Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1046 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 70  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 12:36 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
TomHlavinka píše:
O přistání
z pravidel:
http://svazmodelaru.cz/klem/pravidla/ Sportovní řád Leteckých modelářů 2019 (pdf, 4.76 MB)

9.4.8.7.4. Přistání není uznáno, když zadní část modelu neleží po přistání na zemi ( model je zapíchnut špičkou v zemi).

9.4.8.8.2. Hodnocení přistání
tabulka s body za vzdálenost
Soutěžícímu nebudou přiděleny body za přistání, pokud:
a) ocasní plochy modelu neleží po přistání na zemi (model je zapíchnut špičkou v zemi)
b) model ztratil jednu nebo více součástí během přistání
c) model po přistání již není schopen letu
d) model během pracovního času nepřistál


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 7:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
jio píše:

Prosím nepeskovat. Odpověď neznám.

Když už se mluví o tuhosti, tak proč fólie a ne Vlies?


S tou pevností Vliesu se to taky dost přehání. Všichni pořád dokola říkají, že konstrukci zpevní, ale ono to není až tak úplně pravda. Vlies sám o sobě je dost gumový, zpevní ho až obrovské množství laku, kterým se potah a konstrukce nasákne. Takový potah už rozhodně nemá reklamovaných 24g, ale mnohem, mnohem víc!!

Já mám zkušenost následující: Před odjezdem na loňské ME F1E jsem nestačil dodělat poslední kompozitový model a aby mi nechyběl pátý model na přejímku, opravil jsem jeden starší záložní. Bylo to éro modernější, ale pořád klasické dřevěné konstrukce potažené vliesem a jen uhlíkem páskovaná žebra. Při BUNTování (výhoz pod velkým uhlem s následným dokopnutím vyškovky pro kluz) toty lehké křídla vždy fletrovaly, proto jsem tento model prakticky nepoužíval. Nebo startoval klasicky a to jen na určitém reliéfu kopce. Tyto křídla, protože byly už dost dotrhané jsem se rozhodl opravit a nově je potáhl. Měl jsem doma Oralight a nejaké zbytky Oracoveru. Hmotnostně to vyšlo dokonce na jedné polovině o 2g lehčí (rozpětí 2300 hloubka 165mm) Už v ruce se to zdálo na krut tužší, než to stejné křídlo před pár hodinami potažené Vliesem. To vám pak bylo překvapení, že křídla při BUNTu už vůbec nefletrují! Netravte se acetonem a laky, tento model se dá s krásným výsledkem potáhnout třeba doma v kuchyni a bez smradu..


Jo a ještě Hladký/nehladký. Na horní stranu toho F1E křídla jsem od turbulátoru dozadu naprášil do vzduchu trochu akrylátového laku a nechal dopadnout z výšky na folii. Vznikla taková drsnější folie, po přejetí rukou to jakoby šustí. Lak drží to na povrchu folie velmi dobře a kombinuje to obě teorie zastánců hladného a drsného povrchu. Model klouže dokonale asi stejně jako před opravou. Viditelně líp, nebo hůř rozhodně né.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 7:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Docela mě překvapila hmotnost spojky
6mm ocel váží 52g, - ta bude v tomto testovacím modelu
5mm ocel už jenom 36g

Do případné verze SL by asi stačila jen 5mm uhlíková kulatina.


Přílohy:
IMG_20190306_190620.jpg
IMG_20190306_190620.jpg
[ 151.74 KiB | Zobrazeno 3412 krát ]

IMG_20190306_190631.jpg
IMG_20190306_190631.jpg
[ 149.25 KiB | Zobrazeno 3412 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 11:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
TomHlavinka píše:
S tou pevností Vliesu se to taky dost přehání. Všichni pořád dokola říkají, že konstrukci zpevní, ale ono to není až tak úplně pravda. Vlies sám o sobě je dost gumový, zpevní ho až obrovské množství laku, kterým se potah a konstrukce nasákne. Takový potah už rozhodně nemá reklamovaných 24g, ale mnohem, mnohem víc!!


Když jsme tak u toho, tak v mnoha ohledech nejdokonalejší potah byla sovětská Mikalenta... Za bolševika na to všichni brbrali, protože s ní blbě dělalo (musela se lepit lakem, nešla disperze), ale když to člověk udělal dobře, tak zaprvé hodně zpevnila kostru, zadruhé byla dost hladká (měla rub a líc a ta správná strana byla opravdu pěkné) a za třetí tohle vše bylo při docela slušné hmotnosti, právě díky tomu, že množství spotřebovaného laku nebylo nějak horentní, proti jiným se tolik nepropíjel dovnitř atd.

S vliesem má Tom naprostou pravdu, lakování je prostě nutnost...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 14:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Ještě jsi zapoměl na monofil a ten potažený modelspanem,první komposit.A už by to bylo všechno. :D

Co se té spojky křídel týká, ta hmotnost kulatiny v takto odlehčené konstrukci je opravdu velká.
Uhlíková kulatina to samozřejmě řeší.Jěště mě napadla tlustá uhlíková planžeta .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 17:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Když vidím tuto krásnou konstrukci a čtu debatu mám dotaz ohledně dělení křídla.
Výhody a nevýhody dělení na dvě a tři části (střed a uši)
První varianta jen jeden spoj ale v místě s velkým namáháním.
Druhá menší namáhání ale dva spoje.
Jak by to vycházelo váhově?

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 07.03.2019 22:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Protože jde o křídlo do dvou metrů, nebylo by rozumnější dělat ho v celku? Ještě to jde rozumně skladovat i přepravovat. Ne?

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 6:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Golfista píše:
Protože jde o křídlo do dvou metrů, nebylo by rozumnější dělat ho v celku? Ještě to jde rozumně skladovat i přepravovat. Ne?

Mozno, keby to nemalo usi.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 9:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Malé 2m křídlo dělit na 3 díly?? Není to blbost, když stejně trup je víc jak metr dlouhý? V jednom kuse je to zase nepraktické na přepravu. Křídlo na dva díly mi připadne jako optimální řešení, navíc spojka, pouzdra, kořenové žebra a další hmotnosti jsou soustředěné pěkně uprostřed v centroplánu a nepřidávají hmotnost a setrvačné síly na konce křídla. Podle mě i trup se dá udělat tužší, protože je celý uzavřený.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 10:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
TomHlavinka píše:
Malé 2m křídlo dělit na 3 díly?? Není to blbost, když stejně trup je víc jak metr dlouhý? V jednom kuse je to zase nepraktické na přepravu. Křídlo na dva díly mi připadne jako optimální řešení, navíc spojka, pouzdra, kořenové žebra a další hmotnosti jsou soustředěné pěkně uprostřed v centroplánu a nepřidávají hmotnost a setrvačné síly na konce křídla. Podle mě i trup se dá udělat tužší, protože je celý uzavřený.


SambaRES to na 3 kusy má... Fakt je, že ty spojky sice jsou dvě, ale jednodušší, zase ale musí být u trupu šrouby, což je práce navíc. Pevný střed taky není od věci, asi to lehčí vyjde, na ucha ti stačí 4-5mm uhlík i do větru, zatímco u drátu je asi ocel na místě (do větru, ne do klidu).

Když nějak porovnám reálné zkušenosti, tak si osobně myslím, že nejlepší je křídlo buď vcelku (tak to mám u MadRES, který je sice teoreticky třídílný, ale reálně to je lépe lepit napevno) anebo na dva kusy nasazované z boku, jako má AndREaS a tvoje Kiwi. A pokud někdo nesnese tu variantu vcelku (mě je to třeba fuk, protože trup na Storka má taky skoro dva metry, tak jsem zvyklý), tak pak holt z variant zbyde dvoudíl.

Ale to je jen můj názor na "optimum", rozdíl u jiných variant je minimální a funguje vlastně vše, dvoumetrovka není žádná přehnaná věda :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 10:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Osobně bych stavěl 2 metrové křídlo vcelku. Dokonce i když moje dílna má jenom 1,8m.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 08.03.2019 10:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Hrozně se mi nelíbí křídlo na dva díly a 4 šrouby v trupe. Nasadit z boku je v pohodě, ale ty 4 šrouby. Mám z toho kopřivku. :D

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 7:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
To se mi také nelíbí, ale na vakuovaných RCEK nebo teď RCEV se to používá často a je to funkční bez problému.
KIWI má však křídlo nasazované z boku k centroplánovému žebru na ocelovou spojku, něco jako mají třeba F3B/F3F


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 7:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
V pátek dorazila mosazná trubička s vnitřním průměrem 6,1mm na ocelovou spojku 6mm. Konečně tedy můžu uzavřít horní potah trupu a přichystat jej na potahování. V sérii bude použita 5mm ocelová s hliníkovým pouzdrem.


Přílohy:
IMG_20190309_102559.jpg
IMG_20190309_102559.jpg
[ 37.04 KiB | Zobrazeno 2392 krát ]

IMG_20190309_102617.jpg
IMG_20190309_102617.jpg
[ 30.7 KiB | Zobrazeno 2392 krát ]

IMG_20190309_102627.jpg
IMG_20190309_102627.jpg
[ 31.11 KiB | Zobrazeno 2392 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pon 11.03.2019 8:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
Nějak jsem to zapomněl před potahováním vyfotit, ale prostor v prvních dvou polích mezi mosazným pouzdrem a smrkovou pásnicí je vylepen odřezky smrku 3x6, který jsem musel o kousek snížit na cca 2,5mm. V sérii však bude pouzdro spojky o menším průměru a smrk 3x6 se tam tedy vleze asi úplně bez nějakého přibrušování.


Přílohy:
IMG_20190307_000425.jpg
IMG_20190307_000425.jpg
[ 106.73 KiB | Zobrazeno 2363 krát ]

IMG_20190307_003350.jpg
IMG_20190307_003350.jpg
[ 94.48 KiB | Zobrazeno 2363 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1046 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 70  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz