Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: CG Scale
PříspěvekNapsal: úte 14.05.2019 15:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
V květnovém čísle časopisu RC revue mi vyšel článek o CG Scale. Protože tištěná forma není schopna předat vše a hlavně chybí zpětná informace od uživatelů, tak bych rád tímto vláknem nabídnul možnost k diskuzi.

Čím jsem si při výrobě CG Scale prošel je detailně popsáno v článku. K dnešnímu dni mám k dispozici 2 varianty vah. První varianta je standartní váha s displejem. Druhý druhá má navíc bluethoot modul a k ní jsou aplikace pro win a android.

Zásadní rozdíl oproti původní volně stažitelné verzi je v softwaru váhy. Ten se na základě zkušeností prvních uživatelů a kalibrace kompletně předělal. Nový software vyřešil nejpalčivější problém a to je kalibrace. Pokud není udělaná pečlivě a hlavně přesně, tak se to odrazí v přesnosti výpočtu těžiště.

Druhý problém s kterým se potýkám je kvalita dodávané elektroniky. Tu kupuji v zahraničí. Rozptyl je velký. Díky tomu se potýkám s přesností kalibrace.

Co je jinak je napájení. Používám 2článek Lipol. LCD displaj má velkou spotřebu, ale je dobře čitelný. 2článek Lipol je za pár korun. Druhá odzkoušená varianta je použití displeje OLED, ten má menší spotřebu, ale je malý. Preferuji jeho použití v druhé variantě váhy.

Marcel


Přílohy:
07F5F1BB-DAA0-4289-8D45-8A8294206616.jpeg
07F5F1BB-DAA0-4289-8D45-8A8294206616.jpeg
[ 63.67 KiB | Zobrazeno 7755 krát ]

2E16BD40-8080-4243-9DA3-D915FBCF558E.jpeg
2E16BD40-8080-4243-9DA3-D915FBCF558E.jpeg
[ 61.77 KiB | Zobrazeno 7755 krát ]



Naposledy upravil makyk dne úte 14.05.2019 17:23, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: úte 14.05.2019 16:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
Tak za loňský rok jsem těch vah udělal hlavně v F5J komunitě přes 20...
Software se u mne taky už postupem času trochu liší od původního, byť do tak velké změny jako BT app jsem nešel.
S kalibrací zas tak velký problém není, odchylky spíš mírné, kupodivu se ani moc nerozjíždí s časem.

Ad spotřeba - nevím co je míněno slovem velká spotřeba, s podsvíceným LCD je do 50mA, což je i při 9V NiMH výdrž 4-5hodin v kuse, když se uváží, že měření je obvykle v řádu minut, tak to úplně stačí. S OLED vydrží minimálně 2x déle, to souhlasím, bohužel i s tím, že mi menší velikost úplně nevyhovuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: úte 14.05.2019 16:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Souhlasím s Tebou v tom, že se kalibrace nerozchází. Měl jsem ale tvrdé testery prvních kusů a ti zjistili, že když postavili vedle sebe 3 váhy, tak každá ukazovala těžiště “jemně” jinak. No to jemně bylo z jejich strany považováno za zásadní. Proto ta změna v software.

Jen pro upřesnění. V software je nastavená hodnota od zarážky náběžky ke středu a kde je střed opěrek pod křídlo. Stačí použít na zarážky jinak silnou bužírku a hned máš těžiště jinak. :-) Problém dělá i pokud nejsou podložky pod křídlo úplně volné.
Z výše uvedeného potom vyplývá jak důležitá je pečlivě udělaná kalibrace. Po nabitých zkušenostech dnes kalibrujeme 3mi různými závažími.

Druhá věc je materiál použitý pro tisk jednotlivých dílů. Dále jaké % výplně máš použito. Další vliv je i při jaké teplotě a vlhkosti tiskneš. :-) Pokud neodchytáš tak máš díly křivé a to ovlivňuje přesnost vážení a výpočet těžiště.

Marcel


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: úte 14.05.2019 16:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Krátké povídání jsem dnes našel u jednoho z uživatelů http://m.f3b.webnode.cz/news/digitalni- ... i-teziste/

Marcel


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: úte 14.05.2019 16:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
Tohle jsem taky řešil - pro individuální použití pohoda, dokonalý souběh tří užívaných třeba ve výrobě trochu horší, ale objektivně i tam byly odchylky malé (a když jeden kus utíkal více, tak to nakonec bylo spíš o jednom "divném" snímači, s čímž kalibrace nic nenadělá a musí se vyměnit). Jinak není od věci upravit zobrazení na desetiny gramu - právě kvůli kalibraci. Ona ta čidla reálně nemají lepší přesnost než cca 0,2g, nicméně pokud se kalibruje na desetiny, ta se skutečně čidla neliší o víc než dejme tomu 0,25g, zatímco při kalibraci na celý gram, jak je v základu při troše smůly budou obě čidla ukazovat 68g, ale přední bude mít 68,1 a zadní 68,9g, což už pak bude cítit více.

Ad vzdálenost zarážky - tak to je snad jasné, že když na to navlékneš 0,2mm bužírku, tak se těžiště posune o 0,2mm, tady mi uniká, co je na tom divného?

Ad tisk - při rozumné výplni s tímto problém není ani náznakem, to bych hledal spíš problém v tiskárně. S čím jsem se pral více je pak montáž - chce si si to hlídat, aby snímače opravdu dosedly na základnu a byly rozumně utažené šrouby atd., u starších kusů jsem měl občas chyby v tomto. Po čase se ze zkušeností ukázal význam a začal jsem toto víc hlídat a problémy pak už nebyl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: úte 14.05.2019 17:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Použití správného spojovacího materiálu, který dosedá do dílů je zásadní. Další problém je dodržení postupu - sestavení následně kalibrace. Dříve jsem váhy posílal rozdělané. Majitelé si je sami sešrubovali a dělí se věci. :-)

Proto neposílám váhy v rozloženém stavu. I když je poštovné dražší. Nejraději váhy předávání osobně.

Marcel


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: úte 14.05.2019 17:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
makyk píše:
Dříve jsem váhy posílal rozdělané. Majitelé si je sami sešrubovali a dělí se věci. :-)


Tak s tímto naopak souhlasím na 100%, to podle mne ani nejde. Já například ty rozteče měřících bodů a zarážky měřím u každého kusu až po sestavení, udělat to předem prostě nejde. Neříkám, že bude odchylka nějak "obrovská", ale 0,5mm je zcela běžné a 1mm možný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: úte 14.05.2019 17:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
V com je podstata tohoto vlakna? Skryta reklama?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: úte 14.05.2019 17:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.7.2009
Příspěvky: 265
Třeba ne všichni kupuji RC revue a autor upozorňuje na zajímavý nástroj/přístroj , přijde mi to ok

_________________
http://www.pacho.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: pon 27.09.2021 15:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.4.2011
Příspěvky: 377
Kamarád mě požádal o sestavení elektroniky váhy. A protože byl trochu pozadu s tiskem 3D dílů, tak jsem to napáchal z překližky, abych funkci ověřil. A protože to bezvadně fungovalo, vzniklo několik setů pro případné zájemce. Vč. předporgramovaného Arduina. Ale jak je zmíněno, díky všelijakým odchylkám v toleranci součástek nebo díky ne úplně přesnému slepení to prostě bez individuálního nastavení nemůže prakticky nikdy fungovat spolehlivě na "první zapojení".

Takže kdo projeví zájem je srozuměn s tím, že by měl ovládat alespoň nahrání programu do Arduina :)

Pokud to někoho zajímá, tak váha zde http://rcweb.cz/cgscale/index.html

_________________
kombat na kopci i s motory :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: pát 28.04.2023 11:18 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Potřeboval jsem si udělat CG scale pro pyloňák, který má malou hloubku křídla. Tak jsem to přemaloval a přitom upravil ty překážející tyčky, že je lze zasunout.
Postaveno je ta na SW od https://github.com/olkal/CG_scale

Sestavení nebyl problém, ale hodně jsem bojoval s kalibrací. Napájení je z nabíjecí 9V baterky, předsazena 7805, HX711 ještě na 5V z Arduina. Napětí drží, ale stejně se to rozjíždí. Časem (tak minuta) se ale změny ustálí. Jako kdyby tam nějaký časový faktor byl. :roll:

Původní SW maskoval rozjetou kalibraci pod 5g a dost jsem se s tím vytrápil. Upravil jsem si detailnější zobrazení pod 5g. A pak dodělal kalibraci/tárování. Nechtělo se mi k pájce a dodělávat tlačítko, tak je tárování spouštěno hmotností (odlehčením) na -200g. To funguje dobře.

Ale pro příště.. Máte někdo doporučení jak se tomu příště vyhnout? Kde sehnat kvalitnější komponenty?



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Přílohy:
20230428_115636 - kopie.jpg
20230428_115636 - kopie.jpg
[ 100.66 KiB | Zobrazeno 1703 krát ]

20230428_120841.jpg
20230428_120841.jpg
[ 49.08 KiB | Zobrazeno 1703 krát ]

Bez názvu.png
Bez názvu.png
[ 399.35 KiB | Zobrazeno 1703 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: pát 28.04.2023 12:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.4.2011
Příspěvky: 377
Zdarec Tome.
Možná ses koukal na to moje řešení. Protože jsem udělal více kompletů a vracely se mi nějaké připomínky od modelářů co si to odemne koupili, tak jsem přišel v zásadě na dvě možnosti potíží. 1. kvalita Arduino Nano. V časové tísni jsem objednal 10ks od Hadex.cz a to byl fakt úlet. Desky se tvářily jako že OK, ale každá se na kompu hlásila jinak (nejen jako jiný COM port, ale i jiný typ připojení přes USB). Některé "blbě" měřily ... podobně jak popisuješ, různě se údaje o hmotnosti rozjížděly, u jednoho Arduina po nějakém čase úplně vypadl jeden senzor (nebylo to senzorem). Netřeba ale origo desky. Kupuju od Číňana Nano v množstvím větším než malém protože je používám i do své elektroniky frézky a s těmi jsem nikdy problém neměl, ani při použití ve váze. 2. kvalita napájení resp. ustabilizování napájení. Já k napájení používám 3S Lipol protože "ty má snad každý" v kombinaci se step-down měničem. Pokud není step-down kvalitní, tak tě čekají nesnáze. Opět nemusí kvalita znamenat vyšší cenu, ale je třeba se vyhnout těm nejobyčejnějším malým (popis na houby, já vím :) ).
Program samotný jsem moc důkladně nezkoumal. Nějaké drobné úpravy jsem udělal, ale nic ohledně "maskování". Moje váha váží opakovaně stejně, nerozjíždí se.

_________________
kombat na kopci i s motory :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: pát 28.04.2023 13:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
O váhách toho moc nevím, ale nepochybuju, že jsou piloti, co je prostě potřebují, takže - je TO relativně obecné zařízení používající jednočip. Pokud používáš Arduino Nano, nestálo by za to zkusit "konkurenční STM-ko"? Dlouhou dobu jsem používal Leonarda a přešel jsem na "BluePill", které byly za stejnou cenu tak nějak lepší. Pár "BluePill"-ů už jsem použil (cca 15? - to už je statisticky významný počet) a za ty peníze se mi zdají dost slušné. Když nic, tak proti Atmelům mají 12-bit převodníky a jsou rychlejší. Pokud jsi Arduino programoval v Arduino IDE, BluePill se dá programovat tamtéž.
Za slušnou cenu sehnatelné i "doma". (např. https://www.laskakit.cz/bluepill-arm-st ... ova-deska/ https://www.laskakit.cz/raspberry-pi-pico/ )

Za úvahu možná taky stojí snad ještě levnější (a ještě výkonnější) Raspberry Pi Pico, ale krom toho, že ho mám na stole, jsem ho ještě "netýral".

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: pát 28.04.2023 18:17 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
prikrylm píše:
"BluePill"
zajímavé, neznal jsem. Nicméně není problém ve výkonu, problém je ve stabilitě.

pad píše:
Možná ses koukal na to moje řešení.

Ahoj Pavle, tvoje řešení jsem neviděl, ale je koukám, že je to stejný základ SW https://github.com/olkal/CG_scale. Arduino je zajímavá úvaha.. Já jsem šáhl do šuplíku a vytáhl Nano s Atmega168. Dokonce jsem musel vyhodit kalibraci přes tlačítka, aby se SW vešel. Je to zajímavá úvaha, že by mělo vliv. To by chtělo prozkoumat knihovny k HX711 jaká komunikace se používá.

Když se podíváš do svého SW, tak to maskuje hodnoty pod nula a tím se do toho zanáší chyba.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CG Scale
PříspěvekNapsal: sob 29.04.2023 9:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
TomasC píše:
Nicméně není problém ve výkonu, problém je ve stabilitě.
Tak pak je otázka, jestli ujíždí senzory nebo převodníky.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz