Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 13:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
Zdravim, mám trochu problém s regulací DC motoru, větší, řádově MIG 700 a podobné, třeba z ovládání stahování oken v autě a pod. Jde mi o to, že při regulaci PWM to sice krásně funguje, ale jen při trvale připojené k zátěži na motoru. Jakmile se motor zbaví zátěže, vyletí otáčky na maximum a po zatížení se zase vrátí někam, kde byly nastaveny.
Chci takto pohánět malý dřevosoustruh. Pokud beru třísku, tak je to ok, ale jakmile odendám nástroj, tak otáčky vyletí moc vysoko. Mám obavu, že to takto regulovat asi nepujde. Otáčky lítají nahoru-dolu dle zatížení.
Zkoušel jsem i klasický ss zdroj, prostě regulační trafo - grec - a výstup. Funguje to podobně špatně a mám dojem, že je to tím, že na výstupu tohoto zdroje je baterie velkých kapacit. Zdroj muže dávat až 25 A.
Tak mě napadá, že bez těch kondenzátorů by tento zdroj mohl pracovat tak, jak si představuju.
Jinak by asi bylo řešní použít nějaký menší klasický motor kolem 350W na 230 V s kotvou nakrátko, kde jsou definované otáčky jak při zátěži, tak naprázdno.
Dík za radu :?
ps - se stříďákem jsem to zatím nezkoušel...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 14:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
To je predsa zakonite, ked ten motor odlahcis, klesne odber a na tych kondenzatoroch ti napetie vylezie na spicku toho PWM signalu a motor sa proste roztoci.

Na to co hovoris by bolo treba spetnu vezbu (vyhadzat kondenzatory a pocas vypnuteho PWM zmerat napetie na motore ktore zodpoveda BMF a tym usudit ake su otacky a prislusne zmenit % PWM) alebo ovela jednoduchsie, dat tam BLDC s HELI reglerom a mas po starostiach :- ))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 15:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Kdysi jsem měl na malém soustruhu kartáčový motor 230V/450W a k němu tyristorový regulátor se spětnou vazbou a regulace fungovala celkem uspokojivě. Samozřejmě při hodně malých otáčkách ztrácel krouticí moment. V dnešní době by možná byl výhodnější asynchronní motor s frekvenčním měničem. Nevidím důvod, proč pro domácí stroj, používat nějaký stejnosměrný 12V motor, krmený z rozměrného trafa s usměrňovačem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 15:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
...dík.. asi je to asi opravdu složitější u DC motoru. Tak jsem u toho druhého zdroje (tegul.trafo napájí primár trafa 220/24V-500W) - grec - výstup) odpojil ten kondenzátor 50 mF - a ono se to chová pořád stejně, což teda moc nechápu. Nastavím třeba 8 V (neřeším, co vlastně přesně ukazuje V-metr) a připojím ohmickou zátěž a klidně teče 20 A do odporu, napětí klesne nepatrně, asi o půl V. Pak připojim MIG 700 BB 7,2V, ten se roztočí, napětí stoupne asi o dva V (?) a proud kolem 2A naprázdno. Pak motor brzdim - bez zásahu do regulace a ten se skoro zastaví, napětí spadne na 2 V a proud klidně přes 20 A.
Tak tomu fakt nerozumim.
Tak to zatim poháním starou Narexkou - a neni problém :)
Jinak ten "malý" DC motor jsem použil proto, že nehodlám soustružit nějaké klády ale spíš balzové špice na rakety, možná někdy i nějakou lípu, ale celkem malé průměry..

Ještě k tomu asynchr. motoru - já nepotřebuji fr. měnič, mě stačí dané otáčky , bud 1400 nebo 2800


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 15:45 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Tak tam dej "střídák" a heli regulátor. To funguje dobřo. Drží otáčky jen je mění proud dle zatížení.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 16:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To chování DC motoru je naprosto přirozené a nemůžeš to srovnávat s pevnou odporovou zátěží, protože skutečný odpor motoru se mění podle otáček i zatížení ve velkém rozsahu. Pokud nepotřebuješ regulaci otáček, což se ale u soutruhu určitě hodí, použij ten asychronní i bez frekvenčního měniče. Jinak použij co ti radí TomasC, ale nevím jestli zrovna pro soustruh je nějaký malý "stříďák" s regulátorem vhodný. Přece jen u soustruhu je ten rozsah zatížení hodně velký a hrozí třeba i zakousnutí a podobně, a taky asi budeš muset řešit chlazení jak motoru, tak regulátoru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 17:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
Příloha:
Dřevosoustruh 006.JPG
Dřevosoustruh 006.JPG
[ 99.22 KiB | Zobrazeno 2978 krát ]

Příloha:
Dřevosoustruh 017.JPG
Dřevosoustruh 017.JPG
[ 105.12 KiB | Zobrazeno 2978 krát ]

Příloha:
Dřevosoustruh 021.JPG
Dřevosoustruh 021.JPG
[ 110.39 KiB | Zobrazeno 2978 krát ]

Příloha:
Dřevosoustruh 009.JPG
Dřevosoustruh 009.JPG
[ 102.47 KiB | Zobrazeno 2978 krát ]

... přátelé děkuji za odpovědi. Stříďáky nějaké mám, tak zkusím s tím reglem na heli (dokoupím) polaborovat. Jinak na větší hrubší obráběná zatím nechám tu Narexku, ale chci ještě něco malého na drobnější hlavice, nebo doleštění, nebo na nějaké malé dřevěné řemeničky a pod. zprovoznit i ten malý strojek. Přikládám pár fotek a děkuji .

Jinak ten velký motor Power 1000 od Robbe - ten je zajímavý. Točí si svých 3000 otáček (podle návodu) takřka nehledě na zatížení. Údajně může točit lodním šroubem 100 mm napřímo, při odběru cca 2-3 A, tak ten možná také zkusím osadit... Zkoušel jsem ho podobně jako ty Migy - a choval se uplně jinak, otáčky nepadaly, proud téměř stálý 2-3 A :wink: rakos


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 18:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
Myslim, ze problem bude niekde uplne inde

Ak sa bavime o motore z okien, najskor to bude s cudzim budenim seriovy motor, taketo su trakcne motory = pri nulovych otackach maju max moment, pri zvysovani ot moment klesa, bez zataze /len odpory lozisiek atd/ otacky vyletia na maximum az po energeticku rovnovahu, kde uz nie je dalsi moment na zvysovanis otacok, viac pri prestudovani nahradnej schemy trakcneho motora

Pozri, zisti si, ci to nie je seriovy motor, ci ma vinutie aj na statore, ak ano, aai bez snimaca otacok to nikdy nezafunguje k spokojnosti

Ak ano, je este sanca urobit z toho dc motor sice s cudzim budenim ale nie seriovg, prehodis dva alebo 4 droty vo vnutri potom bude aj sanca nastavovat otacky menenim budenia a pri malych ot by si mal vysoky moment co asi by nebolo na skodu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 19:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
sky59 - já ti rozumim, vím, co je seriový motor, (bez zátěže hrozí až mechanické poškození vysokými otáčkami) pokud si to dobře pamatuju. Tyhle motory jsou všechny s permanentními magnety. :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 20:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
rakos píše:
sky59 - já ti rozumim, vím, co je seriový motor, (bez zátěže hrozí až mechanické poškození vysokými otáčkami) pokud si to dobře pamatuju. Tyhle motory jsou všechny s permanentními magnety. :)


Si si isty alebo si o tom iba presvedceny? Pretoze tak ako popisujes spravanie to nevyzera na permanentny magnet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: čtv 07.02.2019 23:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
... ano, sem si jistý, schválně jsem šel do dílny to skouknout, je to tak. Přece ta řada Migů a Speedů je evidentně jen s magnety. A ty větší motory, o kterých nevím z čeho jsou, ty okna - to jsem tak odhadoval podle velikosti, taky tam vidím přívody jen na uhlíky rovnou a po vinutí na statoru není památky. Ale už to definitivně nechám takto, tu větší mašinku s Narexkou a tu menší udělám na tem Robbe Power 1000. Otáčky slušné a je jedno, zda je motor v záběru nebo ne, spotřeba nepatrná a síla až až. :)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: pát 08.02.2019 13:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
Este jedna otazka po funuse: neotvaral niekto ten motor predtym ako si ho dostal?

Mohol by byt problem, ze ak sa vytiahol von rotor mohol permanentny magnet stratit svoju 'silu'

Volakedy daaaaavno ked sme pouzivali dc motory s diskovou kotvou po otvoreni sa museli magnety namagnetovat pripravkom s 1000A tyristorom co vybil kondenzatory asi 50x50x50 cm /kapacitu uz nepametam/ do vinutia namotaneho okolo permanentnych magnetov, zopar zavitov hrubeho drotu

Uz na ZDS nam fyzikar ukazoval spravne uskladnenie podkovoveho magnetu, visiaceho a dole 'drziaceho' zavazie


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: pát 08.02.2019 15:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
... ne ne, to opravdu neotvíral, ty jsem koupil kdysi dávno v Německu a snad nebyly ani montovány.
Nejsou rozebírací, a když, tak jen jednou, pak se už ty packy co to drží dohromady ulomí...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: pát 08.02.2019 18:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
robbe Power serie, vskutku impozantní motory (nejen 4474). Včetně PRO Navy Serie (tam je ale vodní chlazení)
Podrobněji zde
http://www.mvsv.nl/mvsvsub/wp-content/uploads/2013/12/Electromotoren.pdf
- Stejnosměrný motor s permanentními magnety je obdobou motoru cize buzeného.
Mechanická charakteristika stejnosměrného motoru s permanentními magnety má podstatně
větší sklon než motor cize buzený. Otáčky se zátěžným momentem výrazně klesají.¨
- Řešením je tedy něco jako (zpětná vazba) snímání otáček (ne nutně tachodynamem), stačí brushed motor
s propojenou osou ve funkci generátoru (dynama). Vyfiltrované a upravené napětí, zkusit přivést
na PIN č. 5 IC 555, Control Voltage - ve zdroji PWM signálu řídícího rychlost otáčení řízeného motoru.
==edit02 Motor 4474,
Current when loaded efficiently: 2.5 A, Revolutions at nom.voltage and max.efficiency: 2200 RPM, at 12 V
výrazně menši otáčky a odběr oproti ostatním z řady: 4472, 4471, 4013/4106, 4470 a 4367


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reg. DC motoru PWM - problém
PříspěvekNapsal: pát 08.02.2019 19:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1354
Bydliště: Praha
... díky za tabulku a možnosti řešení. Dál s tím nebudu laborovat, protože pokud jsem sledoval proudové a napětové poměry na motorech, vždy byly stále zatížené bud vrtulí nebo lodním šroubem. Teď jsem poprvé narazil na tento problém při odpojení zatížení za chodu. Použiji ten 4474, ten bude vyhovovat a na větší dřevosoustruh tu malou vrtačku Narex.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz