Pravidla fóra


Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 6:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jirinovo píše:
jsem myslel, jestli jsi to zkoušel ještě vybrat a nespadlo to po křídle. Ten konec byl rychlej.


Po křídle to nepadalo. Mít o 2m větší výšku, tak jsem to vybral . Už se skoro rovnala. Při zpomalení toho videa je to docela vidět.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 6:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
dratek píše:
Zdar pánové,pozorně čtu info o EDF a trochu mě překvapilo vámi používané baterie.


dávám baterky tak na 2 minuty plného výkonu.Tohle bere 20A. Ale modely mají velkou klouzavost a většinu času lítám pod půl plynu. Tah 1/1 .
Ale je rozdíl u těžšího letadla a lehčího. To lehké má velký odpor ( je větší při poměru váhy a velikosti) , tudíž bude při tahu 1/1 pomalejší. To menší a těžší bude svižný i na 1/3 plynu a bude mít mnohem menší odpor.
Tohle má plošný zatížení 34 g/dm2 a Albik přes 100 g/dm2 . Albik měl tah 980 g a váhu 1160 g a byl svižnější, než tohle s tahem 480 g a váhou 400 g . Tahy uvažuji počáteční - potom jdou rychle dolů.

Ale jak jsem psal výš. Dal bych baterku 1400 mAh , ale nedal bych těžiště :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 16:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Díky dudaji za info,ty odpory jsou určitě problémem u mých poletuch,zase mám ale obavy (asi neopodstatněné) že když nacpu těžkou baterku do malého éra že to nevzlítne...no budu to muset prubnout a možná že budu mile překvapen ovšem jestli to zvládnu ovládat,velké kusy se ovládají dobře ale takový s rozpětím 30-40cm ty honím ve vzduchu s velkým vypětím a nebo taky hned jdou na vrták :cry: Jinak i ty 2 minuty co máš na ty malé baterky to je pro mně úctyhodný čas :roll:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 18:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
dratek píše:
Jinak i ty 2 minuty co máš na ty malé baterky to je pro mně úctyhodný čas :roll:


Je tam ještě jedna věc. Baterky s vysokým C člověk snadno vycucne na krev. Ony daj do poslední chvíle slušnej proud, že to letí. Běžně baterky kolem 25 C znatelně zeslábnou a po přistání mám třeba 3,8 V na článku. U 70 C jsem si říkal že přistávat ještě nebudu a pak jsem přistál , protože se to docela hodilo a po změření baterky jsem byl v šoku - měla 3,3 V na článek. Vůbec jsem v letu neregistroval , že slábne. Tak jsem si dnes nastavil 2 minuty a po nich to budu směrovat na přistání.
V praxi to znamená, že baterky s vyšším C daj znatelně víc energie než baterky s nízkým C. Protože v oblasti 3,8 V a 3,6 V je ještě docela dost energie. Pod 3,6 V už bych nechodil ani u tvrdých baterek.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 19:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Používám baterky 25C-40C a po 1. zničené baterce pod vybitím si dávám sakra pozor a držím se na 3,8V /článek a samozřejmě že taky se snažím ten 3min. cyklus letu nedržet pořád plyn naplno ale nechce se mi věřit že by to baterka vydržela 5 minut. Čumím pořád na YUTUBE jak tam lítají EDFka a přes 3 min tam jde málo kdo,spíš naopak ale pokud bude super lehký model tak snad možná na lechtáni by se k 5 min. mohl přiblížit.Právě kvůli krátkému času letu s EDF si s sebou beru i vrtuláky abych se hned nevracel domů a střídám to.To víš dudaji že taky pokukuji po stavebnicích ale vždycky si řeknu že je pro mně přijatelnější rozbít érko za cca 70Kč než za litr stavebnici.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 21:32 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Dávám obrázek energetické náročnosti rychlého modelu. Ale pozor, vrtule a jen jeden list.
Je vidět, že na akceleraci modelu se spotřebuje opravdu hodně energie, než se vrtule chytí, startovní špička 1700W. Ale potom stačí na udržení rychlosti na 80m/s pouhých 1000W. V kilovém modelu je 5S 1,8Ah kde je na konci napětí 3,4V/článek. Ale po vyčerpání cca 1Ah jdu na přistání.

Ty vlnky v grafu jsou způsobeny prudkým zatočením modelu, kde naroste odpor a model zpomalí a musí znovu akcelerovat.

Tedy pozor na změny rychlosti a prudké přidání plynu. Je to žrout energie.


Přílohy:
pylon.png
pylon.png
[ 117.68 KiB | Zobrazeno 6504 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.04.2019 21:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Přesně jako v každém autě. Holt fyzika je jen jedna. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 26.04.2019 3:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
TomasC píše:
... po vyčerpání cca 1Ah jdu na přistání...

Když v tom grafu vidím letový čas, tak si říkám že to je jak soulož po padesátce - dlouhá příprava a krátká radost...
Nedalo mi to... se omlouvám... :mrgreen:

Ale nakonec ono to je vlastně takhle u mnoha činností; když jsem létal třeba menší DH98, letový čas byl jako u toho EDF - z baterek to bralo cca 20C skoro po celou dobu letu. Teď mladý chce provozovat 1550mm EDF F-14 a na zemi to žere nějakých 12C (baterky 2x 6s 5000mAh), tak to je jasné že to dlouho nepoletí...
Na druhou stranu občas někdo napíše že mu éro létá 10-15 minut a jak by ještě prodloužil ten čas - to by mě asi teda nebavilo, tak dlouho se plácat s motorákem :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 26.04.2019 7:13 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Čím je rychlejší model, tím se člověk víc soustředí a po pár minutách dělá chyby. Je lepší mít lehčí model a točit baterky, než obráceně. Tvrdé baterky se dnes daj nabít za 10 minut. 3 minutový let u jetu stačí.
Vnímání doby letu u rychlých modelů je taky trochu jiné, než u pomalejších.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 27.04.2019 10:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Tak to mi pánové mluvíte z duše,dlouhý a jednotvárný (uhlazený) let mě nedává to správné užití si létání,je to ale jen o tom k čemu člověk přilne a větroňáři zase jsou třeba opačného názoru a proto je dobré že modelářství má dost druhů vyžití pro každého.Jak píše dudaj o soustředění se u rychlejších modelů a možné následné chybě po pár minutách tak to je naprosto správná definice,mnohokrát jsem si říkal tak ještě poslední kolo a jdu na zem ale baterky ještě dobře táhly tak jsem přidával a ne jednou to končilo karambolem


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.04.2019 23:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2011
Příspěvky: 445
Bydliště: Černovice u Tábora
Obrázky: 2
Čabas. Já ji dostavěl před pár dny. Měl jsem dva roky od Alferyho A4. S porovnáním s touto F16 totální únik do pohodového letu po kolejích. A-4 v zimě konečně dostala ránu R a střeva putovali dál. Již několik let přehazuji stejný setup, ať to začínalo nanojety od Robbe, Albík od Libora Mašíka, tak i Alfery. Mám Wemotec microfan 50mm s dodělaným kroužkem na 60mm, motor HET 240-15 4800kv, esc 30A a 4 roky staré Turnigy 4s 1500mAh 25-50c. A4 byla docela vrtkavá a musela být stále na páčkách. Lítala hezky, ale záludná, vrtkavá. Na přistání musela jít natažená a lepší byl větřík proti, aby jí vybrzdil. Tato F16 musí také, ale ta co si nechá líbit, to nelze porovnat. Při větříku se nechá proti vybrzdit v hariéru a krásně sednout a i pomalé lety v úhlu jsou paráda. Lítám na půl plynu a nová baterka by musel být fakt zážitek. Těžiště mám asi o cm vpřed, než je udáváno. Nelítá natažená Jinak stavba dodržena dle plánku. Udělam si akorát svůj výtokový kanál, aby seděl na mé edf a na konci měl cca 41mm průměr. Chodí to parádně. Za bezvětří je trochu potíž jí vybrzdit natažením, aby se povedlo sedat lehce. Nebo ona to umí, ale je rozdíl naučit se lehce do zemědělské louky, kde jsou drny :D Ten neodpoští a dmychadlo papá zelný. Ale oproti A4 fakt rozdíl a na upraveném trávníku by nebyl žádný problém. Ta by se nechala i chytnout do ruky :D Jetště jsem se nedostal na to ozkoušet mixnout klapky. Já jsem spokojený s projevem modelu a řízením. Zatím jsme bez šrámu a to A4 jsem štípnul hnedle při záletu. Tak uvidíme, jak dlouho vydrží. Případně setup poputuje do jiného z Alferyho strojů, ale tenhle se povedl.

_________________
Přístroj, který je pod proudem, vypadá stejně jako ten, který není, jen je jiný na dotek. :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.05.2019 7:21 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Wirda píše:
Za bezvětří je trochu potíž jí vybrzdit natažením, aby se povedlo sedat lehce.


Diskutuji hodně s klukem, co malou F-16 lítá. Ten mě upozornil na hodně velkou citlivost tohoto letadla na změnu těžiště. 1 cm dopředu je hodně - Taky jsem s tím tak lítal na začátku.
Můj dojem byl trochu horší stability v zatáčkách a při zvednutí nosu při vodorovném letu.
Ten můj kámoš říkal , že 1 cm pozná na své 120 dlouhé (má tu z toho druhého videa).
Jinak souhlasím, že lítá jak po kolejích. Bohužel za bezvětří jsem ještě neměl možnost letět, tak snad časem :D .

Jinak já ji budu tisknout. Zatím mám křídla a výškovky a modeluji trup.
Ty tištěný modely jsou v porovnání s polystyrenovými mnohem přesnější a ostré odtokovky a přesné profily stojej za to navýšení váhy.


Přílohy:
f0024.jpg
f0024.jpg
[ 23.88 KiB | Zobrazeno 6008 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.01.2020 18:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2008
Příspěvky: 471
Může někdo napsat z majitelů jaká použít serva a jak silný regl,zvažuji ten model s tím větším dmychadlem 60/25 a nevím zda i tu megu 16/7/4 nebo ji lze nahradit jiným motorem
Díky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.01.2020 21:43 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
protože to můžeš v podstatě osadit čímkoli, tak radit regulátor můžu až budu vědět co tam dáš.
Kámoš tam nacpal 65 mm edf, já 50 mm.
třeba tohle https://www.banggood.com/FMS-50mm-12-Bl ... rehouse=CN

nebo tohle tam dal kamarád
https://www.banggood.com/QX-Motor-64MM- ... rehouse=CN
ale musí se upravit středové žebro.

Do edf Alfamodel můžeš použít třeba het
https://eshop.satria.cz/satria/eshop/3- ... -15-4800Kv

V podstatě je dobré dodržet přibližně hmotnost motoru a jeho KV - protože o výkonu a spotřebě rozhodují právě celkové otáčky edf. A ty odpovídají KV x napětí baterií. A v neposlední řadě je důležitá kvalita baterií, aby udrželi vysoké napětí. Měkkým bateriím napětí poklesne při zátěži a tím poklesnou i otáčky.

serva jsem dal tyhle https://www.peckamodel.cz/es9051-servo- ... g-s-kon-jr


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.01.2020 22:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2008
Příspěvky: 471
Dík za tip ten Het by se mi líbil ale vypadá to že jej nemají a ta varinta s 6000Kv co se tváří že jí mají zřejmě na ten modrý pětilist asi nebude,regl mám yep 30 a aku TATTU FunFly 1300 nebo 1550Ah


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz