Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Indoor mikrovrtulník
PříspěvekNapsal: sob 07.03.2020 22:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Zdravím,

můžete někdo doporučit vrtulník pro "domácí" létání? Měli jsme 4-kanálový koaxiál MJX tuším F-27 (průměr rotoru okolo 40 cm), pak nějakou 3-kanálovou 20cm hračku na infra ovládání, a pak 3-kanálový koaxiál tuším ze Sparkys, 2.4 GHz 20cm se stabilizací. S tím se lítá/litalo výborně, ale teď je možná na čase posunout se od koaxiálů k opravdovým jednorotorům s kolektivem a tak vůbec. Nevyznám se v tom, ale co bych si představoval je

- lépe okolo 20 cm než 40 cm průměru rotoru, ten MJX byl v obýváku přecejen velký
- stabilizaci, možná i se záchranou
- pokud možno protokol AFHDS, AFHDS2A (FlySky), nebo možnost zapojit vlastní RX

Existuje něco takového? Na prvních pár kliknutí jsem našel Blade Nano, ale je to k vysílačům Spektrum, a zkušenosti jsou rozporuplné.

Díky za tipy, i přinejhorším za doporučení, jak upravit zadání :-)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Indoor mikrovrtulník
PříspěvekNapsal: ned 08.03.2020 10:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jestli teda můžu, tak jsem nějakou dobu měl Blade mCP x. Nejsem úplně šikovný, ale myslím, že 6ch do obýváku moc není. Jako viset se s tím dá, ale na nějaký extra manévr (pro nás méně šikovné a učící se) je doma málo místa i na tak malý vrtulník jaký zmíněný Blade je. V hale pak už jo, ale tam se dá lítat i s trochu většími strojky, které jsou navíc méně "vrtošivé" a i opravy můžou být levnější. I když...

Na doma jsem si dost oblíbil malé koptery typu Eachine 010* a podobné velikosti (betaflight, cleanflight elektroniky...). I tyhle strojky umí být pěkně živé a umí se chovat podobně jako vrtulník (jako neumí lítat vzhůru nohama, ale po puštění kniplů drží v poslední nastavené rovině). Navíc jsou při kolizi s čímkoli přívětivější jak k sobě, tak k okolí. Cena asi taky bude hrát roli. (Třeba tohle umí i obraz a můžu si vybrat typ přijímače)

No, ale vrtulník to není, takže když vrtulník, tak se dívat na náhradní díly. Jinak budou výrobci více méně "opisovat", takže i strojky se budou chovat dost podobně. (si myslím). Moc pod 2000 "to" asi nepůjde a ještě zbývá vyřešit, čím ovládat.

Možná na takové poletuchy pořídit nějaký "multiprotokol**", podívat se na podporované protokoly a podle nich pořídit stroj. Případně se trochu praštit přes kapsu, pořídit 4in1*** a tam už prakticky žádné omezení, co se týče výběru protokolu není. V tomto případě je potřeba u vysílačky vyřešit napájení a mechanické uchycení. Jinak modul se std PPM signálem funguje.

Ještě je možnost nechat mrňouse jen v simulátoru. Ale, pravda, není to ten adrenalin a zábava.

---
* tehle je zrovna skladem v ČR a se zmíněným multiprotokolem funguje

** pokud bys ten multiprotokol pořizoval, přihoď mi tam taky jeden, přidal bych si ho ke své 8ch FS-T6 :) - v poslední objednávce jsem si jej zapomněl přidat.

*** pokud bys pořizoval 4IN1, tak ten 2x neber, ten už mám.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indoor mikrovrtulník
PříspěvekNapsal: pon 09.03.2020 7:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Kedysi pradávno, keď som ešte lietal s TG9x, tak som mal na doma V911
https://www.aliexpress.com/item/6703595 ... web201603_
a nemôžem naň povedať krivé slovo, takže za mňa odporúčam.
Ak netrváš priamo na heli, tak momentálne mám na dlhé zimné večery toto
https://www.rcmodelytt.sk/multiprotocol ... exacopter/
a tiež spokojnosť...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indoor mikrovrtulník
PříspěvekNapsal: pon 09.03.2020 17:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 9.3.2013
Příspěvky: 468
Bydliště: Blansko
kouknul bych po XK K100 nebo K110 sou to super vrtulniky a da se s nima hlavne litat i venku.
vse se na nich nastavuje jak na velke heli a jsou to RTF sety i s vysilacem za fakt dobry ceny.....
Ja sam sem od nich lital skoro vsechny


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indoor mikrovrtulník
PříspěvekNapsal: úte 10.03.2020 10:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Díky za zatím udělené rady.

Docela se mi líbí ten modul 4in1, že se to zapojí přímo do DIN konektoru ve vysílačce a nemusí se řešit nic jiného. Akorát teda asi přitom běží i vestavěné AFHDS2A rádio ve vysílačce - nemůžou se ty dvě věci nějak rušit, když jsou takhle blízko sebe?

Ještě to proberu se synem, co dalšího by se mu tak líbilo, a nějak se rozhodnu. FPV mikrokoptéra by taky mohla být zajímavá. K110 (i jiné XK) vypadají docela dobře, akorát jsem nezjistil, jestli to jde koupit i u nás.

V911 je jen čtyřkanál, jestli se dobře dívám.

No nic, výběr pokračuje.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indoor mikrovrtulník
PříspěvekNapsal: úte 10.03.2020 12:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
S tím 4IN1 - je to ten větší, tzn buď JR nebo Futaba modul, případně nějaký holý bez krabičky a buď zkusit zabudovat do vysílačky nebo do vlastní krabičky - když, tak bych pomohl s návrhem a tiskem. Pak je potřeba zajistit napájení. Ten malý multimodul, co je přímo do FlySky konektoru neumí protokol toho XK.

Kdybys chtěl zkusit, jestli se vysílací moduly nehádají, můžem se někde sejít (ideálně v hospodě :) ) a všechno vyzkoušet.
Neumí vysílačka v režimu "žák" nevysílat?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indoor mikrovrtulník
PříspěvekNapsal: úte 10.03.2020 12:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
YenyaKas píše:
...V911 je jen čtyřkanál, jestli se dobře dívám...

Hej, pozeráš sa dobre.
Ak som porozumel správne zadaniu, chceš niečo na lietanie v byte. S akrobatickým 6- kanálom, hoc aj malým, si v izbe nezalietaš - maximálne môžeš tak visieť. Oživil som po rokoch z nostalgie staré mCPX a na lietanie v izbe to naozaj nie je. Leda ak by mali niektoré tie 6- kanály režim 4- kanál, kde by sa to naozaj správalo ako 4- kanál.
A naopak na lietanie vonku potrebuješ 6- kanál, ale tam by som skôr pozeral od veľkosti 450 vyššie, než na nejakého prcka...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indoor mikrovrtulník
PříspěvekNapsal: úte 10.03.2020 15:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
prikrylm píše:
Kdybys chtěl zkusit, jestli se vysílací moduly nehádají, můžem se někde sejít (ideálně v hospodě :) ) a všechno vyzkoušet.
Neumí vysílačka v režimu "žák" nevysílat?


Já bych se ozval až když budu vědět, co budu kupovat na druhou stranu. Pak bych požádal o vyzkoušení, třeba i v té hospodě.

Krabičku s napájením si umím navrhnout a vytisknout, ale díky za nabídku. Takhle jsem si do toho DIN konektoru zapojoval svůj modul napojený na RX k nějaké staré setové vysílačce, kterou teď používám jako žákovskou.

V režimu žák možná FS-i6 umí nevysílat, ale v tomto režimu jdou do PPM výstupu přímo kniply, myslím že se neaplikují mixy, trimy, endpointy a podobně. Předpokládá se, že třeba elevon mix nebo cykliku bude řešit vysílačka učitele.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Indoor mikrovrtulník
PříspěvekNapsal: úte 10.03.2020 15:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
ddano007:
Přesně tak, sice jsou na YT videa s mikro 6kanály jak s tím dělají různé kousky včetně invertu, ale na tohle nemám ruce. Osmičky a přesuny v pohodě, víc s tím doma nedám. Venku jsem jej doteď neměl. Bavím se o V977, což je jeden z těch mikro vrtulníčků, které fungují. Bohužel se už asi nevyrábí, i když se dá možná sehnat. Z Číny byl docela levný. Nevím teď z hlavy protokol, kterým se ovládá, ale mám na něj v Taranisu v šachtě nějaký jednoduchý multiprotokol. Osobně bych se vyhnul výrobkům od Horizon Hobby (výrobce Bladů).
Co se týká FPV mikrokoptérek, tak to je skvělá zábava. Je to cenově výhodnější hlavně pro toho, kdo už nějaké FPV nádobíčko má. Pak už jsou finanční náklady směšné. Můj poslední strojek Mobula 7 lítá na 2kusy malinkých jednočlánků sériově spojených (nebo větší jednotlivě) a zábavy je s tím dost. Víc ve vláknu viewtopic.php?f=148&t=78655
Příloha:
IMG_20200310_152216.jpg
IMG_20200310_152216.jpg
[ 61.32 KiB | Zobrazeno 10113 krát ]



Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz