Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: pát 10.05.2019 15:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
dudaj píše:

není jenom tvůj :D . Já sám jedno letadlo vyhodil, než abych se tahal s katapultem :lol: .
A znám lidi, co katapult odmítají ze zásady.

Pro Marek-Km ano, a mimo jiné i proto všem doporučuji mod 1 :lol:

Mod 2 je návyk z autíček a lodiček, kde je na levé ruce plyn a na pravé zatáčení.
Nicméně když se s něčím hrabu po zemi , tak mi nedělá problém plyn na levé ruce. Ale mít křidýlka a výškovku na jedné páce mi
prostě nevyhovuje. Tam sice je to zase bližší joysticku u leteckých simulátorů, ale tam to vnímám jinak.

Takže letadla házet mohu :D


Když ono to FPV létání s HT je těm leteckým simulátorům s TrackIRem HODNĚ blízko :lol:
https://youtu.be/984tPA7k3yg
Klidně bych nejraději řídil FPV model joystickem (a pedály), kdyby to šlo, citelně by to zvýšilo ten požitek z "pilotáže".
Já na MOD1 začínal, ale protože jsem pravák, byl pro mě MOD2 přirozenější. Stejně jako se pravákům blbě létá v leteckém simulátoru, když drží joystick v levé ruce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 11.05.2019 8:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
leon_cz píše:
Klidně bych nejraději řídil FPV model joystickem (a pedály), kdyby to šlo, citelně by to zvýšilo ten požitek z "pilotáže".

Vôbec nemusíš mať nijaké výčitky, že ti napadajú snáď nejaké excesy:
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... dlo-kludne
a
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... it-aj-inak
či
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ase-modely

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 12.05.2019 17:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
Ano, nemuselo by to být až tak neproveditelné:
http://www.emrlabs.ca/index.php?pageid=1


Naposledy upravil leon_cz dne sob 05.10.2019 8:17, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: ned 12.05.2019 21:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.10.2017
Příspěvky: 109
Obrázky: 4
Jen pozor jaký joystic na to použijete. Jen málokterý má kvalitní potenciometry jako jsou v rc soupravě. Většina má jen obyč trimry.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: pon 13.05.2019 15:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
diskuse mod1 vs mod2 zacne byt usmevna v okamziku kdy se podivate do USA a zjistite ze vsichni litaj mode 2. Proto se to taky tak chytlo u copter protoze USA byla primarni cilovka a hafo utuberu je z USA.

U nas se mode 1 drzi taky zvykove ale mam pocit ze casem asi prohraje :-)

Ja jsem zacal letat mode 2 uz pred 20ti (mozna 18ti, proste kdyz jsem zacal zase modelarit) protoze me to proste slo lepe do ruky po stovkach hodin na simulatoru (joystick + plynova paka + smerovka na palci na plynovce)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 7:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Coptery jsou trochu specifické, například se tam docela hodně létá mode 3 (tedy mode1, ale spolu s plynem směrovka místo křidélek) atd.
Co se týče mode1-2, ono to s tím extrémním dělením EU-USA taky není tak docela pravda - i v Evropě létá s mode 2 pěkných pár lidí (myslím letadla, coptery nechme stranou), naopak ale v USA není mode 1 zdaleka tak neznámý, jak se občas tvrdí. Tohle dělení je pravdivé ve smyslu "většina", ale na obou stranách je ta většina o něco menší, než se občas tvrdí.
Svou roli tu hraje i to, že u rádií po roce 2000 je vesměs změna módu možná, u řady z nich dokonce triviální (počítá se se změnou uživatelem bez vlivu na záruku). To vedlo víc lidí k experimentování, dříve byla změna po koupi složitější a v jistém období dokonce prakticky nemožná (po nástupu programovatelných rádií, ale před tím, než začalo být běžné volné programování, to byly knyply běžně přiřazené k funkcím zcela natvrdo).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 8:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Koli píše:
Jen pozor jaký joystic na to použijete. Jen málokterý má kvalitní potenciometry jako jsou v rc soupravě. Většina má jen obyč trimry.

Dneska jsou koupit komplet náhradní křížové ovladače (přeloženo do současnostčiny "gimbaly"), třeba pro ty FrSky rádia a další. Snad (!!!) tam jsou trochu kvalitní poťáky.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: stř 15.05.2019 15:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
Koli píše:
Jen pozor jaký joystic na to použijete. Jen málokterý má kvalitní potenciometry jako jsou v rc soupravě. Většina má jen obyč trimry.


Dneska už se do slušnějších joysticků dávají HALLy...

Edit: ...a koukám HALL se dává už i do levnějších joysticků:

Ravcore Javelin za 699Kč:
https://www.czc.cz/ravcore-javelin/199585/produkt?gclid=CjwKCAjw_uDsBRAMEiwAaFiHa2m_x9755RHfaXTLVpiTSKiwVG_ZLkTNWyZMwICpRrwkM3Jd-lIszxoCDTgQAvD_BwE

Thrustmaster T16000M za 1349Kč:
https://www.mall.cz/joysticky/thrustmaster-t16000m-fcs-pc?gclid=CjwKCAjw_uDsBRAMEiwAaFiHa9aauJTwFZ-_KOkfgY9g9QLBAIAr1W3mIQEH44h07LZ6NNi3LvT1MRoChvcQAvD_BwE


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: sob 05.10.2019 12:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
Neexistuje něco komerčně prodávaného jako toto, co by se dalo propojit i s Frsky Taranis?

https://www.aliexpress.com/item/32605225779.html

EDIT:
Tohle už je cenově dostupnější možnost ovládání RC modelu joystickem, $237.50
https://www.aliexpress.com/item/32869180088.html


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: sob 26.10.2019 22:58 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2019
Příspěvky: 48
Koli píše:
Jen pozor jaký joystic na to použijete. Jen málokterý má kvalitní potenciometry jako jsou v rc soupravě. Většina má jen obyč trimry.


Zdravím
Já použil X52 Saitek(Logitech), s tím že jsem původní snímače nahradil přímo Frsky Hall senzory určené pro Taranis Qx7 (3V) , ale připevnil je na vyrobenou redukci letmo aby mechanické nepřenosti měly co nejmenší vliv na polohu. U směrovky (twistu) jsem nabastlil na část původního potenciometru přímo hall, který má jako u všech snímačů použitou vlastní přesnou osu a originál ložiska z gimbalu M7 . Hotas (plyn) jsem řešil podobně, ale původní potenciometr šel přič. Naopak jsem přidal do páky potenciometr se značením středem , také přímo od Frsky určen k tomuto vysílači a jeden 6 polohový přepínač co se zapojuje na místo druhého potenciometru. Trymi jsou u plynovky na zadním kloboučku (směrovka a plyn) a u páky jsou zapojeny v horním kloboučku (křidélka a směrovka) Horní tlačítka ze předu páky se mačkají palcem, tak je nemožné zmáčknout oba současně, tak tam padla volba zapojit je jako třípolohový přepínač , přední "střelba"a spínač malíčkem jsou samostatné dvoupolohové přepínače a v podobném duchu i ostatní , včetně spodního kloboučku páky kdy vlastně nahradíte dva třípolohové přepínače jedním kloboučkem (4spínače).
Open Tx má tolik možností, že vůbec nepotřebujete aby jste měli přepínač co vám drží polohu, prostě to naprogramujete dle video návodů pana R.Mrázka a jde to i jen spínačem, včetně pojistky plynu, kdy jsem použil spínač "spouště" zepředu co má plastovou pojistku proti nechtěnému zmáčknutí na zbraně. Mám zatím jen dva dny létání, ale nechápu jak jsem se léta otravoval s těmi pidi páčkami vysílače co nám zůstali zaryté jako standard už od "komančů" . Pilot má mít pořádný klacek na řízení a ne 3cm páčku :-)
Zapoměl jsem dodat že elektronika je přímo Taranis Qx7 ,v krabici zůstala jen s displejem a ovládacím encoderem a tlačítky vlevo.Takže když ho zapojím do PC tak mám kvalitní joystick s plynovkou pro hraní simulátorů :-)
DPS původního joysticku v horní části vám jde na ruku , používá také jednu zem(GND)společnou a spínače mají každý svůj drát, tak jako Taranis i když to tak na první pohled nevypadá.
Jediná úskalí je snad v použití vhodných ohebných a přitom slabounkých drátech co prochází osou plynovky a joysticku , kdo máte odkaz kde se dají sehnat drátky o průměru kolem 0,7mm vhodné pro časté ohýbání , sem sním!!! Já použil z rozpletených USB kabelů a ty jsou dost tuhé a netuším jak dlouho vydrží.
video:
https://youtu.be/PP_zPhNcpSY

_________________
Kdo si hraje nezlobí a proto létám pouze s dálkově řízenými hračkami.


Naposledy upravil JoskaPilot dne pát 01.11.2019 22:07, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: ned 27.10.2019 8:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
Po skoro 20-ti letech odlétaných na různých leteckých simulátorech s velkými kniply v ruce mi to teď taky přijde takový "divný", když sedím pohodlně na židli, díky FPV brýlím mám prakticky stejný pocit jako v leteckém simulátoru, ale letadlo musím ovládat malými páčkami ze kterých bych v leteckém simulátoru u PC zešedivěl :? Při létání na vizuál mi to dřív tolik nevadilo, tam o tom člověk vlastně ani nepřemýšlel, ale když to člověk řídí "z kokpitu", tak ten masivní knipl prostě chybí. Možná, že modelářům, kteří si nikdy ten letecký simulátor nezkusili, to třeba nepřijde, nevím.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: ned 27.10.2019 10:12 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2019
Příspěvky: 48
leon_cz píše:
Po skoro 20-ti letech odlétaných na různých leteckých simulátorech s velkými kniply v ruce mi to teď taky přijde takový "divný", když sedím pohodlně na židli, díky FPV brýlím mám prakticky stejný pocit jako v leteckém simulátoru, ale letadlo musím ovládat malými páčkami ze kterých bych v leteckém simulátoru u PC zešedivěl :? Při létání na vizuál mi to dřív tolik nevadilo, tam o tom člověk vlastně ani nepřemýšlel, ale když to člověk řídí "z kokpitu", tak ten masivní knipl prostě chybí. Možná, že modelářům, kteří si nikdy ten letecký simulátor nezkusili, to třeba nepřijde, nevím.


Když mě Leone namaluješ novou krabici pro elektroniku Taranise aby šla dobře vytisknout s tím že bych chtěl posadit displej dopředu , elektroniku pod displejem otočit také dopředu a udělat montážní okénko z vrchu jako by za displejem tak aby výstupní konektory USB byly pod konektory co vychází s FM 2,4Ghz , a seženeš si starší X52 tak ti zbytek předělám jen za tuto práci s novým krytem Taranise, a počítej s tím že na první pokus to určitě nenamaluješ správně. Komponenty pro Frsky Hally jsem dělal i na pátý pokus aby se my to líbilo.3D tiskárna hodně pomohla , kdybych to měl frézovat tak to letos nebude :-) Stačilo to soustružení osyček pro ložiska kde jsem si hrál na tisíciny :-)
Jo a před displej určitě okénko pro 2s baterii velikosti 6000 mAh s rezervou a také z horní strany . 8)

_________________
Kdo si hraje nezlobí a proto létám pouze s dálkově řízenými hračkami.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: pát 24.01.2020 22:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
A není jednodušší malinko předělat elektroniku v joysticku a vytáhnout z ní místo USB třeba s.bus a ten přímo do rádia? Zůstane tak rádio normálně použitelné a možnost ovládat joystickem, resp. pedály...
Nebo z USB přímo na s.bus a nemuselo by se v joysticku ani nic kuchat? USB-s.bus bude asi kapku náročnější...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: sob 25.01.2020 6:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
JoskaPilot píše:
... nechápu jak jsem se léta otravoval s těmi pidi páčkami vysílače co nám zůstali zaryté jako standard už od "komančů"...

To jako "západní" rádia měla něco jiného? Zajímavý názor... :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řízení FPV modelu joystickem
PříspěvekNapsal: sob 25.01.2020 9:50 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2019
Příspěvky: 48
prikrylm píše:
A není jednodušší malinko předělat elektroniku v joysticku a vytáhnout z ní místo USB třeba s.bus a ten přímo do rádia? Zůstane tak rádio normálně použitelné a možnost ovládat joystickem, resp. pedály...
Nebo z USB přímo na s.bus a nemuselo by se v joysticku ani nic kuchat? USB-s.bus bude asi kapku náročnější...


Ahoj
Možností je kupa, na netu jsem se nejčastěji setkával s verzí kdy měli spec. interface co do něj člověk zapojil neupravený joystick určený k PC a dále se to zapojilo do konektoru učitel žák.
Tam ale údajně dochází k horší - pomalejší odezvě.
A hlavně jak jsem dříve předělával klukům co lítali simulátory joysticky, tak dobře znám co se ukrývá pod krytem PC joysticků . Většinou nekvalitní potenciometry s velkou vůlí na mechanice co má určenou životnost už od výrobců .
Já jsem se dopracoval až k digitálním hall senzorům ve spojení s arduino elektronikou a Mjoy2 FW a to už je o něčem jiném :-)
Jinak i analogové co má Frsky pro Taranise Qx7s když drží magnet na hřídely se dvěma kuličkovýma ložisky je dobrá kvalita .
Další důvodem pro moje řešení je bezpečnost , žádný konektor navíc kde by mohlo dojít k výpadku , prostě vše zapojeno stejně jako ve vysílači, snad jen ty spínače co jsou využité původní na joysticku.

Joska

_________________
Kdo si hraje nezlobí a proto létám pouze s dálkově řízenými hračkami.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz