Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 8:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Zdravím.
Vzhledem k aktuální situaci jsem měl s autem poslední měsíc jen samé krátké jízdy do obchodů a zpět (cca po 2 až 3km) a baterka se tak nestačila dobíjet. Včera dcera čekala cca 1/2 hodiny v autě a měla při tom puštěné rádio a patrně i zapnuté světla na parkovačku a když pak chtěla nastartovat, tak u už prochladlého auta startér sice točil, ale podle zvuku, co jsem slyšel z telefonu, nevyjel pastorek a motor se ani nehnul. Domů tak dojela taxíkem a auto zůstalo u obchodu.

Teď otázka. Mám doma 3články LiPol (3,3Ah) a 2články hnědé LiIon (3Ah). Nabitý 3článek dá cca 12,5V a 2 dvoučlánky LiIon 16,5V. Co z toho použít pro oživení baterie auta? Představa je, že to připojím k baterce, nechám nějakou dobu připojené a pak po odpojení nastartuji.

Napětí baterky neznám (auto stojí 3 km od baráku) a 16,5V se mi zdá už docela dost a po připojení k baterce auta nevím, co to udělá. Pokud si vzpomínám, tak se kdysi dříve ukončovalo nabíjení baterky kolem 16V. A naproti tomu 12,5V u plně nabité LiPol bude možná málo.

Kdysi jsem startoval na 10článek NiCd, ale s Li nemám zkušenost.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 9:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Ja by som napojil svorkami na batériu plne nabitý trojčlánok, okamžite s ním štartol a okamžite ho odpojil.
Kedysi som mám dojem tu na fóre čítal, aby bol ten trojčlánok napojený na batériu čo najkratší čas a tak to mám aj zafixované.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 9:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Taky mě to napadlo. Změřím napětí baterky v autě, přidám 3článek, chvíli to nechám připojené a s připojeným 3článkem zkusím nastartovat. Snad to vyjde. Dík.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 9:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jio píše:
Mám doma 3články LiPol...


To by mohlo stačit. Jestli ano, nebo ne záleží na aktuálním stavu Pb aku v autě.
Baterky propojit a startovat současně, ale na to musí být dva. Pokud na to budeš sám, připojit a okamžitě startovat.
Po nastartování ihned spustit co nejvíce spotřebičů (světla, vyhřívání oken, sedadel atd.) a teprve potom odpojit LiPolku. A udělat to co nejrychleji!
Ve dvou je to lepší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 9:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jio píše:
Taky mě to napadlo. Změřím napětí baterky v autě, přidám 3článek, chvíli to nechám připojené a s připojeným 3článkem zkusím nastartovat. Snad to vyjde. Dík.


To není dobrý. Během té chvilky vybiješ nějakou kapacitu z LiPol, ale v Pb toho bude tak málo, že startovací schopnost asi neobnovíš. Udělej to tak, aby si startoval na tu LiPolku.
Napětí Pb neměř, není důležité.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 9:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Čekal jsem i na tvůj názor. Dík za doplnění. 3článek se už nabíjí, venku se otepluje a tak snad odjedu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 9:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jio píše:
Čekal jsem i na tvůj názor. Dík za doplnění. 3článek se už nabíjí, venku se otepluje a tak snad odjedu.


Na nastartování dieslu 2l s asi 3s? žhavením potřebuješ asi 300mAh. Ale já to měřil u 4čl LiFe A123 (napětí 14,4V)
U té Lipolky jde o to, aby sis zbytečně nesnížil napětí tím, že se budeš pokoušet přelít nějakou energii do Pb.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 10:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Já mám benzín. Tam by měly být i menší mechanické odpory.

Za chvíli by měla už být lipolka nabita a tak vyrazím a po příjezdu (snad) domů hned půjde do práce lidlovka.

Poučení pro příště. Ještě jednou dík oběma.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 10:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
V minulosti se tu řešila otázka jakési "rekuperace", tedy pomocí modelářské nabíječky vybít létací baterky zpět do autobaterky. Pokud si dobře pamatuju, i startování z modelářských baterek se tu řešilo, jen nevím kdy a v jaké sekci.
A ještě, což bude téměř jisté řešení, nemáš možnost tam přijet s druhým vozem (soused, dobrý kámoš ad. ) a nastartovat pomocí startovacích kabelů? Za 5 až 10 minut odjíždíš.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 10:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Tím 3S LiPol to bez problémů nastartuje, stejně jako 10S NiCd.

Mnohokrát vyzkoušeno, mimo jiné i v létě, pokud někdo přehnal nabíjení modelů z auta. Po zapnutí zapalování se ani nepohnuly rafičky, po připojení pohonného packu bezproblémový start.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 11:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Keď som mal ešte štvorkolu s totálne mrtvou Pb, tak som ju párkrát štartoval lipolkou. štartér sa točil živšie ako na zdravej Pb.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 12:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Auto je doma a baterka se už dobíjí na lidlovce. :-) Dík.

Jen pro zajímavost. Baterka měla 12V rovných a byl vynulovaný palubní počítač. Takže nějakou desetinu navíc baterce možná oproti včerejšku nahnalo dnešních 20°C.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 13:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jio píše:
Jen pro zajímavost. Baterka měla 12V rovných a byl vynulovaný palubní počítač.


Napětí samo o sobě nic neřekne. Kdyby si ale ve chvíli, kdy měříš, šlápl na brzdu (pokud brzdové svítí i bez zapalování) nebo blikl dálkovými, už by se dal stav vybití baterky lépe odhadnout.
Ale hlavně že si doskákal domů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 14:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Jo, při zátěží by to bylo ještě méně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: baterie auta
PříspěvekNapsal: pát 27.03.2020 14:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
jio píše:
Jo, při zátěží by to bylo ještě méně.

Nebo taky nic. Už jsem viděl hodně baterek, na kterou jsem pověsil žárovku 12V / 12W a napětí šlo z původních 12V na 3V.
Nápověda je vynulovaný palubní počítadlo.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz