Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: čtv 11.03.2021 23:05 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Konečně jsem se dokopal a dokončil spájení akumulátorů do kvadříku. Následně jsem těsně kolem namaloval vhodnou krabičku.

Akumulátory jsou Panasonic NCR18650PF 2900mAh - 10A https://eu.nkon.nl/panasonic-ncr18650pf ... 00mah.html
Nakoupeno v roce 2019. Tenkrát jsem je kupoval za 2,65€/ks. Osmi akumulátorová sada se mnou byla na výletě v Austrálii, ale nakonec jsem ji rozdělal a přidal do už ke spájené sadě 4S5P a tak jsem sadu poněkud rozšířil na 4S7P. Došel jsem k názoru, než mít dvě sady (5,8Ah a 14,5Ah), tak raději jednu 20,3Ah.

Jednotlivé články jsem kontroloval a napětí vpodstatě shodné. Něco mezi 3,625V -3,629V. Jen jeden článek 3,6235V. Chvíle s autožárovkou ho zařadila do jednoho šiku.

Tisk krabičky se zaměřením na rychlost, tryska 0,5mm.

Věřím, že to zítra dodělám.

Věřím, že bude cennou posilou pro nabíjení na letišti.


Přílohy:
DSC_2889.JPG
DSC_2889.JPG
[ 78.2 KiB | Zobrazeno 11368 krát ]

DSC_2886.JPG
DSC_2886.JPG
[ 67.9 KiB | Zobrazeno 11368 krát ]

DSC_2884.JPG
DSC_2884.JPG
[ 85.18 KiB | Zobrazeno 11368 krát ]

DSC_2887.JPG
DSC_2887.JPG
[ 90.54 KiB | Zobrazeno 11368 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: čtv 11.03.2021 23:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2004
Příspěvky: 1266
Bydliště: Škvorec
Balancovat se to nemusí?

_________________
LMK Říčany
Graupner HoTT


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 0:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Nevím, kolik z toho hodláš tahat ampérů. Ale za asi polovinu té (tehdejší, nikoliv dnešní) ceny, a navíc bez další práce, mám 20Ah Pb - https://www.battery-import.cz/rada-ot-1 ... 2v-vrla--/. Ale je mi jasné, že to oba máme za jiným účelem (já na startování, i když nabíjet by z toho určitě také šlo). Jinak pěkná práce.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 2:28 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Balancovat neplánuji.

Hlavní důvod je na obrázku. 5,2kg olovo. 1,3kg lionky. A při 4S, tedy napětí poněkud vyšší.

Olovo je úplně mimo. Moje zkušenost, je že se z ně dá vytáhnout tak maximálně 1/2 kapacity. A je nutné na takový zdroj stále myslet. Neměl by se moc převracet. Neříkám, že je radost mít v autě několik kilo lipolek, ale kyselina taky nic moc.

Ve start-boxu jsem vyhodil olověný akumulátor 5Ah a nahradil jsem ho 4 článkem 1,8Ah z olétaného 5 článku, kde jsem vyhodil prostřední článek který už byl "velkoobjemový". Pocitově je start-box mnohem lepší.


Přílohy:
DSC_2891.JPG
DSC_2891.JPG
[ 64.52 KiB | Zobrazeno 11313 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 5:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Na podobný kvádřík se taky chystám, ale do elektroskutříku. Určitě bude 10sXp kde X je odvislé od peněz které nakonec vyčlením, nejspíš 8 nebo 10. Respektive 2 kvádříky 5sXp, protože nabíječek do 6s mám přehršel, kdežto na 10s bych musel pořídit. Taky 10s balanční konektor se mi moc nelíbí...
Vypadá to na https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-ion/ ... -4-3v.html nebo podobné; víc než 2Eur za článek se mi dát nechce.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 6:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
ahoj, co říkáte na LiFePo4?
https://www.aliexpress.com/item/4000876 ... web201603_
potřebuju 19V, časem by jsem chtěl baterku 5 nebo 6S, koukal jsem na rozměry, není to nic hroznýho. Mělo by to být lepší, než ty ostatní typy. Krmím z toho počítač.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 8:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Life akumulatory mam na tento ucel uz 10 rokov bez meratelnej straty kapacity :mrgreen:

20Ah/12V x2
40Ah/12V


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 8:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ta moje Pb baterka má elektrolit jako gel, takže bez klasické tekoucí kyseliny a také se nic nikam nedolévá. Ale oba to máme za jiným účelem a mě tato vyhovuje a splňuje moje požadavky. Když udělám 3 - 5 startů, vycucnu z ní míň, než při jednom "tankování" do pohonného akumulátoru.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 9:48 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
LiFe jsem taky koukal, ale nějak jsem je tenkrát nevybral. Dnes bych LiFe zvážil. Ale v sadě 6S. Koncové napětí pro vybíjení jsou 2V a většina nabíječek má nejmenší nastavitelné napětí na vstupu 10V. Pokud je méně článků, tak se nevyužije celá kapacita.

Zároveň mám ale asi 4 nabíječe, které mají maximální napětí na vstupu 18V (icharger 106, atd..). A maximální napětí 6S Life je skoro 22V.

Není to snadné a jsem si jist, že každému bude vyhovovat něco jiného.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 9:50 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
DAF píše:
Když udělám 3 - 5 startů, vycucnu z ní míň, než při jednom "tankování" do pohonného akumulátoru.
Přesně tohle jsem odmítl ve spalovacím startboxu (žhavení voráček + starter). Nebudu tahat těžké olovo, když dobře funguje maličká lipolka. Kapacita není problém. Spíš tvrdost a to má lipolka OK.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 10:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
TomasC píše:
LiFe jsem taky koukal, ale nějak jsem je tenkrát nevybral. Dnes bych LiFe zvážil. Ale v sadě 6S. Koncové napětí pro vybíjení jsou 2V a většina nabíječek má nejmenší nastavitelné napětí na vstupu 10V. Pokud je méně článků, tak se nevyužije celá kapacita.

Zároveň mám ale asi 4 nabíječe, které mají maximální napětí na vstupu 18V (icharger 106, atd..). A maximální napětí 6S Life je skoro 22V.

Není to snadné a jsem si jist, že každému bude vyhovovat něco jiného.


Hlavne LIFE je tazsie, moja 12v/20Ah zlta kocka vazi nieco cez 3 kilo ak sa nemylim (mam to zabudovane v bedni s vercajchom). Ta 40Ah ma asi 6kil. Takze ak treba prirucnu baterku tak skorej lion ako to robis ty. olovo je 2x tazsie a da polovicu kapacity ako pises, takze to jedine ak to clovek ma nastalo v aute a nabija v garazi cez noc, co tiez nie je celkom zdrave. Tiez obcas na sutaziach treba mat "bezpecnostnu" baterku do vrecka, na to pouzivam lipo "maloC" kopterovu baterku 4s. Bola pomerne lacna a ma 16AH. Zivotnost asi nebude mat ako LIFE, ale ked treba zachrani.

Co sa tyka napetia, life, tak koncove napetie na 12V akumulatore mam nastavene 12V . Ak ho dam na 11 vytahaham z toho len malinko navyse a veku to uz neprospieva, ist na 10V alebo pod je vyhadzovanie penazi na zivotnosti baterky.

Vyhoda je ze ked je to kompaktny blok, nebalancuje sa to. POkial su to oddelene clanky tak tam pisu ze to balancovat treba, ale myslim ze ked to urobis 2x za sezonu (na zaciatku a na konci) tak to bude uplne stacit (neskusal, nemal). No a bezpecnost je niekde inde ako lionky/lipolky, je to akumulator do aut, takze tomu clovek moze berit viac.


... ti co maju pevnejsie nervy, si spoja 4 vylietane baterky paralelne a z toho nabiju 3x ... ale v aute to teda nenecham cez noc ani nahodou :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 10:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
díky za info ohledně váhy, zřejmě potom vychází podobně jako olověný akumulátor. To jsem netušil.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 10:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
jirinovo píše:
díky za info ohledně váhy, zřejmě potom vychází podobně jako olověný akumulátor. To jsem netušil.

myslis life alebo lion?

life vazi tak polovicu toho co olovo, lion este daleko menej

... z olova dostanes bezpecne polovicu kapacity, z lixx skoro vsetko, u toho 40ah dostanem kludne viac ako 40

takze life ti vyjde na vyuzitu kapacitu skoro 4x menej na vahu :- ))))))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 11:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
tak to je super. Myslel jsem LiFe, koukal jsem 6s z článků LiFe 12Ah by vycházelo cca 2,5kg. Teď mám LiPol, zkusím je zvážit, budou ale lehčí. Problém trošku je, že to vypadá kapacita neodpovídá, měly by být 12Ah. Číňan je ale měl v akci, tak, nekup to, na pokusy :). Na LiFe se mi právě líbí ta robustnost a asi i větší bezpečnost. Pokud jsou lehčí než olovo, tak by to asi šlo. Taky LiFe vyjdou na více peněz, ale to se časem podá.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Akumulátorový kvádřík 20Ah
PříspěvekNapsal: pát 12.03.2021 11:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Skusam googlit, ale moju baterku som nenasiel, ale vidim tu novsie typy:

https://www.jakama-ge.sk/jakama-ge/esho ... 4-LiFeYPO4

tam pisu vahu 8,3 ta moja vazi 7 aj s obalom (mam to pre istotu v krabici aby som to neoplieskal, plus remen aby som to nemusel nosit 2 rukami) ... tak mozno nejake vylepsenia, ale vzdy je to daleko menej ako olovo rovnakej kapacity.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz