Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tažení/Vlečení vozidla
PříspěvekNapsal: pát 22.05.2020 18:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
macil píše:
Páni a ťahali vás už niekedy na lane? :roll:


Občas někoho já, občas někdo mě. Ale spíš než tažení to bylo vytažení (sníh, případně bláto)
A tam je lano nenahraditelný. Když někdo zakufruje do závěje, tyč se nasadit kolikrát ani nedá.

Naposledy jsem táhl na tyči auto cca 100km a to je odpolední výlet. I pro toho vzadu. Bráchovi klekl motor a chtěl to mít u svého servisáka.
Jak to vypadá, když se řidič kouká 650km na špagát, který mu dodává dopředný pohyb si i po 30 letech pamatuji víc než dobře. Při zpáteční cestě ze Švýcarska mi v noci odešel motor (no...odešel, uhnal jsem ho) a co s tím? Peněz málo (mezinárodní platební karty nebyly, mobily taky ne) Odtah tehdy násobně převyšoval cenu auta, ve hře byla i varianta nechat auto zlikvidovat v Německu, ale byrokracie byla proti. Cena oproti odtahu ne.
Skončil jsem na opuštěné odpočívce na dálnici bez (kromě WC) jakéhokoli zázemí. Telefonovat jsem chodil do nějaké hospody asi 1km vzdálené vesničky přes pole. Ještě že jsem měl v kapse pár marek.
Asi největší problém byl sehnat někoho, kdo měl v roce 1990 pas. V té době u mých známých nebyla samozřejmost a na občanku to tehdy nějak nešlo. Navíc jsem to potřeboval dvakrát, protože jsem za sebou táhnul kačera.
Kdybych tehdy já, nebo člověk, co pro mě dojel měl tažnou tyč, tak by to bylo o něčem jiném.
Jízda po německé dálnici na špagátu před třiceti lety už je doufám promlčená.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Tažení/Vlečení vozidla
PříspěvekNapsal: pát 22.05.2020 19:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 17.12.2019
Příspěvky: 92
Bydliště: ROSICE u Brna ČR
Tažení na tyči je hlavně pro nákladní vozidla se vzducho tlakovým systémem brzd. Porucha motoru - není tlak v brzdách - nebrzdíš. Jezdil jsem s Tatra 148 a odtahovali mě pro různé poruchy několikrát.Nefunkční brzdy - proto ta tyč, posilovač řízení nejde - větší dřina jako u V3S ale volant je velký a čím rychleji jedeš tak to jde líp. Na dálnici u Průhonic jsem ve vleku předjížděl expres Praha -Brno , za volantem tažné Tatry 815 seděl Venca P. na tachografu asi tak 115 - vic neukazoval, rok 1989 tak i to je snad už promlčené. Jasně , opustit dálnici na nejbližším výjezdu a max. rychlost 60 km/h. Moderní náklaďáky se musí s vlečnou propojit tlakovým vzduchem, jinak jsou zabrzděné.
A automaty se asi tahat nemají vůbec .
Myslím že současná vozidla - ne nějaké pracovní a stavební stroje, mají pořad mechanické spojení kol a volantu, a pokud to je nepoškozené, a brzdy i bez posilovače fungují je vozidlo na laně odtažitelné, ale pokud se táhne na tyči je to mnohem bezpečnější pro obě vozidla. A taky je důležitý poměr váhy tažného a taženého vozidla.
Bezpečnou jízdu - L.

_________________
Dogfighter,Twinstar,Elan,Pirát,MarabuXL,ArsenalVB10, Super Chipmunk ,Sea Fury, Kawasaki KI-61, P-51D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tažení/Vlečení vozidla
PříspěvekNapsal: pát 22.05.2020 19:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Nevím zda to už někdo někde výš nepsal. Každopádně není o co stát,

Tažení na laně. Mírným přibrzďováním se nepodaří udržet lano napnuté hlavně při zastavení,
a lano i s červeným praporkem lečí na zemi (nebo je i napnuté, a ten třetí je přehlédne).
Z boku to vypálí do mezery mezi tažné a tažené. A nejlépe v době rozjíždění soupravy :-(
Velká klika je, když to skončí jen přetržením lana.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tažení/Vlečení vozidla
PříspěvekNapsal: pát 22.05.2020 20:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
guchar píše:
Z boku to vypálí do mezery mezi tažné a tažené. A nejlépe v době rozjíždění soupravy :-(
Velká klika je, když to skončí jen přetržením lana.



Kolikrát už se Ti to stalo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tažení/Vlečení vozidla
PříspěvekNapsal: pát 22.05.2020 21:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@novfra Před mnoha léty, jednou. Ten co mne táhl nepostřehl, že za křižovatkou nebude moct pokračovat.

A protože jsme oba stáli, tak bába koukajíc jak sova z nudlí, na mou gestikulaci, to ležící lano jen přejela.
Takže za rozjíždění (jízdy) vlastně nikdy. Do rozjetí kolony ještě zlomky vteřiny přece jen naštěstí chyběly.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tažení/Vlečení vozidla
PříspěvekNapsal: pát 22.05.2020 21:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7119
Bydliště: Vsetín
To máš prosím tě jak dlouhé lano? Podle §34 je délka lana minimálně 2,5 a maximálně 6m. Osobně bych se nikdy necpal kolmo na protijedoucí auto do tak malé mezery... Ani na motorce ;-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz