Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 16:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
jofrey007 píše:
kategorie c0 - c4 v dozhodnuti DU nezodpovedaju kategoriam v delegovanom nariadeni EU - nemoze sa to spajat. Dopravny urad si zvolil vlastne definicie (ale snazil sa dodrzat oznacenie ako je v delegovanom nariadeni).

Je predsa nezmyselné, aby DU vytvoril vlastné definície tried s tým istým označením, ako v EU.
To ako keby slovenský úradník povedal, že európsky známa značka Zákaz vjazdu na Slovensku znamená Parkovisko....
A aj keby vytvoril vlastné definície s iným písmenom, chýba stále kategória modelov ako už spomínaný EasyStar - lahší ako 4kg, ale bez automatickej identifikácie...

jofrey007 píše:
Ma niekto predstavu aku pravnu zavaznost ma DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) pre jednotlive clenske staty EU ? Nasiel niekto definiciu toho co znamena delegovane nariadenie a aku ma pravnu silu ?



Údajne - ale naozaj len údajne, bez overenia - vraj nariadenia EU sú nadradené nad národnými predpismi, ak nie je uvedené inak. Bolo mi povedané, že sa kľudne môže stať, že nejaký orgán v EÚ bude Slovensko postihovať za nesprávnu implementáciu nariadení EU. Ale či naozaj?

Tu je ešte iný problém - predstavme si, že my blbí slovenskí modelári sa Rozhodnutiu Du prispôsobíme a naše Bety a EasyStary vybavíme sprostou elektronikou...
Ale medzinárodné súťaže?
To budú musieť urobiť aj zahraniční modelári? Alebo neprídu na súťaž?

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 16:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Ing.Robinsson píše:
A kdo ti to bude kontrolovat ? Na pos.. i hajzl spadne :lol:


Súhlasím, ale toto je pre mňa to najkrajnejšie riešenie.

Existuje ešte kopec medzistupňov, ako:
- lietať len s modelmi v rozmedzí 4kg - 25 kg (aj tak sem smerujem...)
- prehlásiť malé modely za nad4kilové :D ....

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Naposledy upravil mior dne ned 03.11.2019 16:54, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 16:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
mior píše:
(quote="jofrey007")
Ma niekto predstavu aku pravnu zavaznost ma DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) pre jednotlive clenske staty EU ? Nasiel niekto definiciu toho co znamena delegovane nariadenie a aku ma pravnu silu ?

(/quote)

Údajne - ale naozaj len údajne, bez overenia - vraj nariadenia EU sú nadradené nad národnými predpismi, ak nie je uvedené inak. Bolo mi povedané, že sa kľudne môže stať, že nejaký orgán v EÚ bude Slovensko postihovať za nesprávnu implementáciu nariadení EU. Ale či naozaj?


Nema, tie nariadenia maju charakter VZP a vyssiu platnost ma lokalna uprava, DU ma naopak povinnost zaviest tu EU upravu lokalne, co urobil. A urobil to prisnejsie, co je z pohladu EU OK. Takze riesit sa to da len lokalne. Metoda na to je, ale otazna, pretoze tym ze to nariadenie DU je prisnejsie, nie je v tom priamy pravny problem, je to ako by sa miestna cast rozhodla vydat VZP zakazujuce lietanie modelov na pozemkoch miestnej casti a nikto na svete s tym nic neurobi. Presne toto sa stalo na niekolkych miestach USA.

Takze by som to videl rovnako ako v povodnom prispevku, proste niekto nieco nezvladol. Rozumnu cestu by som potom v prvom kole videl nakopnut DU aby si to posebe precitali, lebo je jasne ze to pisal niekto kto nepochopil C4 ako triedu samu o sebe, ale ako "pokracovanie" tried C0 az C3. On vobec ten text je urobeny velmi neporiadne a vagne.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 17:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
igorb píše:
...lebo je jasne ze to pisal niekto kto nepochopil C4 ako triedu samu o sebe, ale ako "pokracovanie" tried C0 az C3...


Áno, áno toto si vydefinoval úplne presne!!!

igorb píše:
Rozumnu cestu by som potom v prvom kole videl nakopnut DU aby si to posebe precitali...


