Reklama

Pravidla fóra

O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 14.02.2020 22:36 
Mazák
Mazák

Tandema jsem zkoušel s vlastní řídící jednotkou a namixovat to tak aby to fungovalo byla docela pruda. A docela dost listů :-D

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 15.02.2020 12:35 
Mazák
Mazák

Stavím dvouplošník, chodím tam okolo toho a říkám si- mám, nemám? Dokonce jsem kvuli Piaseckimu koupil právě Demona, ale nefláká se, lítá v Siouxovi. Ovládání čtyřma servama mě nadchlo jednoduchostí a když jsem před Hugo Markesem zmínil tandem, rozzářily se mu oči, jak krásně to lítá.

Přílohy:
002 (2).jpg
002 (2).jpg
[ 41.31 KiB | Zobrazeno 1218 krát ]

PříspěvekNapsal: pon 29.06.2020 23:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Ahoj, mám dotaz.Jaký význam má nastavovat u makety heliny úhel listů v neutrálu kniplu +3 stupně? Mám to napsano v návodu.Já to ignoroval a nastavil nulu jenže výchylky klonění a klopení v krajních polohách kolektivu jsou naprosto mizerné. Tak jsem zkusil dle návodu dát 3 stupně a ejhle výchylky se zvětšily na přijatelnou mez.

Čili jaký to má efekt ?Dle mě spíše nežádoucí, protože pokud dosáhnu pracovních otáček heli se mi může sama zvednout.

PříspěvekNapsal: pon 29.06.2020 23:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Při prvním nastavování na Hughese před lety jsem dostal od zkušenějších jasný pokyn. Za prvé snížit maximum kolektivu z obvyklých +12 až -12 na +10 až -5 max. Klidně i míň, hlavně v invertu. Šel jsem na -5 abych mohl při lopingu Hughese udržet v oblouku.

PIT křivka by měla být ideálně rovná čímž se logicky střed - nula na listech - posune dolů. Před roztočením rotoru dávám knipl dva zoubky k sobě. Když zapomenu, heli se sice nevznese ale je už hodně nestabilní. Každopádně plusová dráha kolektivu je delší než obvykle což znamená výhodu jemnějšího řízení.

PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 7:11 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
haas píše:
Ahoj, mám dotaz.Jaký význam má nastavovat u makety heliny úhel listů v neutrálu kniplu +3 stupně? Mám to napsano v návodu.Já to ignoroval a nastavil nulu jenže výchylky klonění a klopení v krajních polohách kolektivu jsou naprosto mizerné. Tak jsem zkusil dle návodu dát 3 stupně a ejhle výchylky se zvětšily na přijatelnou mez.

Čili jaký to má efekt ?Dle mě spíše nežádoucí, protože pokud dosáhnu pracovních otáček heli se mi může sama zvednout.

To je takový neuvěřitelný problém dát knipl kolektivu tak aby na něm byla při roztáčení nula?
Pardon, ale tohle mě připadá, jako když se "žaluje" výrobce mikrovlnné trouby, že do návodu zapomněl napsat, že se tam nesmí dávat živá zvířata. No, létání s rc vrtulníkem předpokládá, že uživatel je trochu vtažený do procesu a některé věci odvodí sám měřením, uvažováním a vycházením ze svých vlastních zkušeností. Z toho pak bude k danému modelu přistupovat a brát jej jako konkrétní specifikum.

LAheli ³
Mikado Logo

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 9:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Ano je to problém. Mám na letišti i tři modely najednou a všechny mají stejné nastavení a vždy při startu kontroluju knipl kolektivu. Teď si představ že vezmeš čtvrtý model a automaticky dáš knipl do stejné polohy a ejhle ono tenhle jeden model to má jinak.Stačí málo a může být průser.

Neříkám že to je nepřekonatelný problém, ale nevidím v tom žádný význam, spíš přítěž. Jde o to, že jednou se prostě můžu splést, protože na všech jiných modelech je nula prostě nula.

PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 11:59 
Mazák
Mazák

haas píše:
Ano je to problém. Mám na letišti i tři modely najednou a všechny mají stejné nastavení a vždy při startu kontroluju knipl kolektivu. Teď si představ že vezmeš čtvrtý model a automaticky dáš knipl do stejné polohy a ejhle ono tenhle jeden model to má jinak.Stačí málo a může být průser.

Neříkám že to je nepřekonatelný problém, ale nevidím v tom žádný význam, spíš přítěž. Jde o to, že jednou se prostě můžu splést, protože na všech jiných modelech je nula prostě nula.
Vždy, když roztáčím rotor, tak mám kolektiv v mírném záporu, a v průběhu roztáčení dle chování heliny reaguji kolektivem i směrovkou. Pokud vidím i slyším, že se helina nadlehčuje, kolektiv ubírám. Je mi jedno, kde mám nulový náběh, protože celou dobu helinu řídím. Reaguju na chování heliny, ne na polohu kniplu.

PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 17:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

haas píše:
Ahoj, mám dotaz.Jaký význam má nastavovat u makety heliny úhel listů v neutrálu kniplu +3 stupně? ....

U maket se tohle nastaveni dela casto. Nepotrebujes zapor jako u akrobata a roztahne (zjemni) rozsah pri plusovem kolektivu. Pak se da kolektiv ridit jemneji a helina neni tak uskakana. Jiny duvod neni, takze pokud ti to vylozene vadi, nastav si to jako u akro. Poleti to taky :-)
Ja mam v nulove poloze kniplu nabeh okolo 5 stupnu, takze helina vicemene visi. Dokonce pak mi ani nevyjde krivka kolektivu jako primka. Od nuly kolektivu nahoru to primka je, ale pod nulou je trochu zlomena. Je to zvyku ale priznam se, ze prvni start s takto nastavenou maketou se mi take nepredpokladane zvedla. Knipl jsem zapomel uprostred :-) Od te doby se mi to uz nestalo. Roztacim s malym minusem.
Nektere mechaniky/prepakovani uz jsou i takhle navrzene. Pocita se s tim.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 21:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Díky za objasnění.Já tu mechaniku s přepákováním mám tak že nulu tam mít ani nemůžu.Nevychází mi pak velké výchylky v krajních polohách kolektivu.Všude to naráží.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10