Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 3:25 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.5.2016
Příspěvky: 59
Bydliště: Hradec Králové
Vážení,
mám dotaz, rozhodl jsem se vyměnit v Piperu s rozpětím 2,5m žhavík 30ccm za benzinový 20ccm. Zásoba paliva do žhavíka došla a když jsem se díval na jeho ceny, otevírá kudla v kapse.
Mám ještě další dvě éra s benzinovým motorem, ale nikdy jsem nemusel zabíhat nový motor, byly z druhé ruky už zaběhnuté.
Potřeboval bych nějaké obecné informace, jak dlouho zabíhat, jestli v rozsahu všech otáček, na co si dát pozor, atd.
Nemám zájem diskutovat o elektrifikaci, prostě do velkých letadel elektriku nechci, to jen kdyby to nějakého aktivistu napadlo...
děkuji předem všem


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 4:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 5.12.2013
Příspěvky: 565
Bydliště: okr.Vyškov
U každého nového motoru najdeš návod k použití.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 7:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Zamena 30ccm za 20 ccm benzin sa mi zda vykonove dost malo aj ked je to do pipera, letiet to sice bude, ale asi bez rezervy vykonu. Benzin pri takychto lietadlach, kde nemusis ist hned do plnych vykonov, kludne urob v lietadle s trochu vacsim obsahom oleja. Ked si motor sadne, to budes citit aj na jeho kludnejsim chode a mozno bude treba trochu priskrtit skrutky nastavenia paliva. Inak toho 30ccm zhavika by som skusil prerobit na benzin . Das tam iskriacu sviecku, k nej zapalovanie. Priskrutkujes sondu otacok, magnet, benzin , olej v pomere 1:20 . Pre zaciatok pokial to nastavis pouzijes elektricky starter, aby si neprisiel o rameno. A hotovo. Pojde to aj bez walbra.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 7:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Michal z H. Králové píše:
Vážení,
mám dotaz, rozhodl jsem se vyměnit v Piperu s rozpětím 2,5m žhavík 30ccm za benzinový 20ccm. Zásoba paliva do žhavíka došla a když jsem se díval na jeho ceny, otevírá kudla v kapse.
Mám ještě další dvě éra s benzinovým motorem, ale nikdy jsem nemusel zabíhat nový motor, byly z druhé ruky už zaběhnuté.
Potřeboval bych nějaké obecné informace, jak dlouho zabíhat, jestli v rozsahu všech otáček, na co si dát pozor, atd.
Nemám zájem diskutovat o elektrifikaci, prostě do velkých letadel elektriku nechci, to jen kdyby to nějakého aktivistu napadlo...
děkuji předem všem

Žhavík 30ccm nahradíš výkonovo benzínom minimálne 40ccm.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 7:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.2.2007
Příspěvky: 328
Bydliště: Velké Opatovice
Zabeh benzinoveho motoru neni slozita vec. Urcite vychazej z navodu vyrobce. Nekdo zabiha motor nejdriv na stojanu a teprve pak dava do modelu. Ja osobne namontuju motor primo do modelu. Namicham benzin s olejem podle doporuceni vyrobce a na letisti model privazu, aby mi nemohl pojizdet a motor nastartuju. Necham ho bezet cca 10 min na zvyseny volnobeh a bohatsi smes, obcas kontroluju teplotu hlavy.(je to trochu o zkusenostech rozpoznat, jestli se neprehriva) Pokud se mi zda horky zhasnu ho, necham vychladnout, dam jeste bohatsi smes a zkusim znovu. Pokud je vse vporadku zacnu zvysovat otacky. Vzdycky pridam, necham chvili na vyssich otackach a zase stahnu na volnobeh. Postupne pridavam vic a vic az se postupne proptracuju k plnemu plynu. V teto fazi je uz potreba trochu ochuzovat smes, aby motor vysich otacek dosahl a byl schopny je udrzet. Chce to ale neprehnat. Timto zpusobem vyvrkam cca 1-2 nadrze. Pak uz zacnu s modelem jezdit po plose letiste. Po spotrebovani dalsi cca 1 nadrze odstartuju a litam jen tak sem tam. Bez akrobacie a bez zbytecne vysokych otacek. Pri tom je potreba dobre poslouchat motor a pri jakekoli zmene zvuku, nebo chovani okamzite pristat a zjisit co se deje. Postupne zacinam motor prohanet vic a vic. Nejlepsi je zabeh delat v podvecer, kdy je uz chladneji a na letisti je klid. Ono se spatne posloucha motor, kdyz kolem me lita nekdo jiny. Pokud vse probiha dobre doseridim motor a namontuju kryt.

P.S. nahradit triciitku zhavik dvacitkou benzinem mi taky prijde malo. Benzinovy motor ma mensi vykon, takze pokud to s tim zhavikem mebylo hodne premotorovany asi to moc litat nebude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 9:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Já jsem měl benzín 25 ccm v Piperu 2,3 m a rozhodně bych ho neoznačil za přemotorovaný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 10:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
Záběh malého benzínu - v podstatě bylo zodpovězeno. Já jsem dvacítku zabíhal na letadle, řídím se tím, že pokud jde po jedné dvou nádržích na volnoběh s občasným přidáním poté seřídit a drží plný plyn, dávám několik startů na malé rychlosti s občasným plným výkonem. Většinou po cca litru paliva si motor sedne , ale to neznamená, že už je zaběhnutý. Prostě nehonit na plný plyn a hlavně zajistit dobré chlazení a vyšší procento oleje dle doporučení výrobce motoru.
Výměna žhavíka 30 za benzín 20 - myslím si, že k dobré radě chybí základní informace. Třeba - kolik váží ten Piper nebo jaké značka je ten benzín a jaký bude mít výfuk
Takže jen pro srovnání - můj první piper o rozpětí 2,8 m vážil 6,6 kg a byl tam motor Titan 38 ccm - tedy žádný dělník. Přesto jsem s ním naprosto bez problémů tahal větroně o váze do 7 kg.
Druhý - "vylepšený" piper měl již motor ZDZ 40 a rouru, ale váhu na stejné rozpětí 9,5 kg. tahal sice až 9 kg, ale letové vlastnosti byly horší...
No a 20ku Titan s rourou mám v akrobatu o váze 4,9 kg a letadlo s tím visí.
Takže za mě bych se 20 do Pipera 2,3 m a váhy do 6ti kg nebál a bude s ním příjemné poletování za hubičku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 20:00 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.5.2016
Příspěvky: 59
Bydliště: Hradec Králové
Díky za rady k záběhu.
Jelikož se jedná o lehkou konstrukční stavbu, tak éro bude mít i s benzinovým motorem 5,94kg. Benzinový motor 20ccm má včetně všeho 840g, žhavík 30ccm měl celkovou 1,53kg, takže jsem ušetřil 690g. Hmotnost baterie nepočítám, protože jsem tam měl kvůli spolehlivému nízkému volnoběhu přižhavování a ty tam zůstanou pro zapalování. S žhavíkem mělo éro přebytek výkonu, tudíž nemám obavu, že by s benziňákem bylo nelétavé.
Jedno z kritérií při výběru motoru pro mne bylo to, že ten benzinový je prakticky velikostí totožný s žhavícím, sedí do původního lože, nemusím upravovat haubnu, takže minimální zásahy do éra.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 21:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Pokial ti ide len o uchytenie, tak si tam daj nieco taketo,
https://hobbyking.com/en_us/ngh-gt35r-3 ... 4-2hp.html,
Pripadne aj 4t od tejto znacky, 30, pripadne 38ccm.
Urcite si usetril vahu? A co zmena taziska.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: čtv 16.05.2019 2:39 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.5.2016
Příspěvky: 59
Bydliště: Hradec Králové
jozefbb píše:
Urcite si usetril vahu? A co zmena taziska.


Určitě, možná to nebude celých 690g, ale zatím je dost prostoru pro experimentování s těžištěm. Díky větší hmotnosti původního motoru byly baterie jak přijímačové, tak k přižhavování za těžištěm. Nyní půjdou baterie k zapalování na motorovou přepážku, čímž se posunou o nějakých cca 45cm před těžiště. Přijímačovky lze také přesunout, atd. Chytřejší budu až po výměně motoru. Ten mimochodem hodlám zaběhnout mimo éro.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: čtv 16.05.2019 5:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.2.2007
Příspěvky: 328
Bydliště: Velké Opatovice
Zabehnout mimo ero samozrejme muzes. Ale definitivni zabehnuti nastane az ho osadis do modelu. Prece jen pod krytem motoru jsou jine podminky nez na stojanu. Na stojanu je zase lepsi pristup k motoru :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: čtv 16.05.2019 6:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2009
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha 9 Kyje
Obrázky: 0
Já měl Piper 3000mm, motor DLE 30, letovka 9kg, létání pohoda, klídek na půl plynu, ani na start nebyl plný plyn potřeba, taky mě z toho všichni zrazovali, ale bylo to úplně OK.

_________________
Moje stroje http://galerie.rcserver.cz/index.php?sum=341
www.rctomas.webnode.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: pát 17.05.2019 3:57 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.5.2016
Příspěvky: 59
Bydliště: Hradec Králové
TomasTR píše:
...taky mě z toho všichni zrazovali, ale bylo to úplně OK.


Všiml jsem si, že se velmi často diskuse na konkrétní dotaz zvrtne v blábolení o něčem jiném, ale to ignoruji. Možná je to tím, že někteří "mazáci počtem komentářů" lehce podlehají dojmu, že ten co má těch komentářů podstatně méně je nezkušený, nebo adolescent. :wink:
Já jsem už dříve narozený a modelařím cca 45 let, takže v ledasčem si poradím bez potřeby diskutovat to na fórech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: pát 17.05.2019 5:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2009
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha 9 Kyje
Obrázky: 0
Michal z H. Králové píše:

Všiml jsem si, že se velmi často diskuse na konkrétní dotaz zvrtne v blábolení o něčem jiném, ale to ignoruji. Možná je to tím, že někteří "mazáci počtem komentářů" lehce podlehají dojmu, že ten co má těch komentářů podstatně méně je nezkušený, nebo adolescent. :wink:
Já jsem už dříve narozený a modelařím cca 45 let, takže v ledasčem si poradím bez potřeby diskutovat to na fórech.


Njn, lidi jsou svině, kazí témata a diskuze jiných, např. nechápu tento tvůj plodný příspěvek.

_________________
Moje stroje http://galerie.rcserver.cz/index.php?sum=341
www.rctomas.webnode.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záběh benzinového motoru
PříspěvekNapsal: pát 17.05.2019 13:10 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 10.5.2016
Příspěvky: 59
Bydliště: Hradec Králové
TomasTR píše:
Njn, lidi jsou svině, kazí témata a diskuze jiných, např. nechápu tento tvůj plodný příspěvek.


Myslím, že jako zakladatel vlákna mohu napsat co se mi v odpovědích líbí a co ne, nemyslíš...?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz