Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 11:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Taky tam je nějaký to "ripple current" - jak se dopočítat, jestli daný kond na daném místě vyhoví?
Zatím mi vždy stačilo to, že kondík byl z řad které mají nízký ESR, ale to ještě neříká nic o jeho namáhání v dané aplikaci. Ty datasheety hodnoty RC uvádí, tak jak k nim přistupovat?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 12:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
jyrry píše:
Taky tam je nějaký to "ripple current" - jak se dopočítat, jestli daný kond na daném místě vyhoví?
Zatím mi vždy stačilo to, že kondík byl z řad které mají nízký ESR, ale to ještě neříká nic o jeho namáhání v dané aplikaci. Ty datasheety hodnoty RC uvádí, tak jak k nim přistupovat?


To není úplně jednoduchý problém, bez simulace a ověření na funkčním vzorku toho obvodu to nespočítáš. V našem případě ale můžeme odhadnout, že ripple current nebude nijak závratnej, protože od baterky k tomu kondenzátoru vedou dráty o dost nízké impedanci. Tohle by se mohlo dramaticky změnit, pokud bys tam měl třeba vřazený filtr kvůli EMC, ale to není náš případ. V modelářské resp. bastlířské praxi postačí zvolit kondenzátor nebo jejich kombinaci s co nejlepšími parametry ESR a max. ripple current. Při nejhorším, pokud by parametry nevyhovovaly, bude kondenzátor díky ztrátám topit a to se dá poznat i bez měřáků :wink:

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 13:02 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
MPml píše:
Diskutovat o tom, že pro někoho zjevně neplatí 8O ohmův zákon, považuji za naprostou ztrátu času.
Mj, zkusil bych se i zamyslet, PROČ se tam (před ten regl) ty LowESR kondenzátory obvykle dávají.


Překroutil jsi to. Ohmův zákon platí a samozřejmě pro každého. Je to fyzikální zákon.
Ale mluvím o zkušenosti se zapojováním velkých dmychadel se spotřebami kolem 150 A a dlouhém propojení a řadě testů výkonů.
A fakta nezměníš, ať budeš jiné urážet jakkoli :mrgreen:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 13:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
JirkaA píše:

To není úplně jednoduchý problém, bez simulace a ověření na funkčním vzorku toho obvodu to nespočítáš. V našem případě ale můžeme odhadnout, že ripple current nebude nijak závratnej, protože od baterky k tomu kondenzátoru vedou dráty o dost nízké impedanci. Tohle by se mohlo dramaticky změnit, pokud bys tam měl třeba vřazený filtr kvůli EMC, ale to není náš případ. V modelářské resp. bastlířské praxi postačí zvolit kondenzátor nebo jejich kombinaci s co nejlepšími parametry ESR a max. ripple current. Při nejhorším, pokud by parametry nevyhovovaly, bude kondenzátor díky ztrátám topit a to se dá poznat i bez měřáků :wink:

Doporučoval bych si zkusit doopravdy změřit co tam skutečně může být.
Pro letmé nastínění - cca uprostřed
http://www.rcmf.co.uk/4um/index.php/top ... #msg569630
Časy do záblesku reglu tam jsou taky uvedené.
Mj. co to dělá s baterkou, taky asi není složité odhadnout.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 13:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
dudaj píše:
Překroutil jsi to. Ohmův zákon platí a samozřejmě pro každého. Je to fyzikální zákon.
Ale mluvím o zkušenosti se zapojováním velkých dmychadel se spotřebami kolem 150 A a dlouhém propojení a řadě testů výkonů.
A fakta nezměníš, ať budeš jiné urážet jakkoli :mrgreen:


On MPml patrně pouze přehlédl, že na výstupu reglu je střídavé napětí o dost vysoké frekvenci, tudíž nemůže brát v úvahu pouze stejnosměrné odpory. Těch pár miliohmů a pár desítek nanohenry co tam vnese prodloužení drátů k motoru má zanedbatelný vliv.
Teď jsem jenom zvědavej, jestli najde dost kuráže přiznat chybu 8)

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 13:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.6.2013
Příspěvky: 950
Bydliště: MidWest of Ireland
Panove dekuji za odpovedi a omlouvam se za nechtene rozpoutani neshod.
Procetl jsem mnoho debat na tema kondiku a delky kabelu a shledl mnoho videi na YT. Nazory jsou na to ruzne a rady take. Tak mi nakonec nezbylo, nez se rozhodnout sam a to jsem ucinil. Rozhodl jsem se vsechny sve RC modely vybavit tesne pred vstupem do ESC kondenzatory podle "pravidla" 460 mikroFarad na 10 cm privodniho vodice. Nevim, zda to necemu pomuze, ale udajne to neuskodi...
Vystudoval jsem, ze LowESR je pro tento ucel NUTNOST, ale nenasel jsem nikde zadnou ciselnou hodnotu, ktera by urcovala zda je dany kondenzator LowESR, ci nikoliv. A prave na to jsem se tady ptal. Prosim, nehadejte se tu kvuli memu dotazu. Muze nekdo z Vas tady napsat CISELNOU hodnotu, kde je jakasi hranice pod kterou se kondik povazuje za LowESR, prosim? Na nazvy v e shopech nespoleham a ani na "reklamni" napisy na nekterych kondenzatorech ne. Abych si mohl vybrat, tak potrebuji znat nejake hranicni cislo... Vite co myslim? Bez toho nevim co mam v tom datasheetu hledat. Prosim nekoho z Vas - doplnte mi do techto tri kondenzatoru udaj, ktery urci, ze to bude LowESR. Predem moc dekuji.

1/ Capacitance-100uF, voltage-25V, ??????- <???
2/ Capacitance-470uF, voltage-25V, ??????- <???
3/ Capacitance-1000uF, voltage-25V, ??????- <???

_________________
Taranis B; F450 s APM 2.5; Bixler 2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 13:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
JirkaA píše:

On MPml patrně pouze přehlédl, že na výstupu reglu je střídavé napětí o dost vysoké frekvenci, tudíž nemůže brát v úvahu pouze stejnosměrné odpory. Těch pár miliohmů a pár desítek nanohenry co tam vnese prodloužení drátů k motoru má zanedbatelný vliv.
Teď jsem jenom zvědavej, jestli najde dost kuráže přiznat chybu 8)

Ono by bylo dobré zkusit rozlišovat dráty mezi motorem a reglem a dráty mezi reglem a baterkou.
Prodlužování drátů mezi reglem a motorem má vliv na impedanci (oproti motoru) celkem zanedbatelnou, ale je to prostě ohmicky jasný (zcela zbytečný) odpor navíc - takže jediný efekt prodloužení drátů k motoru je, v tom, že se tam navíc "vytopí" to, co se tam podle ohmova zákona vytopí.
Že by se tím nějak viditelně snížily ty špičky před reglem (to je to, proč se tam dávají ty elyty) - tak to ani náhodou - stačí si to zkusit změřit a nebo i namalovat (náhradní schéma, včetně typickým hodnot, co tam bývají).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 13:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Eddiex, pokud používáš normální délky přívodů k reglu, tj, těch 10 až 15 cm co tam výrobce obvykle připájí, není nutno přidávat další kondenzátory (kondenzátor dostatečné hodnoty už v reglu je). Pokud máš nějaký zásadní důvod, aby byl motor od baterky daleko, dej regulátor se standardní délkou přívodu k baterce a prodloužení proveď na straně k motoru, pak nemusíš spekulovat o dodatečných kondenzátorech. Možná by ses mohl zmínit, o jakých výkonech motorů a jakých napětích baterie (počtu článků) se tady bavíme..

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 14:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
MPml píše:
Jinak pokud Ti vadí, že ten soubor (to pdf) byl uložený na českým serveru, tak tady má originál firemní web - si to tam tam může s radostí prohlídnout a i vybrat.

Vadí mi pouze konfrontační tón v téměř každým tvým příspěvku. Jinak datašíty Panasonicu, kde si může Low ESR dle impedance vybrat jsem dal do fóra několik příspěvků před tebou.

to Eddiex: délka kabelů: V potápěčských scooterech, co jsem vyráběl, byly regly od MGM a po zkouškách a měřeních u pana Dvorskýho v jeho domácím bazénu se zjistilo, že postačuje dvojnásobek kapacity co dává na sériový modelářský regly. Kabely od reglu k baterkám měly délku cca 1,5 m průřez 6 mm, baterka 24V a kapacita 28 nebo 52 Ah.
Jestli je kondík Low ESR nebo není určuje výrobce konstrukcí kondíku a u konkrétní série to je vyznačený. Proto se podívej na ten datašít od Farnella, co jsem postnul. Tam je uvedena impedance na kmitočtu 100 kHz. Čím je nižší, tím lepší. Všimni si taky, že impedance se snižuje s velikostí pouzdra kondíku, tedy je vhodnější volit typ s vyšším napětím a nebo řadit několik kondíků paralelně.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 14:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
JirkaA píše:
dej regulátor se standardní délkou přívodu k baterce a prodloužení proveď na straně k motoru,

To mě ale Dvorský nedoporučoval. Bylo to v roce 2004 u řady TMM80120, přesný důvody si už nepamatuju.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 14:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
eddiex píše:
Panove dekuji za odpovedi a omlouvam se za nechtene rozpoutani neshod.
Procetl jsem mnoho debat na tema kondiku a delky kabelu a shledl mnoho videi na YT. Nazory jsou na to ruzne a rady take. Tak mi nakonec nezbylo, nez se rozhodnout sam a to jsem ucinil. Rozhodl jsem se vsechny sve RC modely vybavit tesne pred vstupem do ESC kondenzatory podle "pravidla" 460 mikroFarad na 10 cm privodniho vodice. Nevim, zda to necemu pomuze, ale udajne to neuskodi...
Vystudoval jsem, ze LowESR je pro tento ucel NUTNOST, ale nenasel jsem nikde zadnou ciselnou hodnotu, ktera by urcovala zda je dany kondenzator LowESR, ci nikoliv. A prave na to jsem se tady ptal. Prosim, nehadejte se tu kvuli memu dotazu. Muze nekdo z Vas tady napsat CISELNOU hodnotu, kde je jakasi hranice pod kterou se kondik povazuje za LowESR, prosim? Na nazvy v e shopech nespoleham a ani na "reklamni" napisy na nekterych kondenzatorech ne. Abych si mohl vybrat, tak potrebuji znat nejake hranicni cislo... Vite co myslim? Bez toho nevim co mam v tom datasheetu hledat. Prosim nekoho z Vas - doplnte mi do techto tri kondenzatoru udaj, ktery urci, ze to bude LowESR. Predem moc dekuji.

1/ Capacitance-100uF, voltage-25V, ??????- <???
2/ Capacitance-470uF, voltage-25V, ??????- <???
3/ Capacitance-1000uF, voltage-25V, ??????- <???

a četl 8O jsi ty pdf pro ty (třeba) KYA a ty Panasonicy? - vždyť tam ty konkrétní hodnoty (ripple a impedanci na 100kHz) máš - PROČ si myslíš, že jsem sem to pdf dával?
Ten Pana je jasně (papírově) lepší - taky stojí trojnásobek.
----------
Samozřejmě důležité je, jak se ty konkrétní elyty jednotlivých značek a serií pak budou chovat v praxi - ale to tu vůbec nemá smysl rozebírat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 14:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Celeron píše:
To mě ale Dvorský nedoporučoval. Bylo to v roce 2004 u řady TMM80120, přesný důvody si už nepamatuju.

Můžeš hádat u koho :mrgreen: na brzdě se to tenkrát měřilo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 14:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
JirkaA píše:
Možná by ses mohl zmínit, o jakých výkonech motorů a jakých napětích baterie (počtu článků) se tady bavíme..

To je ale úplně jedno - protože "poměry" jsou (obecně - nebrat doslova) podobné - takže paradoxně pak to jde do xxxxxxx taky cca stejně.
viz třeba popis od Tomáše (2006 - to ten čas letí :roll: ) http://www.tichytomas.info/clanek.php?id=22
A to se fakt vyplatí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 14:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.6.2013
Příspěvky: 950
Bydliště: MidWest of Ireland
Dobre, dekuji.
Pouzivam Lipo 2-6S motory bezne 28 -38 mm prumery - hodnoty ted z hlavy nevim..
Kluciii ja uz tyhle debaty a rady absolvoval. Vim, ze to vsichni myslite dobre !!! Opravdu! Ale ja stale nepochytil CO ZNAMENA "LowESR".
Je to jen takovy kec jako kdyz reknu " Rychle auto", nebo je to dano nejakou hranici u udaje Impedance ????
Takovy blby priklad:
Kazde auto, ktere ma max rychlost mensi nez 100km/h se oznacuje za "PomaleAuto". Ostatni auta se nepovazuji a neoznacuji za Pomala auta.
Tzn., ze hranicni udaj o maximalni rychlosti je v tomto blbem priklade 100km/h.
Nebo jiny priklad:
pH
7 - neutral
<7 - kyselina
>7 - zasada
Co se oznacuje za "kysely dest"
takze
Dest se oznacuje za "kysely dest" pokud jeho pH je 4 a nize.
Pokud je pH deste napr. 5.5, tak se NEOZNACUJE jako "kysely dest", ikdyz ma pH nizsi, nez je neutral....
Uz chapete na co se ptam??

Pokud je ma otazka nesmyslna, tak se omlouvam - nejsem znaly prez elektro. budu tedy do budoucna povazovat oznaceni "LowESR" za pouhy blabol vyrobcu a prodejcu pro nalakani kupce.

Myslel jsem si, ze oznaceni "lowESR" je nejaky oficielni, nebo vseobecne uznavany vyraz kterym se ma pravo honosit jen kondenzator, ktery ma ESR hodnotu pod nejakym limitem.
Mozna je to ale jen podobne prazdna nalepka, jako kdyz u serva prodejce napise "high torque" - nic to neznamena. V katalogu to napise klidne ke vsem servum, co prodava bez ohledu na hodnotu te zkrutne sily, nebo co to je...

Ale i tak moc vsem dekuji. Nejake voditko jsem preci jen ziskal.

to MPml: Ale ano jiste koukam na ty pdfka ale to mi neodpovida na ten muj puvodni dotaz - tu hranici. protoze jsem videl datasheety, kde byly ruzne udaje, treba i stejne, ale kondenzator nebyl nikde oznacen slovy LowESR. Tak jsem se chtel v tom zorientovat cim je tedy dano to oznaceni.

_________________
Taranis B; F450 s APM 2.5; Bixler 2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 03.08.2020 14:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Když ty se ptáš tak, že nejde jednoznačně odpovědět. Otázka typu "kolik je nebezpečná rychlost?" prostě nemá jednoznačnou odpověď, záleží na aplikaci, na okolnostech.. Ale nic nepokazíš tím, když tam dáš kondenzátor s co nejnižší hodnotou ESR. Nekupuješ jich tisíc, tak tě nemusí zajímat cena (potom by ses musel zaobírat otázkou "jak moc vysoký ESR pro moji aplikaci ještě vyhovuje?"). Dobrý low-ESR kondík má ESR v řádu desítek, max. stovek miliohmů, obyčejný "špatný" elektrolyt klidně v řádu ohmů. A raději ho dimenzuj na vyšší napětí, 25V kondenzátor je na šestičlánek málo.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz