Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Duralová kulatina menšího průměru
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 12:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Ahoj. Nedří se mi sehnat duralovou kulatinu o průměrech 2; 3; 4; 5mm. V modeláři je jenom hliník, nebo trubičky, ale taky hliník. Tvrdší dural v malých průmerech ne.
Nemáte nějaký nápad, nebo zdroj, kde to sehnat?

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 14:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Průměr 4mm má MPjet: https://mpjet.com/shop/876-automatovy-dural?page=1.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 20:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Zkus to tady http://www.nett-metal.cz/index.html

v mat 42 42 03 mají průměr 5mm
42 42 01 mají průměr 3 a 5mm
42 42 54 mají průměr 4mm a další průměry směrem nahoru

2mm v duralu jsem asi nikde neviděl, tedy nikdy jsem ho ani nezháněl, a ten dural z té firmy ti ho pošlou, problém není ani v malém množství.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.03.2019 11:56 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.5.2008
Příspěvky: 53
Zdravím...mam jeste zásoby duralovych i barevne eloxovanych pletacich jehlic ze Švadlenky prodejen ruzne prumery, napsané byly vzdy na zplostele casti u pulkulateho zakončení, prumery si z hlavy nepamatuji, tuším po půl milimetrech. Takže bych zkusil tam. Jedna velká dobra prodejna byla..je ? z namesti Svobody ke kostelu sv. Jakuba...ul. Rašínova...asi.
Jinak na elektrických teplometech ETA bývaly ochranné mrizky z dural drátu a kdysi výrobci dávali jako vyztuhy do EPP modelu, výrobce snad Kovohute Příbram.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.03.2019 12:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Ty pletací jehlice, tedy se kterými jsem došel do styku, tak byly z obyčejného hliníku, ten elox, jim dával zdání že jsou z duralu. Ale dural - ten pevnější, tak tam bývá zpravidla problém s eloxováním. Ale mohu se klidně mýlit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.03.2019 12:29 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 14.5.2008
Příspěvky: 53
Rosta2 píše:
Ty pletací jehlice, tedy se kterými jsem došel do styku, tak byly z obyčejného hliníku, ten elox, jim dával zdání že jsou z duralu. Ale dural - ten pevnější, tak tam bývá zpravidla problém s eloxováním. Ale mohu se klidně mýlit.


Doma se podívám..ty moje jsou pevne duralove..rezal jsem je a piloval, srazel hrany...ale je stejne tak mozne, ze existuji i hliníkové..neni na to zkusit osobně na prodejně...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.03.2019 12:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Pokud se mluví o "duralu", může mít pevnosti ve velmi širokých mezích... hliník je mrcha a jeho tepelné zpracování taky...
Takže "dural" může být jak EN AW6060 T6 (tvrzený za tepla) s pevností >215MPa, tak taky EN AW 7075 T651 (uměle vystárnutý) s pevností od 525MPa...
Tedy myslím že ty jehlice klidně mohly "duralové" být...
Pokochejte se sami - třeba tady nebo na spoustě dalších míst.
A mělo by se uvádět konkrétní a kompletní označení dané slitiny, jinak to nic neřekne.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.03.2019 12:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
jyrry píše:
Pokud se mluví o "duralu", může mít pevnosti ve velmi širokých mezích... hliník je mrcha a jeho tepelné zpracování taky...
Takže "dural" může být jak EN AW6060 T6 (tvrzený za tepla) s pevností >215MPa, tak taky EN AW 7075 T651 (uměle vystárnutý) s pevností od 525MPa...
Tedy myslím že ty jehlice klidně mohly "duralové" být...
Pokochejte se sami - třeba tady nebo na spoustě dalších míst.
A mělo by se uvádět konkrétní a kompletní označení dané slitiny, jinak to nic neřekne.

Jehlice se vyráběly v Igle v Budějcích, byly z hliniku (aby šly dobře eloxovat a cena byla použitelná).
Navíc v době před 89 nejmenší 424201 (i tak extra těžko dosažitelný) průměr z Děčína byla 6, 4 "jako měli v sortimentu", menšího nikdy nic nevyráběli.
Jehlice měly tvářené předky a konce (se dělaly z drátu v kruhu - svitku) a to bych teda chtěl vidět, jak by se na té 01 to dělalo (to tváření těch hlav).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.03.2019 12:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Ladislav píše:

Doma se podívám..ty moje jsou pevne duralove..rezal jsem je a piloval, srazel hrany...ale je stejne tak mozne, ze existuji i hliníkové..neni na to zkusit osobně na prodejně...

otázka je , co je to "pevný" - si zkus u té jehlice máčknout Brinella, hned uvidíš, KOLIK 8O to má.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 09.03.2019 13:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pokud jde o ty jehlice, tak mám jěště několik kousků po své máti a nevím jestli je to dural, a taky některé nejsou ani eloxované, ale jsou pružné a ohýbání na malý rádius je už problém. Jsou ale staré tak kolem 60 až 70 let. Ještě před 25 lety se prodávaly eloxované, z nějakého lepšího hliníku, ale ty dnešní už nejsou ani plná kulatina, ale jsou stočené z plechu, a je to bláto. Zkus si ty nové přeříznout, nebo překroutit a ten plech se rozevře. :lol: Zkus ožebračit nějakou starou babičku, která už za mlada pletla. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 15:04 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
MPml píše:
otázka je , co je to "pevný" - si zkus u té jehlice máčknout Brinella, hned uvidíš, KOLIK 8O to má.


A co je tohle za "automatový" https://mpjet.com/shop/cs/automatovy-du ... 00-mm.html
Je k tomu nějaký lepší popis? Abych si to mohl zařadit do kontextu podle tabulky od Jirky, tedy ideálně EN označení. Díky.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.03.2019 20:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
velmi pravděpodobně EN AW2007

http://www.feropol.cz/cz/product/slitiny-hliniku/1/0/

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 9:17 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Ahoj,
díky. Šlo mi o to, zda se to dá zahřát, zchladit, naohýbat a za pár dnů se to vrátí k původní pevnosti.
Pohledám další informace.

Nebo vezmu EN 2024 od http://www.nett-metal.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 10:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
jyrry píše:

je to 2011


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 11:36 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
MPml píše:
je to 2011
Díky. Tedy na pevnostní věci nevhodné. Ale je otázka, zda se sežene něco lepšího.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz