Pravidla fóra


O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 179 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 14.02.2020 21:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7119
Bydliště: Vsetín
Tandema jsem zkoušel s vlastní řídící jednotkou a namixovat to tak aby to fungovalo byla docela pruda. A docela dost listů :-D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 15.02.2020 11:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.7.2015
Příspěvky: 801
Stavím dvouplošník, chodím tam okolo toho a říkám si- mám, nemám? Dokonce jsem kvuli Piaseckimu koupil právě Demona, ale nefláká se, lítá v Siouxovi. Ovládání čtyřma servama mě nadchlo jednoduchostí a když jsem před Hugo Markesem zmínil tandem, rozzářily se mu oči, jak krásně to lítá.


Přílohy:
002 (2).jpg
002 (2).jpg
[ 41.31 KiB | Zobrazeno 9028 krát ]


_________________
Westland Wessex
Bell 47G Sioux
Futaba T-10CG
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.06.2020 22:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Ahoj, mám dotaz.Jaký význam má nastavovat u makety heliny úhel listů v neutrálu kniplu +3 stupně? Mám to napsano v návodu.Já to ignoroval a nastavil nulu jenže výchylky klonění a klopení v krajních polohách kolektivu jsou naprosto mizerné. Tak jsem zkusil dle návodu dát 3 stupně a ejhle výchylky se zvětšily na přijatelnou mez.

Čili jaký to má efekt ?Dle mě spíše nežádoucí, protože pokud dosáhnu pracovních otáček heli se mi může sama zvednout.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.06.2020 22:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Při prvním nastavování na Hughese před lety jsem dostal od zkušenějších jasný pokyn. Za prvé snížit maximum kolektivu z obvyklých +12 až -12 na +10 až -5 max. Klidně i míň, hlavně v invertu. Šel jsem na -5 abych mohl při lopingu Hughese udržet v oblouku.

PIT křivka by měla být ideálně rovná čímž se logicky střed - nula na listech - posune dolů. Před roztočením rotoru dávám knipl dva zoubky k sobě. Když zapomenu, heli se sice nevznese ale je už hodně nestabilní. Každopádně plusová dráha kolektivu je delší než obvykle což znamená výhodu jemnějšího řízení.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 6:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
haas píše:
Ahoj, mám dotaz.Jaký význam má nastavovat u makety heliny úhel listů v neutrálu kniplu +3 stupně? Mám to napsano v návodu.Já to ignoroval a nastavil nulu jenže výchylky klonění a klopení v krajních polohách kolektivu jsou naprosto mizerné. Tak jsem zkusil dle návodu dát 3 stupně a ejhle výchylky se zvětšily na přijatelnou mez.

Čili jaký to má efekt ?Dle mě spíše nežádoucí, protože pokud dosáhnu pracovních otáček heli se mi může sama zvednout.


To je takový neuvěřitelný problém dát knipl kolektivu tak aby na něm byla při roztáčení nula?
Pardon, ale tohle mě připadá, jako když se "žaluje" výrobce mikrovlnné trouby, že do návodu zapomněl napsat, že se tam nesmí dávat živá zvířata. No, létání s rc vrtulníkem předpokládá, že uživatel je trochu vtažený do procesu a některé věci odvodí sám měřením, uvažováním a vycházením ze svých vlastních zkušeností. Z toho pak bude k danému modelu přistupovat a brát jej jako konkrétní specifikum.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 8:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Ano je to problém. Mám na letišti i tři modely najednou a všechny mají stejné nastavení a vždy při startu kontroluju knipl kolektivu. Teď si představ že vezmeš čtvrtý model a automaticky dáš knipl do stejné polohy a ejhle ono tenhle jeden model to má jinak.Stačí málo a může být průser.

Neříkám že to je nepřekonatelný problém, ale nevidím v tom žádný význam, spíš přítěž. Jde o to, že jednou se prostě můžu splést, protože na všech jiných modelech je nula prostě nula.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 10:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
haas píše:
Ano je to problém. Mám na letišti i tři modely najednou a všechny mají stejné nastavení a vždy při startu kontroluju knipl kolektivu. Teď si představ že vezmeš čtvrtý model a automaticky dáš knipl do stejné polohy a ejhle ono tenhle jeden model to má jinak.Stačí málo a může být průser.

Neříkám že to je nepřekonatelný problém, ale nevidím v tom žádný význam, spíš přítěž. Jde o to, že jednou se prostě můžu splést, protože na všech jiných modelech je nula prostě nula.
Vždy, když roztáčím rotor, tak mám kolektiv v mírném záporu, a v průběhu roztáčení dle chování heliny reaguji kolektivem i směrovkou. Pokud vidím i slyším, že se helina nadlehčuje, kolektiv ubírám. Je mi jedno, kde mám nulový náběh, protože celou dobu helinu řídím. Reaguju na chování heliny, ne na polohu kniplu.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 16:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
haas píše:
Ahoj, mám dotaz.Jaký význam má nastavovat u makety heliny úhel listů v neutrálu kniplu +3 stupně? ....


U maket se tohle nastaveni dela casto. Nepotrebujes zapor jako u akrobata a roztahne (zjemni) rozsah pri plusovem kolektivu. Pak se da kolektiv ridit jemneji a helina neni tak uskakana. Jiny duvod neni, takze pokud ti to vylozene vadi, nastav si to jako u akro. Poleti to taky :-)
Ja mam v nulove poloze kniplu nabeh okolo 5 stupnu, takze helina vicemene visi. Dokonce pak mi ani nevyjde krivka kolektivu jako primka. Od nuly kolektivu nahoru to primka je, ale pod nulou je trochu zlomena. Je to zvyku ale priznam se, ze prvni start s takto nastavenou maketou se mi take nepredpokladane zvedla. Knipl jsem zapomel uprostred :-) Od te doby se mi to uz nestalo. Roztacim s malym minusem.
Nektere mechaniky/prepakovani uz jsou i takhle navrzene. Pocita se s tim.

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.06.2020 20:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Díky za objasnění.Já tu mechaniku s přepákováním mám tak že nulu tam mít ani nemůžu.Nevychází mi pak velké výchylky v krajních polohách kolektivu.Všude to naráží.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.02.2021 16:18 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.2.2010
Příspěvky: 38
Bydliště: SR
Zdravím mám otázku skúšal niekto postaviť maketu klasickým spôsobom ako u lietadlá preglejka balza atď? Chcel by som trup ktorý nikto nevyrába a formy a laminát nemám žiadne skúsenosti


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.02.2021 17:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Stavět můžeš z čeho chceš. Jeden můj kolega staví balzový trup na velikost 500. Možná to zde ukáže.
Taky jsem zkoušel stavět ze všeho možného abych se vyhnul práci s laminátem protože jsem to neuměl ale nakonec jsem zjistil,že je to na tyhle ůčely nejideálnější materiál. S balzou to jen bude o dost složitější postup.

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.02.2021 17:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Na tu balsu jsem tedy zvědavý. Přijde mi to mnohem složitější, strašně práce. Je to zajímavé ale nevzniká tím automaticky i forma, ze které bys v případě pádu jednoduše vyrobil náhradu. Rozbít balsový trup je pak smutný. A jsou další otázky jako pevnost, povrchová úprava, váha, kolik prostoru zaberou vnitřní nezbytná žebra, .....

Přijde mi že laminát má přece jenom nějaké výhody i když ho taky nemám rád a od nuly jako Dagx bych z něj stavět asi nedokázal. Je to binec, hnusná práce s chemií,. A to si jí v práci užiju dost, možná právě proto ji nechci mít okolo sebe i potom.

Technicky to určitě jde, jenom člověk musí přesně vědět co získá a co musí oželet. A taky záleží dost na předloze.

Každopádně držím palce ať se do toho pustíš jakkoliv :-)

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 9:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.9.2012
Příspěvky: 682
Já bych se toho vůbec nebál...pokud to bude větší mašina, tak s hmotností si netřeba lámat hlavu.
Udělal bych překližkovou kostru opláštěnou balzou a olaminoval bych to...
Makety se nestaví na mlácení o zem... když to zrakvíš, tak se jde dál a postavíš něco jinýho... (nebo to opravíš pokud to půjde).
Už jsem na podobným způsobem taky uvažoval, ale vždycky vyhrála mašina, na kterou jsem sehnal trup z laminátu (nebo jeho polotovar).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 22:07 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.11.2020
Příspěvky: 79
Bydliště: Líbeznice
Citace:
....kolega staví balzový trup... jj, Dagxi - stávím ale pomalu :-)


Ahoj - zkusil jsem balsový trup: důvodem bylo, že jsem nějak polámal všechny canopy plus jsem chtěl dát na Snipera něco jiného (v laminátu jsem nic nesehnal). Je to jen balsa 2mm/1mm plus zpevnění uhlíkem 3x1 (nebo 3x0,5). Zvažoval jsem pak možná olaminovat, ale teď bych to raději viděl využít jako testovací kus (rozměry, montáž, atp.) pro 3D tisk z LW PLA (zatím zkouším jen doplňky). Ale je to fakt jen test (a ani to nepatří do sekce makety) - obdivuji co tady kluci staví za makety, ale přijde mi, že pouze z balsy to nedavá smysl (malá opravitelnost) - to spíš to zkusit udělat na 3D tiskárně.

Na 5S točím 1250 a to už za kolektiv moc brát nejde. Zatím mám +10,5/-10,5, tak aby to zalétlo aspoň to co vzor (při 1500). Ale teď nemám moc čas to dodělat (vytisknout kabinu, držáky raket a hlavně pořádně turbínu, atp, atp.) - skládám českou obdobu Fusion 690.

Pár fotek v příloze: na Sniperu jsem snížil hlavu o 1cm, udělal "ostruhu", upravil trochu podvozek, přesunul serva víc do středu a dal delší uhlíkové trubky co drží baterii - vrtulku jsem pro jednoduchost neřešil.


Přílohy:
1. Prvni návrh AH1 W - ala MT325 2 Nov20.PNG
1. Prvni návrh AH1 W - ala MT325 2 Nov20.PNG
[ 739.65 KiB | Zobrazeno 6873 krát ]

2 Balsa 2mm_bočnice 23 Nov 20.PNG
2 Balsa 2mm_bočnice 23 Nov 20.PNG
[ 720 KiB | Zobrazeno 6873 krát ]

3 Zmena na RB AH1 1 Dec2é.PNG
3 Zmena na RB AH1 1 Dec2é.PNG
[ 638.73 KiB | Zobrazeno 6873 krát ]

Poznámka: 1. zkouška - překvapivě žádné vibrace nebo nějaké problémy.
4 Test flight 29 Dec20.PNG
4 Test flight 29 Dec20.PNG
[ 335.47 KiB | Zobrazeno 6873 krát ]

5 Trup základ 4 Jan 21.PNG
5 Trup základ 4 Jan 21.PNG
[ 890.35 KiB | Zobrazeno 6873 krát ]

6 Montaz_Demontaz 1min.PNG
6 Montaz_Demontaz 1min.PNG
[ 557.48 KiB | Zobrazeno 6873 krát ]

7 AH1 RB - on hold 9 Feb 21.PNG
7 AH1 RB - on hold 9 Feb 21.PNG
[ 682.99 KiB | Zobrazeno 6873 krát ]


_________________
MSF - Sniper(s) & Logo(s) & LA700’s
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 23:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Pěkný, balsa zvládne všechno a ještě je to s ní krásná práce.

S tím 3D tiskem by to chtělo někoho kdo umí dobře projektovat nebo slušný program na modelování. Heli nemají zase tak jednoduchý tvar a když se křivky netrefí je to špatný. Trochu to pozoruju při výrobě nádrží na Hughese, sám bych to nezvládl ale potenciál je v tom obrovský. Určitě to bude těžší než balsa, na druhou stranu jak píše švíco heli unese hodně.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 179 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: hosa a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz