Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: ned 06.10.2019 20:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ahoj, dnes se mu při létání stala zvláštní věc. Mám zhruba půl roku starý akumulátor https://www.peckamodel.cz/yun1300325-pe ... 00-mah-25c, který používám v upraveném modelu Pluto. Motor je turnigy 2826/1400, této je 20A. Nabíjím to starým Sharkem 20, který je bez balanceru, ten nemám ani externí. Nikdy nenechávám baterku vybít na hranici kapacity, nejvíc jsem dodával 900 mAh, standardně mezi 600 - 700 mAh. Včera jsem dobil 727 mAh a dnes šel létat. Po zapojení jsem přidal plyn, model se razantně rozjel, ovšem po asi dvou - třech metrech zjevně poklesl výkon motoru a sotva jsem odstartoval. Pokusy byly dva a oba dopadly stejně. Baterku jsem proto připojil k nabíječce, doplnil jsem cca 130 mAh a šel na start, let už probíhal bez problémů a dobře jsem si zalétal.
Stalo se někomu z vás něco podobného? Je to jen náhoda, nebo je chyba v akumulátoru, či jinde (a kde). Stejně nabíjím akumulátory v dalších modelech (všechno to jsou vzorové modely pro kroužek, jinak dělám čuďáky).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: ned 06.10.2019 20:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Tipuju špatný dotyk v konektoru. Při větším odběru ztratil kontakt a vznikl velký přechodový odpor. Po dobití a novém připojení byl v jiné poloze a už nezlobil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 3:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Na problém v cestě vedení sílového napájení motoru od accu přes ESC to sedí.
Ten vackel nemusí být jen v kontaktech silového konektoru, ale i místě pájení
vodičů se kterými se hýbe při spojování a rozpojování. Vzácněji i spoje mezi články.
_ Používám postup žárovku 50W 12V (případně i víc jak 1) nejdřív jen na accu vrklat a tahat
za dráty. Pak žárovku až za ESC. Nakonec i s motorem v modelu (pokud jde nejlépe bez vrtule).
Občas je to hledání slušná DUCHAŘINA za doprovodu "generálských" efektů (Parkinson z.).
_ Sharka 20 mám a používám dlouho. Bral jsem jej v akci a zbylo i na externí balancér.
(Dnes asi nejblíž je RAYTRONIC C11 nabíječ s balancerem 60W.
Už umí i nejen Li-Fe ale i Li-HV. Přes USB jde jen upgrade firmware, ne záznam grafů do PC.)
_ Nabíjíš i po létání? Nebo jen před létáním. Nevím jaká byla přestávka.
Těch přes 700 mAh z 1400 na samovybíjení se mi zdá docela dost.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 7:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Kabely jsou možné, ale osobně si tedy myslím, že to klidně může být i odešlý jeden článek - zrovna včera jsem dělal velký úklid a našel jsem hned dvě sady, kde dva články byly "tak nějak OK", ale třetí měl Ri přes 200mOhm.

A upřímně si myslím, že používat dnes Shark 20 je až hloupost (omlouvám se, ale opravdu to tak vidím), tady nejde o samotné balancování, ale spíš o to, že tím naprosto ztrácíš informace o stavu sady - zrovna ten odcházející článek vidíš na první pohled při zobrazení napětí a pokud nabíječ navíc umí měřit Ri, tak je stav ještě jasnější.
V době, kdy se i v ČR dá sehnat použitelný nabíječ u 500 korun a vyloženě slušný kolem 1000 korun mi fakt nedává užití podobné historie smysl...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 8:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Většinou nabíjím po návratu z letiště. Tentokrát jsem tak nenabíjel, nechal jsem to a nabíjel až večer před dalším létáním (týden). Takže těch cca 700 mAh není úbytek samovybíjením, ale odběr v rámci letu, no a malinko (pár mAh v řádu jednotek až třeba desítky) by bylo to samovybíjení. Stává se, že baterky nabiju a z nějakého důvodu nejdu. Dobíjím znovu před dalším (plánovaným) létáním a to se dobije velmi málo (jednotky až nějaká desítka mAh od samovybíjení). Jinak uvažuju o koupi druhé nabíječky, už s balancerem. Ale nebude to žádná strojovna s megavýkonem, předpokládám něco podobného jako Shark, ovšem s dalšími programy a hlavně balancerem. Sharka držím proto, že na moje čuďáky stačí - dobít baterku Tx a Rx to umí, oboje NiMH. Lipolky jsem v trochu větší míře začal používat až v souvislosti s prací v kroužku. Do té doby jsem měl elektry jen dvě, na (dnes už zašlý :( ) VDC a pak jsem si postavil takový modýlek, do kterého jsem dal původní pohon z VDC, když jsem přešel z DC na AC motory.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 8:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Letitý Shark 20 mimo další ukazuje i napětí článků. Pokud jeden z článků má Ri 200mR oproti ostatním 20mR
musí to být vidět napětí U1-U2-U3 jak při nabíjení (5A, 43W). Tak při vybíjení samotnou nabíječkou 2A, 10W
_ To nemluvím o možnosti I a U graficky záznam do PC s užitím volně stažitelného SW od Vladimír Přibyl
_ Pokud je ujeté Ri (není to o vodičích a spojích) lze obvykle čekat větší pokles kapacity a nárůst samovybíjení
http://www.vprheli.cz/SharkLab.html
_ Pokud některý z Shark 10, 20 nebo 30 (nebo jeho obdobu) máte, a vyhovuje vám není důvod jej vyhazovat
_ Ri lze primitivně zjistit připojením odporové zátěže a multimetrem měřit na balančním konektoru Uj článků *)
_ CEVARO
Céčka a vnútorný odpor LiPo akumulátorov - Rozšírený a upravený pôvodný článok.
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?showme=clanky&idc=3
Zistenie skutočných Céčok batérie bez špeciálnych prístrojov'
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?showme=clanky&idc=124
[url]rcmodely.cevaro.sk/index.php?showme=clanky&idc=124[/url]
_ RCMania - Vnitřní odpor LiPol článku
http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=42&t=73105&hilit=Vnit%C5%99n%C3%AD+odpor

_ *) U toho se vyplatí důkladná vizuální kontrola dostupných uzlů. Někdy nutno i ty vnitřní po rozebrání

==edit02 Úprava druhého odkazu CEVARO


Naposledy upravil guchar dne pon 07.10.2019 9:22, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 8:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Docela dobrý lowend je
Turnigy Accucel 80W - https://hobbyking.com/en_us/turnigy-acc ... pable.html , tento nabíječ vypadá na pohled stejně, jako notoricky známé 50W verze prodávané pod spoustou názvů, ale kupodivu se uvnitř liší poněkud víc, než by se zdálo (není to jen prosté posílení o 30W) a přijde mi v této nadprůměrně přesný, umí slušně měřit Ri atd.

Jinak jak píšu - balancer je užitečný při nabíjení, ale tomu bych dal důležitost tak nejvíc 40%, větší část přínosu vidím v těch souvisejících funkcích, které ti poskytují přehled a informace.

Mimochodem kdyžtak pošli SZ, mám doma nabíječe lehce přemnožené a možná by se něco podle tvých požadavků našlo...

Pro Guchara - jasně že Ri zjistíš i bez balanceru, ani bych neřekl "primitivně", ono to je ve výsledku spíš přesnější. Tady ale jde spíš o praktičnost užití - u modernějšího nabíječe prostě "koukneš a vidíš", že jeden článek je nějak mimo a víš co máš sledovat atd...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 9:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@DAF Nevím jestli zde (nebo lépe někde o nabíječkách) popsat své představy o té NOVÉ DRUHÉ nabíječce
cena, ext./interní zdroj, Imax - Wmax na-/vybíjení, typy článků (hlavně zda i Li-HV / (nebo nastavitelné Umax)),
dobíjení/vybíjení storage, rekuperační vybíjení =velké I, vestavěné balancování mají dnes snad už všechny.
_ K Shark 20 by jsi možná sehnal použitý balancér. I když to asi není to jediné co potřebuješ.
S těmi Imax a Wmax pak souvisí i požadovaná doba (představa jak dlouho jsem ochoten čekat).
_ Když jsem chtěl něco levného, musel jsem se vždy pár věcí vzdát.
_ Ty nejlevnější nejednoduší měly nabíjení článků přes servisní-balanční konektor Imax řádově stovky mA.
P. S. Dík za reakci PŘED/PO létání.

@tomashr Za mne: Fu Storage, Li-HV, Ri . + 30W se někdy hodí - jiní nepotřebují
" ... uvnitř liší poněkud víc, než by se zdálo (není to jen prosté posílení o 30W)
a přijde mi v této nadprůměrně přesný, umí slušně měřit Ri atd..." Tady věřím tvému hodnocení.
Nějak jsem v doplňcích neviděl zda SW "you can monitor pack voltage, cell voltage
and other data through real-time graphs during charging" je zahrnut v dodávce, nebo zda jej nutno dokoupit.
_ Má zkušenost: Balancování při nabíjení hlídám, abych accu nezničil.
_ A i když je to otrava a ztráta času, není od věci články srovnat před nabíjením.
Pak mi přijde, že s vyrovnáváním při nabíjení už to jde balancéru líp a snadněji. Kratší nabíjecí časy.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 10:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Jak jsem psal i jinde, elektrikám se příliš věnovat nehodlám, ale okrajově musím (kvůli kroužku). Uvažuju o tomhle https://2114988612.eshop-rychle.cz/Nabi ... W-d540.htm. Mimochodem to mají i mi kluci. Sharka krmím z externího zdroje 13,8V/10A (dá to i 12A), ale zdroj mám jen jeden, proto bych vzal něco kombinovaného.
Pravdou je, že v podstatě tu baterku nemám možnost nějak změřit. Zjistím jen koncové napětí všech tří článků a dodaný náboj. Ideální by bylo, mít možnost změřit každý článek samostatně.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 10:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.4.2014
Příspěvky: 1114
Bydliště: ostrava-svinov
chce to nabíjet přes balancer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 11:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
ago-56 píše:
chce to nabíjet přes balancer.

Že mě to nenapadlo dřív :lol: ! Právě proto uvažuju o koupi něčeho dalšího. Nemám, a nehodlám si pořizovat, něco na 6S3P 8000 mAh, abych potřeboval aparát s jadernou elektrárnou jako zdrojem :wink: . Také nepředpokládám, že někdy v brzké době kapacita mnou užívaných baterek překročí 2000 mAh (nepočítám NiMH). Maximálně vyměním tu současnou baterku v Plutu za 1800 3S, a tu koupím jen jednu.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 12:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.4.2014
Příspěvky: 1114
Bydliště: ostrava-svinov
Na MAXI BAZARU je jich dost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: pon 07.10.2019 15:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@DAF: "Pravdou je, že v podstatě tu baterku nemám možnost nějak změřit."
Tohle je malé, takže i na letiště. Podobných "bazneků" je celá řada. Možná někde i levněji nebo od číňana.
LiPo alarm 2-8S - zvuková signalizace napětí
https://www.modelobchod.cz/cz-detail-1217022-lipo-alarm-2-8s-zvukova-signalizace-napeti.html
_ Na článcích 1 a 2 (odkud se bere napájení) to někdy šidí a 0.01 až 0.02 V směrem dolů.
_ Pokud se šizení chci vyhnout na dám (přes "rozbočovací" konektor) dva nějaké a měřené články od 3. dál
_ Na stole "ústí" transduktorů přelepím, nebo transduktory propojkou odpojím.
_ Lipo 6S (8S) - alarm napětí
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=7&t=85913&p=1450465&hilit=lipo+alarm#p1450465

https://www.sbazar.cz/nasevecinaprodej/detail/16735305-digitalni-meric-napeti-lipo-alarm-2-8s-pro
https://www.ebay.com/itm/1-8S-Lipo-Battery-Speaker-DIY-Kit-Display-Red-Alert-2-1-Indicator-Monitor-/253742673799


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 14:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Minulý týden jsem dobil tuto baterku, ale s modelem jsem nakonec neletěl. Nabil jsem den před plánovaným létáním. Baterku jsem nechal do dnešního dne nabitou. Dnes počasí není na létání nic moc, tak jsem aspoň zkusil, jak se baterka bude chovat. A nezklamala :evil: . Po zapnutí vše jak má být, regl zahrál, serva fungovala. Zapnul jsem motor a ... a po třech vteřinách výkon spadnul odhadem o třetinu. Takže seženu nějaké měřáky a zkusím proměřit. V každém případě je baterka nejspíš v pr...yč. Nejspíš jeden článek nebude v pořádku (tipuju). Mám ovšem dvě další a ty, přesto že jsou starší, fungují zatím bez problémů.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles výkonu akumulátorů
PříspěvekNapsal: ned 03.11.2019 15:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@DAF: "... Nejspíš jeden článek nebude v pořádku (tipuju)..." Moje (opakovaná) zkušenost:
Jeden článek je nejhorší. Zbylé bývaly jen o MALOU TROCHU lepší (válcové LiPol 1500 mAh cca 3 a víc roků).
Po pár cyklech (články samostatně = vybíjení-nabíjení NABÍJEČKOU) "dohnaly" ten nejhorší. Pokles Ah nárůst Ri.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz