal a říkávám - není to velké, hlučné a barevné a tak to není zajímavé.
Že to dá víc práce než leckterý větší model je věc jiná.
Jen se nediv otázkám, když o sobě a o tom co chceš nenapíšeš víc, to se pak těžko radí. Teď už je jasné, že v podstatě stavebně i letově začínáš a chceš být v limitu do 250 g.

Nahlídni na ty minimakety.cz, je tam odkaz na pár článků a mezi nimi Alferyho "Máte chuť na oříšky?" z Modeláře (ročenka, tuším 1996). Postupy tam jsou, ačkoliv je to primárně zaměřeno na oříšky (modely o rozpětí do 330mm). Pár rad je i v těch publikacích od L.Koutného. Občas bylo něco v Modeláři, 1968 Drnec... Něco bývá přímo na pláncích.
V principu se stavba minimakety na gumový pohon neliší od stavby minimakety na CO2. Elektro je pak jen jiná varianta.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.05.2022 8:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
JFV píše:
Je to sice mimo zaměření vlákna, ale co tak zkusit nějaký model historika zmenšený na 30 palců? Viděl jsem hromadný start na soutěži a byla to šupa :D Sám stavím něco takového, Banana Fritter se to jmenuje :wink:


Kdysi byly zmínky v RCx (modely?) - výborná věc, je to skladné a létavé, dokonce se nabízely sady RC výbavy, takže nebylo nutno něco vymýšlet.
Mám pocit, že iniciátorem byl Z.Raška, létal s tím p.Horsák, ale už nevím určitě. Na stránkách SAMu by mohly být indicie.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.05.2022 15:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
No a k nahlédnutí do problematiky doporučuji i seriál "Malé makety" v RC modelech - od jara 2012 do jara 2013 (asi od čísla 4/2012).
Jak jsem mohl zapomenout?


Naposledy upravil Steve dne pát 13.05.2022 21:15, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 12.05.2022 17:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Ještě k těm "třicetinkám", pobavil mě tehdy komentář k hromadnému startu, který zněl "Je to jako by jsi kopnul do hovna plného much" :D Ale tak jednoduchá pravidla, hromadný start, vypnutí motorů na povel a pořadí se tvořilo podle toho jak soutěžící postupně přistávali. Vyhrál samozřejmě ten, kdo vydržel ve vzduchu nejdéle. No v jednoduchosti je krása :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 13.05.2022 19:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 15.4.2021
Příspěvky: 344
Co třeba Curtiss Robin?
Různých plánků je až až.
https://outerzone.co.uk/search/results. ... typeID:589


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 13.05.2022 20:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
No informací jsi dostal dost, teď záleží co si zvolíš. Já osobně pokud chci stavět něco co jsem ještě neměl, zjistím si informace a pak jdu do toho, co ve mě z daného okruhu "zapálí saze" :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2024 11:35 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 30.11.2010
Příspěvky: 22
Obrázky: 73
kope píše:
K bodu 2 - stavebnice od Guillow/Dumas. Běžně ke koupi v českých modelářských obchodech (https://www.peckamodel.cz/rc-letadla-v-rozsypu/_dumas), rozhodně si u nich zamodelaříš, je to malé, dobře vypadající, navíc na rcgroups jsou mraky vláken s dokumentací stavby (https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... on-threads)

Omlouvám se ,ale každý hlavně my starší nevládne jazykem opilých námořníků a škreklavých opic :-) :-) :-) i když se dá použít translátor pro přeložení.Musím ti dát za pravdu ,že rcgroups
je moc šikovné .Krásně jsem tam pořešil použití a natavení UMX RX z aliexpresu.Ještě jednou se ti omlouvám a letu zdar!


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 129 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz