Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 214 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 11.02.2019 22:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Celeron píše:

A do toho ještě vstupoval další parametr, jestli měl přijímač jedno nebo dvojí směšování. Pak byl u dvojího směšování kmitočtovej odstup krystalu TX a RX zcela jinej. A pak ještě byl rozdíl, jestli byla modulace AM nebo FM. Prostě z pohledu dnešního dvačtyřkaře strašnej guláš. :lol:


Jo, ta 2,4 je tak jednoduchá, že ji už nerozumí skoro nikdo a mezi sebou si (různí výrobci) už nerozumí vůbec. Ale všechno je dnes takové instantní, takže to nevadí.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 11.02.2019 23:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jo, díky za osvětu, už jsem cosi přečetl... a co jsem četl, tak bych do létajícího modelu nedal nic AM/FM ani za prase. :) Pravda, všechna ta "šamanina" kolem vysílání, kódování, syntéz a podobných věcí je u 2.4 GHz dost odstíněná mnohonožičkovými mnohotranzistorovými obvody. Ale, co je vidět, tak je to tak nějak spolehlivé a funkční.

Takže konkrétně. Dostala se mi do ruky volantová souprava. Dva kanály to má vysílat a dva kanály přijímat.
Na vysílačce je napsáno AM, takže nejspíš AM. K tomu nasypané 4 krystaly kolem 27MHz, takže nejspíš 27 MHz systém. Dva krystaly jsou od sebe 455 kHz, druhé 555 kHz (podle toho, co mají napsáno na pouzdrech).
Přijímač vypadá (přesně?) takto: https://i.ebayimg.com/images/g/afoAAOSw ... -l1600.jpg
(ještě k tomu je cosi, co vypadá takto: http://www.miracle-mart.com/store/image ... 42_MED.jpg , ale ve verzi 27 MHz)

Vysílačka se jeví jako funkční - pípá, zobrazuje cosi na displeji.
Zatím jsem zkoušel je krystaly s rozdílem 455 kHz, přijímač jsem napájel 5V a na výstup přijímače jsem dal std PWM analogové servo. Je to dobře?

Celá soustava je údajně funkční (a nemám zatím důvod tomu nevěřit), ale mě servo ani neškytlo. Na osciloskopu nevidím na výstupu přijímače žádné pulzy.

s tou deskou, (co ten motorek je jen servo řízení bez převodů) se mi nějak podařilo ovládat právě ten motorek. Ale jen jednou. Druhý pokus už se nezdařil.

Ještě zkusím ty druhé dva krystaly s odstupem 555 kHz, třeba jsou systémy "rozladěné" jinak.

Jak na oživování takovýchto soustav? Osciloskop na těchto frekvencích nemám, nějaké rádiové scannery taky ne.

Půjde to rozumně rozchodit nebo bude jednodušší vnitřek vykuchat a nacpat tam nějaké "DYI Mega 2560 radio"?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 11.02.2019 23:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
prikrylm píše:
Omlouvám se za laickou otázku. O vysílačkách, kam se strkaly krystaly mám jen lehké teoretické znalosti.
Na masters.cz píšou:

Předpokládám, že krystaly Rx a Tx jsou na stejné frekvenci (jinak mi to nedává moc smysl). Co je tedy na Rx a Tx krystalech jiného, že se nesmí prohodit?
Nebo je to kec? Píšou to tam asi 3x...

X-taly mají stejný kanál. Při jednoduchém směšování se jejich kmitočet (f) liší o kmitočet použité mezifrekvence.
Mimo to, že se mohly lišit kmitočty mezifrekvence, pro zlepšení zrcadlové selektivity se užívalo i dvojí směšování.
Zmínka o odlišných x-talech pro AM a FM sady souvisí s mírně odlišným zapojením jejich oscilátorů. Posun f.
V určených soupravách měly být určené páry x-talů. S jiným párem RX TX x-talů mohly, ale nemusely fungovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 11.02.2019 23:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Jestli leze něco z vysílače se dá zjistit snadno. Uděláš asi 2 závity drátem, průměr "kolem prstu" a připojíš telefonní žárovku (50mA). Když to navlečeš na anténu, mělo by to trochu svítit. Fungovalo to i s LEDkou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 0:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pokud se dobře pamatuji, ty do přijímačů (RX) bývaly o mezifrekvenci níž. Jinak by měly mít značení TX a RX.
RX chytá TX. pak na PINu servo konektoru - impulsy je slyšet vrčení rámce 20 ms (sluch. 4k ohm nebo nf zesil.)
==edit02 PAMATOVAL ŠPATNĚ. RX o mf kmitočet výš proti TX. Filtr mf v RX laděn na rozdíl kmitočtů RX a TX


Naposledy upravil guchar dne stř 13.02.2019 9:26, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 1:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Pokud nevidí pulsy na osciloskopu, tak je asi ani neuslyší ve sluchátku. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 3:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Solim Namez 1) Nevidím = neslyším je pravda. I když akustická kontrola je víc "Trotelfest".
2) Po začátku věty "... ale mě servo ani neškytlo ..." jsem její zbytek nepořádným čtením vypustil, a chytl se až
"... Osciloskop na těchto frekvencích nemám..." Což mne nijak neomlouvá. 20x si píši NEPŘESKAKUJ !!!


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 8:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Solim Namez píše:

Světýlka, barvičky? Co to je? 8O

Realita.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektroma ... 9_spektrum

Jen tu část spektra my nevidíme...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 9:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Z vašich řádků je cítit dlouholetá zkušenost. :)

Indikátor vysílání funguje až tak? intenzity jsou tak velké?

Rozdílné krystaly jsou i pro AM modulaci? Proč? Pro FM bych to pochopil...
Proč posun frekvence o 450-460 kHz?
Nějaký link na teorii? Nemyslím vysvětlování přes barvy a plaňky... Trochu jsem v oboru vzdělán, takže chápu AM, FM, byl jsem schopen nakreslit i jejich dekodéry a pochopil jsem jak to funguje. Takže klidně něco odbornějšího. I když už jsem poměrně líný, když se dá magické zapojení tranzistorů nahradit operačním zesilovačem jsem rád, když to jede digitálně, jásám :) Něco teorie hledám, ale když mě nasměrujete přesněji, ušetří to nějaký čas.

(Náhledem do přijímače vidím taky nějaké integrované obvody, takže pro mě pořád "krabička", do které když se správně nastrkají správné věci, tak to celé funguje... zatím nefunguje)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 9:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Začalo to krystalkou. Následovaly přímo zesilující přijímače. A po nich už Superheterodyny.
Tam se pomocí místního oscilátoru a směšovače získal mezifrekvenční kmitočet vhodný k zesílení, pak detekci.
Dost stručně třeba zde Superheterodynní přijímač https://cs.wikipedia.org/wiki/Superheterodyn
Specialitou modelářských RC souprav pak je druh přenášené informace - impulzy (u digitálních čísla)
RC SOUPRAVY https://www.pelikandaniel.com/?sec=page&id=15


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 9:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
prikrylm píše:
Trochu jsem v oboru vzdělán...
Myslel jsem, že jsi to už prostudoval. Pravda ale je, že tady ještě nezaznělo (nebo to nevidím) slovo - superheterodyn (nebo jen superhet). Je to prostě přijímač, využívající tento princip. Teorie jistě najdeš dost.
Stručně. Přijímaný signál je směšován s kmitočtem oscilátoru přijímače. Ze vzniklého spektra je vybrán rozdílový kmitočet a ten je dál zpracován v mezifrekvenčním zesilovači (MF), potom detekce a další zpracování....Proto musí být krystal v Tx jiný než je přijímaná frekvence (o MF kmitočet). Jen pro úplnost. Použití stejné přijímané frekvence i frekvence oscilátoru je možné, vzniká nf zázněj ale v modelařině se (snad) nikdy nepoužívalo.
Než jsem to sesmolil, předběhl mě guchar. Ale když už historie, těch přímozesilujících byla celá řada, za zmínku stojí audion, reflexní přijímač, superreakční přijímač....
Ještě co tam asi přibližně máš:
Příloha:
wp_23.jpg
wp_23.jpg
[ 45.78 KiB | Zobrazeno 924 krát ]



Naposledy upravil ellet dne úte 12.02.2019 11:16, celkově upraveno 4

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 10:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Koukám, že mé "lehké znalosti" kolem vysílačů končí někdy v r. 1900 krystalkou... :-/

Jdu to dostudovat...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 10:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Třeba tady je schéma legendárního Kraftu...
Příloha:
kraft_RC_System_Plans.pdf [1.23 MiB]
64 krát

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 11:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Proč rozdíl frekvence TX a RX krystalu?
protože přijímač je superhet, po vstupním zesílení se signál z antény směšuje se signálem oscilátoru (který je řízen tím RX krystalem. Ze směšovače leze směšovací produkt, který obsahuje součet a rozdíl obou signálů. A právě ten rozdílový signál spadá do pásma mezifrekvenčního filtru (obvykle těch 455 kHz, to je zažitá frekvence ještě z dob elektronek, kdy se filtry skládaly z kondenzátorů a cívek a v tomto frekvenčním rozsahu se daly udělat dostatečně strmé, dnes se totéž realizuje prťavým filtrem složeným z keramických rezonátorů). Za filtrem následuje další zesílení a demodulace.
U lepších přijímačů se můžeš setkat i s dvojím směšováním, kde je první mezifrekvence na kmitočtu obvykle 10,7 MHz a dále se směšuje na 455 kHz, důvod je zvýšení zrcadlové selektivity (Superhet totiž může přijímat kromě správného signálu ještě zrcadlový parazitní o dvě mezifrekvence nad nebo pod, záleží na tom, jestli lokální oscilátor, tedy RX krystel je nad nebo pod frekvencí kanálu, což zase řeší vstupní LC filtr laděný na kmitočet kanálu a tady je výhodnější vyšší kmitočet mezifrekvence, protože vstupní filtr potom nemusí být "tak dobrý", prostě se líp filtrují vzdálené kmitočty, než ty bližší, proto 10,7 MHz oproti 455 kHz).
A celá tato opičárna se směšováním frekvencí dolů do mezifrekvenčních pásem je hlavně kvůli tomu, že na nižších kmitočtech se dá snadněji udělat lepší (strmější) filtr, rozložení selektivity a zisku zesilovačů do více růsných pásem vede k daleko lepší stabilitě, menším nárokům na stínění atd (vysoký zisk na jednom kmitočtu přináší problém s vazbami, může to všelijak kmitat...).

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.02.2019 12:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
..tak jsem to dostudoval (zase jen letem světem) asi do roku 1935..
Takže finta není ve vysílači, ten tak nějak "tupě" vysílá "nějak" modulovaný signál (co by taky jiného mohl dělat - možná skákat mezi frekvencema ;-) ), ale v přijímači, který se snaží přijmout jen svůj signál a protože přímo zesílit a dekódovat to má své zápory, použije se o MF posunutý místní oscilátor smíchá se s přijatým signálem a dál se pracuje se zmíněnou mezifrekvencí, která vznikne a která je pořád stejná (což má své výhody, pokud se mění vysílaná frekvecne, tedy výměna krystalů).

Doufám, že v nabytých znalostech nemám někde nějakou blbost.

Díky za osvětu, večer zase něco zkusím...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 214 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz