Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 13:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 318
Dobrý den přeji ve spolek,
je jedno jestli jsou serva křidélek nahoře nebo dole.
Záleží na tom jak se to komu líbí.
Já je mám dole, a prozatím se mi servo křidélek napodařilo zničit.
(má to krátkou páku snad za nic nechytnu)
Tady jsou fotografie z připravovaného fotonávodu
https://hiesbok.rajce.idnes.cz/Samurai
a tady[url]
https://mlady-konstrukter2.webnode.cz/[/url]
cca v pondělí naleznete fotonávod
Přeji hezký den
rh


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 13:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Bezva , ta křídla jsou posazená tak vysoko , že konce opřené o zem stále tvoří dostatečný prostor k tomu aby ty bouličky kolem serv nezavadily o zem. https://hiesbok.rajce.idnes.cz/Samurai#P3080340.jpg
viz obrázkový návod pana Hiesboka. https://hiesbok.rajce.idnes.cz/Samurai#P2200303.jpg

Jinak parádní počin taková dokumentace stavby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: ned 10.03.2019 21:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Samurai dostává konečné tvary. Také dělám fotodokumentaci. Hrubá stavba je téměř dokončená, teď mě čeká lak :( . To bude na dlouho (natřít, nechat zaschnout a znovu :evil: ). Bude to s maximálním křídlem a samozřejmě křidélka. A samozřejmě s motorem. Podrobnosti až později 8) .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 10:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
DAF , tak to byla rychlovka .
I bez stránek mladého konstruktéra kde už svítí obrázkový fotonávod. :mrgreen:
https://www.small-modeller.eu/samurai/

Já to zkusím potáhnout tím superlehkým modelspanem onehda jsem náhodou objedvil , že zase existuje.Ať si vzpomenu na své období mladého konstruktéra. :mrgreen:
http://www.s-hobby.cz/model/_11453-pota ... -tenky.htm

Tak ten papír už zase nikde není. Lak to vyšeší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 12:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Spíše naopak. Koupil jsem to na prodejní výstavě Modely a teprve teď mám hrubou stavbu. Při troše píle se to dá postavit v podstatě za víkend, a to si v klidu odskočím na obídek, po něm v pohodě kafíčko a před večerními zprávami stačím vyvenčit psa. Stačí si rozdělit šikovně operace. Vlastně se nic nemusí stavět na plánu, stačí deska. Začneš přepážkami trupu, bokem vlevo budeš pokračovat stavbou pravé poloviny SOP. Pak přejdeš na trojúhelníkove listy k přední části křídla. Mezitím ti zaschnou přepážky a přejdeš na bočnice. V mezičase spíš koncové oblouky a můžeš zkusit i kryt kabiny. Podsestava křídla zaschla, tak to začistíš a nalepíš odtokovou část křídla. Odskočíš na ten oběd. Po něm přilepíš oblouky na křídlo a vyměříš oblouk pro trubku bowdenu v SOP pro VOP. Uděláš drážku a zalepíš. Pak dokonciš uzavření trupu a než ti to všechno zaschne, opracuješ koncové oblouky, tady je možnost se rozhodnout pro uši. Ne, že by se nedaly dodělat dodatečně, ale je vhodné na jejich přilepení upravit úkosy. Celé to popisovat nebudu, i tady jsem některé věci zjednodušil, nebo pro zkrácení nepopsal. Lepil jsem to převážně Purexem Rapid, některé detaily, hlavně trubky táhel pak CA. Teď zbývá kostru začistit a nalakovat. Zde mám trochu problém, protože na ven to ještě není, a když lakuju ve sklepě, manželka vrčí, že to smrdí do baráku (a bohužel má pravdu). Ještě mě čeká udělat ventilaci pro chlazení. U motoru vymyslím nějaké jednoduché lapače a výstup asi udělám na oblouku za křídlem. Některé detaily jsem dělal trochu jinak než kolega Hiesbök. To je ale vcelku normální, každý (a nejen on) má svůj přístup a postup, každý má jiné zkušenosti a zvyklosti. Třeba Z ohyby použiju na nejspíš na křidélka, ale budu tam lepit ty kapsle až s připraveným táhlem. Jen potom jedou štelovací. U táhel pro SOP a VOP uvažuju o blimpech. Dělat Z ohyb v trupu může být problém, nehledě na nemožnost to dál poštelovat. Více až později.
Jen poznámku k potahu, vzhledem k velikosti a hmotnosti bych se na to vykašlal. Zbytečně zvýšíš pracnost a potom hmotnost. Na to bych zvolil jiný konstrukční model. Nechci se vnucovat, nebo vytahovat, ale jukni třeba na vlákno o Plutu.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 15:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Tak jsem si taky odskočil na ten oběd a na potahování jsem se vykašlal. :lol:
Vlákno o Plutu mám přečtené i ,,teorii o zhmotnění energie,,. Bylo to moje 1.motorové ,,mastné,, letadlo s detoňákem Mvvs.Do dneška mám od něj zásek na ukazováčku. Ale to asi máme všichni. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 19:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2007
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 10
Empiricky jsem nebo spíš idiotsky ověřil, že použití vodouředitelných laků na balzu je nesmysl. Zkusil jsem nalakovat křídla s pevným potahem z balzy 1,5 mm vodouředitlným polyuretanovým lakem. Balza se samozřejmě zkroutila. Nechtěl jsem doma smrdět. Příště půjdu do zimy do dílny.
Ještě tak nejméně se to kroutilo při použití Bakrylexu laku.
Radovan


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 20:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Mám trochu problém s vrtulí, protože motor chce buď 6x4 na 3S, nebo 8x4 na 2S. K tomu kužel, do kterého se hodí listí kvůli šířce kořene a průměru čepu v kombinaci se správným průměrem hřídele. Podařilo se mi nakombinovat jeden starší kužel s listím 7,5x4. Tak snad to bude společně fachat.
Budou ředitelné barvy používám na barvení Vliesu, ale jinak mám na povrchovku nitrolaky.
P.S. Přeměna energie... jaksi skončila v propadlišti dějin.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne pon 11.03.2019 21:56, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 21:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Přidávám náhled na první zkusmé sestavení. Zatím bez kormidel. Ta přijdou na řadu až po povrchové úpravě.


Přílohy:
20190311_213809.jpg
20190311_213809.jpg
[ 78.41 KiB | Zobrazeno 2942 krát ]


_________________
Hitec Aurora 9X
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 16:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Je to šikula,s tema usiskama to vypadá pekneji nez bez nich.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: čtv 14.03.2019 21:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Na sucho vyzkoušen pohon. Motor zvolen dle tech. dát pro tabulkovou hmotnost a k tomu 12 A regl s 2S baterkou. První dojem, že na pohodové létání postačí. Kolmo nahoru to nejspíš nepůjde, ale to není účelem. Je to cvičný a rekreační model na relax. Jinak bohužel stavba stojí (aspoň něco funguje :lol: ).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: ned 31.03.2019 17:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Stavba byla dnes v podstatě dokončena. Zbývá jen doladit táhla a nastavit výchylky. Jen musím domyslet uchycení Rx, aku a regl., protože baterka je (kvůli rozložení hmotnosti) umístěna v podstatě v těžišti a Rx a regl. jsou před ní. Vzhledem k velikosti modelu uvnitř není moc místa a manipulace se servy a táhly k nim trochu připomíná ježka v kleci :lol: . To je ovšem u modelů této velikosti zcela běžné. Jinak po položení na váhu tato ukázala rovných 400g. Musím podotknout, že tam mám starší 2S 1100mAh, pokud by někdo použil třeba 800 mAh, nebo jen 650 mAh, mohl by se dostat o pár gramů níže (10 - 15g, víc asi ne) V modelu nemám nic navíc, vše podle rozpisu. Foto zatím není, už jsem neměl náladu, tak příště. Pokud se mi podaří doladit základní seřízení, mohl by příští týden (nezasáhne-li vyšší moc) dojít k prvním letům.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: ned 31.03.2019 19:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Hola hola, mohu mit dotaz?Brousil jsi do ztracena onu trojuhelnikovou listu kridla, na kterou se lepi odtokova cast, tak aby na spodni casti nebyl odskok?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: ned 31.03.2019 20:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Zeptej se mě na jakou kravinu chceš, já ti nějakou kravinu odpovím :lol: . Ale teď vážně, nebrousil. Popravdě by mi to nevycházelo. Ta lišta je pravoúhlá a při lepení je na pozici třeba dávat pozor. Lepil jsem jako první náběžnou část s touto trojúhelníkovou lištou na rovné desce. Pak jsem přilepil odtokovou část, celek jsem otočil a takto přišpendlil k desce. Lepeno Purexem, který napěněním vyplní případné mezery (dle mě určitá výhoda). Spodní plocha sestavy náběžné části a trojúhelníkové listy je rovná a pokud bych to chtěl odbrousit do nuly, buď bych rovinnost spodní plochy porušil, tady mi to nějak nesedělo. Pokud bych brousil shora, zvětšil bych zakřivení profilu. Na plánu je sice úkos do nuly, ale myslím, že ten schůdek je tak malý, že to nijak výrazně aerodynamiku neovlivní.
P.S. Díval jsem se na baterky. Moje má nějakých 80 g. Dají se najít 2S s kapacitou kolem 800 mAh a hmotností kolem 45 g. Takže by se dalo při vhodně zvolené baterce ušetřit relativně dost. Téměř 10% hmotnosti už může být na výkonech (hlavně ve stoupání) docela znát.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hiesbok Samurai
PříspěvekNapsal: pon 01.04.2019 7:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Díky za odpověď ,ještě nad tím chvilku popřemýšlím , jak by se to dalo udělat,abych měl klidné spaní a pak to nalepim tak ja to je. A basta. :mrgreen: Možná , že tu lištu krapet brusnu vrchu . Klenutější profil nebude na škodu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz