Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: TX16s a heli telemetrie
PříspěvekNapsal: čtv 22.04.2021 13:14 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.10.2020
Příspěvky: 21
Zdravím všechny, jakožto čerstvý majitel TX16s řeším možnosti telemetrie do vrtulníku. Momentálně jsem to nastavil přes satelitní DSM2 přijímač přímo do Spirit jednotky a vysilač nastavil tak, že mi vše funguje.
Rád bych měl ve vysílači telemetrii, ideálně takovou heli klasiku - proud, kapacitu baterek, ideálně i otáčky

Máte nějaké osvědčené komponenty jak toto zapojit, případně co je třeba? Regulátor telemetrii nepodporuje, takže nějaké čidlo nebo lepší rovnou koupit telemetrický regl?

Abych to řekl narovinu, s OpenTX se teprve seznamuji a moc chytrý z toho zatím nejsem, proto píšu o radu tady. Přečetl jsem kde co, ale některé věci mi pořád nejsou jasné, telemetrii jsem zatím nikdy neměl..

Předem děkuji za konstruktivní rady..


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: TX16s a heli telemetrie
PříspěvekNapsal: čtv 22.04.2021 16:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3757
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
V prvé řadě tu telemetrii musí něco paluby poslat do rádia. Satelity DSM2 telemetrii neumí určitě, o telemetrických satelitech DSMX nevím, tipnu, že ani DSMX statelity telemetrii postkytovat nebudou.

Pak jsou ještě dva takové "směry"
1. stačí mi informace z paluby
2. chci navíc rádiem nastavit jednotku

Pokud (zatím) stačí informace z paluby, stačí prakticky libovolný telemetrický přijímač, ke kterému jsou dostupná požadovaná telemetrická čidla. S TX16S je výběr poměrně velký.

Pokud chci navíc možnost nastavit Spirit jednotku, je potřeba dostat data ze SYS konektoru Spiritu do rádia a rádio jim navíc musí "rozumět". V případě TX16S asi odpadá možnost použít JETI telemetrii, ale zůstává možnost použít HoTT, DSMX a FrSky.

HoTT přijímače se, dle návodu, dají propojit pouze "drátem", FrSky k sobě musí mít "přizpůsobení", DSMX netuším.

S FrSky mám Spirit zprovozněný, s HoTT bych mohl vyzkoušet (už jen ze zvědavosti).

Konkrétně bych se rozhlédl po dostupných čidlech a přijímač pořídil podle nich.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: TX16s a heli telemetrie
PříspěvekNapsal: čtv 22.04.2021 18:05 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.10.2020
Příspěvky: 21
Děkuji za odpověď. V zásadě mi stačí informace o napětí baterie, kapacitě, proudu a ideálně i otáčkách motoru - všechno vesměs umí telemetrické regulátory. Ovládání Spirita na dálku nepotřebuju..

Jediné co řeším, jestli není nějaká elegantnější varianta než ,,přijímač - kabely do spirita - kabely odserv do spirita", raději bych nějaké učesanější řešení formou ,,ala satelit" abych omezil kabeláž na nezbytné minimum

Jak už píšu, celá tahle věc s telemetrií je pro mě zatím poněkud složitá, rád si nechám poradit..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TX16s a heli telemetrie
PříspěvekNapsal: čtv 22.04.2021 21:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3757
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Nejmíň kabeláže bude s telemetrickým s.bus přijímačem.

Takže takové, na kabeláž jednoduché řešení, by mohl být některý z Neuronů + třeba R-XSR. Tady bude fungovat telemetrie napětí, proudu, teploty, otáček, napětí BEC a proudu BEC.

Navíc s tím "přizpusobením" do SYS, bude fungovat i nastavování Spirita.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: TX16s a heli telemetrie
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 10:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.10.2020
Příspěvky: 21
Děkuji za odpověď, to vypadá jako elegantní řešení. Jen mi teda úplně není jasné, jak to potom zapojit? Na stránkách spiritu píšou o klasické redukci přes servokonektor, tady do toho je konektor jiny s 5ti kabliky..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TX16s a heli telemetrie
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 12:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3757
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Viz http://manual.spirit-system.com/index.php?title=Wiring

Pokud je TO je s.bus vstup a to "čeho" je R-XSR, tak pět drátků je -, +, s.port, sbus/cppm, s.bus.in v balení s přijímačem je i pětipinový konektor s volnými drátky + stejný konektor s nacvaknutým s.bus 3pin konektorem, který se dá přímo zastrčit do Spirita (v případě s.bus vstupu do RUD konektoru).

Do ch1-ch4 na Spiritu se pak zapojí serva cykliky a vrtulky. Do AUX1 volitelně ESC - pokud je požadavek aby jednotka manipulovala s plynem (záchrana?).

Pokud chci navíc nastavovat Spirit, tak je potřeba zmíněnou redukci a tou propojit Spirit SYS s přijímačovým s.port. S.port je sběrnice pro připojování telemetrických čidel, takže pokud mám připojenou Spirit jednotku a chci další čidla, tak za reduckí se vyrobí rozdvojka, kam se dají napojit další čidla.

Pokud nechci nastavovat Spirit z rádia, tak s.port bude jen na čidla. S.port je třídrátový, stejně jako třeba servo, dráty -, +, S. + a - bude potřeba z přijímače rozdvojit, kvůli napájení senzorů.

Zkusím nezapomenout a vyfotím, ale neslibuju.


Přílohy:
R-XSR.png
R-XSR.png [ 5.48 KiB | Zobrazeno 6494 krát ]

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: TX16s a heli telemetrie
PříspěvekNapsal: pát 23.04.2021 14:01 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.10.2020
Příspěvky: 21
Perfektní ! děkuji za super informace, pokud si vzpomeneš na foto, budu rád !


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TX16s a heli telemetrie
PříspěvekNapsal: úte 27.04.2021 17:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3757
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Tak se omlouvám, ale je to v ve vrtulníku "zabudované" tak, že z fotky toho moc vidět není. Spirit Pro je to šedé, na něm je páskou přelepený a gumičkou pojištěný R-XSR (to je to, z čeho leze bílý konektor), dráty nad přijímačem jsou dráty toho "přizpůsobení", které jdou jedním koncem do Spirita do SYS, druhý konec je rozdvojený, jeden konec jde jako s.port do přijímače, druhý kablikem k baterce, kam připojuju čidlo napětí baterky.

Zkusit HoTT přijímač by vyžadoval trochu to "dílo" rozebrat, do toho se mi zatím nechce.


Přílohy:
DSC_5657.jpg
DSC_5657.jpg
[ 61 KiB | Zobrazeno 6238 krát ]


_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: TX16s a heli telemetrie
PříspěvekNapsal: čtv 29.04.2021 19:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 16.10.2020
Příspěvky: 21
Super, děkuji za foto. Přijímač mám objednaný, regulátor objednám zítra a příští týden to snad zprovozním..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: TX16s a heli telemetrie
PříspěvekNapsal: pon 24.05.2021 13:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2004
Příspěvky: 204
Bydliště: Děčín
Obrázky: 1
Pokud se ti to povede nějak rozchodit, poděl se prosím o zkušenosti ;)
Jakožto nový uživatel TX16 by mne taky zajímala možnost telemetrie. Přijímač mám Sbus radiomaster a regl Kontronik. přčdpokládám, že to stačí nějak softwarově ošetřit a pojede alespoň např. ukazování otáček.
Dík

_________________
Když se zdá, že jde všechno proti tobě, pamatuj, že letadlo vzlétne vždy proti větru a ne s větrem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz