px

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2020 9:40 
Mazák
Mazák

Ahoj, předem se omlouvám, že zakládám asi stopadesáté vlákno o Zlínu, ale ty ostatní jsem také pročetl a přesto bych rád založil nové :).

Nejprve "background":
S motorákama nemám velké zkušenosti, mám povětšinou elektrovětroně. Jen jednoho PC-6 Turbo Portera 1.5m a EPP Corsaira, tuším 1.2m. Ale syn tíhne spíš k motorovým letadlům a tak bychom si chtěli nějakou polomaketu postavit. Syn (10 let) je teprve pilot začátečník, ale už ho nechávám létat samostatně. Vzhledem k tomu bychom rádi něco, co splňuje podmínky:

- nezáludný model (tzn. pomalý, nenáchylný k vývrtkám, přiměřeně obratný)
- zvládající lehkou akrobacii (lopingy, slušně vypadající výkruty, ...)
- pevný podvozek i u předlohy (starty budou z trávy)
- výhodou vojenské, nebo československé letadlo
- jednomotorové, elektro
- 1.5-1.7m rozpětí

- jednoduché tvary na stavbu
- stavba z polystyrenu potaženého papírem, protože bych to rád zkusil (něco jako zde)
- dostupná dokumentace (plán, nebo tvary šablon)

A teď otázky:
- Myslel jsem, že by to mohl splňovat Zlín 226 Trenér, třeba těch 1.7m. Postavil bych ho nejspíš bez vztlakových klapek. Ale četl jsem, že starty a přistání s ním nejsou snadné, je to pravda?

- Je to tedy opravdu vhodný "trenér" i pro modeláře? Nebo existuje něco lepšího? Jak je na tom s letovým projevem třeba Z-37 Čmelák? Nebo jsem uplně vedle a měl bych se zamyslet nad jinou předlohou? Jak jsem psal, s motoráky moc nelítám.

- A nebo vedle nejsem. Pak bych asi objednal tento plán: http://eshop.rcrevue.cz/planky-modelar/259-z-126-trener-2-113s.html.
226ka má jen delší čumák, jest tak? Byl by výhodnější kvůli těžišti. Či znáte někdo jiný stavební podklad, kde jsou tvary přepážek?

- Vrtá mi hlavou zástavba motoru. Oběžka se tam nejspíš nevejde, když vidím, jak je osa vrtule nahoře blízko krytu. Nebo vejde? Do PC-6 se nakonec vešla taky.

Díky za případné tipy, nasměrování, nebo pokec :-)

PříspěvekNapsal: ned 05.07.2020 19:44 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

koukám nikdo moc neradí...ono je to teda těžký, ale když už jsi odkázal na moje vlákno o Ae-45
tak to zkusím - kup synkovi zlina z bublinek (EPS) a strávíte víc času lítáním.
myslím že hodné a nezáludné éro neurčuje předloha, ale profil křídla modelu a jeho geometrie
pokud přeci jen stavba vlastního tak takový Zlin 42/43 jde vyřezat z desek.
Osobně už jsem stavbou strávil tolik času že se bojím dne kdy budu muset jít letět :-)

PříspěvekNapsal: pon 06.07.2020 23:40 
Mazák
Mazák

Když já radši stavím, než nakupuju. Jednou jsem koupil EPP výřezy a musím říct, že touto cestou už raději ne. Stavba (dá-li se tomu tak říkat) nic zajímavýho nebyla. A výsledkem je letadlo, ke kterýmu vlastně nemám žádný pořádný vztah. To raději budem se synem lítat s tim, co máme a přes zimu něco vytvořím. Doufal jsem, že někdo mi k tomu zlínu, nebo něčemu podobnýmu dá nějakou radu - tip na plán, nebo vhodný profil/seřízení....jak píšeš, ale třeba hlavně zkušenosti z provozu, jestli je to pro naše účely vhodné. Stavěl jsem doteď větroně a ty lítají prostě jinak. Nad Z 42/43 se zamyslím.
Citace:
Osobně už jsem stavbou strávil tolik času že se bojím dne kdy budu muset jít letět

Sleduju Tvé vlákno a těším se na den, kdy budeš muset jít letět :-). (A přeju, ať to dobře dopadne ;-) )

PříspěvekNapsal: sob 08.08.2020 11:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

semo píše:
Když já radši stavím, než nakupuju. Jednou jsem koupil EPP výřezy a musím říct, že touto cestou už raději ne. Stavba (dá-li se tomu tak říkat) nic zajímavýho nebyla. A výsledkem je letadlo, ke kterýmu vlastně nemám žádný pořádný vztah. To raději budem se synem lítat s tim, co máme a přes zimu něco vytvořím. Doufal jsem, že někdo mi k tomu zlínu, nebo něčemu podobnýmu dá nějakou radu - tip na plán, nebo vhodný profil/seřízení....jak píšeš, ale třeba hlavně zkušenosti z provozu, jestli je to pro naše účely vhodné. Stavěl jsem doteď větroně a ty lítají prostě jinak. Nad Z 42/43 se zamyslím.

Sleduju Tvé vlákno a těším se na den, kdy budeš muset jít letět :-). (A přeju, ať to dobře dopadne ;-) )

Zlína se neboj,je to dobré a stabilní éro. Sám jsem si ho postavil s rozpětím 1400. Ale podobné mužeš koupit jako stavebnici.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 10.08.2020 10:23 
Mazák
Mazák

No dobrá, ale nějaký plán by se hodil :-). Vím, že si můžu koupit stavebnici od LM, ale tentorkát nechci.

226ka je na outer zone, od Pavla Bosáka. To by mohlo fungovat, ne?

PříspěvekNapsal: sob 05.09.2020 11:08 
Mazák
Mazák

Přiznám se, že zrovna od Bosáka... asi bych mrknul jinam.
On byl spíš na dmychadla a spalováky a styl stavby neslibuje zrovna lehkou kostru. I když - přímo tento plán neznám.
No a létat akrobacii se Z-37... Proč?
Jak bylo uvedeno, důležitá je koncepce a profil. Zrovna Z-37 Je příkladem, jak z práškovacího speciálu udělat nevhodným profilem sportovní typ.
Viz "Jak jsme stavěli Čmeláka" od Petráňů.
A zrovna Čmeldu lze sehnat jak z EPP ve dvou velikostech (a dost si vyhrát při stavbě), tak ve třech velikostech v rozsypu.

PříspěvekNapsal: pon 07.09.2020 21:04 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Osobně mám výbornou zkušenost s modelem Tom 8 od Fary. Plán má RcRevue. Byl to můj první dolnoploch. Jsem mizerný pilot, kolega mi Toma zalétl, a potom následovalo 17 let skvělého letového provozu. Pochopitelně se občas muselo něco opravit. Model celý rozleptaný od paliva elegantně prolétl stromem a bylo... (35Mhz).
Tom 8 je ošklivé letadlo, ale (jak už zde také někdo psal), stále přemýšlím o stavbě druhého.
Jinak, předloha-Kbely.

PříspěvekNapsal: úte 08.09.2020 9:09 
Mazák
Mazák

jenap: díky za tip, náhodou se mi líbí :)

Steve: jak to myslíš s tou akrobacií u čmeláka?

PříspěvekNapsal: úte 08.09.2020 15:02 
Mazák
Mazák

Píšeš, že chceš lehkou akrobacii.
A to předloha nelétala.
Neslušelo by mu to.
Pokud chceš hodný model, pak spíše hornoploch.
Z předloh, které to uměly mě napadá třeba Cessna 150 Aerobat, Bellanca Citabria....
Lopas má povolen i L4H v jednomístném obsazení ;-)

PříspěvekNapsal: úte 08.09.2020 15:07 
Mazák
Mazák

Tak já toho čmeláka zmínil spíš tak okrajově. Celý to vlákno mělo být o trenéru.

PříspěvekNapsal: stř 09.09.2020 8:20 
Mazák
Mazák

Tak to ano.
;-)
Ještě mě napadla verze od P.Doubravy.
Je to odlehčená verze pro elektropohon.
Pro tvrdé zacházení sice není navržen, ale zase je lehký a výborně létá.