Ale kto?

Zmôže niečo jedinec v tomto štáte?
To môže snáď len organizácia, dobre podkutá v práve a silná v kontaktoch...

Obrátil som sa mejlom na LERMAS, aj som telefónoval s p. Krupárom (veľmi solídny pán!) a aj som im ponúkol pomoc v rámci mojich možností.
Ale či sa im (nám) niečo podarí, neviem?

Tu by snáď pomohol len Kočner, ten všetko vybaví, ale teraz už asi veľmi nie ... :D

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 17:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
igorb píše:
Nema, tie nariadenia maju charakter VZP a vyssiu platnost ma lokalna uprava, DU ma naopak povinnost zaviest tu EU upravu lokalne, co urobil. A urobil to prisnejsie, co je z pohladu EU OK....


Nemyslím, že je to OK, pretože:
- vynechal určitú kategóriu (už spomínaný vzorový EasyStar) a tak vzniklo akési vákum pre veľkú skupinu modelov, ktoré nie je kam zaradiť
- predefinoval triedu C4, čím uviedol ľudí v omyl.

Kedy to spravil prísnejšie (napr. že každý model bude mať naviac nad rámec Nariadenia EU ešte na chrbte zelený pás), vtedy je to z pohľadu EU OK.

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 17:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 170
mior píše:
igorb - píše:
Rozumnu cestu by som potom v prvom kole videl nakopnut DU aby si to posebe precitali...

mior sa pýta:
Ale kto?

Nechcel by som byť zlomyselný, ale odpoveď sa priam natíska:

Ak si v mysli premietnete kauzu Rozhodnutie 1/2015, tak vtedy - pred štyrmi rokmi, všetci zazlievali ZMoSu (Zväz modelárov Slovenska), že na vzniknutú situáciu nereaguje, že modelárov nebráni, že .....

Výsledkom bolo, že ZMoS bol prehlásený za neschopnú organizáciu, a keďže nebola ochotná dobrovolne vypratať sa zo scény, tak sa ozvali hlasy, že by mala vzniknúť organizácia nová, plná života, aktívna, nebojácna, ktorá sa nebude báť za modelárov postaviť, ktorá keď bude mať dostatok členov, tak bude mať vyjednávaciu silu .....

A tak vznikol LERMAS.

A ja som doň vstúpil.
Však chcem, aby mal vyjednávaciu silu.

No a teraz sa stalo, že sa pár rokov s pár rokmi zišlo a je tu paradoxne situácia náramne podobná tej z roku 2015. Len o dosť horšia!
A ja horím nedočkavosťou a zvedavosťou, či nová organizácia, zastrešujúca modelárov Slovenska, opäť nebude hrať mŕtveho chrobáka, ako oňahdy ZMoS v roku 2015.

A či po pár mesiacoch nebudeme požadovať vznik novej organizácie - nejakého LeMoS-u (Leteckí modelári Slovenska), od ktorej budeme chcieť, aby bola: plná života, aktívna, nebojácna, ktorá sa nebude báť za modelárov postaviť, ktorá keď bude mať dostatok členov, tak bude mať vyjednávaciu silu .....

Len neviem, či aj do tej tak radostne a plný očakávania vstúpim.

Nie, ja nechcem novú organizáciu! Som členom a platím členské v tejto, tak sa obraciam na ňu.

Ale ak sa ma niekto spýta, čo chcem od LERMASu, tak mu odpoviem:
Chcem vedieť, čo mám robiť po 15.novembri 2019!
Môžem lietať bez preukazu pilota na diaľku?
Ak nie, ako si ho do toho dátumu môžem vybaviť?
U koho sa mám hlásiť?
Kto mi ho vydá?

Chcem vedieť, do ktorej kategórie moje modely spadajú. Mám ich viacero: od jedného kila až do cca 10kg.
Majú mať moje modely nejaké jedinečné identifikačné číslo?
Ak áno, ako si ich do toho dátumu môžem zohnať-vybaviť?
U koho sa mám hlásiť?
Kto mi ich pridelí?
Ako je to s tými diaľkovými identifikátormi? Kde ich kúpim? Ako ich mám objednať?


.....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 18:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.9.2005
Příspěvky: 948
Bydliště: Košice
zial on to nepoplietol...on to tak napisal naschval...
LERMAS pripomienkoval NAVRH Rozhodnutia 1/2019, zda sa ze nase pripomienky zmietli zo stola... :(

A aby som nezabudol - Navrh rozhodnutia dostali VSETCI predsedovia klubov LERMAS a individualni clenovia LERMAS. Informacia o moznosti pripomienkovania visela na stranke LERMAS 2 tyzdne. Od 60 klubov sme dostali odpoved od 6-tich klubov. Na co su nam take kluby, ktorych nezaujima tato problematika ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 18:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
jofrey007 píše:
zial on to nepoplietol...on to tak napisal naschval...


Ak to takto napísal naschvál, tak nech zaradí už spomínaný EasyStar do správnej triedy!

A uvidíme, ako to odôvodní!

A to naozaj neexistuje nejaká páka na paka, ktorý to napísal naschvál a ešte zle?
Jeho nadriadený? Iný orgán?
To jeden človek svojim rozhodnutím moci zničí modelárstvo na Slovensku, súťaže, prácu s mladými?

Čo tak to teda zmedializovať? Tlač, TV a iné?

Veľmi preveľmi mi to pripomína kauzu Telekomunikačného úradu o frekvencii 2,4 GHz.
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id=446&n=dobra-sprava-pre-modelarov

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Naposledy upravil mior dne ned 03.11.2019 18:34, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 18:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.9.2005
Příspěvky: 948
Bydliště: Košice
porovnal som si dokument ktory sme dostali na pripomienkovanie s dokumentom ktory je vydany. Zhoda na 99%.
K navrhu som mal 23 pripomienok - zda sa ze jedna bola akceptovana - a to chybne cislovanie poznamok pod ciarou - 8O

Uz len takyto rozpor v definicii cinnosti pilota:

(7)
Pilot na diaľku je povinný počas letu neustále vizuálne a zároveň s použitím vhodných technických prostriedkov, ak je takýmito prostriedkami systém diaľkovo riadeného lietadla vybavený, pozorovať okolie, prekážky a letovú prevádzku a vyhnúť sa inej letovej prevádzke na základe princípu vidieť a vyhnúť sa.

(1)
Let podľa podmienok subkategórie prevádzky A1 možno vykonať:
e) s udržaním priameho vizuálneho kontaktu s bezpilotným lietadlom,

Oproti tomu Nariadenie EU to ma popisane podstatne rozumnejsie
2. Počas letu pilot na diaľku:
b) musí udržiavať priamy vizuálny kontakt (VLOS) s bezpilotným lietadlom a dôkladne vizuálne kontrolovať vzdušný priestor okolo bezpilotného lietadla, aby sa predišlo akémukoľvek riziku zrážky s lietadlami s posádkou. Pilot na diaľku musí prerušiť let, ak prevádzka predstavuje riziko pre iné lietadlá, ľudí, zvieratá, životné prostredie alebo majetok;


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 18:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 170
jofrey007 píše:
zial on to nepoplietol...on to tak napisal naschval...
LERMAS pripomienkoval NAVRH Rozhodnutia 1/2019, zda sa ze nase pripomienky zmietli zo stola... :(

A aby som nezabudol - Navrh rozhodnutia dostali VSETCI predsedovia klubov LERMAS a individualni clenovia LERMAS. Informacia o moznosti pripomienkovania visela na stranke LERMAS 2 tyzdne. Od 60 klubov sme dostali odpoved od 6-tich klubov. Na co su nam take kluby, ktorych nezaujima tato problematika ?

Nuž, väčšina modelárov nemá právnické vzdelanie.
Ja som napr. nevedel, že okrem Rozhodnutia 1/2019 tu zohrávajú svoju rolu aj nejaké Delegované či Vykonávacie predpisy európskej komisie.
Ale vlastne ani teraz nie som si tým istý!
Čo človek - to názor. A ja - bágrista sa mám v tom vyznať!

A okrem toho: ja by som to tým 54 klubom nezazlieval. Evidentne to sú pragmatici, realisti, či ako to nazvať.
Vedeli, že je zbytočné, aby jednotlivci nejaké pripomienky dávali, keď vidíš, že je zbytočné, aby pripomienky dával mnohopočetný LERMAS - stavovská organizácia ctihodnému Dopravnému úradu.


Naposledy upravil leone dne ned 03.11.2019 18:41, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 18:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Citace:
porovnal som si dokument ktory sme dostali na pripomienkovanie s dokumentom ktory je vydany. Zhoda na 99%.
K navrhu som mal 23 pripomienok - zda sa ze jedna bola akceptovana - a to chybne cislovanie poznamok pod ciarou -


Tak toto je veľmi, veľmi smutné!

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 18:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.9.2005
Příspěvky: 948
Bydliště: Košice
mior píše:

Ak to takto napísal naschvál, tak nech zaradí už spomínaný EasyStar do správnej triedy!

A uvidíme, ako to odôvodní!

A to naozaj neexistuje nejaká páka na paka, ktorý to napísal naschvál a ešte zle?
Jeho nadriadený? Iný orgán?
To jeden človek svojim rozhodnutím moci zničí modelárstvo na Slovensku, súťaže, prácu s mladými?

Čo tak to teda zmedializovať? Tlač, TV a iné?

Veľmi preveľmi mi to pripomína kauzu Telekomunikačného úradu o frekvencii 2,4 GHz.
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id=446&n=dobra-sprava-pre-modelarov


Buducu nedelu je zasadanie predsednictva LERMAS, bude sa rokovat aj o dalsom postupe a moznostiach.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 19:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.9.2005
Příspěvky: 948
Bydliště: Košice
leone píše:
Nuž, väčšina modelárov nemá právnické vzdelanie.
Ja som napr. nevedel, že okrem Rozhodnutia 1/2019 tu zohrávajú svoju rolu aj nejaké Delegované či Vykonávacie predpisy európskej komisie.
Ale vlastne ani teraz nie som si tým istý!
Čo človek - to názor. A ja - bágrista sa mám v tom vyznať!

A okrem toho: ja by som to tým 54 klubom nezazlieval. Evidentne to sú pragmatici, realisti, či ako to nazvať.
Vedeli, že je zbytočné, aby jednotlivci nejaké pripomienky dávali, keď vidíš, že je zbytočné, aby pripomienky dával mnohopočetný LERMAS - stavovská organizácia ctihodnému Dopravnému úradu.


Je mi jasne, ze vacsina ludi nema vo svojich schopnostiach pripomienkovat navrh takehoto dost zloziteho dokumentu. ALE mna by skor zaujimalo kolko predsedov klubov informovalo svojich clenov, ze nieco take sa deje... Uz len keby sa z 800 ludi LERMAS nasiel jeden pravnik, ktory by vedel poradit tak to by bolo super... Alebo mozno v LERMAS ziadny pravnik nie je :(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 21:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
Nezáviděni hodná situace když 12 dnů do spuštění nových pravidel se o své modelářské ovečky ty které si platíte nestaraji, alespoň dle webu, kde není ani zmínka o novinkách, zato ale tam pořád leží toto.
Pokud to bylo bez odezvy, tak výsledkem je adekvátní situace - jak se do lesa volá, tak se z lesa ozýva :?
(jen tajně doufám, že toto nebude v bledě modrém také v CZ)

Ještě že je zde komerce https://www.aprop.sk/clanok/pravidla-lietania-s-dronmi a dle té to není tak špatné :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 21:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
jofrey007 píše:
zial on to nepoplietol...on to tak napisal naschval...

Houbelajz, keď si pozrieš 945ku a toto slávne Rozhodnutie je jasné, že to napísal ktosi, kto nemal páru, o čom je kategória 4.

jofrey007 píše:
Na co su nam take kluby, ktorych nezaujima tato problematika ?

Akože nič v zlom, ale keď sme sa takto začiatkom roku naťahovali na RCportal o individuálnych členoch, tak bolo jasné, že nič nerobia a treba sa ich zbaviť. Tuším sú teraz na rade kluby :mrgreen:
A tie správy o úspechoch LERMASu, pri vyjednávaní...
A už máme vyjednané :?

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz