Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: vespid - stavba
PříspěvekNapsal: pon 04.08.2008 21:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2005
Příspěvky: 1194
Bydliště: Liberec
Ahoj.
Chystám se poslepovat Vespid od Telinku a než se poučovat ze svých chyb, raději se zeptám zkušených mazáků na tomto fóru :)

1) Je na tak malé rozpětí potřeba křídlo vyztužit uhlíkem? Možná několik kousků (průměr 2mm) jako "pojistka" v místě lepení obou polovin křídla?

2) Ta kovová táhla mají doporučený ohyb ("výkus") ve tvaru písmene V; k čemu to? Je možné táhlo nahradit uhlíkem 1,5mm nebo táhlo neohýbat?
(Ohnutí je vidět na tomo obrázku.)

3) Doporučené těžiště je 127mm od špice. Je to "dobrá" hodnota před dovážením při záletu?

4) Závěs křidélek je řešen zeslabením EPP. Nebude (vůči servům) vhodnější to uříznout a přichytit klasicky papírovým závěsem nebo plastovými panty i za cenu toho, že nebude 100% lícovat s horní hranou odtokové strany křídla?

5) Co vyosení motoru; má smysl řešit v tlačném uspořádání?

6) Máte zkušenost s "micro deans T" konektory? Obvykle používám klasické T konektory, ale i ty ~3g navrch mi přijdou jako luxus...

Díky za případné postřehy... :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 04.08.2008 21:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
1) asi ano,( spoj na tupo v místě největšího zatížení) jistota je jistota.
2) ten výkus je ochrana převodů serva při nárazu do kormidla.
4) EPP v místě ohybu trochu rozhýbej ručně (žádné násilí) a bude to ok. Servo už si to přebere.

Zbytek musí poradit někdo jiný :wink:


Naposledy upravil BOSS8 dne pon 04.08.2008 21:31, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 04.08.2008 21:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2005
Příspěvky: 1194
Bydliště: Liberec
BOSS8 píše:
2) ten výkus je ochrana převodů serva při nárazu do kormidla.


Myslel jsem si, že to bude nějaké "pružidlo". Jen aby nepružilo i když nemá...

BOSS8 píše:
4) EPP v místě ohybu trochu rozhýbej ručně (žádné násilí) a bude to ok. Servo už si to přebere.


Zkusím rozhýbání... Ale budou tam jen 5g serva.. :roll:

Každopádně díky za info!


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 04.08.2008 21:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
5g - to na kratoučký EPP křidýlko stačí s rezervou. Těch táhel se neboj, léty odskoušená záležitost. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 05.08.2008 5:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
ad1) záleží na motoru pokud to brutálně nepřemotoruješ stačí na zpevnění i skelná páska

ad2) ten ohyb tam je jako odpružení a zároveň jako možnost doladění přesné délky táhla (přihnutím/narovnáním) stejně to je i např u Tora 900 bez problémů

ad3) samokřídla jsou hodně citlivá na pozici těžiště rozhodně doporučuju dodržet výrobcem udanou hodnotu styačí 2-3mm těžiště jinak a může z toho bejt neříditelná potvora a naopak přestabilizovaná líná svině :wink:

ad4) rozhejbat a shora nalepit skelnou pásku přežehlit drží to pak výborně

ad5) vyosení u tlačného motoru neřešit u Telinku to mají zvládnuto na 1* pokud nalepíš rovně mot. lože bude to tak jak má bejt :lol:

ad6) s Téčkama zkušenosti nemám v našich luzích a hájích se používají většinou gold konektory 2-4mm

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 05.08.2008 6:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.2.2008
Příspěvky: 1573
Bydliště: Úvaly (Praha-východ)
Tak to vypada hodne dobre tohle samokridlo. To je jen zmensene toro? O nejakem podobnem premyslim, ale stale vybiram...

_________________
¡ǝuıɯ ǝq ןןɐɥs ʎɹoʇɔıʌ


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 05.08.2008 10:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2005
Příspěvky: 1194
Bydliště: Liberec
Díky za rady a zkušenosti... :P

to Marcos: Právě že je ještě o krapítek menší jak torro 300. A já chtěl něco na létání na loučku za domem a případně do větší haly...
Z aktivních lidí zde na rcmanii má Vespid snad jen Jirad. Ale i tak jsem přesvědčen o správnosti mojí volby 8)

Po zalétání budu referovat. Nespěchám, tak to asi zítra nebude...

BTW: V Telinku jsou velice ochotní a vstřícní - rozhodně mám s nákupy přímo od výrobců o 100% lepší zkušenosti jak s obchodníku typu Hobby E-shop


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 05.08.2008 17:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 7.10.2007
Příspěvky: 302
Bydliště: Nová Paka
Mrkni ke mě: http://www.j-f.cz/Modely/Vespid.html

Jinak se klidně ptej, ale výstuhy jsou naprosto zbytečné!!! A ohyby křidélek jsem musel trochu ztenčit -aby to serva bezpečně utáhly. Jinak v provozu monoho a mnoho letů -leží mi tu na stole, ráno zase poletí. :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 06.08.2008 7:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.6.2007
Příspěvky: 265
Bydliště: Praha 9
Ahoj, po dovoleny, takze se zpozdenim, nicmene taky pridam trosku do mlyna:
Vespid je spis mensi braska Tora, ma trochu odlisnej tvar kridel.
Vyztuzeni bych rekl, ze neni potreba (ani kdyz s nim Honza delal psi kusy, Vespid si nestezoval), akorat mam skelnackou olepenou nabeznou hranu kridla, cumak a gondolu trupu. Vzhledem k celkove velikosti by pridane uhliky zbytecne zvysovaly hmotnost - takhle to sebou kdyztak placne o zem temer jako PicooZ a nic se tomu nestane (pri nejhorsim trochu orves stabilizatory) :-)
Zavesy elevonu drzej v pohode, pred osazenim jsem je vydatne rozhejbal (popraskavaciho zvuku se nedes), jinak myslim, ze Telinkove to maj pekne zmaknuty a 5g serva nevypadaj, ze by s tim mely problem.
Vyosovani motoru resit smysl asi nema, vrtule nic neofukuje, maximalne bude mit samokridlo na plnej plyn tendenci trochu stoupat.
Teziste mam podle vyrobce, resp. baterku (400 a 460 mAh) pripadne lehce posupuju v prednim vyrezu gondoly.
Konektrory pouzivam zatim na vsem 2mm gold, kdybys to chtel hodne resit, tak je delaj i ve zkraceny verzi, nebo jeste hubenejsi, ale proudove tam vyhovi snad cokoliv Te napadne :-)

To Marcos:
Jestli chces, ozvi se, stav se na letisti, okouknes, vyzkousis si ve vzduchu ... :-)

_________________
Toro 900 a par dalsich poletuch ... - Optic 6 Assan


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 11.08.2008 22:01 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.8.2008
Příspěvky: 57
Bydliště: Plzeň, ČR
Ahoj, Vespida mám asi týden a létá krásně. Rozhodoval jsem se mezi jsem se mezi:
Jerry, Mini SWIFT a Vespid. Na Vespidovi se mi líbilo že má pseudotrup, vybavení není zadlabáno a neztenčuje se tím spoj křídel, spíše vyztužuje. Ale taky se mi nejvíc líbil tvarem a potiskem.
O vyztužení uhlíkem jsem taky přemýšlel, nakonec jsem tam nedal nic. Těžiště jsem zezačátku dal lehkým dovážením na přední hranici 125mm, elevony pak musely být v neutrálu viditelně zvedlé, na plný plyn dost stoupal. Teď jsem dovážení sundal, dostal jsem se těžištem tak na 128mm a elevony jsou jen mírně zvedlé, na plný plyn letí skoro rovně, po namíření dolů bez motoru se pomalu srovnává. Se závěsem křidélek jsem neměl problém, trochu jsem ho rozhýbal. S uchycením motoru jsem řešil jestli ho dát do středu destičky nebo nahoru do osy křídla. Místa bylo dost, tak jsem si připravil dvoje díry a přilepil "zevnitř" matičky pro obě pozice. Zatím to mám v horní pozici (přibližně osa křídla) a asi to tak zůstane.
Osazení jsem chtěl vyzkoušet z HC, tam mám toto:
AX 1806N 2100kv Brushless Micro Motor (19g)
TowerPro 9g w12A Brushless Speed Controller
GWS R4 PII 4Ch FM Pico Receiver 35mhz
HXT500 5g / .8kg / 10sec Micro Servo
ZIPPY 500mAh 2S1P 20C
2mm Gold Connectors 10 pairs (20pc)
Prop Saver w/ Band 3mm
GWS EP Propeller (DD-5030 127x76mm)
GWS EP Propeller (DD-5043 125x110mm)
Jediná chyba je, že vrtule nesedí na gumičkový unašeč. Musí se trochu vybrat vrtákem. Zatím jsem zkoušel vrtuli jen tu 5/3, na nabitou baterku se na 3/4 plynu v ruce unese, na plný plyn odběr asi 4A, bez zahřívání čehokoliv. Udělal jsem hned i osvětlení, myslím že to stojí za tu práci (alespoň do 31.8.08, kdy bude mimo jiné zakázáno létání v noci :) ).
Když už jsem začal dělat moc velký blbosti, tak jsem s ním taky jednou pořádně praštil - na plný plyn kolmo do země. Utržený, nalomený pseudotrup, nalomená špička, nalomené jedno křídlo. Slepeno, že to ani není poznat.
Časem snad někde vystavím fotky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 14.08.2008 21:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2005
Příspěvky: 1194
Bydliště: Liberec
powder píše:
Po zalétání budu referovat. Nespěchám, tak to asi zítra nebude...


Tak dnes Vespid slepen, sešroubován, svrtán...

Jak jsem se již někde zmiňoval, komplet elektroniku jsem (poprvé na zkoušku) pořídil v Číně. Kupodivu vše funguje (ťuk, ťuk) - zatím :)
výbava:
TURNIGY Plush 10A
GWS EP DD-5043 5x4,3
gumičkáč
serva HXT500 5g
motor AX 1806N 2100kv
aku Rhino 460mAh 2S 7.4v 20C a ESky 800mAh 2S 7.4V 10C
Corona Synthesized Receiver 4Ch 35MHz
Lumifly Lighting system FAA Config

Mám několik 800mAh akumulátorů, takže jsem primárně přizpůsobil "trup" jim. Byl jsem opravdu mile překvapen, když po sestavení Vespida, instalaci elektroniky a vložení akumulátoru vycházelo těžiště téměř ideálně a nebylo třeba dovažovat.
Pouze hmotnost je vyšší - 163g. Ovšem motor má s vrtulí GWS 5x4,3 (odběr 4,6A) statický tah >180g, takže je akceptovatelná.
Už při 1/4 plynu (odběr 1,4A) je pohodově létatelný...

S aku Rhino 460mAh je hmotnost 145g. - Ještě na této hmotnosti neletěl. Při vložení lehčí 460mAh napříč je těžiště stále ideální, takže obě hmotnosti akumulátorů jsou vzájemně zaměnitelné.

Gumičkový unašeč je na vrtuli s otvorem M5, GWS 5x4,3 je M4, takže jsem ji musel drobně dovrtat.
Také jsem dosud používal pouze kleštinové unašeče a tento gumičkáč se na hladké hřídelce motoru stále protáčel. Nevím jaký je obvyklý postup, ale já gravírovacím vrtákem do hřídele navrtal 0,25mm hluboký otvor a šroubek gumičkového unašeče do nej došroubil :) - vše drží a běhá OK

Zálet:
Nikdy jsem se samokřídlem nelétal - moje zkušenosti končí s Easy Starem a Easy Gliderem. Proto jsem očekával při prvním hodu nehodu :wink: Ale ta se nekonala!?
Půl plynu, odhod mírně vzhůru... Vespid jde vpravo a klesá; instinktivně jsem kontroval křidélky vlevo a přitažením výškovky. Po vystoupání do cca 30 metrů už stačilo vytrimovat a zmenšit výchylky výškovky....
Pak už jsem byl uchvácen rozsahem rychlostí, razancí a mrštností Vespida v letu. Dokonce i "plachtí" a přistát lze tedy i bez motoru.

Je to parádní malá záležitost a mohu ji s klidným svědomím doporučit všem, kdo ještě neokusili chuť samokřídla :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15.08.2008 7:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.6.2007
Příspěvky: 265
Bydliště: Praha 9
Hlavne, ze jses spokojenej :-) je to takova tryskomys, ale da se s ni skvele vyblbnout, a baterku davam taky napric, v pripade dopadu lip vyleze a nevezme sebou gondolu, v ty lehci konfiguraci to musi plachtit jak vino, pokud to teda neodnese vitr :-)
Jen jeste k tomu odhozu, pises, ze na pul plynu sikmo vzhuru - to to hazis jako vetron s pustenym motorem? Wow, odvazny chlapik, bych se bal, ze me vrtule pokouse :-I
U Tora se mi sice vic libi vetronovej odhoz za trup s vypnutym motorem, ale u Vespida je to snad skorem lepsi pod plnym plynem za kridlo, proste pustis motor a vcelku libovolnym zpusobem ho posadis naplacato do vzduchu, i kdyz je fakt, ze i za trup ho vzhledem k hmotnosti clovek vyhodi docela vysoko :-)
Tak at se dari ...

_________________
Toro 900 a par dalsich poletuch ... - Optic 6 Assan


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15.08.2008 10:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2005
Příspěvky: 1194
Bydliště: Liberec
jirad píše:
Jen jeste k tomu odhozu, pises, ze na pul plynu sikmo vzhuru - to to hazis jako vetron s pustenym motorem? Wow, odvazny chlapik, bych se bal, ze me vrtule pokouse :-I


Poprvé jsem měl trochu obavu, že mě vrtule při odhozu za trup učísne hřbet ruky, ale ze zatím cca dvaceti pokusů nula zranění :)
Ten hod ala bumerang nemám vyzkoušený (Easy Glider by se tak házel docela blbě :wink: ), ale snad to taky nebude žádná věda - až přestane pršet, jdu to prubnout...

Děkuji Jiradovi, J-F a Jirkovi578 za jejich rady a inspiraci při stavbě "tryskomyši" ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 15.08.2008 10:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
odhod za křídlo je jednoduchý taky jsem se ho bál s Torem 900, ale nakonec jsem to zkusil a bez problémů už startuju jenom tak.

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2009 10:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.4.2008
Příspěvky: 393
Bydliště: Praha
Caues,
telink prodava k vespidu i pohonny set http://www.telink.eu/cz-detail-100346.html (nejspis himodel), pominete-li cenu, byl by tento set vhodny?
Diky

_________________
Mini Corado, Mustang P51D, Vespid, Funcub - Futaba T8FG
---
http://rcmapy.cz/cs/map/1/location/300


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaplik a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz