Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 9:05 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 29.11.2014
Příspěvky: 52
Ahoj,
pro náš modelářský kroužek jsme zkonstruovali nové RESko. Cílem bylo mít stavebně jednoduchý, levný, pevný a přitom lehký a přiměřeně výkonný model. Tohoto úkolu se zhostil kolega Ivo Mikač. Naše téměř protichůdné požadavky ho neodradily a zde je výsledek. Po zkušenostech se stavbou a létáním s několika typy modelů jsme došli k jakémusi kompromisu. Prototyp je stavěn ze standardní a tvrdé balzy. Díky tomu je stavba příjemná (nic se neláme a nekroutí). To se projevilo na celkové pevnosti. Potah je klasickým transparentním Oracoverem. Křídla jsou stavěna v šabloně, která je univerzální pro obě poloviny středů a uší.
Protože používáme RC soupravy z kompletu vosa, které nemají mixy. Jsou spojlery ovládány jedním servem v trupu pomocí drátěných pák. Konečná hmotnost je 450g. Vzhledem k opravdu velké ploše a pevnosti modelu to je skvělý výsledek.
Vop je demontovatelná.
Včera navečeru jsme model zalétali. Velmi mne překvapila směrová stabilita na gumicuku a přitom dosažené výšky byly velmi dobré. Hned první let byl pře 6 minut. Není potřeba ani moc řídit, ono to stejně samo létá nejlépe:-).
Už plánuju postavit ještě jeden model ve verzi light. Myslím že nebude možné atakovat hranici 400g.


Přílohy:
RES_(15).jpg
RES_(15).jpg
[ 34.73 KiB | Zobrazeno 9766 krát ]

RES_(16).jpg
RES_(16).jpg
[ 33.28 KiB | Zobrazeno 9766 krát ]

RES_(17).jpg
RES_(17).jpg
[ 34.41 KiB | Zobrazeno 9766 krát ]

RES_(18).jpg
RES_(18).jpg
[ 52.69 KiB | Zobrazeno 9766 krát ]

IMG_20200729_185534-001 (1).jpg
IMG_20200729_185534-001 (1).jpg
[ 66.05 KiB | Zobrazeno 9766 krát ]

IMG_20200729_185417-001.jpg
IMG_20200729_185417-001.jpg
[ 103.66 KiB | Zobrazeno 9766 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 9:29 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Moc povedený kousek. Až budete stavět s dětmi, tak pošli fotky.
Je super, že vysílačky z kompletů VOSA od Svazu modelářů pokračují dál.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 10:58 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 28.5.2015
Příspěvky: 51
Blog: Zobrazit blog (3)
Veľmi pekný model a keďže vediem tiež krúžok, a máme obyčajné vysielačky od Pelikána, je to zaujimavý námet. Nie je jasné z obrázkov ako je riešené spojenie krídel- sú vcelku? alebo sa nasúvajú uši na základňu.
Vlad


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 12:23 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 29.11.2014
Příspěvky: 52
Křídla se nasouvají na trup na ocelovou kulatinu pr. 5mm. V trupu a v kořenech křídel jsou magnety podobně jako u Kiwi. Ve verzi light by byla nahrazena uhlíkovou tyčkou pr. 5mm.
Kormidla jsou ovládána obyčejnými lanovody 0,8 mm. Serva jsou od Pecky za 80 Kč/ks. Baterie 4x enelop AAA 800 mah. V modelu je i vypínač. Kabinka se šroubuje, ale otvírá se jen když je potřeba nabíjet. Alespoň při tvrdém přistání neupadne. Nesnažili jsme se o nic převratného, ale jen jsme posbírali z jiných modelů to co nám vyhovuje.
Stavba trvala něco málo přes týden po odpolednách.
Zajímavě jsou řešeny brzdy. Jsou nuceně zavírány zkroucenou gumičkou. Už jsem zaznamenal poznámky od kolegů, že jakmile na modelu nemám natočenou gumičku tak jsem nervózní. :lol:
Zatím jsme vypálili cca 3 prototypy a několik upravených dílů navíc. Do cca 14ti dnů by měly vypadnout první finální stavebnice pro kolegy z klubu.
No a od září už to chceme v kroužku rozjet.
V sobotu odjíždím na Ranou a beru Airese s sebou. Chci ho tam pořádně prověřit a doladit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 12:37 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
kaczka píše:
Zajímavě jsou řešeny brzdy. Jsou nuceně zavírány zkroucenou gumičkou.
Můžeš udělat fotku pro inspiraci.

kaczka píše:
Už jsem zaznamenal poznámky od kolegů, že jakmile na modelu nemám natočenou gumičku tak jsem nervózní. :lol:
Na zasedání Honza Čihák taky kroutil gumičkou a dostalo se mu podobné poznámky. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 13:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 482
Bydliště: Trenčín
Veľmi pekný model pre deti do krúžku. Váha vyšla super na použitú balzu ako ste písali.
Len resko s menom aires už asi existuje (viď. spoločná foto, model napravo)
https://www.rcportal.sk/f3-res-ft11436-8


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 14:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Stejně jako na Kiwi je tam více věcí, než jen magnety na spoj křídla a trupu.
Zdá se mi to a nebo druhý panel křídla nemá stojiny? Osobně doporučuji doplnit, na nultém Kiwi jsem je také neměl a bylo to hodně měkké, takže jsem je hned na další ten fialovo-žlutý zde popisovaný model již dal. Totiž na váze to nepřidá skoro nic, ale pevnostně to pomůže moc! Žebra jsou docela na řídko, jak je to pevné v krutu? Ať nefletruje ucho!
Moc pěkná je ta šablona na stavbu křídla!

Vadilo by, když kabinka po tvrdém přistání upadne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 14:56 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 29.11.2014
Příspěvky: 52
Název modelu jsem googlil a nikde jsem ho nenašel. Pokud by to někomu vodilo tak ho samozřejmě můžeme přejmenovat. Pouze podotýkám že nemáme žádné ambice model prodávat ve velkém.
Nezastírám že jsme inspiraci čerpali u mnoha modelů. V žádném případě jsme však nekopírovali. Na druhou stranu ono u tak jednoduchého modelu moc nového nevymyslíš.
Stojiny nejsou namalované. Ve středu jsou nalepené z boku na nosník. Takže tvoří částečně torzní prvek. V uších jsou jen z jedné strany. Plánujeme, že se to bude v kroužku potahovat vliesem. Při potažení oracoverem to je velmi tuhé. Odtokovka i náběžka jsou subtilní, ale jsou právě z tvrdé balzy, takže nárůst hmotnosti je minimální.
Ohledně kabinky. Nejsem si jistý, ale nebylo by pak přistání za nula?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 18:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Vlies nemusí být kontraproduktivní. Mohlo by to fungovat v souvislosti s rychlostí letu a zvoleném profilu.,lepe než hladký povrch.
Jméno a název se dá upravit, nebo na něm trvat. Já jsem kdysi navrhl název podle dlouhozobakoveho Kiwiho. Zda se mi, že se se to chytlo hlavně z důvodu povedeného modelu i vseobecne vziteho ovoce. :D
Dnes by se mi líbil název typu Ressokolik nebo něco v jiném českém pojetí.
Ale nez já nějaky svůj model vymyslim, tak už budem mluvit cinsky. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 19:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ušetřilo by se něco na hmotnosti a něco na složitosti kdyby bylo křídlo nedělené...???

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 20:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Ziskas konstrukcni moznost jedne brzdici klapky. Ztratis moznost doplnit kridlo balastem a tedy takovyto letoun bude couvadlem ve vetsim vetru paklize nezvolis extremni pronikavy profil nebo nevymyslis ulozeni balastu do trupu a do teziste. Tedy nekde mezi tahla . A i tak je tam malo mista .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: čtv 30.07.2020 21:39 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 29.11.2014
Příspěvky: 52
Asi by se ušetřilo, ale při představě jak nějakej žák stěhuje tenhle model na kole na letiště nebo jak ho skladuje v pokojíku pod postelí........
Podle mého je koncepce Tomášového Kiwi naprosto geniální. Jediný problém vidím v tom že stavba z lehké balzy vyžaduje trochu citu a opatrného zacházení, jenže to těm žákům chybí.
Třeba u nás je velmi pozitivně vnímána Samba. Je pevná až předimenzovaná, snese hrubší zacházení a přitom létá docela slušně. Jenže není tak obratná jako Kiwi. To umí točit v pár metrech na pětníku. Naopak Kiwi naložené na hmotnost Samby není výrazně lepší než Samba.
To není kritika jen můj osobní názor. Možná zkušenější budou mít jiný názor či zkušenosti.
Prostě jeden univerzální nejlepší model neexistuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: pát 31.07.2020 8:44 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.9.2009
Příspěvky: 78
Bydliště: Brno
kaczka píše:
Zajímavě jsou řešeny brzdy. Jsou nuceně zavírány zkroucenou gumičkou.

Bych se připojil k prosbě o foto ohledně zavírání spojlerů zkroucenou gumičkou. Ď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: pát 31.07.2020 9:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ad brzdy - jaký úhel jejich vyklopení postačuje?

Používá se někdy toto řešení, aby servo nebylo namáháno trvalým momentem při vyklopení brzd?
Příloha:
spoiler.png
spoiler.png [ 8.49 KiB | Zobrazeno 8973 krát ]

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aires
PříspěvekNapsal: pát 31.07.2020 9:47 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 29.11.2014
Příspěvky: 52
Zde to je. Ta gumička má být provlečena tím překližkovým hříbečkem. Hříbek se vysune guma se natočí a zasune do drážky v žebru. Vše funguje naprosto spolehlivě. Na druhé fotce je ovládací páka brzdy.


Přílohy:
20200731_101955.jpg
20200731_101955.jpg
[ 71.29 KiB | Zobrazeno 8966 krát ]

20200731_102036.jpg
20200731_102036.jpg
[ 62.94 KiB | Zobrazeno 8966 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz