Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: úte 14.01.2020 18:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
https://www.youtube.com/watch?v=zGdYtokAhIU&t=9s
dobrý nápad len ten motor mal zakryť

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 8:26 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Udělat se dá cokoli, ale smysl tohle postrádá. Komponenty vyjdou mnohem dráž, než seriový šroubovák s lionkama. Navíc na plynulý rozběh nepotřebuji dvě ruce :D .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 10:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
plynulý rozběh by se dal udělat vhodným reglem, ale nelíbí se mi to axiální namáhání motoru, přecejenom na to ty jednořadé kuličkové ložiska nejsou dělané... :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 10:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Když se podívám na ten motor a nástroje, které autor používá, domnívám se, že budou pracovat v režimu, pro který nebyly navrženy, z toho pak bude vycházet životnost a další. Běžná vrtačka točí do zhruba do 3 tis. otáček (až 2700) a některé, hlavně pak stolní, bývají vybaveny převodovkou. Pozn. Dremel není primárně určen k vrtání. Každý řezný nástroj (což je vlastně vrták také) má nějakou optimální a maximální řeznou rychlost a optimální hloubku úběru (menší být může, to tolik nevadí, větší už může být problém). Řezná rychlost tu bude zcela jistě překročena násobně.
Tenhle motor bude točit zhruba 2 - 3krát více (možná ten násobek bude ještě větší, nezjišťoval jsem, co je motor zač). Otázkou také bude, jak je vedeno vřeteno a jak potom budou namáhaná ložiska. Předpokládám, že jsou tam jen ty, které namontoval výrobce motoru. Pochybuju, že tam bude ještě nějaké axiální, aby zachytilo sílu v ose při vrtání třeba zrovna cihel či betonu. Jako hračka a předvedení své šikovnosti pěkné, ale jinak nic.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 17:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
ty motory mají cca 800 ot/v - no ale mohl by to vytunit a nalepit na plášť motoru smirgl a bude mít i brusku :lol: :lol: :lol:

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 18:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 17.12.2019
Příspěvky: 92
Bydliště: ROSICE u Brna ČR
No a hlavně nevrtat nebo brousit železo a pod. Krásný lapač špon takový otevřený motor :D

Libor.N

_________________
Dogfighter,Twinstar,Elan,Pirát,MarabuXL,ArsenalVB10, Super Chipmunk ,Sea Fury, Kawasaki KI-61, P-51D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 18:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
corsair píše:
ty motory mají cca 800 ot/v ...

To je pravda, zapomněl jsem, běžně používám menší motory s větším kV. Ale stejně by to mohlo mít víc toček (mezi 5 - 6tis.), než běžný motor, používaný v podobných zařízeních.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 18:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Kdyby jste mrkli do popisku, tak motor má 560kV, při těch dvou Li-ion je to cca 4tis, při zatížení to bude tak max 3500, takže žádná hrůza. Nicméně tyto motory se dělají i s 270kV, což by pak dělalo cca 2tis bez zatížení. Nicméně stejně je to kravina bez toho krytování a pořádného ložiska (axiálního)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 20:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
Ktorá továrenská bateriova vŕtačka ma axialne ložisko, tuším ani narexka na 230 V nemá, keď už tam vadí to ložisko.Nie je to zázrak to vtom videu, ale prečo výrobcovia este neprešli na bezkomutatorovi motor?

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 21:04 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
ingwarr píše:
prečo výrobcovia este neprešli na bezkomutatorovi motor?


protože plechovka je za pár korun, vydrží v tom věky a má levnější regulaci.
Příkony jsou malé, takže stříďák tam nemá žádnej smysl.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 21:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
ingwarr píše:
Ktorá továrenská bateriova vŕtačka ma axialne ložisko, tuším ani narexka na 230 V nemá, keď už tam vadí to ložisko.Nie je to zázrak to vtom videu, ale prečo výrobcovia este neprešli na bezkomutatorovi motor?


Je to na delší povídání, jaký směr nabralo ruční nářadí.
Dříve se rozlišoval šroubovák od vrtačky, dne se prezentuje aku vrtací šroubovák. Axiální ložisko není až tak potřeba, první ložisko v převodovce to ustojí.
Bezkomutátorové motory se běžně v aku vrtačkách (šroubovácích) používají, ale zase to zabije slabá LiIon baterka. Navíc je problém s regulací. Nedosahuje kvality regulace komutátorového motoru.
Na šroubování a vrtaní si zvykneš, ale pokud by si chtěl třeba řezat závity, tak to je problém a nejen já to nedávám. Prostě si představ, že potřebuješ nástroj roztočit od nuly a ono to skočí nejdřív na xx otáček a teprve potom si schopen nastavit minimální otáčky.
Ale zase na druhou stranu, pokud potřebuješ výkon a regulace není priorita, tak třeba trhač na šrouby s bezkomutátorovým motorem je super. Jen sebou musíš vláčet LiIon baterku, kde je sestava baterek
3-4x paralelně ne kuli kapacitě, ale kuli potřebnému proudu, který ty LiIonky prostě nedají.
Navíc se bavíme o nářadí, které v provedení s bezkomutátorovým motorem je násobek ceny nářadí s komutátorovým motorem.
Ale je to o prioritách, kdo co potřebuje a preferuje. Pracuji s obojím, srovnání mám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 21:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
dudaj píše:

protože plechovka je za pár korun, vydrží v tom věky a má levnější regulaci.
Příkony jsou malé, takže stříďák tam nemá žádnej smysl.


Na plechovce (700) mám ve vrtačce změřený max, proud 72A z NiCd. Pokud je to malý příkon, kde začíná ten velký?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 22:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
dudaj píše:
protože plechovka je za pár korun, vydrží v tom věky a má levnější regulaci.
Příkony jsou malé, takže stříďák tam nemá žádnej smysl.


Ještě jednu poznámku. Komutátorové motory neničí "požadovaný výkon" pro práci, ale brzda. Tedy zkratový proud. Způsob, jak je vrtačka brzděná. On je rozdíl, pokud vrtáš delší dobu v kuse, nebo šroubuješ stovky šroubů. Asi nejhorší jsou stovky malých šroubů a šikovný (čti rychlý) řemeslník. Několikrát za minutu se brzdí celý mechanický systém vrtačky jen a pouze zkratem motoru. A pokud se nářadí pohybuje v tomto, nebo podobném režimu, tak ten motor skutečně nevydrží na věky. A že už jsem jich měnil...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: stř 15.01.2020 23:04 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
novfra píše:

Na plechovce (700) mám ve vrtačce změřený max, proud 72A z NiCd. Pokud je to malý příkon, kde začíná ten velký?


72 A je proud a ne příkon :wink: .

Co se týče tý brzdy, tak na obou vrtačkách co mám je nějaká mechanická. Nerozebíral jsem je, ale při prudkém zastavení tam něco zaskočí a okamžitě se zastaví. Když ubírám postupně, dojede volnoběh bez cvaknutí.
No a truhlářský montáže jsem nějakou dobu dělal, takže pokud truhlář ničí vrtačky, tak to není ani tak o rychlosti, jako spíš o nešikovnosti.
Protože malý šrouby utahuješ s citem, abys neprošel skrz materiál , nebo dřevotřísku neztrhnul. Nic tam rychle nebrzdíš. Pokud to někdo dělá je čuně.
Já měl na stavbě zase borce, co byli schopní zničit za tři dny kabel na sbíječce v místě kde je gumová přechodka do sbíječky. Ten kabel za to taky nemohl.
A rychlí rozhodně nebyli :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: home made ručná vrtačka
PříspěvekNapsal: čtv 16.01.2020 3:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
novfra píše:
Na plechovce (700) mám ve vrtačce změřený max, proud 72A z NiCd. Pokud je to malý příkon, kde začíná ten velký?
dudaj píše:
72 A je proud a ne příkon :wink:
Ale tak samozřejmě, řekl bych že kolega to moc dobře ví, stačilo si to správně interpretovat :-D


Já to pochopil tak, že z aktuálních baterek (nezáleží tak na voltáži) si to cucne docela dost, na rozdíl od tvrzení
dudaj píše:
... Příkony jsou malé, takže stříďák tam nemá žádnej smysl.


dudaj píše:
... pokud truhlář ničí vrtačky, tak to není ani tak o rychlosti, jako spíš o nešikovnosti...
S tímhle bych polemizoval; stavěl jsem si už dost částí nábytku či jiných věcí z lamina a pamatuji jak to vypadá při sešroubovávání X-kusů desek desítkami vrutů 5-6mm...
Nemáme to všichni nastavené stejně :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz