Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 16.04.2019 10:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Ten som sa snažil zohnať, ale bez výsledku...
Myslím, že problém bol v tom, že červík bol zalepený a ani nahriatím sa to nepodarilo rozlepiť.

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 16.04.2019 11:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
JirkaA píše:
Tak ono je lepší dodrbat lehce nahraditelný díl (hřídel) než rotor nebo ozubené kolo..

Jistě, ale záleží to případ od případu. Např. v tom rotoru jsou neodymové magnety. Kde máš jistotu, že budou vůči kyselině odolné? :? Anebo je chceš všechny odlepit a pak zase nalepit? :roll:
Prostě s chemii se musí vééélmi opatrně (radši ne) a pokud existuje nějaké strojařské řešení, tak je ho vždy třeba upřednostnit. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 6:06 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.10.2017
Příspěvky: 54
Bydliště: Frydek Mistek
mior píše:

Úplne presne!


Tak jiste (!), ze tohle reseni ma opodstatneni jen a pouze v pripade, ze leptana cast neobsahuje zadne dalsi kovove prvky, to je jedna vec a druha vec je ta prave zminovana situace. Predpokladam, ze tohle dokaze vyhodnotit kazdy..

Tazatel psal, ze nad tim uz stravil nejaky cas, predpokladam tedy, ze vyzkousel vsechny dostupne moznosti.
A pokud je imbus uz tak vytrapeny (dira do konusu), pravdepodobne nepomuze ani reseni co pise Tomas.

Pokud ovsem mate situaci jako ja a sroub je zalomeny a hluboko, je ho jen defacto cast, tak vam nic moc moznosti nezbyva.

Taky jsem se trapil par hodin strojove ale vysledek vlastne zaden. Musel by se vyrobit pripravek v podobe opacne frezky, ktera by se napr "kousla" do profilu (prurezu), ale tuhle moznost jsem nemel ani mini vytahovak. Proto jsem sroub presne navrtal 0,8mm a zbytek prenechal na HNO3.

Kazdy musi volit podle dostupnych moznosti.. i smirit se s tim ze to nevyjde...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 7:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
kondenzator72 píše:
Taky jsem se trapil par hodin strojove ale vysledek vlastne zaden. Musel by se vyrobit pripravek v podobe opacne frezky, ktera by se napr "kousla" do profilu (prurezu), ale tuhle moznost jsem nemel ani mini vytahovak. Proto jsem sroub presne navrtal 0,8mm a zbytek prenechal na HNO3.

Kazdy musi volit podle dostupnych moznosti.. i smirit se s tim ze to nevyjde...

Asi ses "trápil" málo, nebo špatným způsobem. Ale to už dnes nemůžeme posoudit a takhle na dálku už vůbec ne, podmínky jsou opravdu pokaždé specifické.
Ale to s tou opačnou frézou (ne frézkou, frézka je stroj, fréza je nástroj!) je nesmysl. :P Já už to tady psal ohledně nápadu s levotočivým závitníkem. Fréza je stejně jako závitník tvrdá a křehká (tedy pokud by nebyla s TK plátky, co ale u tak malého rozměru nepředpokládám, to by byla z karbidu spíš celá a pochopitelně ještě křehčí), okamžitĕ by se zlomila a pak už by Ti opravdu zbyla jen ta kyselina. :| Vytahováky jsou taktéž cestou do pekel, já vlastně ani nevím kdy jsou vhodné, asi jen pro vytahování zcela volných, nezapečených zalomených šroubů. :roll:
Ale já už tu přece už dal mnohokrát osvědčený návod s imbus nebo torx bitem, který je z Cr-V oceli, která vyniká tím, že je jednak tvrdá a přitom i houževnatá, může se sice taky zlomit, ale na torzní namáhání vydrží rozhodnĕ nejvíc. Dal jsem k tomu i nákres a nechápu tu nedůvěru některých k tomuto postupu (nedůvera aniž by to vyzkoušeli). Přitom ten popis metody je rozhodně složitější než její realizace v praxi. :wink:

S posledním souhlasím, někdy opravdu může být situace, že to prostě nevyjde. Ale je škoda, kdyby se reálná šance to takhle snadno vyndat propásla zcela nevhodným postupem.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 17.04.2019 9:13, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 7:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
to je ,,prča,,
o torxu mírně zbroušeném a naklepnutém jsem psal jako první už 10.4. :roll:
ale o odleptání HNO3 to byla pro mě novinka , a za tu díky......


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 8:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Svůj příspěvek den poté jsem psal aniž bych si ten Tvůj všiml, rozhodně ale tady nesoutěžím o nějaké prvenství. 8)
Ale ten nákres, co jsem sem zavěsil další den (12.4.), totiž vznikl přesně před rokem, kdy se tady už podobné téma probíralo, zde: viewtopic.php?f=8&t=83556&start=15#p1407653
Rozhodně však aspoň my dva se asi shodneme v tom, že po ztrhnutí 6-hranu v červíku by se mělo začínat ho vytahovat právě touto metodou. :wink: Jakékoli leptání je pak už spíš jen projevem zoufalství.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 10:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Dovolím si sem dát ještě jednu metodu která tu zřejmě nezazněla a to je elektroeroze.
Pravda, je trochu složitější než "dloubání a šťourání" různými nástroji, ale zase jí nevadí ani kalené materiály.
Kdo by si to chtěl doma vyzkoušet, pár postřehů a výsledky najde zde:
http://www.jova1.cz/dilna/elektroeroze/ ... eroze.html

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 11:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Přečetl jsem si to, je to podnětné, díky. 8)
Ale odkaz na Tvé stránky už v tom vlákně před rokem Celeron ve svém příspěvku viewtopic.php?f=8&t=83556&start=15#p1407665 dával. Ale faktem je, že za rok se toho dost změnilo.

Ale ještě jedna rada. Pokud budeš svou technologii dál zdokonalovat, tak pouvažuj o zavedení tzv. planétování. :wink: Tedy nějaké mechaniky, která bude umět cíleně tou elektrodou kroužit do stran zadanou hodnotou rozkmitu toho kroužení. Tohle prý významně urychluje hloubení a zlepšuje kvalitu povrchu. Taky zkus vyzkoušet grafitové elektrody - s nimi jsou výsledky lepší (přesnější), protože z nich mnohem míň ubývá. Jen na obyčejných frézkách se špatně opracovávají, poněvadž uhlíkový prach je všude a hrozí i poruchy elektroinstalace (zkraty - musí být opravdu výkonné odsávání). Ale například laserem se grafit mnohem lépe opracovává než měď. To dělám dost často, jedno i druhé.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 11:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
VTjr píše:
Svůj příspěvek den poté jsem psal aniž bych si ten Tvůj všiml, rozhodně ale tady nesoutěžím o nějaké prvenství. 8)
Ale ten nákres, co jsem sem zavěsil další den (12.4.), totiž vznikl přesně před rokem, kdy se tady už podobné téma probíralo, zde: viewtopic.php?f=8&t=83556&start=15#p1407653
Rozhodně však aspoň my dva se asi shodneme v tom, že po ztrhnutí 6-hranu v červíku by se mělo začínat ho vytahovat právě touto metodou. :wink: Jakékoli leptání je pak už spíš jen projevem zoufalství.


Já preventivně tyhle červíčky utahuji i povoluji jen torxem. Šance na ožužlání je pak menší tudíž prevence.... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 11:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
VTjr píše:
...Ale ještě jedna rada. Pokud budeš svou technologii dál zdokonalovat, tak pouvažuj o zavedení tzv. planétování. :wink: Tedy nějaké mechaniky, která bude umět cíleně tou elektrodou kroužit do stran zadanou hodnotou rozkmitu toho kroužení. Tohle prý významně urychluje hloubení a zlepšuje kvalitu povrchu. Taky zkus vyzkoušet grafitové elektrody - s nimi jsou výsledky lepší (přesnější), protože z nich mnohem míň ubývá. Jen na obyčejných frézkách se špatně opracovávají, poněvadž uhlíkový prach je všude a hrozí i poruchy elektroinstalace (zkraty - musí být opravdu výkonné odsávání). Ale například laserem se grafit mnohem lépe opracovává než měď. To dělám dost často, jedno i druhé.

Děkuji za informace. Osobně nemám ambice se nějak dále touhle technikou zabírat. Využiji ji pouze příležitostně a to ještě spíše na to "broušení". I když vím že jsou lepší materiály a postupy, cílem toho mého příspěvku bylo otestování možností a funkčnosti s minimálním vybavením pro případ co kdyby jednou... Proto jsem volil například tu mosaz, olej co zbyl z kuchyně, obyčejnou vrtačku s ručním posuvem...

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.04.2019 17:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
mě to hodně zaujalo..... a díky za popis , muž se to hodit v pracech pro muzea.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz